Serbest Çalışan Kariyerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz [2020 Rehberi]

Serbest çalışan olmak size iyi bir gelir ve kendi programınıza göre çalışma özgürlüğü getirebilir. Serbest yazar olarak kurulduktan sonra, gelirinizi artırmanın ve kariyerinizi ilerletmenin yollarını bulmak isteyebilirsiniz.


Serbest çalışan olarak, kazanabileceğiniz miktar, ne kadar iş yapabileceğinizle bağlantılıdır. En yüksek ücreti ödediğinizde, zamanınız için makul şekilde ücretlendirme yapabilir ve her hafta istediğiniz maksimum saat sayısını çalıştırarak gidecek başka bir yer yoktur. Artık gelirinizi arttıramazsınız … ya da?

Kariyerinizi kendi serbest çalışmanızın ötesine taşımak için bu adımları deneyin.

Freelancer’dan Ajans Sahibine Geçin

Birçok serbest çalışan, serbest çalışan işlerini büyüttüklerinde yaratıcı bir ajans kurmayı seçer. “Yaratıcı ajans” terimi farklı şekillerde yorumlanabilir, ancak temel olarak müşterilerinize hizmet veren bir şirket işletiyorsanız. Şirketin sahibisiniz, müşterilerle müzakere eden ve başkalarına görev tahsis eden sizsiniz. Müşterilerinize gerekli hizmetleri sağlamak için başka çalışanlar veya serbest çalışanlar istihdam edeceksiniz.

Bir ajans oluşturma seçimini yaptığınızda, serbest çalışanlardan daha fazla para kazanma olanağına sahip olursunuz. Doğrudan hizmetleri sağlayan farklı bir modeldir, burada doğrudan hizmetleri sunan sizsiniz. Bu yeni çalışma biçimine uyum sağlamak zaman alabilir.

Serbest çalışan olarak başlayan bazı başarılı yaratıcı ajanslar Flo Design’ın kurucusu Craig Thompson; Hareketli Markalar, küçük bir grup serbest çalışmaya ortak çalışmaya karar verdiğinde başladı; ve Chris Davis, serbest çalışmadan kendi ajansını kurmaya Swizzle Kolektifi.

Ajans açmak için bazı nedenler:

 • Fiyatlarınızı tekrar yükseltemeyeceğiniz veya daha fazla iş yapamayacağınız bir gelir platosuna ulaştınız, ancak daha fazla para kazanmak istiyorsunuz
 • Sevdiğiniz projeleri geri çevirmelisiniz çünkü zamanınız zaten hesaba katılmış
 • Zaten diğer serbest çalışanlarla işbirliği yapıyorsunuz ve bu süreç üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak istiyorsunuz
 • Müşterileriniz sizden sağlayamayacağınız becerileri istiyor, ancak onları hayal kırıklığına uğratmak istemiyorsunuz
 • Zaten kendi yeteneklerinizi tamamlayan başka bir serbest çalışan ağınız var
 • İşbirliği yapmakta ve diğer insanlarla çalışmaktan zevk alıyorsunuz
 • Yeni bir işletmeyi pazarlamak ve tanıtmak için gerekli olan her zaman ayırmaya hazırsınız

Bir reklam ajansı açmak bir dizi avantaj sağlar:

 • Çalışabileceğiniz saat sayısı ile sınırlı kalmayacaksınız
 • İyi müşterileri geri çevirmeniz gerekmeyecek
 • Birçok farklı alanda uzmanların becerilerinden yararlanabilirsiniz
 • Zaferlerinizi ve hayal kırıklıklarınızı yalnız çalışmak yerine yolculuğunuzu paylaşan ortaklarla paylaşabilirsiniz
 • Tüm bu becerilere sahip olmasanız bile, çok yetenekli bir projeyi uçtan uca kontrol edebilirsiniz
 • Müşterilerinize daha bütünsel bir hizmet sunabilirsiniz – örneğin, yalnızca başkasının bir parçası olarak içerik yazma sağlamak yerine içerik yazma, SEO hizmetleri, sosyal medya yönetimi, grafik tasarım ve web sitesi programlama içeren tam bir pazarlama kampanyası sağlayabilirsiniz. proje
 • Yeni bir zorluğun heyecanını yaşayabilirsiniz – tek bir bağımsız yüklenici işi yerine çok yönlü bir şirket yetiştirme

