Vs.’e ulaşın İzlenimler: Farkı Anlamak

Facebook ve Twitter’da sosyal medya pazarlaması söz konusu olduğunda, genellikle iki ölçüm karıştırılır: erişim ve izlenimler. Bu iki önemli metrik benzer olsa da, aynı şeyden çok uzak. Başarılı olmayı ümit eden herhangi bir sosyal medya pazarlamacısı için farklılıkları ve her bir veri kümesini etkili bir şekilde nasıl kullanacağınızı anlamak gerekir.


Peki, Fark Nedir?

Daha ileri gitmeden önce, bu iki önemli metriği tanımlamalıyız:

Reach içeriğinizin aldığı benzersiz görünümleri, yani yayınınızın ulaştığı kişi sayısını sayar. Bu nedenle, bir kişi reklamınızı kaç kez görürse görsün ve kaynağından bağımsız olarak, erişim hesaplanırken yalnızca bir kez sayılır.

Gösterimler, sosyal medya içeriğinizin bireyler tarafından toplam görüntülenme sayısını gösterir. Bu, benzersiz görünümlerin yanı sıra yayınınızı birden çok kez görüntüleyen veya hatta paylaşanları da içerir. Temel olarak, bir kullanıcı reklamınızla karşılaştığında, bu ek bir gösterim olarak sayılır.

ideal olarak, hem marka sayınızın hem de erişiminizin artmasını istiyorsunuz, çünkü bu marka bilinirliğinizin genişlediğini gösteriyor. Hootsuite ve Sprout Social gibi mevcut en iyi sosyal medya yönetim araçlarını kullanarak, bu önemli metriklerin her ikisi de – diğerleri – bir dizi farklı sosyal medya platformunda kolayca izlenebilir.

Hatırlanması gereken önemli bir şey, farklı sosyal medya platformları ve sosyal medya yönetim araçları bu metrikleri hesaplamada farklı bir yaklaşıma sahip olabilir. Herhangi bir pazarlama kampanyasını izlerken bu farklılıkların farkında olmak faydalıdır.

Erişim Ne Zaman ve Neden Önemli?

Önce erişim hakkında konuşalım. Çok değerli kullanımları olan önemli bir metrik, reach size kaç kişinin markanızdan, ürününüzden veya hizmetinizden haberdar olduğu konusunda daha net bir fikir verir. Erişim, katılım oranınızı belirlemeye çalışırken pazarlamacılar tarafından kullanılan birincil metriklerden biridir.

Bir yayının katılım oranını hesaplamak için şu üç basit adımı izleyin:

 1. Bir kullanıcı yayınınızla her etkileşim kurduğunda, örneğin, belirli bir zaman dilimi içinde herhangi bir kişiyi beğendiğinde, paylaştığında, yorum yaptığında veya tıkladığında ekleyin
 2. Ardından, bu sayıların toplamını aynı zaman dilimindeki toplam erişiminize bölmek istiyorsunuz
 3. Yüzde katılım oranınızı elde etmek için sonuçları 100 ile çarpın

Facebook’ta, ulaştıklarınızın ortalama% 10’u aslında reklamınızla etkileşime girecek. Bu nedenle, neden daha yüksek bir erişimin arzu edildiğini görmek açıktır.

Daha yüksek bir erişim, daha yüksek bir etkileşim oranına yol açar ve bu da dönüşüm oranınızı artıracaktır: herhangi bir reklam kampanyasının nihai hedefi. Bu, hangi kampanyaların daha etkili olduğunu ve hangilerinin iyileştirilmesi gerektiğini belirlemenize yardımcı olur.

Bir kampanya takipçilerinizle yankılanıyorsa, hem erişiminizin hem de katılım oranınızın yüksek olması ve sürekli artması gerekir. Başarılı olacak bir kampanya belirlediğinizde, organik erişiminizi artırmanıza yardımcı olacağından benzer ek yayınlar oluşturmak iyi bir fikirdir.

Gösterimler Ne Zaman ve Neden Önemli?

Sosyal medya pazarlamacılarının, bir pazarlama kampanyasının başarısını izleme konusunda öncelikle erişime odaklanması nadir değildir, ancak bu bir hatadır. Erişimin, etkileşimi belirlemek için daha iyi bir ölçüm olduğu doğru olsa da, gösterimler, markanızla zaten farkında olanlarda aşina olmayı geliştirmeye yardımcı olur. Bir kullanıcının markanızla ne kadar çok etkileşimi olursa, sunduğunuz ürün veya hizmete ihtiyaç duyduğunda onu hatırlama olasılığı o kadar yüksek olur..

Gösterim sayınızı artırmaya odaklanmanın en önemli zamanı, hedefinizin hem marka bilinirliğini artırmak hem de markanızı potansiyel müşterilerinizin anılarına yansıtmaktır. Ve daha fazla B2C pazarlamacılarının% 80’i marka bilinirliğini artırmanın en önemli öncelik olduğunu söylüyor, bu hedefe ulaşmaya yardımcı olacak her şey takip edilmelidir.

