Google Sites İncelemesi 2020 – Bunu Okumadan Önce Deneyin

google-site-Genel Değerlendirme1


Google Sites İşleri Kolaylaştırıyor ancak Çok Fazla Sınırlaması Var

Teknoloji devleri söz konusu olduğunda, çok azı Google ile rekabet edebilir. Arama motoru oyununa hakim oldular, dünyaya Google Home ile kendi kişisel yardımcıları sağladılar ve hatta kendi kendini süren bir araba ile yolda devrim yaptılar. Ancak asıl soru, Google iyi bir web sitesi oluşturabilir mi? Enter, Google Sites, Google’ın web sitesi oluşturucusu.

Temel bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız Google Sites ücretsiz ve anlaşılır bir çözümdür. Ve bir Gmail hesabınız varsa, doğrudan Google hesabınızda oturum açabilir ve web sitenizi oluşturmaya başlayabilirsiniz. Google Sites’ın Klasik ve Yeni olmak üzere iki sürümü vardır. Yeni Google Sites’ta Klasik sürümden daha az özellik var ve Google sonunda Klasik sürümü aşamalı olarak kaldırmayı planlıyor.

Bir web sitesi oluşturucu olarak Google Sites çok sınırlıdır, bu nedenle kendinizi daha uygun uzun vadeli bir çözüm ararken bulabilirsiniz.. Daha iyi özelleştirme seçenekleri ve genel işlevselliğe sahip ücretsiz bir alternatif için, Wix’i tavsiye ederim. google-site-templates1

Klasik Şablonları veya Yeni Google Sites’ta Temaları Kullanma

Google Sites web siteniz için önceden tasarlanmış bir şablon kullanmak istiyorsanız, Google Sites’ın klasik sürümünü şu şekilde kullanmanız gerekir: yeni Google Sites artık şablon sunmuyor. Bunun yerine, yeni Google Sites farklı tasarım stilleri sağlayan altı temadan oluşan bir seçim sunar.

Klasik Google Sites’ta 30’dan fazla şablon arasından seçim yapabilirsiniz, ancak mobil yanıt verme desteği yoktur, bu nedenle web siteniz akıllı telefonlarda ve tabletlerde iyi görünmez.

Klasik mod şablonları, iş şablonlarından kar amacı gütmeyen kuruluşların şablonlarına kadar altı kategoride düzenlenir. Şablonlara ek olarak, web siteniz için 50’den fazla tema arasından seçim yapabilirsiniz.

Tema renk düzenlerini, yazı tiplerini ve arka planları kontrol eder. Örneğin, kişisel bir blog için bir not defteri teması seçebilir ve içeriğinizin not defteri kağıdına yazılmış gibi görünmesini sağlayabilirsiniz.

Yeni Google Sites’ta temalar daha basit, ancak tema görünümü üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlıyor. Ayrıca önceden tanımlanmış bir palet kullanarak veya özel renkleri kullanmak için renk seçici aracını kullanarak tema renklerini özelleştirebilirsiniz.

google-site-templates2
google-site-Özellikleriyle1

Yeni Google Sites Klasik Sürümün Özelliklerinden Yoksun

Yeni Google Sites’ın Klasik sürümde bir iyileştirme olacak şekilde tasarlandığı düşünüldüğünde, Klasik Google Sites’ta bulunan özelliklerin birçoğunun Yeni sürümden kaldırıldığını bulmak şaşırtıcı. Google Sites sürekli güncellenirken, daha gelişmiş özelliklerden bazıları gelecekte geri dönüş yapabilir, ancak şu anda özellik listesi çok basittir.

Yeni Google Sites, Google Drive’ınızdan metin, resim, kod ve dosya ekleme özelliğine sahip basit bir sürükle ve bırak arayüzü kullanıyor. Elbette Dokümanlar, Slaytlar, E-Tablolar, Formlar ve Grafikler de dahil olmak üzere Google ürünlerinden içerik ekleyebilirsiniz..

