Serbest Profiliniz Hakkında Olumsuz Geribildirim Nasıl Ele Alınır?

Geri bildirim, çevrimiçi pazarlama dünyasında güçlü bir araçtır.


Sonuçta, Tüketici şöyle diyor: insanların yaklaşık% 70’i satın alma kararı vermeden önce incelemelere bakıyor. Ve bu, ev ve kıyafet satın alma kararlarının çok ötesine geçiyor, aynı zamanda konser ekonomisinin her iki tarafında da.

İster iş arayan özel bir serbest çalışan, ister yetenek arayan deneyimli bir müşteri olun, olumsuz bir inceleme görmek, profesyonel bir ilişki sürdürmeyi seçip seçmediğiniz konusunda fark yaratabilir.

Neden? Kötü bir inceleme sadece yüzlerce olumlu eleştiriyi gizlemekle kalmaz, aynı zamanda gelecekteki işbirliği şansınızı da engelleyebilir. Görüşler ve sosyal kanıt, serbest piyasada veya serbest çalışan olarak başarılı olmanın anahtarıdır.

Kısa bir süre önce, en iyi freelance işe alım platformlarından birinde olumsuz geri bildirim aldıysanız endişelenmeyin –en iyimize olur. Gelecekteki çalışmaları kilitleme yeteneğiniz üzerinde minimum etkiye sahip olduğundan emin olarak ilerlemenin birkaç yolu vardır..

# 1: Değişiklik İste

Temelde tüm serbest piyasa pazarlarında, bir proje tamamlandığında hem serbest çalışan hem de müşteri bilgilendirilir ve geri bildirim sağlama zamanı.

Örneğin, Freelancer.com’da çalışma tamamlandığında, her iki tarafın kontrol panelinde geri bildirim sağlamak için 90 günleri olduğunu belirten bir bildirim açılır. Bir taraf geri bildirim gönderdiğinde, ikincisi bunu 14 gün içinde yapmalıdır.

Serbest Profiliniz Hakkında Olumsuz Geribildirim Nasıl Ele Alınır?

Ortak çalışanınıza parlayan bir inceleme yaptıysanız, yalnızca karşılığında daha az olumlu geri bildirim aldığınızı fark etmek için – yine de bazı platformlarda değişiklik talep etme olanağına sahipsiniz..

Freelancer ve Fiverr buna izin vermez, ancak Upwork’te ortak çalıştığınız kişiyle iletişim kurmak ve geri bildirimlerini değiştirmelerini istemek için iki haftanız vardır. Bunu yapmak için “Şartlar” & Ayarlar “bölümünü tıklayın ve” Geri bildirimi değiştirmek için [freelancer veya istemci] ‘yi etkinleştirin ”bağlantısını tıklayın.

Serbest Profiliniz Hakkında Olumsuz Geribildirim Nasıl Ele Alınır?

Karşı tarafla konuştuğunuzda, şu işaretçileri unutmayın:

  • Kibar olun ve suçu yerleştirmeden hikayenin tarafını açıklayın
  • Bir hata yaptıysanız, ona sahip olun ve özür dileriz
  • İşe ek değişiklikler veya tam veya kısmi geri ödeme teklif etmeyi düşünün
  • Olumsuz incelemelerinin gelecekteki kariyeriniz üzerindeki etkisini bilmelerini sağlayın
  • Lütfen geri bildirimlerini gerekli zaman dilimi içinde değiştirmelerini isteyin

Bu görüşme plana göre sonuçlanmazsa veya ortak çalışan geri bildirimlerini geri çekmeyi reddederse, konuyu serbest piyasa karar vericilerine yükseltmeyi düşünebilirsiniz.

Daha fazla bilgi için, Upwork uzman incelememizin yanı sıra platformda serbest çalışan olarak çalışma incelememizi okuyun..

# 2: Çıkarmak için Savaşın

Belirli geri bildirimlerin kaldırılması için mücadele her zaman kolay değildir, ancak mümkün olabilir. ancak, farklı serbest piyasaların farklı kuralları vardır.

Freelancer.com olumsuz yorumları nadiren kaldırır. Bunun, incelemelerin gelecekteki ortak çalışanlar için referans noktaları olarak hizmet ettiğini ve yazılı geri bildirimlerin değiştirilmesi veya silinmesinin platformun itibar sistemini baltaladığını belirtiyorlar. Bununla birlikte, referans bilgilerinin yanlış olduğuna dair kanıt sunabiliyorsanız, konuyu Müşteri Hizmetleri aracılığıyla tartışmaya davet edersiniz.

