Serbest Çalışmanızın Fiyatlandırılması [2020 Rehberi]

Kuşkusuz, her serbest çalışan tarafından en sık sorulan soru her zaman “Ne kadar ücret almalıyım?” Çalışmanızı Upwork, Freelancer veya başka herhangi bir platformda fiyatlandırmak, çok ince bir çizgide yürümek anlamına gelir. Bir yandan, bundan korkuyorsun çok fazla para talep ederseniz, müşteri işini başka bir yere götürür.


Diğer yandan, kesinlikle hak ettiğinden daha az ücret istemiyorsun. Değerli bir hizmet sunuyorsunuz ve becerileriniz, deneyiminiz ve zamanınız için telafi edilmelisiniz.

Peki, bu hesaplamayı nasıl yapıyorsun?

Fiyatlarınızı Freelancer Olarak Ayarlama

Ne kadar ücret alacağınıza karar vermeden önce biraz araştırma yapmanız gerekir.

Benzer işler için neyi talep ettiklerini sormak için diğer serbest çalışanlara ulaşın. Alanınızın ortalama ücretlerini araştırmak için Freelancer’ın Birliği, HelloBonsai Freelancer Ücretleri Gezgini veya GlassDoor gibi web sitelerini de kullanabilirsiniz. Belirli faktörlerin ne kadar ücretlendirebileceğiniz konusunda önemli bir rol oynadığını unutmayın:

 • Coğrafi konum: Filipinler’de yapılan aynı çalışma, ABD’de yapılandan daha düşük fiyatlıdır..
 • Yılların Deneyimi: Doğal olarak, ne kadar deneyimli olursanız, zamanınız o kadar değerlidir
 • Endüstri alt kümesi: 3D tasarım projeleri 2D web tasarımından çok daha fazla ödeme yapar, örneğin
 • Nitelikler: Bazı alanlarda, bir üniversite derecesi veya başka bir sertifika daha fazla ücret almanıza izin verebilir
 • Projenin karmaşıklığı: Karmaşık bir proje, daha fazla çalışma süresi ve daha gelişmiş beceriler anlamına gelir, bu da daha fazla para demektir

Ücretler hakkında temel bilgilere sahip olduğunuzda, kendi ücretlerinizi düşünmeye başlayabilirsiniz. Başlarken gerçekçi olmak önemlidir. Yeni başlıyorsanız, on yıldır bu işte olan bir kişi kadar ücret alamayabilirsiniz. Bununla birlikte, geleneksel istihdam dünyasından farklı olarak, müşterilerin başka bir yerde bulamadığı benzersiz yetenekler sunabiliyorsanız, buna göre ücretlendirebilirsiniz..

Oranınızı hesapladığınızda, ödeme işlem ücretlerini dikkate almanız gerekir. Upwork ve Fiverr gibi bazı platformlar ödeme işleminin maliyeti için müşteriden ücret alır. Ancak, örneğin PayPal üzerinden ödeme alıyorsanız, her ödeme için% 2,9 + 0,30 ABD doları ödemeniz gerekir. Wave ve Due gibi diğer ödeme platformları da ödeme işleme ücretleri almaktadır. Her seferinde çok fazla olmayabilir, ama gerçekten toplanabilir. Ödeme işlem maliyetini fiyat tekliflerinize ekleyin.

Deneyim kazandıkça oranlarınızı kademeli olarak artırabilirsiniz. İlk altı aydan sonra ücretlerinizi incelemek her zaman önemlidir. Müşteriler sizin için uygun olduğunu bildiğiniz projeler için sizi geri çeviriyorsa, fiyatlarınızı düşürmeniz gerektiği anlamına gelebilir. Alternatif olarak, müşteriler size talep ettiğinizden daha fazlasını ödemeyi teklif ettiğinde hoş bir sürpriz yaşayabilirsiniz, çünkü fazla ücretlendiriyorsunuz.

