Udacity vs Coursera: Hangi Öğrenme Platformuna Gerçekten Değer? [2020]

Hem Udacity hem de Coursera, ustalıkla tasarlanmış sınıflara ve endüstri tarafından tanınan sertifikalara sahiptir. ancak, dikkate almanız gereken bazı farklı farklılıklar var. 


Örneğin, Coursera ve Udacity sunulan sınıf türleri, mevcut dereceler / sertifikalar ve fiyat açısından farklılık gösterir. Hedeflerinize bağlı olarak, bu ödüllendirici bir öğrenme deneyimi ile tam bir zaman kaybı arasındaki fark olabilir.

Boş zamanınızı ve ekstra nakit paralarınızı hayal kırıklığı yaratan bir kursa veya ideal olmayan bir platformda harcamak istemediğinizi biliyoruz. Bu nedenle iki MOOC (Kitle Açık Çevrimiçi Kursu) platformuna yakından baktık ve bunları gerçekten önemli olan beş faktörle karşılaştırdık:

 • Sertifikalar
 • hız 
 • Destek
 • Ücretsiz Kurslar
 • Bütçe

Yani, bir sınıfa kaydolmadan önce, savaşta kimlerin zirveye çıktığını görün: Udacity vs. Coursera.

Udacity’nin Ticaret Okulu Gibi Kursu Üniversite

Coursera normal bir üniversitenin yapacağı programların çoğunu kapsarken, Udacity kataloğu birkaç yüz, son derece uzmanlaşmış kurslar sunan oldukça küçük. Bu mutlaka kötü bir şey değildir, hepsi sadece neyi başarmak istediğinize bağlıdır. Aslında, bu kursların çoğu Silikon Vadisi ve diğer yerlerdeki en iyi teknoloji şirketleri tarafından tanınır..

C ++, AI programlama veya web geliştirme gibi becerilerinizi geliştirmek istiyorsanız, Udacity iyi bir seçimdir. Kurslar endüstri ve eğitim uzmanları tarafından geliştirilir ve alıştırmalar, videolar, projeler ve mentorluk yoluyla öğretilir. Birkaç hafta içinde bir sertifika veya Nanodegree kazanabilirsiniz.

Udacity-vs-Coursera-karşılaştırma-resim-01

Udacity’nin Nanodegree Programları 

Ancak, gerçek bir üniversite derecesi gibi biraz daha fazlasını arıyorsanız, Coursera kataloğu. 3.000’den fazla kursun çoğu Stanford, Johns Hopkins ve Duke gibi büyük üniversiteler tarafından oluşturulmuştur. Sınıfların bazıları üniversitelerin kendileri tarafından sunulanlarla aynıdır..

Dersler videolar, kısa sınavlar, tartışma forumları, akran notlu ödevler, haftalık alıştırmalar ve final projeleri ya da sınavları aracılığıyla verilmektedir. Bu sınıflar aracılığıyla evinizden ayrılmadan bir lisans veya yüksek lisans derecesi kazanabilirsiniz.

Ve kazanan…

Burada net bir kazanan yok, çünkü hepsi eğitiminizden ne almaya çalıştığınıza bağlı. Bir beceri geliştirmeye veya ilerlemeye yönelik daha fazla hedeflenen kurslar istiyorsanız, Udacity mükemmel olabilir (ihtiyacınız olan konuyu kapsayan bir kurs bulduğunuz sürece). Ancak çok yönlü bir eğitim arıyorsanız, Coursera’ya gidin.

Coursera’nın Kendi Hızınızda, Udacity’nin Seçenekleri Var

Online kursların uygun olduğuna şüphe yok. Dersleri istediğiniz gibi izleyebilir, derslerinizi istediğiniz zaman yapabilir ve sınavlarınızı size uygun şekilde yapabilirsiniz. neyse ki, her iki platform da esnek öğrenme seçenekleri sunar. 

Udacity’de size abonelik kursları veya dönem tabanlı Nanodegree programları arasında seçim yapma imkanı sunulur. Abonelik kursları kendi hızınızda iken, dönem tabanlı programların tüm projeleriniz için zor tarihleri ​​vardır. Eğitiminize ayıracak çok zamanınız yoksa bu bir sorun olabilir.

