JotForm İnceleme 2020: Hype kadar yaşıyor mu?

Hayal kırıklığına uğratmayan basit, özellik paketli form oluşturucu

JotForm incelemesi - ana ekran görüntüsü


JotForm, en yerleşik form üreticilerinden biridir – ancak bazı rakiplerinin aksine, form widget’ları, ödeme entegrasyonları ve hatta HIPAA uyumluluğu gibi form oluşturma özelliklerindeki en son gelişmeleri takip etti. Aynı zamanda arayüzü basit ve başlangıç ​​dostu tutmayı başardı.

JotForm’un hem ücretsiz hem de ücretli planları vardır ve Fransızca, İtalyanca, Almanca, Çince, Danca ve Lehçe dahil olmak üzere birçok dili destekler. Kredi kartı bilgilerini göndermeden kaydolabilir ve hatta ücretsiz plan üzerinden ödeme alabilirsiniz.

Şimdiye kadar her şey harika görünüyor, ama bazı dezavantajları var. Ücretli planlar pahalı olabilir ve sınırsız formlar istiyorsanız en pahalı plana yükseltmeniz gerekir. Ama gerçekten bilmek istediğiniz şey JotForm’un özel ihtiyaçlarınız için doğru olup olmadığıdır. Hadi bulalım.

Aslında Jotform’da bir yönetici ile röportaj yaptık ve işte öğrendiklerimiz.

10.000’den Fazla Ücretsiz Şablondan Devasa Seçim

JotForm ekran görüntüsü - Form şablonları

Başka hiçbir çevrimiçi form oluşturucu çok fazla şablon sunmuyor ve bunların tümü ücretsiz ve ücretli planlarda mevcut. Tüm formlar tamamen mobil uyumludur – aslında, JotForm önce mobil teknolojiyi kullanır, bu nedenle formlarınız her tür cihazda harika görünmekle kalmaz, ayrıca akıllı telefonunuzda ve tabletinizde formlar oluşturabilir ve düzenleyebilirsiniz.

Tüm JotForm şablonlarının özelleştirilmesi kolaydır – form alanları ekleyebilir / kaldırabilir ve yeniden düzenleyebilir ve renk düzenini, stilleri, temaları ve düzeni değiştirmek için form tasarımcısını kullanabilirsiniz. Formlarınıza uygulayabileceğiniz düzinelerce ücretsiz tema var (ayrıca bir kerelik ücret karşılığında satın alabileceğiniz temalar).

JotForm ekran görüntüsü - Form Designer

JotForm’un şablonları, sipariş formları, ödemeler, geri bildirim, eğitim, reklamcılık, anketler ve işletme kaydı gibi kategoriler halinde düzenlenmiştir. Şablonları kategoriye göre değil endüstriye göre görüntülemeyi de seçebilirsiniz.

Bir arama işlevi de var, ancak göründüğü kadar kullanışlı değil – “Kaydolma” formlarını aramayı denedim ve 1.905 sonuç sunuldu (bunlardan yalnızca üçü katılma formları olarak tanımlayacağım).
jotform-özelliklerJotForm ekran görüntüsü - Form Widget'ları

JotForm İhtiyacınız Olan Özellikleri Sunar – ve Daha Fazlası!

JotForm, özelliklerde kısa değildir – aslında, herhangi bir şey varsa, ortalama bir kullanıcının ihtiyaç duyduğudan daha fazla özellik vardır. JotForm’un temel özelliklerinden bazıları şunlardır:

 • Çok çeşitli form alanları – kişisel ayrıntı alanları, çoktan seçmeli, dosya yükleme, CAPTCHA, giriş tablosu, yıldız derecelendirmesi, tarih seçici ve daha fazlası dahil
 • Ödeme formları – ücretsiz planda bile (ücretsiz planda ayda on ödeme)
 • İki tür form – “Klasik” ve “Kart” (her soru ayrı bir sayfa halinde sunulur, navigasyon için ileri ve geri düğmelerini içerir)
 • Sınırsız form alanı – ücretsiz plan dahil
 • Form widget’ları – e-imzalar, şartlar ve koşullar, görüntü kaydırıcısı, veri ızgarası, PDF katıştırıcısı, düğme kontrol listesi ve daha pek çok şey dahil yüzlerce seçenek arasından seçim yapabilirsiniz.

