WordPress’e Giriş – 2020’de Kullanmanın 10 Nedeni

Hemen başlayalım – bir web sitesine ihtiyacınız var ve bunu sıfırdan oluşturmak istemiyorsunuz. Sizi WordPress ile oluşturmaya ikna etmek için buradayım. WordPress’i kendim kullanıyorum ve neredeyse on yıldır kullanıyorum. Kendim ve müşteriler için siteler oluşturdum ve blog motorları olarak WordPress kullanan web siteleri için düzenli olarak yazıyorum.


Ama sadece benim sözüme güvenme. WordPress, internetteki en popüler içerik yönetim sistemidir, ve kullanıcılarla olan popülaritesi sadece artıyor. Başlığın da gösterdiği gibi, bunun için on çok iyi neden var.

Ama dalmadan önce bir soruya cevap vermeliyiz: Hangi WordPress sürümünden bahsediyoruz? İki ana sürüm vardır.

 • İlk olarak, WordPress.org’da bulacağınız sürüm var. Bu, kendi web barındırma hizmetinizde ücretsiz olarak indirebileceğiniz ve kullanabileceğiniz resmi sürümdür.
 • İkincisi, com ile bir WordPress web sitesi başlatabileceğiniz com var ücretsiz plan, ancak işlevselliği artırılmış ücretli planlar da vardır. Bu platformun avantajı, barındırma, bakım ve diğer birçok hususun sizin için ele alınmasıdır. Sadece sitenizi kurmaya ve içeriği yazmaya odaklanabilirsiniz.

WordPress.com bugün özellikle tartıştığım platform. Kullanımı kendi kendine barındırılan seçeneğe göre çok daha basit, ancak diğer web sitesi oluşturucularına kıyasla hala oldukça karmaşık ve güçlü.

Ayrıca, mevcut tahminlere göre internetin üçte birine güç veriyor ve dünyanın en büyük markalarından bazılarına güveniyor. Burada bunlardan birkaçını tanıyabilirsiniz:

WordPress'e Giriş - 2020'de Kullanmanın 10 Nedeni

 • Adobe blogları için kullanıyor. Evet, hemen hemen hepsi.
 • Bloomberg, Bloomberg’in sunduğu….
 • Facebook bunu Newsroom sitesi için kullanıyor.
 • Microsoft bunu genel haber günlüğü için kullanıyor.

Öyleyse neden özellikle kullanmalısınız??

Sebep # 1: Çok Büyük Bir Topluluğu Var

WordPress özünde açık kaynaklı bir yazılımdır. Bu, herkesin temel koda erişimi olduğu ve bir çok insanın gelişimine katkıda bulunduğu anlamına gelir. Geliştiricilerin ötesinde, pazarlayan, bunun için öğreticiler yazan, geliştirilebilecek yolları tartışan ve genellikle sadece kullanan büyük bir hayran topluluğu var.

Herhangi bir yazılımın geleceği kendi topluluğundadır ve WordPress’in topluluğu hiç kimse tarafından rakip değildir. Ve hiç kimseyi kastetmiyorum: Squarespace değil, Wix ve Weebly değil. Hayranları var ve onları hak ediyorlar. Ancak WordPress’in karşılaştırmalı bir ordusu var ve bu, aşağıda listelediğim birçok noktada önemli olacak.

Sebep # 2: Zengin Destek Seçenekleri Var

WordPress.com’da ücretli bir plandaysanız, 24 saat profesyonel destek alırsınız (İş planında veya üstünde değilseniz, haftanın beş günü). Sitenizin çalışır durumda kalmasını sağlamanın en belirgin yolu budur. Ancak ücretsiz plana sahip olsanız bile, internette hemen hemen her dilde çok sayıda öğretici, kılavuz ve topluluk desteği bulabilirsiniz..

Dahası, WordPress ile, Stack Exchange (WordPress’e adanmış bir alt siteye sahip olan) ve platformla ilgili deneyime sahip olacak herhangi bir teknoloji odaklı forum hakkında yardım isteyebilirsiniz..

Görmek? Topluluğun önemli olacağını söyledim. Yardıma ihtiyacınız olduğunda, dışarıda.

Sebep # 3: Makul Sayım Yapabileceğinizden Daha Fazla Eklentiye Sahiptir

Topluluğun yaptığı başka bir şey de WordPress için üçüncü taraf eklentileri yazmak. Bu eklentiler, web sitenizin görünümünü biraz değiştirmenin bir yolunu sunmaktan tamamen dönüştürmeye kadar her şeyi yapabilir.

