WordPress’te Ücretsiz Blog Nasıl Yapılır (Adım Adım Talimatlar)

Bunu okuyorsanız, sizi harika blog dünyasına davet eden ilk kişi olmama izin verin. Bu büyük bir dünya – ve öğrenilecek çok şey var – ama başlamak zor olmak zorunda değil. Bir blog başlatmak aslında en kolay kısımdır. Yazılarınızla tutarlı olmak çok daha zor.


Ancak bu makale kolay bit hakkında. Burada özetlenen adımları takip ederek iyi görünümlü ve çoğunlukla kullanımı kolay bir blog oluşturmuş olursunuz. En iyisi, tamamen ücretsiz.

Peki, ne bekliyorsun? Bir içki, belki bir atıştırmalık alın ve başlayalım.

Temel kurulum

WordPress.com ana sayfasının sağ üst köşesindeki Başlayın’ı tıklayın..

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image1

Ardından, oldukça standart bir kayıt formunu çalışan bir e-posta, tercih ettiğiniz kullanıcı adı ve bir şifre ile doldurun. Alternatif olarak, biraz zaman kazanmak için doğrudan Google hesabınızla giriş yapabilirsiniz.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image2

Şimdi, bir sonraki adıma geçmeden önce verdiğiniz e-posta hesabını kontrol edin. Hesabınızı etkinleştirmek ve e-posta adresinin aslında size ait olduğunu kanıtlamak için tıklamanız gereken bir düğme içeren bir e-posta alırsınız. Bunu daha sonra teknik olarak yapabilirsiniz, ancak kişisel olarak bu tür şeyleri unutmadan yoldan çıkarmayı seviyorum. (Bir çok şeyi unutuyorum.)

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image3

Bu bağlantıyı tıkladığınızda, web sitenizle ilgili bazı temel bilgileri girmeniz gereken web sitesi kurulumunuza geri dönersiniz. Benim durumumda, tarifleri paylaşacağım konusunda karar verdim, bu yüzden formu buna göre doldurdum. Yemek yemek iyi, evrensel bir konudur – herkesin yapması gerekir.

Bu örnek uğruna, web sitesi yapmaya yeni başladım, bu yüzden kendimi en alttaki ölçekte “1” olarak değerlendirdim. Seçtiğiniz numaraya bağlı olarak, WordPress size yeni başlayanlar için bol miktarda tavsiye ve ipucu verecek veya kendi başınıza keşfetmenize izin verecek.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image4

Ardından, web siteniz için bir adres (URL olarak da bilinir) seçmeniz gerekir. Örneğin, tariflerrocksohard burada mevcuttur. Şimdi, kendi alan adınıza para harcamak istemiyorsanız, üst tarafa yakın olan ücretsiz seçeneği seçmeniz yeterlidir.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image5

Bir sonraki ekranda, ücretsiz planı seçmeniz gerekecek.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image6

Ve bu kadar! Blogunuzun başarılı bir şekilde oluşturulmasından dolayı sizi tebrik eden bir mesaj görmelisiniz. Yapılması iyi olan, ancak hemen gerekli olmayan şeylerin kısa bir kontrol listesi var. Belki de bir profil resmi yüklemelisin, ama gerisi bekleyebilir.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image7

Temel İçerik Yönetimi

Tamam! Blog çalışıyor ve çalışıyor, ancak okunacak hiçbir şey yok. Henüz resmi olarak “başlatılmadı”, ancak web sitenizi başkalarının görmesine izin vermeden önce gerçekten bazı içerikler koymak istiyorsunuz.

Ama buna başlamadan önce, WordPress’deki “yayınlar” ve “sayfalar” arasındaki farkı hızlı bir şekilde açıklayayım..

 • Gönderiler blog gönderileriniz bu kadar. Bunlar ters kronolojik sırayla görünecek içerik parçalarıdır ve zamanınızın çoğunu bunlara harcarsınız. Yeterince söylendi.
 • Sayfalar daha durağandır ve genellikle gezinme çubuğunda kullanıcı tarafından görülebilir. İletişim bilgileriniz (“Bize Ulaşın”), kişisel hikayeniz (“Hakkımda”) ve bu tür şeyler gibi şeyleri buraya koyabilirsiniz.

İlk yazınızı yazma

İlk tarifimize başlamak için soldaki menüden “Ekle” düğmesini veya ekranın sağ üst köşesindeki “Yaz” düğmesini tıklayacağız.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image8

Sonra yazmaya başlayın! Üstteki büyük metin başlığınızdır ve aşağıdaki her şey yayının kendisidir. İçerik düzenleyicinin en son sürümü tüm içeriğinizi “bloklara” ayırır. Her paragraf, her resim ve diğer her şey kendi “bloğu” dur ve tüm bloklar istediğiniz zaman yayınınızın diğer bölümlerine taşınabilir.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image9

İşiniz bittiğinde, sağ üstteki mavi “Yayınla” düğmesine basın. Her şeyi hazırlayıp hazırlamadığınız ve yayından memnun olup olmadığınız sorulacaktır. İşlemi tamamlamak için düğmeye tekrar basın.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image10

Her şeyin iyi olduğunu onaylamak.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image11

Kullanıcı tarafından görüldüğü gibi bitmiş gönderi.