Ancak, JotForm’un bazı kullanım sınırlamaları vardır. Ücretli planlarda bile, alabileceğiniz aylık form gönderme sayısı ve oluşturabileceğiniz form sayısı ile ilgili kesin sınırlar koyar.

Örneğin, Bronz planında (en ucuz ücretli plan), 1000 aylık gönderim, maksimum 25 form ve 100 ödeme formu gönderimiyle sınırlısınız.

Mobil Formlar

JotForm ekran görüntüsü - Mobile Forms

JotForm kısa süre önce bir mobil uygulamanın lansmanı ile Google’ın “önce mobil” yönergelerine odaklanmaya başladı. Hem Apple hem de Android cihazlar için mevcut olan JotForm hesabınızla entegre olan, ücretsiz indirilebilen bir uygulamadır. JotForm’un web versiyonunun tüm özellikleri uygulamada mevcuttur.

JotForm mobile app ekran görüntüsü

Güvenli ve HIPAA Uyumlu Formlar

JotForm ekran görüntüsü - HIPAA Uyumlu Formlar

Sağlık gibi veri gizliliği için sıkı bir şekilde düzenlenen bir sektörde çalışıyorsanız veya işletmenizin Avrupa Birliği’nde müşterileri varsa, JotForm’un güvenli formlar özelliğini takdir edersiniz. JotForm, verilerin gizli ve güvenli olmasını sağlamak için en yüksek düzeyde güvenlik kullanır. Sunduğu:

 • PCI uyumluluğu – JotForm, PCI DSS Servis Sağlayıcısı Seviye 1 durumu (finansal veri gizliliği için mümkün olan en yüksek güvenlik seviyesi).
 • GDPR uyumluluğu – JotForm, AB Genel Veri Koruma Yönetmeliği gerekliliklerini karşılıyor.
 • HIPAA uyumluluğu – hasta verilerini toplayan sağlık hizmeti sağlayıcıları için JotForm, HIPAA uyumluluk özellikleri sunar (yalnızca Gümüş veya Altın planlarında mevcuttur).

Uygulamalar ve Entegrasyonlar

JotForm ekran görüntüsü - Form Uygulamaları

JotForm 80 uygulama entegrasyonu ile uyumludur (PayPal, Slack, Google Takvim, Mailchimp ve daha fazlası dahil). Ayrıca Salesforce ve HubSpot gibi popüler CRM (müşteri ilişkileri yönetimi) araçlarıyla da çalışır. WordPress kullanıyorsanız, JotForm ve web siteniz arasında basit entegrasyon için eklentiler vardır.

Sezgisel ve Yeni Başlayanlar İçin Harika

JotForm ekran görüntüsü - Form düzenleri

JotForm, karşılaştığım en kolay form oluşturuculardan biri. Arayüzü iyi tasarlanmış, form alanlarını yeniden düzenlemek için basit bir sürükle ve bırak editörü kullanıyor ve ayarlar sağdaki kenar çubuğunda düzgün bir şekilde açılıyor. Ayarları değiştirmek ve alanlara metin eklemek, tıklama ve yazma meselesidir.

JotForm ekran görüntüsü - ayarlar kenar çubuğu

Form Önizleme Kaydırıcısı

Jotform ekran görüntüsü - önizleme kaydırıcısı

Formunuzu düzenlerken, formunuzun tamamlandığında nasıl görüneceğini kontrol etmek için form önizleme kaydırıcısını değiştirebilirsiniz. Editör görünümüne dönmek için kaydırıcıyı tekrar değiştirin.

Form Öğeleri Kenar Çubuğu

JotForm ekran görüntüsü - form öğeleri ekleme

Form alanları, ödeme seçenekleri ve widget’lar gibi yeni form öğeleri eklemeniz gerekirse Form Öğeleri Ekle simgesini tıklamanız yeterlidir. Form Öğeleri kenar çubuğu solda açılır ve formunuza kolayca yeni alanlar veya widget’lar eklemenize olanak tanır.

Bağlantılar

JotForm ekran görüntüsü -

Form alanı ayarlarınızı düzenlerken, yardım merkezindeki makalelere (mavi renkli) faydalı bağlantılar bulacaksınız. Bağlantılar ayrı bir sekmede açılır, böylece formunuzdan ayrılmadan bir özellik hakkında bilgi edinebilirsiniz.