Serbest çalışmadan bir acenteye sahip olmak çok büyük bir adım olabilir. Dikkate alınması gereken bazı konular şunlardır:

 • Artık sadece kendinize cevap vermeyeceksiniz: serbest çalışan olarak, tatile çıkabilmek için bir ay daha az proje almayı seçebilirsiniz, ancak iş için size güvenen çalışanlarınız olduğunda, bu bir seçenek
 • Çalışanlara sağlanan faydalar, sigorta ve maaşlar gibi ek masraflarınız olacaktır.
 • Çalışanlarınızın tatil günlerinde ve hasta günlerinde çalışmak zorunda kalacaksınız
 • Ülkenizin yasalarına göre işçi işe alma ve muhtemelen işten çıkarma sorumluluğunu üstlenmeniz gerekir.
 • Birden fazla kişi üzerinde işbirliği yaparak çok daha büyük projeleri yönetebilirsiniz.

Dikkatli ol: Yaratıcı bir ajansın sahibi olarak çalışmak, muhtemelen serbest yazar olarak ihtiyaç duymadığınız bir takım becerileri gerektirir. Serbest sektörde farklı bir açıda çalışmaya başladığınızda ipleri tekrar öğrenmeniz gerekebilir. Zihinsel değişimi yapmak için kendinize zaman tanıyın.

Ajans için Freelancer

Freelancerdan ajansa geçiş yapmaya hazırsanız, tebrikler! İşte atmanız gereken bazı adımlar:

Hangi hizmetleri sunacağınızı seçin. Ajansınızın, serbest çalışan olarak üstlendiğiniz projelere devam etmesini isteyebilirsiniz veya sunduğunuz hizmetleri genişletmeyi tercih edebilirsiniz. Örneğin, serbest çalışan bir içerik yazma ajansı açabilir veya sosyal medya yönetimi, SEO optimizasyonu veya grafik tasarım hizmetleri sunabilir.

Bir işletme adı girin. Şimdiye kadar, muhtemelen kendi adınızla çalıştınız. Artık kendi işinizi açtığınıza göre, sunduğunuz hizmetleri ve benzersiz becerilerinizi yansıtan bir işletme adına ihtiyacınız var.

Çalışma alanı bulma. Bazı ajans sahipleri hala evden çalışırken, aynı zamanda evden çalışan işçiler istihdam ederken de başarılı olmaktadır. Ancak, bir ajans kurduktan sonra ofis alanını kullanmak oldukça yaygındır. Bu, ortak bir alanda ofis odaları bulmak veya kendi tesislerinizi kiralamak anlamına gelebilir.

İşlerin yasal tarafına göz atın. Ajansınızı bir limited şirket veya kayıtlı başka bir işletme olarak kurmanız gerekir. Bölgenizdeki düzenlemelere bağlı olarak, şehrinizde veya eyaletinizde bir işletme olarak kayıt olmanız da gerekebilir.

Çalışan kiralamak mı yoksa serbest çalışanlar mı kullanmak istediğinize karar verin. Çalışanlar haftada garantili sayıda saat için müsaittir. Genellikle, çalışanlara serbest çalışanlardan saat başına daha az ödeme yapılır ve iş sözleşmeleri olduğu için başka bir yerde daha iyi bir proje bulabileceklerinden endişelenmenize gerek kalmaz.
Öte yandan, serbest çalışanlarla işveren katkı payı ödemek veya vergi yükünün bir kısmını almak zorunda kalmayacaksınız. Onları yalnızca tamamlanan işe göre ödersiniz, yani yavaş bir ayınız varsa normal maaşlarını ödemek zorunda kalmazsınız. Elbette, iş akışınız arttığında boşlukları kapsayan serbest çalışanların yanı sıra sabit çalışanların bir kombinasyonunu da kullanabilirsiniz.. 