Aklında tut: Oranlar kalıcı değildir. Bir müşteri sürekli bir sürekli çalışma akışı sunuyorsa, onlara indirim vermek isteyebilirsiniz. Çok fazla düzeltme isteyen bir müşteriniz varsa, bunları daha fazla borçlandırmak (veya sabit bir ücret yerine saat başına ücret almak) isteyebilirsiniz. Ayrıca, oranlarınızı her yıl endüstri standardına göre kontrol etmeyi unutmayın. Endüstri değişebilir ve bu da oranlarınız da değişebilir.

Hangisi Daha İyi, Saatlik Fiyatlar veya Sabit Fiyatlar?

Bazı serbest çalışanların saatlik ücreti vardır, diğerleri ise her proje için sabit bir ücret talep eder. Hangisinin sizin için en iyi seçenek olduğunu söyleyemeyiz – doğru veya yanlış cevap yoktur. Aslında, muhtemelen saat başına ücretlendirmenin en iyi olduğu bazı durumlar ve sabit bir proje oranının daha iyi olacağı bazı durumlar olduğunu göreceksiniz. İşte her bir fiyatlandırma yönteminin artılarını ve eksilerini açık bir şekilde görebilirsiniz.

Saatlik Fiyatlandırma

Saat ücretine göre çalışmak, müşteriyi, çalıştığınız saat sayısına göre ücretlendirmeniz anlamına gelir.

Serbest Çalışmanızın Fiyatlandırılması [2020 Rehberi]Saat ücreti kullanmanın avantajları:

 • Hesaplamak bir projenin değerini bulmaya çalışmaktan daha kolaydır
 • İş beklenenden daha uzun sürerse daha fazla şarj etme esnekliği sağlar
 • Daha fazla deneyim kazandıkça saatlik ücretinizi yükseltebilirsiniz

Serbest Çalışmanızın Fiyatlandırılması [2020 Rehberi]Saatlik ücret kullanmanın dezavantajları:

 • Hızlı çalışan olmak, daha az para kazanmanız anlamına gelir
 • Daha fazla deneyim kazandığınızda, müşterilerin ödemek istemeyeceği yüksek bir saatlik ücret talep etmeniz gereken bir fiyat tavanına vurma riskiniz olacaktır.
 • Saatlik ücret, yalnızca çalışmanızın ne kadar sürdüğüne göre para kazanmanızı sınırlar

Saat başı ücret bazen yeni başlayanlar için en iyi seçenektir ve bir projenin ne kadar süreceğini bilmez. Saatlik fiyatlandırma ile kendinizi aşırı tahmin etme veya küçümseme konusunda endişelenmeden ne kadar hızlı çalıştığınızı öğrenebilirsiniz. Saatlik fiyatlandırma, müşterinin ne istediğinden emin olmadığı açık uçlu işler için de en iyisidir.

Sabit fiyat

Sabit oranlı fiyatlandırma, tüm proje için tek bir fiyat teklif ettiğiniz anlamına gelir.

Serbest Çalışmanızın Fiyatlandırılması [2020 Rehberi]Sabit fiyatlı fiyatlandırmanın avantajları:

 • Sadece hızlı bir işçi olduğunuz için para kaybetmezsiniz
 • Müşteri, projeye başlamadan önce tam olarak ne kadara mal olacağını bilir ve her ikinize de güven duygusu verir
 • Kazandığınız para miktarı, günde kaç saat çalışabileceğinizle sınırlı kalmayacak
 • Psikolojik olarak, bir müşterinin toplam tutarı aynı olmasına rağmen, 300 $ proje oranını iki saatlik çalışma için 150 $ saatlik bir orandan daha fazla kabul etme olasılığı daha yüksektir
 • Harika bir iş çıkarırsanız müşteriden bonus alabilirsiniz

Serbest Çalışmanızın Fiyatlandırılması [2020 Rehberi]Sabit fiyatlı fiyatlandırmanın dezavantajları:

 • Fiyatınıza karar vermek karmaşık olabilir – fiyatınızı belirlemeden önce projenin ne kadar süreceğini tahmin edebilmeniz gerekir
 • Ek istekler sizi şaşırtmayacak şekilde son tarihleri, kaç düzenlemeye izin vereceğinizi (alakalı ise) ve diğer tüm öğeleri eklemeniz gerekir
 • Proje beklenenden daha uzun sürerse veya müşteri ek istekleri yerine getirirse, daha yüksek bir oran için yeniden pazarlık yapmanız veya bu sefer daha az ödeme alacağınızı kabul etmeniz gerekir.