Google Gadget’ları

Klasik Google Sites’ta, Diğer Gadgetlar seçeneğini kullanarak web sitenize PayPal düğmeleri gibi ‘gadget’lar’ ekleyebilirsiniz. Yeni Google Sites’ta, PayPal’da bir gömme kodu oluşturmanız ve web sitenizde bir PayPal düğmesi oluşturmak için “gömme kodu” özelliğini kullanmanız gerekir.

google-site-Özellikleri2

Klasik sürümü kullanıyorsanız Google Gadget’ları bazı yararlı araçlar sunsa da, çoğu eski. Ayrıca, herkes bir gadget oluşturabilir ve Google Gadget’larında kullanılabilir hale getirebilir, bu da araçların kalitesinin güvenilir olmadığı anlamına gelir.

Yeni Google Sites’taki gömme kodu işlevi, web sitenize işlev eklemenin daha karmaşık bir yolu olabilir, ancak aynı şeylerden bazılarına ulaşmanıza olanak tanır. Örneğin, bir Facebook Messenger botu oluşturmak ve kodu web sitenize gömmek için ManyChat’i kullanarak web sitenize bir sohbet özelliği ekleyebilirsiniz.. Wix gibi web sitesi oluşturucuları, web sitenize ekstra özellikler eklemek için daha kolay araçlar sunar..

Düzen Seçenekleri

Yeni Google Sites, web sayfanıza sürüklediğiniz altı farklı düzen seçeneği sunar. Bu, tek bir sayfada birden çok düzen bölümüne sahip olabileceğiniz anlamına gelir; bu, herhangi bir düzen değişikliğinin tüm sayfayı etkilediği Klasik Google Sites’taki bir gelişmedir.

Yeni Google Sites’taki düzen seçenekleri, Klasik Google Sites’taki mizanpajların geçmiş görünümüne kıyasla daha modern. Bölümlerin sırasını değiştirmek için mizanpajları sayfa üzerinde sürükleyebilirsiniz. Bu özellik yararlı olsa da, düzenler Wix gibi daha gelişmiş web sitesi oluşturucularıyla karşılaştırıldığında sınırlıdır.

google-site-features3

Yeni Google Sites’ta Görsel Arama

Bir resim düzeni bölümündeki + simgelerinden birini tıklayıp Resim Seç’i tıkladığınızda, Google resimlerinde arama yapabilirsiniz. Bu aracı daha da kullanışlı hale getiren şey, Google’ın görüntülenen resimleri otomatik olarak yeniden kullanım için lisanslanmış olanlarla sınırlamasıdır. Bu, telif hakkı ihlali konusunda endişelenmeden bu görüntüleri web sitenizde güvenle kullanabileceğiniz anlamına gelir.

google-site-features4
google-site-kolaylığı use1

Basit ve Erişilebilir Web Sitesi Oluşturma

Google Sites ile bir web sitesi oluşturmanın basit olduğuna şüphe yok. Klasik sürüme biraz daha az erişilebilir olsa da, Yeni sürümde web sitesinin temel gerekliliklere göre oluşturulmuş. Dokümanlar ve E-Tablolar gibi diğer Google ürünlerini zaten biliyorsanız, Google Sites ile bir web sitesi oluşturmakta zorluk çekmeyeceksiniz.

Sürükle ve Bırak Editörü

Diğer popüler web sitesi oluşturucuları gibi, Yeni Google Sites da kullanımı daha kolay olmayan bir sürükle ve bırak düzenleyicisi kullanır. Kullanılabilir araçların tümü sağ panelde bulunur ve istediğiniz görünüme ulaşana kadar içeriği sayfalarınızda sürükleyebilirsiniz..
Google Sites

Metin ve Resimleri Düzenlemek İçin Tıklayınız

Sayfanızdaki bölümleri istediğiniz gibi düzenlediğinizde, içeriği eklemek örnek metni düzenlemek kadar basittir. Benzer şekilde, resim blokları için bilgisayarınızdan, Google sürücünüzden, bir URL’den resim eklemek veya Google Görseller üzerinden arama yapmak için + simgesini tıklamanız yeterlidir..