Not: Upwork gibi bazı serbest platformlar ajansları platformlarını kullanmaya davet ediyor. Upwork’e kayıtlı her ajans üyesi, hizmeti müşteri bulmak için kullanabilir. Upwork gibi serbest siteleri kullanmak, daha verimli olmanıza yardımcı olmak için işbirliği ve yönetim araçlarına erişim sağlar.

İşveren yükümlülüklerinizi yerine getirin. İşveren olduğunuzda, çalışanlarınıza karşı yasal sorumluluklarınız olacaktır. Buna sosyal güvenlik, sağlık sigortası ve emeklilik planlarına işveren katkıları da dahildir. İşçilerin tazminat sigortası gibi doğru sigorta kurulumuna sahip olduğunuzdan emin olmanız ve tüm çalışanlarınızın güvenli bir çalışma ortamına sahip olduğundan emin olmanız gerekir..

Bir gecede freelancer’dan tam ajansa gitmek zorunda değilsiniz. Diğer serbest çalışanlarla işbirliği yaparak veya işinizin bir kısmını başkalarına taşeron olarak birinden diğerine geçebilirsiniz. Bu işe yaramazsa, tüm fikirden uzaklaşabilirsiniz ve bunun sizin için olmadığını bileceksiniz (en azından henüz değil).

Pasif Gelir Kaynakları Yaratın

Ne kadar kazanabileceğinizi sınırlayan sınırları aşmanın harika bir yolu pasif gelir elde etmenin yollarını bulmaktır. Pasif gelir, hiçbir şey yapmanıza gerek kalmadan kazandığınız para anlamına gelir. Kulağa hoş geliyor, değil mi?

Şey, hiçbir şey için tam olarak para değil. Muhtemelen biraz çaba harcamanız gerekecektir, ancak fikir, bir öğeyi bir kez oluşturup ardından tekrar tekrar kazanmaya devam etmenizdir. Örneğin, bir müşteri için bir logo tasarlarsanız, bunun için bir kez ödeme alırsınız. Ancak hukuk firmaları için bir logo için şablon tasarlarsanız, birçok hukuk firması şablonunuzu satın alıp kullanabilir. Şablonu, logoyu oluşturmak için yaptığınız gibi tasarlamak için aynı çabayı göstermiş olabilirsiniz, ancak bunun için tekrar tekrar ödeme alırsınız. Bu pasif gelir.

Bazı serbest çalışanlar pasif gelir elde etmenin yollarını düşünmeyi daha kolay bulabilirler, ancak yeterince düşünürseniz iyi bir fikir elde edersiniz. Birçok alanla ilgili pasif gelir kalemleri için bazı öneriler:

