Serbest Meslek Bulma [2020 Rehberi]

Serbest Platformların Hazine Sandığı

Freelancerlar her yerde müşteri bulabilir, ancak en iyi seçeneklerden biri çevrimiçi serbest platformlar aracılığıyla. Son veriler, serbest çalışanların% 75’inin iş bul.


Serbest platformlar, serbest çalışanların becerilerini sergileyebilecekleri, portföylerini paylaşabilecekleri ve oranlarını belirleyebilecekleri çevrimiçi pazar yerleridir. Müşteriler bu sitelerde çok sayıda serbest çalışan bulacaklarını biliyorlar, bu yüzden genellikle işletmelerin yeteneklere göz atması ve bir sonraki projelerinde çalışmak için doğru kişiyi bulması için ilk çağrı limanıdır..

En popüler serbest sitelerden bazıları:

Serbest Platformların Hazine Sandığı

oDesk en büyük ve en popüler serbest platformlardan biridir. Tüm serbest çalışanlar için mükemmel bir seçim, çünkü her tür proje ve beceri seti için bir pazar yeri olarak hizmet ediyor. Her deneyim seviyesindeki serbest çalışanlar hemen hemen her alanda kısa veya uzun vadeli projeler bulabilirler. ODesk ve eLance ile birleşmesi sayesinde Upwork, web sitesini ziyaret eden müşterilerin düzenli bir akışını sağlayan, işten dış kaynak almak isteyen işletmeler arasında da son derece iyi bilinir. Upwork kullanımı ücretsizdir, ancak platformdan aldığınız her iş için bir ücret ödersiniz.

fiverr özellikle küçük işler için çok iyi biliniyor. Tarafta serbest çalışan herkes için idealdir ve niş becerilerinizden en iyi şekilde yararlanabileceğiniz belirli işler sunmanıza olanak tanır. Adı, “fiver” olarak da bilinen 5 dolarlık iş sunan orijinal serbest çalışan konseptinden geliyor ve sitedeki işler “konserler” olarak biliniyor. Logo tasarımından köpek yürüyüşüne kadar her türlü işi sunmak için Fiverr’i kullanabilirsiniz. Bu, yeni başlayanlar için iyi bir seçimdir. Fiverr’i serbest çalışan olarak kullanmak ücretsizdir, ancak aldığınız her konser için bir ücret ödemeniz gerekecektir..

Freelancer.com kullanımı ücretsizdir, ancak premium üyelik için ödeme yaparsanız daha fazla iş alırsınız. Ücretsiz kullanıcıların, platform üzerinden her çalıştıklarında kazançlarının küçük bir yüzdesini ödemeleri gerekir. Freelancer.com her tür serbest çalışan için milyonlarca iş sunar, böylece proje isteklerine göz atabilir ve becerilerinize en uygun olanlar için teklif gönderebilirsiniz.

guru hem uzun hem de kısa vadeli projeler ve saatlik ya da proje bazlı çalışmalar yapma seçeneği ile her türlü serbest çalışmaya hizmet eder. Başarılı projeler için ücret ödemeniz gerekir – ücret üyelik seviyenize bağlıdır. Guru, her türlü serbest çalışma için ilk çevrimiçi pazar yeri olarak uzun bir geçmişe sahiptir, bu nedenle süreç iyi test edilmiştir ve kullanıcılar platforma sadık kalma eğilimindedir.

Freelance Platformlar Nasıl Çalışır?

Her serbest platformun kendi kuralları vardır, ancak iş bulmak için iki ana süreç vardır:

 1. Serbest çalışanların bir profil oluşturduğu platformlar yeteneklerini ve yeteneklerini geliştirmek ve müşterilerin hizmetleri hakkında bilgi almak veya onları işe almak için iletişim kurmalarını beklemek. Fiverr bu yaklaşımı kullanır.
 2. Müşterilerin ihtiyaç duydukları iş türü hakkında ayrıntılar gönderdikleri platformlar ya da aradıkları becerileri ve iş için teklif vererek yanıt vermek serbesttir. Bu yaklaşımı Freelancer.com ve PeoplePerHour’da bulabilirsiniz.

Bugün, birçok site her iki yaklaşımın bir kombinasyonunu kullanıyor.

Freelancer.com gibi bazı siteler de “yarışmalar” sunar. Bu, müşterinin gereksinimlerine göre serbest çalışanların bir iş parçası yaratması için bir yarışma düzenlediği yerdir. Serbest çalışanlar çalışmalarını gönderir ve müşteri tercih ettiği işi seçer. Sadece kazanan freelancer ödenir.