Kanıtlar, bir işverenden, artık hiç göndermediğinizi iddia ettikleri çalışmayı kabul eden yazılı mesajları içerebilir. Alternatif olarak, birlikte çalıştığınız freelancer proje boyunca sizinle sürekli iletişim halinde olduklarını belirtiyor olabilir, ancak size haftalarca e-posta göndermediklerine dair kanıtınız var.

Daha fazla bilgi için Freelancer.com uzman incelememizin yanı sıra platformda serbest çalışan olarak çalışma incelememizi okuyun.

Serbest Profiliniz Hakkında Olumsuz Geribildirim Nasıl Ele Alınır?

Upwork’in En Çok Oy Alan topluluğunun bir üyesi misiniz?? Şanslısın.

Bu platformdaki en çok oy alan serbest çalışanlar ve ajanslar, yüksek kaliteli işbirlikleri ile ünlüdür, bu da özel avantajlar elde ettikleri anlamına gelir. En iyi olmak yeteneği profillerindeki bir iş için geri bildirimi kaldırma isteği.

# 3: Yanıt Yayınlama

Negatif bir inceleme kaldırılmaya veya değiştirilmeye çalıştıysanız ve çabalarınız başarısız olduysa, yapılacak tek bir şey kaldı: buna cevap ver.

Eğer seçeneğiniz varsa,, geri bildirime cevap vermek her zaman iyi bir fikirdir, Olumlu ya da olumsuz olmasına bakılmaksızın. Örneğin Fiverr’de satıcılar herhangi bir incelemeye cevap yazma yeteneğine sahiptir.

Daha fazla bilgi için Fiverr’in uzman incelemesinin yanı sıra platformda serbest çalışan olarak çalışma incelememizi okuyun..

Size belirli bir ortak çalışanla çalışırken gerçekte ne olduğunun haksız bir temsili olduğunu gösteren bir referans verildiğini düşünüyorsanız, o zaman böyle söyleme hakkın var.

Unutmayın, eğer bu rotadan aşağı giderseniz, diplomatik olmalısın. Hepsinden sonra, gelecekteki ortak çalışanların görüntülemesi için söyledikleriniz profilinizde görüntülenecek.

Örneğin, serbest yazar olarak, daha önce hiçbir nedenden ötürü bana olumsuz bir puan veren Upwork’teki bir müşteriyle çalıştım. Beni şaşırttı, özellikle de bana böyle olumlu geri bildirimler vermişti. Onunla iletişime geçtim ve maalesef geri bildirimi zamanında değiştiremedi, bu bana bir cevap yayınlamaktan başka seçenek vermedi.

Gerçekleri ifade ettim, kibar kaldım ve yanıtı olumlu bir notla bitirdim.

Serbest Profiliniz Hakkında Olumsuz Geribildirim Nasıl Ele Alınır?

Gerekirse özür dilemek ve daha iyi yapabileceğiniz şeylere sahip olmak önemlidir. Ama-ultimately-ne olduğunu tam olarak makul, düz başlı bir şekilde belirtirseniz, yanlış gitmezsiniz.

Bunu Öğrenme Eğrisi Olarak Gör

Serbest profiliniz hakkında olumsuz bir inceleme yapmak asla kolay değildir; ancak, durumla sınıf ve zarafetle başa çıkmak en iyisidir.

Karşı taraf geri bildirimlerini değiştirmeyi reddederse, bunu serbest platformun destek ekibiyle görüşün veya açık ve düşünceli bir yanıt yayınlayın.

Ancak, yapılabilecek başka bir şey yoksa, durumu kabul etme ve unutma zamanı. Günün sonunda, kendi karakterinizi ve neyin işe yarayabileceğini biliyorsunuz – önemli olan tek şey bu.

Tüm deneyimi bir öğrenme eğrisi olarak görün ve devam edin. Size daha fazla saygı duyacak ve değerinizi bilecek yeni ortak çalışanlar bulmanız çok uzun sürmeyecek.

Kaynaklar
https: //consumerist.com/2015/06/03/nearly-70-of-consumers-rely-on-online-reviews-before-making-a-purchase/
https: //www.freelancer.com/support/project/changing-the-review-i-gave-an-employer? keyword =
https: //support.upwork.com/hc/en-us/articles/211062208-Enable-Freelancerları-to-Change-Feedback
https: //www.upwork.com/blog/2010/12/recovering-from-bad-feedback/
https: //support.upwork.com/hc/en-us/articles/219801228-Top-Rated-Perk-Feedback-Removal? flash_digest = ee6acc7ac49f9776a49d7c9511c1e1fc4533d8b4

Resim Kredileri
https: //unsplash.com/photos/11tff4dfKDo
https: //www.freelancer.com/support/
https: //support.upwork.com

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me