Coursera’daki görevler çoğunlukla zor süreler içermez. Platform, işinize ayak uydurmaya yardımcı olmak için son tarihler önermekle birlikte, bir tanesini kaçırmanız durumunda herhangi bir derece cezası yoktur. Geç kalıyorsanız, her zaman son tarihleri ​​“sıfırlamayı” seçebilirsiniz. Ancak bu, tıpkı herhangi bir üniversite gibi, zor sürelerin norm olduğu derece programları için geçerli değildir..

Udacity-vs-Coursera-karşılaştırma-resim-02

Coursera Son Tarihlerini Kolayca Sıfırlayın

Ve kazanan…

Bu platformların her ikisi de kendi hızınızda seçenekler sunduğundan, bu yakın bir çağrıdır. Ancak, hemen hemen tüm Coursera’nın binlerce programı, ödevlerinizi teslim etmeniz gerektiği sürece, devam edeceğiz ve bu kategoriyi kazandığını söyleyeceğiz.

Kişisel bir dokunuş mu arıyorsunuz? Udacity Daha Fazla Destek Sağlar

Çevrimiçi eğitim almanın en büyük dezavantajlarından biri, herhangi bir sorunla karşılaşırsanız size yardımcı olabilecek bir profesörün eksikliğidir. Farklı MOOC platformları bununla farklı şekillerde ilgilenir.

Coursera’da yardım diğer öğrenciler, akran değerlendirmeleri ve öğretmen forumları şeklinde gelir. Burada, malzemeyi sizden daha iyi tutabilecek diğerleriyle bağlantı kurabilirsiniz. Bu yararlı olsa da, doğrudan bağlantı kurabileceğiniz gerçek bir eğitimciye sahip olmak kadar iyi değildir. Eğer şanslıysanız, kursa bağlı olmasına rağmen, öğrencilerin sorularını ek bir videoda ele alacak bir profesör alabilirsiniz..

Udacity-vs-Coursera-karşılaştırma-resim-03

Coursera Tartışma Forumu

Doğrudan birebir destek söz konusu olduğunda, Udacity size biraz daha fazlasını verir. Bir öğrenci olarak, bire bir sohbet, ilerleme takibi, tavsiye ve özel haftalık öğrenme planları sunan teknik danışmanlara kişisel erişiminiz olur.

Udacity-vs-Coursera-karşılaştırma-resim-04

Udacity Öğrenci Destek Seçenekleri 

Ayrıca, platformun tüm öğrenciler ve mezunlar için ücretsiz kişisel kariyer koçluğu hizmetleri vardır. Kodlama üzerine çalışıyorsanız, geliştiricilerin geri bildirimlerini bile alabilirsiniz, böylece işleri doğru yaptığınızı bilirsiniz.

Ve kazanan…

Udacity. Kişiselleştirilmiş destek konusunda Coursera size çok az şey sunuyor. Mentorlardan kariyer koçlarına kadar, Udacity başından sonuna kadar sizi ele geçirdi.

Coursera Daha Fazla Ücretsiz Kurs Sunar, ancak Udacity’nin Ücretsiz Kursları Daha Fazla Sunar

İyi haber şu ki, hem Udacity hem de Coursera’da tonlarca ücretsiz kurs bulabilirsiniz. Ancak, ödeme yapmadığınız sürece her iki seçenekle de sınırlı olacaksınız.

Coursera’da bir kuruş ödemeden alabileceğiniz yaklaşık 900 kurs var. Ders materyallerine erişebilirsiniz, ancak size kademeli ödevler verilmez (bazı derslerde hakemli ödevler ve sınavlar olsa da). Ayrıca kursu tamamladıktan sonra size bir sertifika verilmez. Yani, bir şeyler öğrenirken, bunun için gösterecek çok az şeyiniz olacak.

Udacity-vs-Coursera-karşılaştırma-resim-05

Coursera’da Ücretsiz Kurslar 

Öte yandan Udacity, 200’e yakın çok daha az ücretsiz kurs sunuyor. Ancak bu kurslarla daha fazlasına erişiminiz olacak. Bir kez daha, bunları tamamlamak için herhangi bir sertifika almayacaksınız, ancak interaktif sınavlar, ödevler ve – kursa bağlı olarak – belki de son bir proje alacaksınız. Tüm bu görevler materyali daha iyi anlamanıza ve sizi mümkün olan en iyi notu almaya motive etmenize yardımcı olur.

Ve kazanan…

Genel olarak, Udacity’nin ücretsiz kursları daha fazla değer sunar. Coursera ile, gerçekten bireysel kursa gelir – bazıları daha fazlasını sunar, diğerleri çok daha azını sunar. Yani, dersinizi ücretsiz almaya gelince, Udacity kazanan.