Gönderilerinizi düzenleme

Çok sayıda blog yazısı yazdığınızda, kategorilere ayrılmış ve düzenli tutulmaları iyidir. Bu, onları istediğiniz zaman tekrar bulabilmenizdir, ancak aynı zamanda bir ziyaretçi bir gönderiyi (bu durumda bir tarif) seviyorsa, bunun gibi başkalarını bulabilir. Yazılarınızı düzenlemek için kullanılan ana araçlar “Kategoriler” ve “Etiketler.”

Kategoriler ve etiketler de arama motorları için iyidir, yani kullanıcılar yayınlarınızı daha kolay bulabilir.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image12

Etiketler ve Kategoriler, oluşturma sonrası ekranından eklenebilir.

Kategoriler, aşırı spesifik değil, geniş olmalıdır. Yani bizim durumumuzda, kategoriler şunları içerebilir: Meksika Yemekleri, Yunan Yemekleri, Kolay Yemek Tarifleri, Sert Yemek Tarifleri, Fırın Yemek Tarifleri vb. Bir tarif birden fazla kategoriye sığabilir, ancak çoğu kategoriye uymaz. Kategoriler de hiyerarşiktir. Bu, “ana kategoriler ” ve “alt kategoriler.”

Örneğin:

 1. Meksika yemeği
  • quesadillas
  • Gorditas
  • Tacos
  • Carne Asada
 2. Yunan yemeği
  • yoğurt

Etiketler oldukça spesifiktir ve her gönderi için istediğiniz kadar ekleyebilirsiniz. Örneğimizde, Tortilla, Peynir, Kişniş, Queso San Jacinto (bir marka) vb. Gibi malzemeleri, tercih edilen markaları ve diğer küçük yararlı veri parçalarını dahil edebilirsiniz. Bunları yazın ve ayırmak için virgül kullanın.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image13

“Libre 2” temasıyla kategoriler ve etiketler ön uçta nasıl görünüyor?.

Gönderi oluşturma ekranından yeni kategoriler ve etiketler ekleyebilirsiniz. Şu anda, bunları WordPress.com’da düzenlemenin veya silmenin bir yolu yok gibi görünüyor (en azından ücretsiz planda değil), bu özellik garip çünkü WordPress’in kendi barındırdığı sürümünde mevcut.

Temalar

Temalar, web siteniz için blogunuzun görünümünü, hissini, düzenini ve renklerini tamamen değiştirmenize izin veren alternatif tasarımlardır. Mevcut markanıza uyacak birini seçebilir veya çıldırıp yeni bir şeyler deneyebilirsiniz.

Başlamak için soldaki “Temalar” düğmesini tıklayın. Evet, minik küçük düğmeyi tıkla. Henüz özelleştir’i tıklamayın. Ardından, başlamak için ücretsiz temaları seçtiğinizden emin olun.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image14

Beğendiğiniz bir tema seçtikten sonra “Özelleştir” i tıklayabilirsiniz. Bu sizi temanızdaki renkler gibi çeşitli seçenekleri değiştirebileceğiniz bir ekrana götürür. Bununla oynayın. Değişikliklerinizi kaydetmek için soldaki “Yayınla” düğmesini tıklayın. Yaptığınız değişiklikleri beğenmediyseniz, tıklamayın.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image15

Libre 2 temasını özelleştirme.

eklentiler

Şimdi, eklentiler ilginç, ancak ücretsiz planda mevcut değiller. Bunları almak için İş planına geçmelisiniz, ancak bunların ne olduğunu bilmelisiniz.

Temel olarak, eklentiler WordPress’in işlevselliğini genişletir. İletişim formları, yeni düzen seçenekleri, çevrimiçi mağazalar ekleyebilir veya blogunuzu herkese açık bir foruma dönüştürebilirler. Bir programcının düşünebileceği her şeyi yapabilirler ve bir sürü şey vardır.

Ancak, ücretsiz plan üzerinde çalıştığınız sürece, eklentiler hakkında çok fazla endişelenmeyin. WordPress’in kendi başına neler yapabileceğini öğrenmeye odaklanın.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image16

Başlatmak

Ve işte, son adımda. Artık bazı içeriklere sahip olduğunuza ve belki de web siteniz için bir tema seçtiğinize göre, daha önce o kontrol listesine geri dönme zamanı.