Sabit oranlı fiyatlandırma, gerçek piyasa değerlerini yansıtmak için çok yüksek saatlik ücretler talep etmesi gereken deneyimli serbest çalışanlar için en iyisidir. Ayrıca çok kısa bir zaman alan, ancak müşteriye yüksek değeri olan küçük projeler için de idealdir..

Hangisi Daha İyi, Saatlik Fiyatlar veya Sabit Proje Oranları

Saatlik ve Sabit Fiyatlardan Nasıl Seçilir

Hangi fiyatlandırma modelinin sizin için en iyi olduğundan emin değilseniz, kendinize şu soruları sorun:

 • Bu çok kısa bir iş olacak mı?? Eğer öyleyse, sabit oran en iyisidir. Bazı görevler yarım saatin altında sürebilir, ancak saatlik ücretinizden ikiye bölünerek çok daha fazla değer taşır
 • Müşteri sizden ne istediğini belli değil mi?? Bu durumda, saatte şarj etmek, etkili bir şekilde ücretsiz çalışmanızı engeller, çünkü müşteri fikrini değiştirmeye devam eder
 • Projenin ne kadar süreceğinden emin değil misiniz?? Sabit bir fiyatı nasıl hesaplayacağınızı bilmiyorsanız, saatlik ücretin hesaplanması çok daha basit ve kolaydır

Saatlik Oranı Nasıl Hesaplanır

Saat başına ödeme yapmayı seçerseniz, saatlik ücretinizi hesaplamanız gerekir. İki ana yaklaşım vardır:

1. Ne kadar kazanmanız gerektiğini hesaplayın ve geriye doğru çalışın:

Birçok deneyimli serbest çalışan, yeni başlayanlara bu yaklaşımı benimsemelerini önerir çünkü en basit olanıdır ve alanınızdaki normların iyi bir şekilde anlaşılmasını gerektirmez.

Saatlik ücretinizi hesaplamak için, önce her ay ne kadar gelir elde etmek istediğinizi bulmanız gerekir..

 • Ofis kirası, sigorta, hayati iş araçları, muhasebe maliyetleri vb. Dahil tüm masraflarınızı toplayın ve bunu istediğiniz gelire ekleyin.
 • Vergi ve sosyal güvenlik ödemeleri için düşülecek tutarı ekleyin
 • Her ay kaç saat çalışmayı planladığınızı hesaplayın
 • Son olarak, istediğiniz toplam aylık geliri, çalışmak istediğiniz saat sayısına bölün, bu da saatlik ücretiniz olacaktır.

Bu rakam gerçekçi olmayan bir şekilde yüksekse, daha fazla saat çalışmanız veya istediğiniz geliri ayarlamanız gerekebilir..

2. Zamanınızın ne kadar değerli olduğunu hesaplayın

Bu, saatlik ücretinizi hesaplamanın farklı bir yoludur. Çalışma alanınız için ortalama saatlik ücreti tahmin etmek için araştırmanızı kullanın. Ardından, deneyiminizin ve konumunuzun sizi ortalamanın üstüne mi altına mı koyduğunu düşünün.

Saatlik ücretinizin potansiyel müşterileriniz için kabul edilebilir olup olmadığını keşfetmek biraz deneme yanılma gerektirecektir.

Saatlik Oranı Nasıl Hesaplanır

Bir Proje için Sabit Bir Fiyat Nasıl Hesaplanır

Sabit bir fiyatı hesaplamak karmaşık bir girişim olabilir, ancak yardımcı olmak için buradayız. Temel olarak, bir proje için sabit fiyatınız, zamanınıza ve projeye girecek becerilerinize dayanmalıdır..

