Serbest Meslek Nasıl Rezervasyon Yapılır [2020 Rehberi]

Serbest çalışan olarak yeni başladığınızda, en büyük endişeniz iş bulmaktır. Gelen her projeye “evet” demeye hazır olabilirsiniz, bu yüzden haftalarca ve aylarca hiçbir iş yapmanıza gerek kalmaz.. Risk, yanlış işlere “evet” demenizdir.


Kulağa garip gelebilir, ancak serbest çalışan olarak başarılı olmak istiyorsanız, belirli işlere “hayır” demeniz gerekir. Bazı işler becerileriniz için mükemmel bir seçim olacaktır. Bazıları olmayacak. Yanlış işleri kabul ederseniz, kendinizi en azından.

Hak ettiğiniz oranın çok altında bir fiyatla çalışıyorsanız para kaybedersiniz. Bu proje üzerinde çalışırken daha iyi projeleri de kaybedebilirsiniz. Ve, kendinizi motive hissetmeyeceksiniz, çünkü size uygun olmayan bir iş yapıyorsunuz.

İlk etapta neden serbest meslek sahibi olmayı seçtiğini hatırlıyor musun? Muhtemelen sevdiğiniz projelere daha fazla zaman ayırabilir ve kendinizi bazen iş tanımınızda yer almayan görevleri yapmaya zorlayan ofis politikalarından kurtulabilirsiniz..

Bunlar açık ama saygılı bir “hayır” ı hak eden projelerdir:Doğru İş Nasıl Bulunur - Yanlış İşe “Hayır” Nasıl Söylenir

 • Düşük fiyatlı projeler: Müşterinin bütçesi çok düşükse, iki kez para kaybedersiniz: bir kez bu proje için yeterince ödeme yapılmadığı için ve yine bununla meşgulken daha iyi fiyatlar için farklı projeler çalışamayacağınız için ( düşük ücretli bir projeyi kabul edebileceğiniz veya kabul edebileceğiniz bazı durumlar olabilir; bkz. Üçüncü Bölüm).
 • En iyi işinizi yapmanıza izin vermeyen projeler: Mutlu müşterilerden bir iz bırakmak ve işinizle gurur duymak istiyorsunuz, ancak proje zaman çerçevesi elinizden gelenin en iyisini yapmak için çok kısaysa bunu yapamazsınız..
 • İlkelerinize aykırı projeler: Bunlar sizi mutsuz eder, bu da iyi sonuçlar vermeyi çok zorlaştırabilir.
 • Beceri setinize uymayan projeler: Müşterinin beklentilerini karşılayabileceğinizi düşünmüyorsanız, işi üstlenmeyin.
 • İlginizi çekmeyen projeler: İşinizi seviyorsunuz, ancak bazen gerçekten donuk bulduğunuz bir projeyle karşılaşıyorsunuz. İyi ödüyor ve beceri setinizde olsa bile, uzaklaşmak daha iyi olabilir – sıkılırsanız çok iyi bir iş yapmayacaksınız.
 • Hoş olmayan veya uygunsuz olan müşterilerin projeleri: Uygunsuz taleplerde bulunan veya sizi rahatsız eden bir dil kullanan bir müşteri için çalışmak kabus olabilir. Bu şekilde davranılmayı hak etmiyorsun.
 • Zamanınız olmayan projeler: Kendinizi aşırı yüklerseniz, son teslim tarihlerini karşılayamadığınızda hayal kırıklığına uğratan müşteriler ortaya çıkarsınız ve bu kesinlikle gelecekte daha fazla iş bulmanıza yardımcı olmayacaktır..

Müşterilere “hayır” demek dehşet verici olabilir. Her serbest çalışan bir noktada bir projeye “hayır” demelidir. Kira vadesi geçmiş olabilir, banka hesabınız abartılmış olabilir ve bir iş, herhangi bir iş alma baskısı hissedebilirsiniz – ve bilmemeniz gerektiğini bilmenize rağmen “evet” demek isteyebilirsiniz. Ancak istemediğiniz projelere “hayır” demek de özgürleştirici olabilir. Artık bunun yerine doğru projeyi bulmak için zaman ayırabilirsiniz. Ancak çok seçici olmamaya dikkat edin, aksi takdirde hiçbir projeniz olmaz.! Bir projeden vazgeçerseniz, iş için başka birini önerebilir misiniz? Sizin için uygun olmayan şey, serbest çevrenizdeki başka biri için doğru olabilir.