Her ikisi de Çoğu Bütçeye Uygun Ödemeler Sunuyor

Hem Coursera hem de Udacity genelinde fiyatlandırma, peşinde olduğunuz şeye göre değişir. Örneğin, Coursera’da, kursların, uzmanlıkların ve sertifikaların çoğuna ayda 100 ABD dolarından daha düşük bir ücretle abone olabilirsiniz..

Bu fiyat, belirli bir uzmanlık veya sertifika içindeki tüm kurslara erişmenizi sağlar. Ayrıca, tamamlandığında kademeli ödevler ve bir sertifika alırsınız. Aylık abonelik, kursu olabildiğince hızlı bir şekilde (yani ucuza) tamamlamanız için motive etmenin faydasına sahiptir..

Ancak, gerçekten Coursera programlarından biri aracılığıyla bir yüksek lisans veya lisans derecesi kazanmak istiyorsanız, çok daha fazla ödeme yapmayı bekleyebilirsiniz.. Büyük üniversiteler tarafından tamamen tasarlanmış ve tanınan bu çevrimiçi derece programları on binlerce dolar.

Bu pahalı gibi görünse de, çoğu kampüs içi programda bir dereceden daha ucuzdur. Şu anda Coursera, Illinois Üniversitesi, Michigan Üniversitesi ve Londra İmparatorluk Koleji’ni içeren okullardan yaklaşık 15 lisans ve yüksek lisans programına sahiptir..

Udacity’de, Nanodegree programlarından birine aylık abonelik sizi biraz daha geri getirecek. Çoğu ayda birkaç yüz dolara mal oluyor. Ancak, programın tamamı için ön ödeme yaparsanız indirimli fiyat alabilirsiniz (her programın tamamlanması genellikle üç ila dört ay sürer).

Udacity, Georgia Tech aracılığıyla da bir yüksek lisans programı sunuyor. Bu program her üç kredili ders için yüzlerce dolara mal oluyor. Faiz oranları yükselse de, Affirm ödeme hizmeti aracılığıyla aylık bir ödeme planı oluşturabilirsiniz..

Ve kazanan…

Eğitiminizi makul bir fiyata almak söz konusu olduğunda, Coursera ödülü alır. Udacity’den daha ucuz kurslar için aylık abonelik oranları değil, aynı zamanda Coursera finansal yardım ve burs seçenekleri de sunar.

Yani, Sizin İçin En İyisi?

Sonuç olarak: hepsi ihtiyaçlarınıza bağlıdır. Coursera daha fazla kategoride kazanmış olsa da, sizin için en iyi seçenek olmayabilir.

Çok özel bir teknoloji alanında endüstri tarafından tanınan bir Nanodegree istiyorsanız, Udacity açık seçenektir. Sitede Coursera kadar ders olmayabilir, ancak uzmanlık seviyesi nedeniyle sunduğu programlar inanılmaz derecede iyi..

Bununla birlikte, bir üniversite derecesi veya teknoloji alanı dışında bir sertifika istiyorsanız, Coursera.

Coursera vs. Udacity’nin hızlı bir özeti için aşağıdaki tabloya göz atın.

BölümlerAna Paket Servis
SertifikalarUdacity ile son derece uzmanlaşmış Nano dereceler kazanabilirsiniz. Coursera, kurs sertifikaları, uzmanlık sertifikaları ve hatta lisans ve yüksek lisans programları sunar.
hızCoursera’nın tüm sınıfları kendi hızlarındadır (derece programları değildir). Udacity’nin abonelik kursları kendi hızınızdadır, ancak terim tabanlı programların zor tarihleri ​​vardır.
DestekCoursera kişiselleştirilmiş destek konusunda size nispeten az bir şey verir. Udacity, geliştiricilerin bire bir danışmanları, kariyer koçları ve kodlama incelemesi sunar.
Ücretsiz KurslarCoursera daha fazla ücretsiz kurs sunuyor, ancak Udacity’nin ücretsiz kursları size interaktif sınavlar ve çalışma materyallerine tam erişim açısından daha fazla şey sunuyor.
BütçeCoursera’nın aylık ücreti Udacity aboneliğinden çok daha ucuz. Kurs dereceleri kampüs içi programlara göre rekabetçi fiyatlıdır.
Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map