Ek Gelir Kaynakları Yaratın

 • Bir e-kitap yazın. Olasılıklar sınırsızdır: belki de seçtiğiniz alanda nasıl başarılı bir freelancer olunacağını yazın?
 • Video kursu oluşturma kullandığınız bazı becerileri öğretiyor. YouTube videolarından para kazanması kolaydır – birisi videoyu her görüntülediğinde para kazanabilirsiniz.
 • Şablon hazırlama diğer serbest çalışanlara veya işletmelere yardımcı olan. Örneğin, pazarlamacılar harika açılış sayfaları oluşturmak için bir şablon satabilir; muhasebeciler yıl sonu vergi yükünüzü hesaplamak için şablonlar yapabilir; web tasarımcıları ana sayfalar için şablonlar yapabilir; grafik tasarımcıları kartvizit, vb için şablonlar yapabilir.
 • Fotoğraf, videografi, grafik tasarım vb. Gibi bir alanda görsel reklamcılık yapıyorsanız, fotoğraflarınızı veya grafiklerinizi satmak insanların görsel içerik satın alabileceği iStock, Unsplash veya Dreamstime gibi web sitelerinde. Ses sanatçıları ve yapımcılar benzer içerikleri ses içeriği için kullanabilir.
 • Yazarlar ve tasarımcılar yaprak dökmeyen içerik oluşturma veya tekrar tekrar satılabilecek resimler.
 • Kişisel bir web sitesi oluşturun blogunuzla para kazanabilir ve para kazanabilirsiniz – kullanıcılar web sitenizdeki bağlantılar aracılığıyla ürün satın aldığında veya ilgili ürün veya hizmetler için reklam satarken para kazanmak için bağlı kuruluş pazarlama bağlantılarını kullanabilirsiniz.

Deneyiminizi Satın

Serbest çalışan olarak gelirinizi artırmanın bir yolu da deneyiminizi pazarlamaktır. Serbest çalışan veya çalışma alanınızdaki bir gazi olarak deneyiminizin çok değerli olduğunu hatırlamakta fayda var..

Yapabilirsin ağ toplantıları ve sektörel etkinliklerde atölye çalışmaları yürütmek, seminerler düzenlemek ve dersler vermek için fırsatlar bulun. Bunlardan bazıları sizden ücretsiz konuşmanızı isteyebilir, ancak deneyim ve itibar kazandıkça, fiyatlarınızı belirleyebilir ve yükseltebilirsiniz..

Ayrıca kendi çevrimiçi web seminerlerinizi ve canlı veya önceden kaydedilmiş atölyeler oluşturun kendi web sitenizde paylaştığınız Bunlar çeşitli avantajlar sağlar:

 • Atölyeleriniz ve web seminerlerinizle tanınırken itibarınızı daha da artıracaksınız
 • Canlı atölyeler kaydederseniz, bunları görüntülemek için yeniden pazarlayabilir ve pasif gelir kaynağına dönüştürebilirsiniz.
 • Yüksek ücretli müşteriler ve diğer projeler için iyi bir iş ortağı olarak hizmet verebilecek iş arkadaşlarıyla daha fazla bağlantı kuracaksınız

Aksiyon öğeleri

 • Yaratıcı bir ajans açmanın, serbest kariyerinizi büyütme konusunda sizin için doğru adım olup olmadığını belirleyin.
 • Hangi pasif gelir kaynaklarına en uygun olduğunuzu düşünün.

Ana Sayfa: Freelancer Olmak İçin Nihai Kılavuz

Bölüm 1: Serbest İş Bulma

Bölüm 2: Kazanan Serbest Profil Nasıl Oluşturulur

Bölüm 3: Serbest Çalışmanızın Fiyatını Belirleme

4. Bölüm: Serbest Meslek Nasıl Rezervasyon Yapılır

Bölüm 5: Başlamadan Önce Müşterinizle Bir Serbest Proje Nasıl Tartışılır

Bölüm 6: Serbest Çalışma – Müşteri İlişkileri

Bölüm 7: Maksimum Verimlilik için Serbest Çalışan Olarak Zamanınızı Yönetme

Bölüm 8: Freelancer Olarak Nasıl Ücretlendirilirsiniz?

Bölüm 9: Mali İşlerinizi Serbest Çalışan Olarak Yönetme – Kapsamlı Bir Kılavuz

BURADASIN – Bölüm 10: Freelance Kariyerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Bölüm 11: Nasıl Freelancer Olunur? & Gününüzü İş Tutun

Bu makaleyi paylaşmaktan ve / veya bu yayını veya bir kısmını web sitenize, blogunuza veya sosyal ağlarınıza kopyalamaktan çekinmeyin. Tek istediğimiz, onu WebsitePlanet.com ile ilişkilendirmeniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me