Bir Projenin “Doğru” Olduğunu Nasıl Bilirsiniz??

Bir projeye devam edip etmemeyi düşündüğünüzde kendinize sormanız gereken bazı temel sorular şunlardır:

 • Bu proje yeteneklerimle eşleşiyor mu? (Proje açıklamasını dikkatle okuyun.)
 • Teslim süresi gerçekçi olarak elde edilebilir mi??
 • Bu projeyi tamamlamak için takvimimde zaman var mı?
 • Bu müşterinin iyi bir işe alma geçmişi var mı? Serbest platformlarda, müşterinin zamanında ödeme yapıp yapmadığını ve diğer serbest çalışanlardan olumlu eleştirilere sahip olup olmadığını kontrol edebilirsiniz..
 • Bu proje beni ilgilendiriyor mu?
 • Bu proje ekstra faydalar sunuyor mu? Örneğin, proje size yeni beceriler geliştirme fırsatı, prestijli bir müşteri için çalışma şansı sağlayabilir – hatta gerçekten kazançlı olabilir.

Kazanan Teklif Nasıl Yazılır

Proje teklifiniz, müşteriyi size işi vermeye ikna eden şeydir – ya da değil! Güçlü bir teklif çok önemli olduğundan, her birini yazmak için iyi bir zaman ayırdığınızdan emin olun. Zaman geçtikçe, bunları yazma konusunda daha hızlı olursunuz. Alanınız için bir teklifte neyin işe yaradığını öğrendikten sonra, bir şablonu kaydetmek iyi bir fikirdir. Bu şekilde, gönderdiğiniz her teklifle ayrıntıları değiştirebilir ve zaman kazanabilirsiniz.

Her teklifin şunları içermesi gerekir:

 • Projenin özeti
 • Maliyet tahmini
 • Zaman çizelgesinin dökümü
 • Taslakların ve düzeltmelerin sayısı da dahil olmak üzere, vereceğiniz bilgiler
 • İletişim Bilgileriniz

En iyi teklifi yazmak için şunları yapmanız gerekir:

 • Proje açıklamasını dikkatlice okuyun
 • Proje için çok uygun olduğunuzdan emin olun
 • Yarışmaya göz atın
 • Müşterinin henüz sormadığı soruları yanıtlayın ve gerçekten neye ihtiyaç duyduğunu tahmin edin
 • Müşterinin sorununu önemsediğinizi ve sorunu nasıl çözebileceğiniz konusunda spesifik olduğunuzu gösterin
 • Çalışmanızın ilgili örneklerini gönderin
 • Teklifin iyi görünmesini sağlayın – paragraflar kullanın, noktalama işaretlerini düzeltin ve net bir düzen kullanın

İşte örnek bir teklif. Mesleğiniz için ve her bir konser için ince ayar yapmanız gerekecek.

Müşteriye Sizi Getiren Bir Teklif Nasıl Yazılır

Müşteriler Tarafından Sıkça Sorulan 10 Soru

Müşteri teklifinizi beğenirse, bir sözleşmeyi kabul etmeden önce size bazı takip soruları gönderir. En sık sorulan freelancer röportaj sorularına nasıl cevap vereceğinizi düşünerek kendinizi her iş beklentisine hazırlayın:

