Web Host Sunucumun Konumu Web Sitesi Yükleme Süresini Etkiler mi?

Web siteniz işletmenizin yüzüdür ve yavaş yükleme süreleri güvenilirliğinize zarar verir ve müşterilerin ilgisini azaltır. Aslında, araştırmalar, web sayfası yükleme sürelerinde bir saniyelik bir gecikmenin bile dönüşüm oranlarınızda% 7’lik bir düşüşe neden olabileceğini gösteriyor.


Muhtemelen yükleme sürelerine hangi faktörlerin katkıda bulunduğunu merak ediyorsunuzdur. Web sunucunuzun yeri önemli mi? Kısa cevap, “Evet, öyle”. Sunucu hedef kitlenizden ne kadar uzak olursa, web sitenizin yükleme süreleri de o kadar uzun olur. Sunucu konumunun neden önemli olduğuna dair bazı nedenlere bakalım.

Bu Ay ve Sırt Gezisi!

Ay ve Geri Gezisi!

Kullanıcılarınız web sitenizi ilk kez ziyaret ettiğinde, sunucunuzdan web sitenizle ilgili verileri almasını ister. Sunucu bu isteği aldığında, verileri ışık hızında kullanıcılara geri gönderir. Ancak ne kadar hızlı olursa olsun, daha uzun mesafeler yine de yükleme sürelerinize eklenen birkaç milisaniyeye, hatta birkaç saniyeye eşit olacaktır. Bu gidiş-dönüş gecikme süresi, yüksek gecikme süresi.

Mesafe ne kadar kısa olursa, verilerin kullanıcılarınıza ulaşması için o kadar az zaman gerekir. Bu nedenle web sitenizin sunucusunun hedef kitlenizle aynı konumda olması, web sitenizin verimliliğini yepyeni bir düzeye çıkarabilir.

Daha Hızlı – Daha İyi

Peki, zaten bir web barındırıcınız varsa ve şimdi başka bir web sunucusuna geçmek, işiniz için kesinti ve büyük kayıplar anlamına gelir mi? Web sitenizi mümkün olan en iyi müşteri deneyimi için optimize etmek için ne yapabilirsiniz? Bir web sitesinin hızını etkileyen çeşitli faktörler olsa da, web sitenizi daha hızlı hale getirebilecek aşağıdaki adımlara göz atın:

 • HTTP isteklerinizi en aza indirmeyi deneyin
 • Tarayıcı önbelleği üzerinde çalışma
 • Web sitenizdeki resimleri ve dosyaları sıkıştırın
 • Daha hızlı bir plana geçin
 • CSS dağıtımını optimize etme
 • Eklenti sayısını azaltın
 • Web barındırıcınızdan, varsa daha yakın bir sunucuya geçmesini isteyin
 • İçerik Dağıtım Ağı (CDN) kullanma

Yukarıda listelenen tüm noktalar, web sitenizi diğer web sitelerinin çoğundan daha hızlı çalıştırmak için yeterlidir. Bunların birçoğu bir günden daha kısa sürede tamamlanabilen hızlı düzeltmelerdir: aslında, web sitenizin çalışma süresini artırmak için hızlı yollarla bu blog yayınında web önbelleğe alma, dosya sıkıştırma ve görüntü sıkıştırmayı tartıştık. Ancak şimdilik, sonuncuyu inceleyelim: CDN kullanma.

Yükü CDN’den Dağıtma

Yükü bir CDN üzerinden dağıtmak, tüm hız ikileminizi çözmek için en iyi çözümdür. CDN’ler bugünlerde web’in her yerinde ve neredeyse her web devi onlar aracılığıyla çalışıyor. Gecikme ile ilgili sorunlar için en iyi çözüm olarak kabul edilirler.

CDN sayesinde, verilerin önbellek şeklinde birçok coğrafi konuma taşınması web sitenizi kullanıcılarınıza daha da yakınlaştırır ve böylece gecikme sorunlarını önler. CDN yardımı kullanmanın bazı faydaları:

 • Azalan gecikmeler
 • Sayfa yükleme hızlarında iyileşme
 • Trafikteki büyük dalgalanmaların neden olduğu gecikmeye karşı koruma
 • Büyük miktarda trafiği ele almada daha fazla yetenek
 • Sunucular arasında bir yük dengesi sağlar
 • Düşük bant genişliği tüketimi
 • Kolay entegrasyon

Bazı web barındırıcıları katma değerli hizmetler olarak CDN’ler sunacaktır, bu nedenle kullanılabilir bir tane olup olmadığını satıcınıza danışmalısınız. Ayrıca, geçiş yapmayı düşünebileceğiniz çok sayıda birinci sınıf web barındırma hizmeti hakkında yorum yazdık. Ancak, satıcınız hizmeti sunmazsa, birçok saygın üçüncü taraf CDN sağlayıcısı da vardır..

