URL Yapınızı SEO Dostu Yapmanın 4 Kolay Yolu

SEO’ların ve Web Geliştiricilerinin eşit bir ortaklık içinde çalışıp çalışamayacağı konusunda eski bir tartışma var. Bu iki meslek arasındaki ilişki zaman zaman karmaşık ve gergin olmuştur ve iki çatışmanın olduğu alanlardan biri site URL yapısının nasıl ayarlanması gerektiğidir.


Bir yandan, öncelikle Google’ın yapıya nasıl tepki vereceğine bakan SEO’larınız var, diğer yandan tüm teknik yönlere bakan Web Geliştiricileri ile karşı karşıyasınız. Yani soru, siteniz için mükemmel SEO dostu URL yapısını oluşturmak için her iki meslek birlikte nasıl çalışabilir?

Kendimi bir SEO Yöneticisi olarak, bir web geliştiricisi ile kendim arasındaki güçlü ilişkinin bu aşamada neden bu kadar önemli olduğunu anlıyorum. Bir web geliştiricisine ihtiyacım olduğu kadar ihtiyacım var ve uyum içinde çalışmak işleri doğru yapmak için çok önemlidir.

Bu nedenle, sitenizin URL yapısını iyileştirmeye nasıl yardımcı olabileceğiniz konusunda dört kolay yol bulduk.

Anahtar Kelime Zengin URL’leri Nasıl Oluşturulur

Bence ilk dikkat çekmemiz gereken nokta, sitenizdeki URL’lerin görünüşü. Örneğin, WordPress’te bir yayın veya sayfa oluşturursanız büyük olasılıkla bu tür bir URL alırsınız:

www.websiteplanet.com/?p=121

Bu URL, bağlama bağlı olarak değişebileceğinden dinamik olarak adlandırdığımız URL’dir. Ayrıca, bu URL’nin size sayfada ne bulabileceğiniz hakkında hiçbir şey söylemediğini göreceksiniz.?

Bu nedenle, hem kullanıcı dostu hem de Google’ın beğenilerinin sayfanın URL ile ne hakkında olduğunu belirlemesine yardımcı olan bir şey istiyoruz.

Bu URL, statik olduğundan ve yayın hakkında bilmemiz gereken her şeyi içerdiği için mükemmel:

https://www.websiteplanet.com/blog/4-easy-ways-make-your-url-structure-seo-friendly/

İpucu: WordPress İçerik Yönetim Sistemini kullanıyorsanız, değişkenleri kullanarak yayınlarınızın yapısını özelleştirebileceğiniz Kalıcı Bağlantılar bölümüne gidin. Bu bölüm ana sol gezinme bölmesinde ayarlar altında ve ardından Kalıcı Bağlantılar bölümünde bulunabilir..

URL yapınızın yukarıdaki bağlantıya benzemesini sağlamak için, /%posta adı%/ Permalink bölümünde. Aşağıdaki ekran görüntüsü size yardımcı olacaktır.

URL Yapınızı SEO Dostu Yapmanın 4 Kolay Yolu

Google’ın Belirli Sayfaları Dizine Eklemesini Önleme

Hepimiz sitede hassas bilgiler içeren veya sadece o kadar önemli olmayan bazı sayfalara sahip olma eğilimindeyiz. Burada bahsettiğim, Gizlilik Politikaları ve Şartlar gibi sayfalar & Koşullar bölümleri.

Bunlar, sıralamanız gerekmeyen sayfalar ve yalnızca sitenizin geri kalanının tüm profilini sulandıracak sayfalardır.

Google’ın bu sayfaları taramasını engellemenin en kolay yolu Robots.txt dosyanızı kullanmaktır, bu genellikle sunucunuzun kökünde arama motorları için talimatlar içeren bir metin dosyasıdır..

İpucu: Google’ın gizlilik politikanızı taramasını ve dizine eklemesini engellemek istiyorsanız, Robots.txt dosyanızda (gizlilik politikanızın bulunduğu yere bağlı olarak) aşağıdaki kodu kullanırsınız:

Kullanıcı aracısı: GooglebotDisallow: / privacy /

Bu kod parçasını tüm arama motorlarına genişletmek isterseniz, Googlebot’u joker karakterle değiştirmeniz yeterlidir *

Kullanıcı aracısı: * İzin verme: / privacy /

Arama Motorları Nasıl Site Haritası Tasarlanır

Ele almak istediğim bir sonraki nokta XML Site Haritasının kullanılması. Bu Site Haritası, Google ve diğer arama motorlarının beğenilerinin sitenizdeki dizine eklemek istediğiniz tüm sayfaları görmesine yardımcı olur. Yalnızca Google’ın sonuçlarında görmek istediğiniz URL’lerin temelini oluşturması amaçlandığından, sitenizdeki her URL’yi bu XML sürümüne eklemenizi önermem.