İstediğiniz kadarını tamamlayabilirsiniz (özel bir alan adı kaydettirmeniz veya uygulamayı indirmeniz gerekmez), ancak önemli olan, kontrol listesinin altındaki “Sitenizi başlatın. ”

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image17

Yükseltme ve Yararları

Artık ücretsiz bir blogunuz var, neden hiç para harcamak istesiniz ki? Şey, işte şey: Çok sayıda ziyaretçiniz geldiğinde, web sitenizin işlevselliğini artırmak isteyebilirsiniz, daha kişiselleştirilmiş marka bilinci oluşturmak isteyebilirsiniz ve tüm bu güzel yiyecek resimleri için kesinlikle daha fazla depolama alanına ihtiyacınız olacak.

Oh, ve “recipesrocksohard.home.blog” yerine “recipesrocksohard.com” gibi özel bir alan adı alırsınız..

Ücretli planlar tüm bunları ve daha fazlasını sağlar: ayrıca tüm WordPress reklamlarını kaldırır, daha fazla temaya ve özelleştirmeye erişmenizi sağlar ve para kazanmaları daha kolaydır. Ayrıca resmi WordPress tema deposu gibi üçüncü taraf web sitelerinden tema yükleyebilir veya ThemeForest gibi sitelerden premium temalar alabilirsiniz.

Eklentilere gelince, web sitenize küçük bir arama puanı artışı sağlamak için Yoast SEO gibi şeyleri veya daha gelişmiş iletişim formları oluşturmak için İletişim Formu 7’yi yükleyebilirsiniz. Topluluğunuz için etkinlikler düzenlerseniz, herkesi bilgilendirmek için Etkinlik Takvimi gibi bir şey yükleyebilirsiniz.

Son olarak, profesyonel destek alırsınız. Destek aslında oldukça önemli. Neden? Çünkü blogunuz işletmeniz haline gelirse, buna ihtiyacınız olacaktır. Bazen web sitelerinde işler ters gidiyor ve bu sadece hayatın bir gerçeği. Destekle, bu sorunları genellikle çok daha hızlı ve daha kolay bir şekilde çözebilirsiniz.. Onsuz, topluluğa güvenmeniz gerekecek. Şimdi beni yanlış anlamayın, topluluk harika, ama size hızlı bir şekilde yardımcı olmak için para almıyorlar.

Sonunda, bloglamanın şu anda sizin hobiniz mi yoksa işiniz mi olduğuna bağlı.

Nasıl Yapılır-Make-a-Free-Blog-on-WordPress- (Adım Adım Talimatları) -image18

WordPress.com Diğer Ücretsiz Web Sitesi Hizmetleriyle Nasıl Karşılaştırır??

WordPress, elbette, ücretsiz bir web sitesi almanın tek yolu değildir. Wix ve Weebly gibi diğer hizmetler de yeni başlayanlar için ücretsiz planlar sunar. Burada ayrıntılı bir karşılaştırma yapmak için yerim yok, ancak temel fikir şu: WordPress.com blog yapıyor.

WordPress.com, blogları yalnızca diğer tüm hizmetlerden daha iyi yapıyor, çünkü burası başladığı yer ve hala devam ettiği yer. WordPress.com, bu tür bir web sitesine diğerlerinin üzerinde adanmıştır, ancak platformda kesinlikle başka tür web siteleri oluşturabilirsiniz. Ancak blog varsayılan.

Wix ve Weebly özellikle daha genel web sitesi oluşturuculardır. Tamamen size tasarımınız üzerinde daha fazla kontrol sağlamakla ilgilidir (ücretsiz planlarda bile) ve bloglar daha sonra düşünülen bir şeydir. Bu nedenle, etiketler veya özel alanlar gibi blog’a özgü daha az özelliklere sahiptirler.

Ayrıca, WordPress ile internetin her yerinden her türlü eklenti ve temayı alabilirsiniz. Wix ve Weebly, yalnızca önceden onaylanmış “uygulamalar” ile bir tür eklenti işlevi sunar ve kontrol panelinizde mevcut olanlarla sınırlısınız.

Aradığınız şey küçük işletmeniz için beş sayfalık bir broşür web sitesi ise, Wix veya Weebly sizin için olabilir. Ayrıca, web siteleri oluşturmaya daha başlangıç ​​dostu bir giriş sunarlar. WordPress.com’un kontrol paneli zaman zaman biraz dağınık hissetme eğilimindeyken, size aynı anda çok fazla bilgi atmıyorlar. Ve WordPress.com’un özel tasarım özellikleri, daha fazla ödeme yapan müşterileri büyük ölçüde destekliyor.

Ancak ücretsiz bir blog istiyorsanız, WordPress.com ile gidin. Bloglar uzmanlık alanıdır.

WordPress.com hakkında daha fazla bilgi edinmek için uzman incelememize göz atın. WordPress blogunuzu şimdi oluşturmaya hazırsanız, aşağıdaki düğmeyi tıklayın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map