İş bulmak için serbest bir platform kullanmak için genellikle şunları yapmanız gerekir:Freelance Platformlar Nasıl Çalışır?

 • Siteye kaydolun (bazen bir ücret karşılığında)
 • Niteliklerinizi ve deneyiminizi listeleyen ve önceki çalışmalarınızı sergileyen çekici bir profil oluşturun
 • Müşteriler tarafından gönderilen projeleri ve işleri arayın; genellikle bu alandaki uzmanlığınızı vurgulayan bir teklif veya teklif yapmanız gerekir
 • Bir müşteri, bir fırsatı teklif etmemeniz için sizi bir proje için teklif vermeye davet ettiğinde hızlı yanıt verin
 • Teklifiniz şunları içermelidir: (1) Fiyatınız; (2) Bu tür projelerde önceki deneyimleriniz; ve (3) Tam olarak ne sunacağınız (ör. en fazla iki düzeltme içeren üç logo seçeneği)
 • Projeyi kabul ettikten sonra, müşteri platformun tamamını size platform üzerinden gönderecektir; ayrıca tamamlanmış çalışmanızı gönderir ve aynı sistem üzerinden geri bildirim istersiniz
 • Zamanınızı takip etmek veya yol boyunca kilometre taşları ve son tarihleri ​​ayarlamak ve işaretlemek için serbest platformu kullanın
 • Çoğu platformun emanet düzenlemesi vardır: Bu, çalışmaya başlamadan önce müşterinin size platforma ödemeyi kabul ettikleri parayı gönderdiği anlamına gelir. Platform, çalışırken parayı tutar ve müşteri ile yaptığınız anlaşmaya göre son teslim tarihlerine ulaştığınızda otomatik olarak size bırakır. Saatlik bir ücretle çalışıyorsanız, zamanınızı kaydederken otomatik olarak saat başına ödeme alırsınız
 • Fonlar platformdaki hesabınıza ulaştığında, bunları kullanarak banka hesabınıza çekebilirsiniz: (1) PayPal veya Payoneer gibi bir çevrimiçi ödeme çözümü; (2) Banka havalesi; veya (3) Doğrudan banka havalesi

İçin seçenekleriniz para çekmek ülkenize ve para biriminize bağlı olarak değişir (bazı para birimleri yalnızca belirli elektronik aktarım türleriyle uyumludur)

Her freelancer platformu şunları yapmanızı gerektirir konumunuzu kaydedin. Bu, doğru kişisel bilgi sağlama yükümlülüğünüzün bir parçasıdır. Kaydolduktan sonra konumunuzu değiştirmek mümkündür, ancak kolay değildir. Çoğu platform, konumunuzu değiştirmek için güvenli bir telefon numarası vermenizi veya müşteri hizmetleriyle konuşmanızı gerektirir.

Gerçek konumunuzu gizlemek için bir VPN kullanmak, kullanıcılarınızın doğru kişisel bilgi sağlama yükümlülüğünün ihlali olarak kabul edilir ve hesabınızın askıya alınmasına neden olabilir. Konumunuzu değiştirmek için kullanmadan bir VPN üzerinden Fiverr, Upwork ve diğer serbest platformları kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak platform IP adresiniz ve kayıtlı konumunuz arasında tutarsızlık görürse, yetkisiz erişim olmadığından emin olmak için hesabınızı işaretler ve bu da hesabınızın geçici olarak kapatılmasına neden olabilir.

Serbest çalışan olarak yeni başladığınızda, başlamayı tercih edebilirsiniz. Fiverr gibi kullanımı kolay bir platform. Fiverr’da bir serbest çalışan olarak bir hesap açmak çok basit – tek yapmanız gereken e-posta adresinizi girmek ve bir kullanıcı adı ve şifre seçmek. Diğer sitelerin kayıt işlemleri çok daha karmaşıktır. Örneğin, yazılım geliştiricileri, tasarımcılar ve finansal danışmanlar için bir site olan Toptal’a katılmak için dil yeterliliği, teknik bilgi, kişilik testleri ve canlı bir tarama konusunda zorlu testleri tamamlamanız gerekir..

Bununla birlikte, yeni başlayanlar için kaydolmanın en kolay sitesi, daha deneyimli bir serbest çalışan olarak para kazanmanız için en iyi site değildir – sizin için en iyi serbest platformun nasıl seçileceğiyle ilgili aşağıdaki önerilerimize bakın.