 1. Nasıl başladın? Yeni bir müşteri birkaç kişisel soru sorabilir – örneğin, serbest çalışan olarak işe başladığınız zaman, güçlü yanlarınız ve insanların sizinle çalışmaktan en çok hoşlandığı şey.
 2. Bana benzer işlerden örnekler gösterebilir misin? Soru, “Daha önce böyle bir iş yaptın mı?” Gibi, biraz farklı bir biçimde olabilir. veya “Bu tür bir projeyle ilgili deneyimleriniz neler?” Müşteri, örnekleri görerek veya ilgili deneyiminizle ilgili açıklamanızı dinleyerek ne yaptığınızı bildiğiniz bir güvence arıyor.
 3. İş sürecin nedir? Bu soru ile müşteri, nasıl çalıştığınızı anlamak ve soruları cevaplamak veya isteklere cevap vermek için ne zaman müsait olabileceğinizi bilmek ister. Ayrıca yapıcı eleştiriyi kabul etmeye açık olduğunuzu ve işbirliği yaparken esnek olabileceğinizi duymak istiyor olabilirler..
 4. Ne kadar fiyat biçersin? Fiyatlandırmanızı yedeklemeye ve verdiğiniz değeri göstermeye hazır olmanız gerekir
 5. Müsaitlik durumunuz nedir? Müşteriler işe ne kadar erken başlayabileceğinizi bilmekle kalmayıp, aynı zamanda haftada ya da ayda kaç saat projelerine ayırabileceğinizi de bilmek isterler.
 6. Genellikle ne tür projeler üzerinde çalışıyorsunuz? Müşteri, alandaki veya ilgili alanlardaki deneyiminiz hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor.
 7. Ne zamandır serbest çalışıyorsunuz? Neden serbest çalışıyorsun? Müşteriler bu soruları, serbest çalışan olarak deneyiminiz olup olmadığını kontrol etmek ve projenin yarısında iptal etmeyeceğiniz konusunda güvence almak için soruyorlar. Birçok müşteri bir sonraki “gerçek” işinize kadar zaman öldürmek için serbestçe çalıştığınızdan korkar, bu yüzden daha iyi bir şey gelirse serbest çalışmanızı bırakacağınızdan endişe eder.
 8. Sizinle iletişim kurmanın en iyi yolu nedir? Müşteri, bir sorusu olduğunda ulaşmanın kolay olduğunu ve düzenli olarak iletişim kurduğunuzu duymak ister. Saat diliminiz hakkında da sorulabilir, bu nedenle müşteri sizinle iletişim kurmak için en uygun zamanı bilir.
 9. Hangi araçları kullanıyorsun? Bazı müşteriler, alanınızdaki standart yazılım ve araçları kullanıp kullanmadığınızı bilmek isteyecektir. Ayrıca, organize olduğunuzu veya ekiplerinin üzerinde olabileceği üretkenlik ve iletişim araçlarını biliyorsanız, Asana, Slack, Toggl vb..
 10. Referansınız var mı? Bir projenin büyüklüğüne ve kapsamına bağlı olarak, bir müşteri sadece sizin söylediğiniz kişi olduğunuzdan emin olmak ve yapabileceğinizi söyleyebileceğiniz şeyi yapmak için bazı referanslar isteyebilir. Serbest platform profil sayfanızdaki diğer müşterilerden geri bildiriminiz varsa, onlara bağlantıyı gönderebilirsiniz. Yeni başlıyorsanız, önceki işverenlerinizden referans mektupları isteyebilirsiniz.

3 Saçma Sorular Freelancerları Sorunuz

Normal görüşme soruları beklenirken, sadece saçma olan bazı sorular var! İşte tüm freelancerlara bir noktada sorulan üç yaygın soru:

 1. Ücretsiz deneme alabilir miyim? Hayır! Elektrik faturası veya ipotek ödemelerim için ücretsiz deneme almazsam, serbest hizmetlerim için kesinlikle bir ödeme alamazsınız.
 2. Logomu / web sitemi / içeriğimi tam olarak X Şirketi gibi gösterebilir misiniz?? Burada, müşteriye telif hakkı ihlali, ticari marka yasaları ve intihal hakkında kibarca hatırlatmanız gerekir. Müşteriye istediği şeyi Şirket X’ten daha iyi yapacağınızı söyleyin.
 3. Aklımı okuyabilir misin? Hayır, müşteriler genellikle doğrudan sormazlar, ancak aklından geçenleri tam olarak açıklamadan hayal ettikleri sonuçları vermenizi bekleyebilirler. Unutmayın – vizyonlarını ancak verdikleri bilgilerle yorumlarken elinizden gelenin en iyisini yapabilirsiniz. Şüphe duyduğunuzda, daha fazla bilgi istemekten çekinmeyin. Projeyle gerçekten ilgilendiğinizi ve yapabileceğiniz en iyi işi yapmak istediğinizi gösterecektir..