JotForm ile Form Oluşturma

Bir şablon kullanın veya boş bir form oluşturun, ihtiyacınız olan tüm JotForm seçenekleri, gezinmesi kolay kenar çubuklarında açılır. Daha önce hiç bir form oluşturmadıysanız, JotForm’un sezgisel form oluşturucu arayüzünü öğrenmek çok kolaydır – ve mevcut yardım kılavuzları sizi bu süreçte yönlendirir.

Formunuzu oluşturduktan ve ayarları yaptığınızda, formunuzu paylaşmak da gerçekten basittir. Şu paylaşım seçeneklerine sahipsiniz:

 • Doğrudan bağlantı
 • Sosyal medya paylaşım bağlantıları ve bir QR kodu
 • JavaScript, kaynak kodu, iFrame kodu, pop-up kodu, ışık kutusu kodu veya geri bildirim düğme kodunu kullanarak gömün
 • E-posta
 • Doldurulabilir PDF formu
 • WordPress, Joomla, Weebly, Wix, Magento, Shopify, Squarespace, GoDaddy ve Duda dahil üçüncü taraf platformları

jotform-support-blogJotForm’un desteğine, formunuzun ekran görüntüsünü yüklemenizi sağlayan basit bir Bize Ulaşın formu aracılığıyla 7/24 ulaşabilirsiniz. (bu isteğe bağlı olsa da) daha hızlı sorun çözümü için. Ancak canlı sohbet veya telefon desteği yok.

Birçok form oluşturucu, destek sunarken ücretli abonelere öncelik tanıyacaktır – ancak JotForm farklı görünmektedir. Sabah 6: 52’de bir destek isteği gönderdim ve sabah 8: 39’da bir yanıt aldım – ve yalnızca ücretsiz planı kullanıyorum. İki saat içinde yanıt almak oldukça iyi – ve yanıtta yaşadığım sorunu çözmenize yardımcı olacak bir ekran görüntüsü bile vardı.

JotForm support ekran görüntüsü

Ücretsiz ve Makul Yükseltmeler

JotForm, ücretsiz plana ek olarak üç ücretli plan seçeneğine sahiptir ve PayPal ve büyük kredi kartları ile ödeme yapabilirsiniz.. Tüm planlarda da 30 günlük para iade garantisi var.

Sadece Altın planında sınırsız sayıda ödeme ve ödeme formu gönderimi vardır. Tüm planlar (ücretsiz dahil), başkalarını birden fazla kullanıcı planına sahip olmak yerine formlarınız üzerinde ortak çalışmaya davet etmenize olanak tanır.

JotForm’un diğer form oluşturuculardan (Cognito Forms gibi) daha pahalı olduğu gerçeğinden kaçınmak yok özellikle form ve form gönderme sayısındaki sınırları göz önünde bulundurduğunuzda. Ancak JotForm, düzinelerce ödeme işleme seçeneği, form widget’ları ve entegrasyonlar gibi çok daha fazla özellik içeriyor.

JotForm’un ücretsiz planı nispeten sınırlıdır – bazı açılardan en azından. Ayda yalnızca 100 form gönderilebilir, yalnızca beş form oluşturabilirsiniz ve aylık form görünümleriniz (ziyaretçilerin formunuzu görme sayısı) 1.000 ile sınırlıdır. Bununla birlikte, ücretsiz planda ödeme alabilirsiniz (ayda en fazla on adet) ve widget’ları ve uygulama entegrasyonlarını kullanabilirsiniz.

JotForm, rekabete nasıl uyuyor??

JotForm, kullanımı en kolay form oluşturuculardan biridir – ancak uygulama entegrasyonları ve widget’lar gibi gelişmiş özelliklerle doludur, bu nedenle yeni başlayan veya form oluşturma konusunda uzman olmanız idealdir.

Çok çeşitli şablonlar, widget’lar ve entegrasyonlar etkileyici ve JotForm’un tek dezavantajı, form ve başvuru sayılarındaki sınırları ve ücretli planlar için nispeten yüksek fiyatları.. Form oluşturmak için mobil uygulama, JotForm’u diğer form oluşturuculardan gerçekten öne çıkaran mükemmel bir özelliktir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me