Bölümün sol tarafındaki bölüm arka plan simgesini tıklayarak web sitenizin belirli bölümlerinin arka planlarını da düzenleyebilirsiniz. Seçenekler, web siteniz için seçtiğiniz temaya bağlıdır.
Google Sites

Basit ve Tanıdık Arayüz

Google Sites, özellikle diğer Google ürünlerini kullanıyorsanız, kullanımı kolay olacak şekilde tasarlanmıştır. Zaten bir Gmail hesabınız varsa ve Google hesabınızda oturum açtıysanız hemen başlayabilirsiniz. İlk web sitenizi oluşturduktan sonra Google Drive’ınız üzerinden kolayca siteye dönebilirsiniz..

Arayüz, Google’ın ofis çözümleri paketinde bulunan aynı paylaşım seçenekleriyle Dokümanlar gibi diğer tüm Google ürünleriyle aynı şekilde çalışır. Bu, web sitesi tasarımınızda başkalarıyla işbirliği yapmayı gerçekten kolaylaştırır.
Google Sites

Google Sites’ta nasıl kullanılacağını öğrenmek için karmaşık özellikler yoktur. Klasik sürüm, Yeni sürümün sadeliğinden yoksundur, ancak yine de sezgisel ve kullanımı kolaydır. Google, Google’da herhangi bir belge veya slayt oluşturmaya benzer hale getirmek için bir web sitesi oluşturma işlemini basitleştirdi.

Google Sites ile ilk web sitenizi oluştururken nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, sizi temel özelliklerden geçirecek kısa bir tura çıkabilirsiniz. İpuçları genellikle açılır ve web sitenizin yayınlanan sürümünü kimlerin görüntüleyebileceğini kontrol etme seçeneği gibi yeni veya kullanışlı bir özelliği vurgular.

Düzenlemeyi bitirdiğinizde, arayüzün sağ üst köşesindeki Yayınla’yı tıklayın. Ücretsiz alt alan adı seçeneğini veya satın alınan bir alan adını (özel URL) kullanarak web siteniz için bir web adresi seçin.
Google Sites
google-site-desteği1Google Sites’ta bir sorunla karşılaştığınızda başvurabileceğiniz bir müşteri destek ekibi yok. ancak, sorunları çözmenize yardımcı olabilecek kapsamlı bir destek makaleleri koleksiyonu var veya belirli özelliklerin nasıl kullanılacağını keşfedin.

Yardım merkezindeki makaleler kategoriler halinde düzenlenmiştir: Başlarken; Oluşturmak; Düzenleme, Paylaşma ve Yayınlama; Analitik, Erişilebilirlik ve Sorun Giderme; ve Yeni Siteler ile Klasik Siteler Karşılaştırması. Makaleler genellikle adım adım ilerler, bu nedenle takip edilmesi çok kolaydır. Konulara göz atmak istemiyorsanız, yaşadığınız sorunla ilgili makaleleri bulmak için arama kutusunu kullanabilirsiniz.

google-site-pricing1

Google Sites’ı kullanmak ücretsizdir, ancak G Suite’te bulunan ücretli bir İşletme sürümü var. İşletme sürümünün arayüzü ücretsiz sürümle aynıdır. Bunun için ödeme yapmanın tek avantajı, ücretsiz sürüme yayınlanmadan önce güncellemelere ve yeni özelliklere öncelikli erişime sahip olabilmenizdir..

Google Sites rekabete nasıl uyuyor??

Ücretsiz bir web sitesi oluşturucu olarak Google Sites, kişisel bir web sitesi oluşturma zorluğunu ortadan kaldırır. Sürükle ve bırak web sitesi oluşturucularının nasıl çalıştığını test etmek harika, ancak özellikleri gerçekten kalıcı bir web sitesi çözümü olarak çalışmak için çok sınırlı. Klasik sürüm modası geçmiş ve yeni sürüm o kadar geri çekilmiş ki, yalnızca en temel web sitelerini oluşturabiliyorsunuz.

Google Sites’ı deneyerek kaybedecek hiçbir şeyiniz yok, özellikle de yeni başlayan biriyseniz. On dakika içinde bir web sitesi oluşturabilirsiniz ve bir topluluk grubu veya temel bir dijital duyuru panosu türü web sitesi için iyi çalışır. Daha sofistike bir şey için, Wix ile ücretsiz bir plan denemek daha iyi olur , Google Sites ile aynı şekilde çalışan ancak daha birçok özelliğe sahip olan.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map