Dikkat etmek önemlidir: ABD vatandaşıysanız, Upwork sizin adınıza vergi kesintisi yapabilir. (Sorun karmaşıktır ve Upwork Bordro aracılığıyla serbest çalışan olarak mı yoksa çalışan olarak mı ödeme yaptığınıza bağlıdır. Bu nedenle, başlamadan önce bu bilgileri bir EBM ile gözden geçirmek çok önemlidir.)

ABD vatandaşı değilseniz, platformdan para çekebilmeniz için önce W-8BEN formunu doldurmanız gerekir. Bu formu doldurduktan sonra Upwork, ülkenizdeki vergi yükümlülüklerinizi hesaplamak ve ödemek için tamamen size bırakacaktır..

Bir Serbest Platform Kullanmanın Maliyeti?

Tıpkı ücretsiz öğle yemeği diye bir şey olmadığı gibi, tamamen ücretsiz bir serbest platform gibi bir şey de yoktur. Farklı platformlar, seçeneklerinizi karşılaştırmayı zorlaştırabilecek farklı fiyatlandırma modelleri kullanır.

 • Bazı platformlar, iFreelance gibi önceden üyelik ücreti alır ve bu durumda başka ücret alınmaz.
 • Çoğu platformun kaydı ücretsizdir, ancak bir yönlendirme veya bağlantı ücreti alırlar; bu, site üzerinden bir işi her kabul ettiğinizde, kazancınızın belirli bir yüzdesini platforma ödemek zorunda kalacağınız anlamına gelir. Upwork bu modelin harika bir örneğidir. Nasıl çalıştığını anlamanıza yardımcı olacak Upwork ücretlerinin bir dökümü:
  • Upwork ile temel bir hesap açmak ücretsizdir. Kendinizi müşterilere kaydetmek ve pazarlamak için hiçbir ücret alınmaz.
  • İşe başladığınızda ve ödeme almaya başladığınızda, Upwork, her bir müşteriyle ilk 500 ABD doları için gelirinizin% 20’sini alacaktır.
  • Bu müşteriyle 500 dolardan fazla kazandığınızda, Upwork’ün ücreti gelirinizin% 10’una düşer.
  • Bir müşteriden 10.000 ABD Doları geçtiğinizde, Upwork% 5 alır.
  • Upwork’ün toplam gelirinize göre değil, müşteri başına ücreti hesapladığını unutmayın. Yani, 3 müşteriden 400 $ kazanırsanız, toplam 1200 $ kazanmış olursunuz, ancak Upwork 240 $ ücret alacaktır (her müşteriden 400 $ ‘ın% 20’si). Bir müşteriden 1.200 ABD doları kazanırsanız, ilk kazandığınız 500 ABD Doları üzerinden 100 ABD Doları,% 20, ardından o müşteriden kalan gelirinize 70 ABD Doları (% 10), 170 ABD Doları tutarında ücret eklenir..
  • Upwork, Connects olarak adlandırdığı bir sistemi kullanarak projeler için teklif vermenizi sağlar. Ücretsiz üyelere her ay 60 Bağlantı verilir. Bir iş için her teklif verdiğinizde, 1 ile 5 Bağlantı arasında “ücretlendirilirsiniz”. Çoğu işin maliyeti 2 Bağlanır. Bağlantı başına 1 $ karşılığında daha fazla Bağlantı satın alabilirsiniz.
  • Aylık 10 ABD Doları karşılığında bir Artı planına geçmeyi seçebilirsiniz. Bu size daha fazla Bağlantı, müşteri teklifleri hakkında daha fazla bilgi ve serbest çalışan profiliniz için özel bir URL kullanma gibi diğer ayrıcalıklar sunar.

Çoğu serbest pazar yeri, temel, ücretsiz üyelik model ve bir premium versiyon, size daha fazla görünürlük ve ek iş fırsatlarına erişim imkanı sunar.

Her platformun ücretlendirdiği ücretler hakkında Yardım bölümlerinde veya bilgi tabanlarında bilgi bulabilirsiniz. Tüm ücret ayrıntılarını almanın en hızlı yolu Yardım bölümünü bulmak ve “ücretler” aramaktır.

Freelancer.com gibi platformların gizli ücret talep ettiği söylentileri var. Bu doğru değil – kontrol ettiğimiz sitelerin hiçbirinde gizli ücret yok. Ancak sorun, Freelancer.com ve diğer sitelerin anlaşılması zor oldukça karmaşık bir ücret yapısına sahip olmasıdır. Ayrıntıları dikkatle okumazsanız, beklemediğiniz ücretlerle vurulabilirsiniz.