İlk Konserinizi Yeni Bir Freelancer Olarak Açmanın Püf Noktaları

Çok az deneyiminiz olduğunda veya müşteri yorumunuz olmadığında iş bulmak zor olabilir, ancak bu ipuçları daha kolay olabilir:

 • Aktif olarak iş aramak serbest platformlara ve diğer iş panolarına gönderilen yeni işlere göz atarak
 • Profilinizi inceleyin ve İkinci Bölüm’deki önerilerimizi kullanarak parlamasını sağlayın
 • Portföy oluşturun hayali müşteriler için oluşturulmuş projelerden yapılmış olsa bile, yeteneklerinizi sergileyen
 • Kendinize düşük fiyat vermeyin – oranlarınız daha deneyimli freelancerların ücretlerinden daha düşük olabilir, ancak yer fıstığı için çalışıyorsanız, ciddiye alınmayacaksınız
 • Sabırlı ol – bir müşterinin size geri dönmesi haftalar alabilir, bu yüzden çok erken umudunuzdan vazgeçmeyin
 • İtibarınızı artırın gerçek hayattaki ağlar aracılığıyla ve alanınız için çevrimiçi tartışma forumlarında aktif rol alarak – bu kendiniz için bir isim yapmanın ve daha deneyimli serbest çalışanlardan iyi tavsiye almanın bir yolu olabilir
 • Çalışmak için gönüllü olun tanınmış hayır kuruluşları, aile ve arkadaşlar veya portföyünüz için iyi referanslar ve materyal karşılığında açık kaynaklı projeler için
 • Rol yapma gerçekte olduğundan daha fazla deneyime sahip olduğunuzu – portföyünüz hala zayıfsa, müşteriye neden olduğunu söyleyin ve güçlü yanlarınızı, başarılı olma tutkunuzu ve kendinizi kanıtlama arzunuzu vurgulayın

Düzenli Bir Serbest Çalışma Akışı Nasıl Korunur?

İlk birkaç konser kesinlikle en zor olanıdır, ancak serbest çalışan olarak daha fazla iş aramayı asla bırakamazsınız.

Devam eden işleri güvence altına almak için birkaç ipucu:

 • Müşterilerden profil sayfanızda olumlu yorumlar bırakmalarını isteyin
 • Müşterilerden sizi meslektaşlarına ve bağlantılarına tavsiye etmelerini isteyin
 • Müşterilerden, gelecekteki tekliflerinizin bir parçası olarak veya kendi web sitenizde paylaşabileceğiniz bir referans yazmalarını isteyin
 • Hizmetleriniz hakkında hatırlatmak ve daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyup duymadıklarını sormak için önceki müşterilerle iletişim halinde olun (ancak çok zorlayıcı olma!)

Kısa Vadeli veya Uzun Vadeli Projeler?

Bu sorunun “yanlış” yanıtı yok; tamamen kişisel tercihlerinize bağlı.