WordPress bir blog motoru olarak başlayabilir, ancak eklentilerle web sitenizi şu şekilde dönüştürebilirsiniz:

 • Bir topluluk forumu
 • Temel bir sosyal medya sitesi
 • Çevrimiçi bir mağaza
 • Bir podcast sitesi
 • Bir wiki ve / veya bilgi tabanı
 • Bir emlak listeleme sitesi
 • Hayal edebileceğiniz hemen hemen her şey

WordPress.com’da eklentileri kullanmak için en azından İş planına geçmeniz gerektiğini unutmayın. Bu tür bir güç için buna değer.

Sebep # 4: Makul Olarak Sayabileceğinizden Daha Fazla Teması Var

WordPress ile temalar güçlü. Tabii, temalar web sitenizin görünümünü değiştirebilir, ancak aynı zamanda çalışma şeklini de değiştirebilir. Bu nedenle, örneğin WordPress üzerinde bir topluluk forumu oluştururken, eklentiler her şeyin çalışması için özel temalarla eşleştirilir.

Ve binlerce üçüncü tema (üçüncü taraf temaları dahil) vardır, çünkü herkes bir tane yapabilir. Tabii ki, bazıları diğerlerinden daha iyidir. Bazıları ücretsiz, bazıları ücretli. WordPress.com’da, ücretsiz plan size ücretsiz temalar sunar; premium planlar daha fazlasına erişmenizi sağlar.

İş planı için ödeme yapıyorsanız, istediğiniz herhangi bir temayı (örneğin, TemplateMonster’dan satın alabileceğiniz gibi) yükleyebilirsiniz. Bu aynı zamanda siteniz için önceden hazırlanmış bir tasarımla başlayabileceğiniz anlamına gelir, ancak bütçeniz olduğunda size özel bir tasarım oluşturmak için her zaman birini işe alabilirsiniz.)

Başka hiçbir site oluşturucunun WordPress’in sahip olduğu tema çeşitliliği gibi bir şeyi yoktur. Bu üçüncü taraf temalarını saydığınızda, yüzlerce şablonuyla Wix bile karşılaştırılamaz.

WordPress'e Giriş - 2020'de Kullanmanın 10 Nedeni

Sebep # 5: Karmaşık, ancak Karmaşıklık Sizin İçin Ele Alınıyor

WordPress.com burada parlıyor. Bakın, WordPress’in temel sürümü, web sitenizin tüm yönleri üzerinde oldukça ayrıntılı bir kontrol sağlamak için tasarlanmıştır. Bu kontrolün bir kısmı sizden gizlidir ve geliştiricilerle sınırlıdır – ama oradadır. Daha önce hiç site oluşturmadıysanız, bu oldukça büyük bir engel olabilir.

Bununla birlikte, bir platform olarak WordPress.com, web tasarımı hakkında her şeyi bilmeyen insanlar için hala erişilebilirken güçlü olacak şekilde tasarlanmıştır. Sitenizi oluşturmanın her adımında size yol gösterirler.

Biz de, bu nedenle: WordPress.com sitenizi başlatmak için biraz yardıma ihtiyacınız varsa, yazdım kapsamlı bir eğitim temel konularda size yardımcı olmak için.

Sebep # 6: Diğer Yazılımlarla Entegrasyonda Çok İyi

WordPress, ihtiyaç duyduğunuzda diğer hizmetlere bağlanmak için tasarlanmıştır. Bu işlevselliğin çoğu eklentiler aracılığıyla sağlanır, ancak bu eklentiler ile çok şey yapabilirsiniz:

 • Google Dokümanları veya Dropbox Kağıt dokümanlarını gömme
 • En yeni yayınlarınızın bağlantılarını otomatik olarak tweet’le
 • En son YouTube videolarınızla otomatik olarak yayın oluşturun
 • Sürekli İletişim gibi bir servis aracılığıyla bülten gönderin

Temel olarak, mevcut bir hizmetse, birisi en azından WordPress ile entegre etmeye çalıştı.

Ayrıca varsayılan olarak Twitter, Facebook, Reddit, YouTube ve diğer pek çok siteden gelen yayınları WordPress içeriğinize gömebilirsiniz.

Sebep # 7: Bu Şeyler Oldukça Güvenli

İnternete bağlı bir bilgisayar programı. Bu durumda, “% 100 güvenli” diye bir şey yoktur çünkü bilgisayarlar istediğimizi asla yapmazlar… sadece onlara söylediğimiz şeyi yaparlar. Yapabileceğiniz en iyi şey gelişmeye devam etmektir.

WordPress’in açık kaynaklı olduğunu nasıl söylediğimi ve herkesin temel koda erişebileceğini hatırlıyor musunuz? Bu bir kusur gibi görünse de, bunun anlamı binlerce kişi binlerce kişi bu koda baktı ve bulabildikleri her hatayı ve güvenlik boşluğunu bildirdi. WordPress ekibi sürekli olarak güvenlik düzeltmeleri yayınlıyor ve neredeyse her zaman her şeyin üstünde.