CDN'lerdeki Söz

CDN’lerdeki Söz

Şu anda, size yüksek kaliteli CDN hizmetleri sağlayabilecek çeşitli kuruluşlar bulunmaktadır. Size kolaylık sağlamak için bu şirketlerden bazıları aşağıda listelenmiştir:

Cloudflare

Bu, dünyadaki en iyi CDN’lerden biri olarak kabul edilir. İlk ücretsiz planları güvenlik ve DNS yönetimi gibi birçok avantajı ve CDN’nin kendisini içerir. Cloudflare, kullanıcılarına sınırsız bant genişliği özgürlüğü sağlamak ve sadık müşteri tabanları için hayatı kolaylaştırmak için selamlandı. Ama sadece bu değil: parlak web filtreleme özelliği tüm polisliği yapar ve hackerlara iyi gelir. Ayrıca, Cloudflare’nin çözümleri DDoS saldırılarını kontrol altında tutar. Ayrıca, bulut görüntü optimizasyonları dosya boyutlarını% 35’e kadar azaltmaya yardımcı olur.

Hızla

Hiç şüphesiz, hızlıca en yapılandırılabilir CDN var. Bu hizmet, web siteniz üzerinde çok daha fazla kontrol sahibi olmanızı sağlar. Elbette, bu yapılandırılabilirliğin artmasıyla çok daha karmaşıklık var ve eğer yeni başlayan biriyseniz, öğrenme eğrisini oldukça dik bulabilirsiniz. Mükemmel yapılandırılabilirlik dışında, rakiplerine hızla çok benzer hizmetler sunar.

KeyCDN

SSL veya düşük fiyatlar aradığınız şeyse, KeyCDN size çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Kaydolduktan kısa bir süre sonra, maksimum 25 GB aktarımla 30 günlük ücretsiz deneme sürümü alırsınız. Bununla birlikte, deneme süresi boyunca herhangi bir teknik destek alamazsınız ve CDN bir bütçe seçeneği olduğu için, önde gelen rakiplerine kıyasla daha hızlı bir yanıt süresi elde edemeyebilirsiniz..

StackPath

Gelişmiş güvenlik özellikleri ve kullanım kolaylığı bu şirket için bilinir. Kolay kurulumları ile yeni başlayanların bile CDN deneyimi olabilir. Arayüzleri güzel ve basittir ve belirli bir görevi anlayamıyorsanız, müşteri destekleri gerçekten yararlıdır.

StackPath ile ilgili bir dezavantaj, nispeten Amerika Birleşik Devletleri ve Avrupa dışındaki yerlerde düşük performans. Bununla birlikte, güvenlik sizin için büyük bir endişe kaynağıysa, hala sağlam bir seçimdir.

Web siteniz nasıl??

İdeal olarak, aslında web sitenizi başlatmadan önce tüm bu sorunları halledilmiş olmalıdır. Ancak, zaten bir web barındırıcısı seçtiyseniz ve web sitenizin hız bölümüne nasıl geldiğini öğrenmek istiyorsanız, bunu anlamak için Google’ın PageSpeed ​​Insights gibi araçlarına göz atabilirsiniz. Web sitenizin nerede geliştirilebileceğinden emin olduktan sonra, web sitenizi optimize etmeye çalışabilirsiniz.

Konum Önemlidir ve Bu Hakkında Bir Şey Yapmanız Gerekir

Web siteniz, markanızın bir yansıması olduğu için işletmeniz için önemli bir araçtır. Bir kullanıcı, her oturum açmaya çalıştığında web sitenizi yüklemekte sorun yaşıyorsa, sonunda web sitesini iyi durumda bırakacaktır. Yukarıdakilerin hepsinden, web barındırma sunucunuzun konumunun önemli olduğunu ve bunu çeşitli şekillerde ele alabileceğinizi görebiliriz. Şimdi harekete geçmek size kalmış.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map