Serbest Meslek Nasıl Rezervasyon Yapılır [2020 Rehberi]Uzun vadeli projeler almanın avantajı:

 • Daha fazla gelir güvenliği – proje boyunca düzenli olarak maaş çeki alacağınızı biliyorsunuz
 • Müşteri ile bir ilişki kurabilirsiniz, bu da gelecekte onlardan daha fazla iş almanızı sağlar
 • Müşteriyi ve onların ihtiyaçlarını gerçekten anlamayı öğrenebilirsiniz, bu da onlar için daha iyi işler yapmanızı sağlar
 • Şirketteki meslektaşlarınızla sosyal ilişkiler kurma şansınız var
 • Göndermek için daha az ayrı faturanız ve ödeme yapmak için daha az müşteriniz olduğu için defter tutma daha kolaydır

Serbest Meslek Nasıl Rezervasyon Yapılır [2020 Rehberi]Ancak uzun vadeli projelerin dezavantajları aşağıdaki gibidir:

 • Zamanınız o kadar esnek olmayacak, bu yüzden son dakika işini yapmak o kadar kolay olmayacak
 • Proje veya müşteri ile ilişkiniz kötüye giderse, yine de projeyi bitirmeniz gerekir
 • Bir müşteri ödeme yapmazsa, çok daha fazla para kaybedersiniz
 • İş kovalama becerileriniz bayatlayabilir, çünkü düzenli olarak iş aramıyorsunuz
 • İşiniz daha az çeşitlidir ve sıkıcı olabilir

Serbest Meslek Nasıl Rezervasyon Yapılır [2020 Rehberi]Kısa vadeli projelerin avantajları:

 • Zamanınız daha esnektir, çünkü daha fazla projeye kolayca sığabilir veya gerektiğinde iş yükünüzü artırabilirsiniz
 • Müşteriler size güvenebileceklerini bileceklerdir, çünkü her zaman kısa bir iş için hazırsınızdır
 • Farklı bir portföy için daha fazla çeşitlilik elde edersiniz

Serbest Meslek Nasıl Rezervasyon Yapılır [2020 Rehberi]Daha sonra, kısa vadeli projeler aldığınızda bu dezavantajları keşfedeceksiniz:

 • Fırsatları aramak ve teklif hazırlamak için daha fazla zaman harcayacaksınız
 • Birden fazla müşteriden yapılan ödemelerin ardından daha fazla fatura yazmanız ve daha fazla zaman harcamanız gerekir
 • İş yükünüzü tahmin etmek daha zor olacak
 • Geliriniz kararsız olacak – ödemelerin ne zaman geleceğini bilmek zor olabilir

Uzun Vadeli ve Kısa Vadeli Projeler

Aksiyon öğeleri:

 • Ne tür projeler üstlenmek istediğinizi ve istemediğiniz kişilere nasıl nazikçe “hayır” diyeceğinizi belirleyin
 • İş bulmak için tüm yollara göz atın (forumlar, sosyal medya, serbest çalışan web siteleri) ve uygun olanları bulun
 • Müşterinin dikkatini çekmek için kullanabileceğiniz bir teklif taslağı oluşturun (ve umarım işi yerine koyun)
 • Kısa veya uzun vadeli projeleri beğenip beğenmediğinizi öğrenin

Ana Sayfa: Freelancer Olmak İçin Nihai Kılavuz

Bölüm 1: Serbest İş Bulma

Bölüm 2: Kazanan Serbest Profil Nasıl Oluşturulur

Bölüm 3: Serbest Çalışmanızın Fiyatını Belirleme

BURADASIN – Bölüm 4: Serbest Meslek Nasıl Rezervasyon Yapılır

Bölüm 5: Başlamadan Önce Müşterinizle Bir Serbest Proje Nasıl Tartışılır

Bölüm 6: Serbest Çalışma – Müşteri İlişkileri

Bölüm 7: Maksimum Verimlilik için Serbest Çalışan Olarak Zamanınızı Yönetme

Bölüm 8: Freelancer Olarak Nasıl Ücretlendirilirsiniz?

Bölüm 9: Mali İşlerinizi Serbest Çalışan Olarak Yönetme – Kapsamlı Bir Kılavuz

Bölüm 10: Freelance Kariyerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Bölüm 11: Nasıl Freelancer Olunur? & Gününüzü Koruyun

Bu makaleyi paylaşmaktan ve / veya bu yayını veya bir kısmını web sitenize, blogunuza veya sosyal ağlarınıza kopyalamaktan çekinmeyin. Tek istediğimiz, onu WebsitePlanet.com ile ilişkilendirmeniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me