Bir XML Site Haritası, sitenizde olabilecek yinelenen içeriklerde, rel =”canonical” Google’ın seçmesi ve sonuçlarda göstermesi için tercih edilen bir URL belirleyen etiket.

Diyelim ki, üç URL’nin sizi aynı sayfaya götürdüğünü varsayalım.

https://www.websiteplanet.com/blog/4-easy-ways-make-your-url-structure-seo-friendly/

https://www.websiteplanet.com/blog/4-easy-ways-make-your-url-structure-seo-friendly

https://www.websiteplanet.com/blog/4-easy-ways-make-your-url-structure-seo-friendly/?id=12345

Bu, Google’ın gözünde yinelenen içerik olarak sınıflandırılacak, ancak üç URL’ye bölünmüş olduğu için bu bağlantının gücünü de değersizleştirecektir. Bu nedenle, Google’a, bu URL’lerden yalnızca birinin arama motorlarının sonuçlarında görüntülenmesi gerektiğini söylemeniz gerekir; bu, o sayfanın ağırlığını korur.

İpucu: Bir WordPress blogu çalıştırıyorsanız, Site Haritası’nı sizin için otomatik olarak oluşturabilen ve yeni bir yayın oluşturduğunuzda tüm büyük arama motorlarına bildiren Google XML Site Haritaları adlı şık bir eklenti vardır..

Matt Cutts’in Canonical Tag Elementini Tartışmasını İzleyin

Bozuk Bağlantıları Kontrol Etmek için Web Yöneticisi Araçlarını Kullanma

404 hataları sitenizin aramadaki performansını etkilemez, ancak mümkün olan en kısa sürede çözülmesi gereken kullanılabilirlik sorunlarına neden olur. Bildirilen bozuk bağlantıları görmek için en iyi yer Google Web Yöneticisi Araçları’ndadır.

Bağlantıları kopararak satışları kaçırıyor olabilirsiniz, ancak potansiyel müşterileri kaybediyor olabilirsiniz, çünkü gelecekte siteye geri dönmeyeceklerdir.

Bu nedenle, bu hatalarla mücadele etmek için önce Web Yöneticisi Araçları’na giriş yapmanız, ardından soldaki Sağlık bağlantısını bulmanız gerekir. Şimdi Tarama Hataları olarak etiketlenmiş bir seçeneği görebileceksiniz, bu bölümde kaç tane “Bulunamadı” hatası kaydedildiğini gösterecek ve sayfadan biraz daha aşağı kaydırırsanız, hangi bağlantıların ne zaman kesildiğini görebilirsiniz. bunlar tespit edildi.

URL Yapınızı SEO Dostu Yapmanın 4 Kolay Yolu

İpucu: Google Web Yöneticisi Araçları’nda, http: // ve www arasında bir bağlantı oluşturabilecek tercih ettiğiniz alan adını yapılandırma özelliğiniz de vardır. sitenizin sürümü. Bu nedenle, tercih ettiğimiz URL’yi https://www.websiteplanet.com olarak ayarlarsak ve http://websiteplanet.com sürümüne bağlantılar oluşturulduysa, Google her iki URL’yi de aynı şekilde ele alır, böylece hiçbir bağlantıyı kaybetmeyiz Aşk.

Ne Öğrendik?

Birçok site SEO Dostu URL yapısına sahip olmayı ihmal eder; ancak, iyileştirme ipuçlarımızdan, iyi ve sağlam bir URL yapısına sahip olmanın sitenize daha iyi arama motoru yerleşimi için ileriye doğru bir itici güç sağlayabileceğini görebilirsiniz..

Hatırla:

 1. Dinamik yerine statik URL’leri kullanın.
 2. Belirli URL’lerin arama motorlarında dizine eklenmesini önlemek için Robots.txt dosyasını kullanın.
 3. Google’ın önbelleğe almak istediğiniz bağlantıları alması için bir XML site haritasından yararlanın.
 4. Kullanılabilir kopyalar olduğunda hangi sayfayı dizine eklemek istediğinizi Google’a tanımlamak için Canonical etiketini kullanın.
 5. Bozuk bağlantıları düzenlemek ve tercih ettiğiniz alan adını ayarlamak için Google Web Yöneticisi Araçları’nı kullanın.

Siteye yalnızca arama motorlarında yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda site kullanılabilirliğini iyileştirmek için zorlarsınız, bu nedenle herkes kazanır!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map