Hepsinden iyisi, WordPress.com yerleşik yedekleme çözümleriyle birlikte gelir. Hizmette herhangi bir şey olursa, destek ekibi web sitenizi kolayca eski bir sürümle yeniden çalıştırabilir ve çalıştırabilir. En kötü ihtimalle, bir veya iki güncellemeyi yeniden göndermeniz gerekebilir.

Güvenliğinizi artırmak için eklentileri de kullanabilirsiniz.

Sebep # 8: SEO Dostu

Bir web sitesi yalnızca insanlar bulabildiği sürece başarılı olur. İyi haber şu ki, WordPress siteleri varsayılan olarak arama motorlarının bulması oldukça kolay ve makine tarafından okunabilir. Tabii ki her zaman artırabilirsiniz, ancak arama motoru optimizasyonu kendi makale serisi gerektiren bir diğer disiplindir.

Kötü inşa edilmiş bazı üçüncü taraf WordPress temalarının SEO’nuzu engelleyebileceğini unutmayın. Neyse ki, bunlar çok yaygın değil, ancak temalarınızı aldığınız yere dikkat edin.

Sebep # 9: Web Sitenizin Büyümesine Oda Bırakıyor

WordPress’in esnekliği ve genişletilebilirliği nedeniyle – bununla hemen hemen her şeyi yapabilmeniz nedeniyle – siteniz platform değiştirmek zorunda kalmadan katlanarak büyüyebilir.

Birden fazla yazarınız olabilir. Daha önce değil, ihtiyaç duyduğunuzda özellik eklemek için eklentileri kullanabilirsiniz. Tasarımı neredeyse web sitenizin yönündeki bir değişikliğe uyacak şekilde değiştirebilirsiniz.. Daha önce de belirtildiği gibi, size tamamen yeni bir özel tasarım oluşturmak için profesyonel bir sahip olabilirsiniz.

Diğer bazı web sitesi oluşturucuları da bu tür bir potansiyele sahip değil, büyüme için benzer alan sağlar. SimpleSite gibi çıplak kemikli site oluşturucuların üçüncü taraf uygulamaları veya eklentileri bile yoktur, böylece yolda neler yapabileceğinizi büyük ölçüde sınırlar.

Sebep # 10: Uzun Bir Süreli Olacak

Bahsettiğim gibi, WordPress web’in üçte birine güç veriyor. Bu gerçek tek başına yazılıma hatırı sayılır ömür verir. Ancak, korkunç bir evren nefret bize şans inişinde olsa bile, WordPress ekibinin her üyesi çalışmayı bırakmak zorunda kalsa bile, proje ve yazılım ölmeyecekti.

WordPress’in topluluk tabanlı, açık kaynaklı yapısı, hizmet kapatılsa bile yazılımın hala orada olacağı anlamına gelir. Başka bir hizmete geçebilirsiniz.

Bazı web sitesi oluşturucularının şu anda bir patlaması var, ancak kapalı kaynak iş modeli, gittiklerinde web sitenizin de olduğu ve taşımanın daha zor olduğu anlamına geliyor.

Şimdi, Wix gibi büyük isimlerin aceleyle herhangi bir yere gitmediğini düşünmüyorum, ancak düşünülmesi gereken bir şey.

Bu Çok İyi Nedenler…

WordPress mükemmel, değil mi? Şey… hayır. Değil. Tüm genişletilebilirliği ve potansiyeli için, kalbinde bir blog motoru olarak başladı ve kalıyor. Güzel bir sayfanın etrafına bir şeyler sürükleyip bırakarak bir site oluşturmak istiyorsanız, bu harika değil. Bunun için eklentiler var elbette, ancak diğer büyük web sitesi üreticilerinin neredeyse tamamı bunu daha iyi, daha hızlı ve daha kolay hale getirecek.

WordPress karmaşıklıkta ve yayıncılıkta mükemmeldir. İşletmenizi tanıtmak için küçük bir broşür sitesine ihtiyacınız varsa ve bugün buna ihtiyacınız varsa, o zaman Wix veya Weebly daha iyi seçeneklerdir. Karmaşıklık ölçeğinde Wix ile WordPress arasında bir yer olan bir site istiyorsanız, Squarespace kapladın mı.

Öyleyse basit ve hızlı ölü bir şeye ihtiyacınız varsa, başka bir servise gidin. Ancak, büyük bir şey, iddialı bir şey oluşturmayı gerektiren bir web stratejiniz varsa, WordPress seçmek için harika bir platformdur. Ayrıca, gerçekten, gerçekten iyi bloglar.

WordPress’in sizin için doğru seçim olup olmadığından hala emin değilim? Uzman incelememizi okumak için buraya tıklayın.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map