Gösterimleriniz, ortalama olarak kullanıcıların içeriğinizle kaç kez iletişim kurduğunu belirlemek için de kullanılabilir. Toplam gösterim sayınızı (belirli bir sürede) toplam erişiminize bölerek, kişi başına ortalama gösterim sayısı hakkında fikir edinebilirsiniz. Bu sayı ne kadar yüksekse, o kadar iyidir çalışmalar, markanın kullanıcının uzun süreli belleğine sağlam bir şekilde yerleştirilmesinden önce ortalama beş ila yedi marka izlenimi aldığını göstermiştir..

İzlenimleri düşüşte olanlar için, endişelenmek için kesinlikle bir neden var. Gösterim sayınızın sürekli tırmanmasını istiyorsunuz ve eğer değilse, yanlış bir şey yaptığınızın iyi bir göstergesidir. Bu genellikle değerli içeriğin bulunmamasından kaynaklanabilir. Bunu düzeltmek için yaklaşımınızı değiştirmeye çalışın ve bir şekilde kullanıcının deneyimine fayda sağlayan içeriği kullanın.

Gösterimlerdeki düşüşün bir diğer yaygın nedeni, birçok pazarlamacının içeriklerinin yayınlandığı platform için optimize etmeyi unutmasıdır. Her platform, içeriğin nasıl görüntüleneceğini düzenleyen farklı bir algoritma izler, hem gösterimlerin hem de erişimin nasıl ölçüldüğü ve izlendiği konusundaki farklılıklar. Bu farklılıkların farkında olmak her kampanya için önemlidir.

Twitter’da Gösterimler ve Erişim

Vs.'e ulaşın İzlenimler: Farkı Anlamak

Twitter’ın analizinde, erişim değil, yalnızca gösterimler ölçülür. Bu nedenle, Twitter’da, benzersiz ziyaretçi sayınızı analiz etmek için yerleşik bir yöntem yoktur, başka üçüncü taraf sosyal medya yönetim araçları olmasına rağmen bu önemli numarayı izlemenize yardımcı olabilecek.

Twitter bir izlenimi kullanıcının başına geldiği zaman görür içeriğinizi haber akışlarında veya arama sonuçlarında görme. Profilinizde görülen tweet’ler gösterim sayılmaz, yani gösterim sayınızın Twitter’da genellikle diğer platformlardan daha düşük olacağı anlamına gelir.

Bu platformda, takipçilerinizin haber akışlarında yayınlanan yayınlar hemen hemen her zaman en fazla gösterim alacaktır. Diğer tweet’lere verilen yanıtlar genellikle çok daha az olur, bu nedenle diğer kullanıcılara yanıt vermek yerine yeni yayınlar oluşturmaya daha fazla zaman ayırmak iyi bir fikirdir.

Facebook’ta İzlenimler ve Erişim

Facebook’un analizleri oldukça derindir ve erişiminizi ve gösterimlerinizi bozmak için harika bir iş çıkarır. Çok iyi, aslında, bu platformda her biri üç farklı tip var.

 1. Ücretli: Bu, sponsorlu içerik bunun için ödendi
 2. Viral: Bu, başkaları nedeniyle kaç kullanıcının içeriğinizi gördüğünü gösterir paylaşma, beğenme, bahsetme veya yorum yapma yayınınızda; çok sayıda viral gösterim, kullanıcılarla rezonansa giren kaliteli içerik oluşturduğunuzu gösteren harika bir göstergedir
 3. Organik: İçeriğinizde organik olarak kaç kişinin tökezlediğini ölçer (ücretsiz) haber akışlarında

Vs.'e ulaşın İzlenimler: Farkı Anlamak

Facebook Insights’ın erişim bölümünün altında, postanızla olan etkileşimlerin bir dökümünü de görebilirsiniz. Buna beğeni sayısı, yorumlar, paylaşımlar, sözler veya diğer olası etkileşimler dahildir. Hatta yayınlarınızın ne sıklıkta gizlendiğini veya spam olarak bildirildiğini size söyleyecektir!

İzlenecek Diğer Önemli Metrikler

Bu makalenin ana odak noktası gösterim ve erişim olmakla birlikte, Facebook ve Twitter ile ilgili olarak, bunlar önemli olan tek metriklerden çok uzaktır.

Bir pazarlama kampanyasını izlerken, mümkün olduğunca çok önemli metriğe dikkat etmek önemlidir. Büyüme oranınızı ölçmekten dönüşüm oranınıza kadar, bir kampanyanın başarısını veya başarısızlığını ölçmenin birçok yolu vardır. İçeriğiniz için en alakalı metrikleri bulmak ve buna göre izlemek, sosyal medya pazarlamacıları olarak yapabileceğimiz en önemli şeylerden biridir. Bu nedenle, gelecekteki kampanyalarınız için önemli olan metrikleri öğrenin; başarıya daha hazırlıklı olacaksınız!

 

Kaynaklar:

https://www.cpcstrategy.com/blog/2018/07/reach-vs-impressions-compared-and-explained/http://burkhartmarketing.com/3-key-differences-impressions-reach/https:// www.lucidpress.com/blog/25-branding-stats-factshttps://blog.hootsuite.com/reach-vs-impressions/

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map