Serbest çalışma platformuÜcretsiz Kaydolun?Aylık ücret?Ayrılan İş Başına Ücret?
oDeskEvetSadece premium üyelik içinEvet
fiverrEvetHayırEvet
iFreelanceHayırEvetHayır
Freelancer.comEvetSadece premium üyelik içinEvet
guruEvetHayırEvet

Gördüğünüz gibi, her platform için ücret yapısını anlamak her zaman kolay değildir. Hangisinin sizin için en uygun olduğuna karar vermeden önce her birini iyice araştırın ve fiyatlandırma modelinin her yönünü göz önünde bulundurun.

Sizin İçin En İyi Serbest Platform Nasıl Seçilir

Gördüğünüz gibi, birçok mükemmel serbest platform mevcut. Zorluk, kendi özel ihtiyaçlarınız için en iyi seçenekleri seçmektir. Serbest bir platform seçerken göz önünde bulundurmanız gereken bazı noktalar:

 • Yer: Birçok platform gerçekten küreseldir ve yüzlerce ülkeye hizmet vermektedir. Freelancer.com 247 ülkeyi kapsamaktadır; Upwork’te 180 ülkeden kullanıcı var; Fiverr 196 yılında kullanılır. Ancak, bölgenize dayalı bir platform (örneğin, Croogster Hindistan’da, Freelancer.com Avustralya’da) veya belirli bir bölgede daha fazla müşteriye sahip bir platform kullanmak isteyebilirsiniz. Tüm fiyatlar zaten yerel para biriminizde olacağından, para birimi dönüştürme ücretlerinden tasarruf edeceğiniz için, yerel bir platformun finans açısından kullanımı daha kolay olabilir. Paranızı çekmek için daha fazla seçeneğiniz olacak.
 • Komisyon: Kimse gerekenden daha fazla ücret ödemek istemiyor, bu nedenle yeni müşterilere erişmek için hangi ücretlerin ödemeye değer olduğunu belirlemeniz gerekecek.

Başka bir seçenek de özel platform. Bunlar, belirli alanlara veya sektörlere özgü serbest çalışan pazar yerleridir. Özel bir serbest platform kullanmanın avantajları şunlardır:

 • Gönderilen projelerin çok daha fazlası beceri setinizle ilgilidir
 • İş bulma şansınız daha yüksek, çünkü tüm müşteriler yeteneklerinizi arıyor
 • Profilinizi, alanınızdaki niş becerilerinize odaklanacak şekilde hassaslaştırabilirsiniz; bu, genel bir freelancer sitesinde çok belirgin olabilir

En popüler özel serbest platformlardan bazıları şunlardır:

 • 99designs – her tür grafik tasarımcı için; logo tasarımı, ambalaj tasarımı, web tasarımı, vb..
 • FreelanceWritingGigs.com – yazılı kelime ile çalışan, içerik ve metin yazarları, teknik yazarlar, editörler ve prova yazarlarını içeren serbest çalışanlar için.
 • Freelancewriting.com – serbest yazarlar için bir başka harika iş yazma kaynağı.
 • Toptal – en iyi yazılım geliştiricileri için serbest bir platform. Serbest çalışanları oldukça titiz bir şekilde tarar, bu nedenle siteye kaydolmak için sadece ilk% 3 kabul edilir – ancak oldukça yüksek ücretli geliştirme işlerini dört gözle bekleyenler.
 • Designhill – her tür tasarımcının yaratıcı tasarım işi bulması için başka bir platform.
 • Yaratıcı Grup – fotoğrafçılar, tasarımcılar, pazarlamacılar, yazarlar ve sanatçılar dahil olmak üzere her türlü yaratıcı alanda çalışan serbest çalışanların iş bulmasına yardımcı olur.

Unutma: Daha küçük freelancer platformlarına göz atın. En büyük platformlar en potansiyel müşterileri alsa da, kalabalığın içinde öne çıkmak daha zordur. Küçük, yerel platformlar size fark edilme ve iş bulma şansı verir.