Sabit fiyatınızı hesaplamak için aşağıdakileri göz önünde bulundurun:

 1. Ne kadar sürer? Bu, her proje oranı için temel değerdir. Şimdiye kadar, örneğin, üç logo seçeneği geliştirmenin, 1000 kelime yazmanın veya üç saatlik videoyu düzenlemenin ne kadar sürdüğünü bilmelisiniz. Telefon aramaları, araştırmalar veya toplantılar için gereken zamanı göz önünde bulundurmayı unutmayın. Sabit fiyatınız için bir başlangıç ​​noktası elde etmek için tahmini süreyi normal saatlik ücretinizle çarpın.
 2. Proje ne kadar prestijli? Bir New York otel zinciri projesi için yerel bir kahve dükkanı projesi için daha fazla ücret alabilirsiniz. Yerel pazarınıza değil, müşterinizin pazarına göre fiyatlandırmanız gerekir.
 3. Tüm zamanını bağlayacak mı? Bu müşterinin ihtiyaçlarını karşılamak için diğer tüm projeleri önümüzdeki ay beklemeye almanız gerekiyorsa, fiyatınızı artırmalısınız. Becerilerinize özel erişimin bir bedeli vardır.
 4. Zaman çizelgesi nedir? Ertesi sabah hazır olmanız için acele bir iş istenirse, fiyatınızı yükseltin. Benzer şekilde, bir müşteri hafta sonu veya ulusal bir tatil sırasında tamamlanacak bir şey için yalvarırsa, tatil fiyatları için bir prim ekleyin.
 5. Bu müşterinin çalışması kolay mı?? Zamanında ödeme yapan ve net ve kibarca iletişim kuran müşterilerin, iğrenç, talepkar ve memnun etmek imkansız olanlardan daha iyi fiyatlar almaları adil bir şey. Belirli bir müşteri için çalışmakta zorlanıyorsanız, fiyatlarınızı, projenizi zaman ve çabaya değecek kadar yüksek olacak şekilde yükseltin (veya müşteriyi korkutmak için yeterince yüksek, böylece birlikte çalışmayı sevdiğiniz müşterilere odaklanabilirsiniz)..
 6. Müşterinin bütçesi nedir? Bu, fiyatlandırmanızın temeli olmamalı, ancak müşteriden bütçesini istemeniz, projeye ne kadar değer verdikleri konusunda bir fikir verir. Hem sizi yanlışlıkla az ücretlendirmekten korur hem de fiyatlarınızı müşterinizin erişiminden çıkarmanıza engel olur.

Değer Bazlı Fiyatlandırmada Uzmanlaşma

Bir proje için sabit bir fiyat hesaplamak için biraz farklı bir yaklaşım vardır ve buna değer tabanlı fiyatlandırma denir. Değer temelli fiyatlandırma, zamanınızın veya becerilerinizin değeri yerine işinizin değerine göre ücretlendirme anlamına gelir.

Bunu daha açık hale getirmek için, yeni bir logo tasarlaması istenen bir grafik tasarımcı olduğunuzu düşünün. Bunu üç saatlik tasarım çalışması, iki saatlik toplantı ve 10 yıllık tasarım deneyiminize özel erişim olarak düşünebilir veya bir ürün, yani yeni bir logo sattığınızı düşünebilir ve ne kadar olduğunu düşünebilirsiniz. yeni logo müşteriye değer.

Fiyatlandırmanızdaki Zorluklar ile Nasıl Başa Çıkılır?

Bir müşteri işinizi sevdiği için ücretinizi artırmayı teklif ettiğinde herkes onu sever. Evet, oldukça nadir, ancak olduğu biliniyor.

Peki ya müşteri proje için makul olduğunu düşündüğünüzden daha az ödeme yapmayı teklif ettiğinde? Bu, neredeyse her serbest çalışanın kariyerlerinin bir noktasında karşılaştığı bir senaryodur.

İlk adım müşterinin bakış açısını dikkate almaktır. Belki onlara fazla ücret verdin? Proje açıklamasını tekrar okuyun ve listelenen fiyatın uygun olup olmadığını görmek için diğer serbest çalışanlarla görüşün.