Serbest Çalışma Bulmanın Diğer Yolları

Bir serbest piyasada dijital ayak kurmadan tüm işlerini elde eden birçok başarılı freelancer var. Serbest meslek sahibi olarak iş bulmanın en iyi alternatif yolları şunlardır:

 • Sosyal medya: Serbest çalışanların iş arayabileceği ve iş fırsatlarını paylaşabileceği düzinelerce Facebook grubu var. Arkadaşlarınıza ve takipçilerinize serbest çalışma aradığınızı bildirmek veya hatta işletmeniz için bir sayfa ayarlamak için kendi profilinizi kullanabilirsiniz. LinkedIn ayrıca serbest çalışanlar için çok yararlı olabilir – serbest çalışma teklifleri çekmek için profilinizden en iyi şekilde yararlanabilirsiniz.

Hızlı Hikaye: İçerik yazarı olarak bazı serbest platformları denedim – özellikle Fiverr ve Upwork. Bunların her birinden birkaç küçük konserim olmasına rağmen, işimin büyük çoğunluğu Facebook’tan geldi. Sadece birkaç serbest yazar sitesine katılarak bazı büyük, uzun vadeli serbest projeler bulabildim ve.

 • Sektöre özgü sosyal medya platformları: Tasarımcılar ve görsel reklamlar için Behance ve Dribble, yazarlar için sürekli olarak ve yazılım geliştiricileri için StackOverflow gibi bu platformlar, serbest çalışanlara çalışmalarını sergilemek için bir sahne sunuyor. Bu sitelerde, daha fazla konser bulmak için portföyünüzü ve ağınızı diğer serbest çalışanlarla görüntüleyebilirsiniz.
 • Kulaktan kulağa: İş bulmanın en etkili yolu kişisel önerilerdir. Bazen bu, müşterileri işlerini halledebileceklerinden daha fazla işi olduğunda aktaran diğer serbest çalışanlardan gelir. Ününüz arttıkça, müşterileriniz reklamınızı sizin için yapacak.
 • Kendi web siteniz: Profesyonel web siteniz, bir müşteri beceri setinizle serbest çalışanlar aradığında arama motorlarında iyi sıralanacak şekilde optimize edilmelidir. Bir web sitesine sahip olmak, hizmetlerinizi tanıtmanın ve yeteneklerinizi sergilemenin harika bir yoludur.
 • Soğuk e-posta gönderme: Potansiyel müşterilere becerilerinizin kısa ve ilgi çekici bir açıklamasını gönderin. Yeteneklerinizden yararlanabilecekleri yollar önerme.

Aksiyon öğeleri:

 • Farklı serbest platformları araştırın ve ihtiyaçlarınıza (ve bütçenize) uyan platformu bulun
 • Bir serbest çalışan web sitesine kaydolun (yeni başlayanlar için)
 • Serbest çalışan web sitelerinin dışında çalışmanın alternatif yollarını araştırın

Ana Sayfa: Freelancer Olmak İçin Nihai Kılavuz

BURADASIN – Bölüm 1: Serbest İş Bulma

Bölüm 2: Kazanan Serbest Profil Nasıl Oluşturulur

Bölüm 3: Serbest Çalışmanızın Fiyatını Belirleme

4. Bölüm: Serbest Meslek Nasıl Rezervasyon Yapılır

Bölüm 5: Başlamadan Önce Müşterinizle Bir Serbest Proje Nasıl Tartışılır

Bölüm 6: Serbest Çalışma – Müşteri İlişkileri

Bölüm 7: Maksimum Verimlilik için Serbest Çalışan Olarak Zamanınızı Yönetme

Bölüm 8: Freelancer Olarak Nasıl Ücretlendirilirsiniz?

Bölüm 9: Mali İşlerinizi Serbest Çalışan Olarak Yönetme – Kapsamlı Bir Kılavuz

Bölüm 10: Freelance Kariyerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Bölüm 11: Nasıl Freelancer Olunur? & Gününüzü İş Tutun

Bu makaleyi paylaşmaktan ve / veya bu yayını veya bir kısmını web sitenize, blogunuza veya sosyal ağlarınıza kopyalamaktan çekinmeyin. Tek istediğimiz, onu WebsitePlanet.com ile ilişkilendirmeniz.

KAYNAKLARI:

https://www.payoneer.com/downloads/freelancer-income-report-2018.pdf

https://www.upwork.com/i/how-it-works/freelancer/

https://www.fiverr.com/terms_of_service

https://www.ifreelance.com/help/inline/pricing.aspx

https://www.freelancer.com/feesandcharges/#

https://www.guru.com/help/freelancer-help-center/my-profiles/membership-information/

https://www.peopleperhour.com/static/terms

https://www.crunchbase.com/organization/fiverr

https://dynomapper.com/blog/266-top-25-freelance-websites-to-find-work-in-2018

https://www.entrepreneur.com/article/245953

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me