Fiyatlandırmanızın doğru olduğundan eminseniz, davanızı yeniden sunmak için müşteriye geri dönmek için utanmayın. Ücretlerinizin ardındaki mantığı kesin ve müşterinin benzer görevler için ne kadar ödeme yapmayı beklediğini gösterin. Müşterinin gelip fiyatını kabul etmesi mümkündür.

Peki ya müşteri hak ettiğine inandığınızdan daha düşük bir ücret ödemeye kararlıysa? İşte o zaman projenin sizin için değip değmeyeceğine karar vermeniz gerektiğinde.

Müşterinizden daha düşük bir fiyat teklifini kabul etmeyi seçmenizin bazı nedenleri şunlardır:

 • Sadece serbest çalışan olarak başlıyorsunuz, veya alanınızın yeni bir alt kümesinde çalışmaya başlayabilirsiniz. Deneyim kazandıkça, mevcut müşteriler de dahil olmak üzere tüm müşterilerinizle fiyatlarınızı yükseltebilirsiniz..
 • Müşterinin sizin için çok fazla potansiyel işi var. Müşteriyi becerilerinizden etkiledikten sonra, gelecekteki projeler için daha yüksek bir oran üzerinde pazarlık yapma beklentisi ile ilk proje için daha düşük bir oran kabul etmek faydalı olabilir..
 • Çok prestijli bir müşteri. Bu müşterinin adının portföyünüzde bulunması, diğer müşteriler için ücretlerinizi artırabileceğiniz anlamına gelir..
 • Bu istemciyi hizmet istemcisi olarak kaydediyorsunuz, bir başka deyişle, belirli bir ayda ne kadar iş gönderildiğine bakılmaksızın müşteri size ayda sabit bir tutar ödemeyi kabul eder. Hizmet veren müşteriler, her ay maksimum çalışma saatlerini karşılamama ihtimalinizi telafi etmek için genellikle daha düşük saatlik veya aylık ücret alırlar.
 • Müşteri artık ödeme yapamaz, ama onun işine veya vizyonuna inanıyorsunuz. Bazen, serbest çalışanlar, kar amacı gütmeyen bir kuruluş veya başarılı görmek istedikleri bir başlangıç ​​için düşük bir oranda çalışır..

Aksiyon öğeleri

 • Harcamaları karşılamak ve kârı netleştirmek için her yıl ne kadar para kazanmanız gerektiğini hesaplayın.
 • Glassdoor, Upwork ve Fiverr dahil alanınızdaki diğer serbest çalışanlar tarafından tahsil edilen araştırma oranları.
 • Saatlik veya sabit fiyat rotasına gitmek isteyip istemediğinize karar verin ve ücretlerinizi buna göre belirleyin.

Ana Sayfa: Freelancer Olmak İçin Nihai Kılavuz

Bölüm 1: Serbest İş Bulma

Bölüm 2: Kazanan Serbest Profil Nasıl Oluşturulur

BURADASIN – Bölüm 3: Serbest Çalışmanızın Fiyatını Belirleme

4. Bölüm: Serbest Meslek Nasıl Rezervasyon Yapılır

Bölüm 5: Başlamadan Önce Müşterinizle Bir Serbest Proje Nasıl Tartışılır

Bölüm 6: Serbest Çalışma – Müşteri İlişkileri

Bölüm 7: Maksimum Verimlilik için Serbest Çalışan Olarak Zamanınızı Yönetme

Bölüm 8: Freelancer Olarak Nasıl Ücretlendirilirsiniz?

Bölüm 9: Mali İşlerinizi Serbest Çalışan Olarak Yönetme – Kapsamlı Bir Kılavuz

Bölüm 10: Freelance Kariyerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Bölüm 11: Nasıl Freelancer Olunur? & Gününüzü Koruyun

Bu makaleyi paylaşmaktan ve / veya bu yayını veya bir kısmını web sitenize, blogunuza veya sosyal ağlarınıza kopyalamaktan çekinmeyin. Tek istediğimiz, onu WebsitePlanet.com ile ilişkilendirmeniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me