Serbest Çalışan İşçiler Yüklenicilerle Aynı mıdır?

İnternet erişimi genişledikçe ve en iyi serbest platformların kullanımı arttıkça, konser ekonomisi sürekli olarak dünyadaki birçok insan için birincil gelir kaynaklarından biri haline geldi..


Şu anda, yalnızca Amerika Birleşik Devletleri’nde 57,3 milyon “serbest çalışan” ile – iş gücünün% 36’sı – birisini serbest çalışan, yüklenici veya çalışan olarak sınıflandıran şey arasındaki bazen bulanık ayrımları bilmek giderek daha önemli.

“Serbest çalışanlar yüklenicilerle aynı mı?” basit ve anlaşılır görünebilir, cevap düşündüğünüzden biraz daha karmaşıktır.

Vergiler Açısından Aynılar

Vergiler söz konusu olduğunda, çoğu ülkedeki işçiler genellikle 1) çalışan veya 2) bağımsız bir yüklenici olarak sınıflandırılır. Bu nedenle, yasal olarak, serbest çalışanlar bağımsız yüklenici şemsiyesi altındadır ve esasen aynı şey olarak görülür.

Serbest Çalışan İşçiler Yüklenicilerle Aynı mıdır?

ABD İç Gelir Servisi’ne (IRS) göre, bağımsız yükleniciler (serbest çalışanlar dahil), avukatlar, doktorlar, muhasebeciler, programcılar, sanatçılar, taşeronlar veya hizmetlerini halka sunan herhangi bir bağımsız işletme, meslek veya ticaret gibi bireylerdir.. Bu ABD vergi yasasına uygun olsa da, diğer ülkelerin işçileri sınıflandırırken benzer düzenlemeleri benimsemesi nadir değildir.

Çalışanlar ve Bağımsız Yükleniciler (ve Serbest Çalışanlar)

Yasal nedenlerden dolayı, hem işçilerin hem de işverenlerin bağımsız yükleniciler ve çalışanlar arasındaki ayrımı bilmesi önemlidir. İşverenler için birisini yanlış sınıflamak pahalı ve gereksiz yasal sorunlara yol açabilir; ve işçiler için, sınıflandırmanızı bilmemek veya yanlış sınıflandırılmak, vergi zamanının gelmesine neden olabilecek haklardan faydalanmak anlamına gelebilir.

Amerika Birleşik Devletleri’nde ve başka yerlerde, bağımsız yükleniciler ve serbest çalışanlar, kendilerini bazen vergi amacıyla yapılan tek üyeli bir limited şirket (LLC) olarak kurmadıkları sürece tek sahip olarak kabul edilir. Bunun anlamı şudur ki kazançlarını ve işletme harcamalarını takip etmeli, ayrıca kendi vergilerini dosyalamalı ve ödemelidirler (vergileri otomatik olarak bordro aracılığıyla kesilen çalışanların aksine).

Serbest çalışanlar ve yükleniciler esasen kendi küçük işletmeleri olup, kendilerini pazarlamalarını, arazi müşterilerini, gerekli malzemeleri sağlamalarını ve projeleri kendi şartlarına göre tamamlamalarını gerektirir. Ayrıca, sık sık pek çok fayda ve koruma hakkına sahip değil işsizlik veya işçi tazminatı gibi çalışanlara tanınan.

Sizin veya işe aldığınız birinin nasıl sınıflandırılması gerektiğinden emin değilseniz, aşağıdaki sorular yardımcı olabilir:

  • Çalışan, projelerini kendi başına tamamlamak için gerekli ekipmanı sağlıyor mu veya işveren tarafından mı sağlanıyor?? Bağımsız çalışanlar genellikle projeleri tamamlamak için kendi kaynaklarını ve malzemelerini kullanır
  • Sağladıkları hizmetler işin yürütülmesi için ayrılmaz mı?? Birçok bağımsız çalışan kısa süreli çalışma için sözleşmeli olarak çalışmakta ve bir işletmenin günlük işleyişi için gerekli görülmemektedir.
  • Birden fazla bağımsız olarak kurulmuş istemciyle aynı anda çalışıyorlar mı?? Bağımsız yükleniciler ve serbest çalışanlar genellikle aynı anda birden fazla müşteriyle çalışma yeteneğine sahiptir ve tüm zamanlarını veya çabalarını tek bir işe ayırmak zorunda kalmayabilirler (aksi kararlaştırılmadıkça)
  • İşveren, projenin ne zaman, nerede veya nasıl tamamlandığını düzenliyor mu?? Çoğu vergi kanunu uyarınca, bir işveren bir projenin ne zaman, nerede veya nasıl yapılması gerektiğini kontrol ederse, işçi bir çalışan olarak kalifiye olur; tersine, bağımsız işçiler genellikle işlerini nasıl tamamladıklarında tam özerkliğe sahiptirler
  • Kendi çalışanları var mı? Bağımsız yükleniciler ve serbest çalışanların taşeronluk yapmaları mümkün olmakla birlikte, çalışanları kurmaları daha az yaygındır
  • Oranlarını kim belirler?? Bağımsız çalışanlar ve serbest çalışanlar tipik olarak kendi oranlarını belirler veya her iki tarafın da adil gördüğü bir fiyat için müşteri ile görüşür; maaş almak yerine, genellikle proje veya saatlik olarak ödenir

Bu liste bir çalışanın nasıl sınıflandırılması gerektiğini belirlemeye çalışırken, işçi sınıflandırmasına ilişkin kurallar ve düzenlemeler ülkeye bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir. Ayrıca, sınıflandırmayı da etkileyebilecek birçok nüans ve hafifletici durum vardır., Dolayısıyla, herhangi bir şüphe varsa, yerel yasalara aşina bir vergi uzmanına danışmak iyi bir fikirdir.

Bağımsız Yükleniciler ve Serbest Çalışanlar Nerede Farklılaşır??

İki işçi türünü yasal açıdan sınıflandırmada gerçekten bir fark olmadığından, birçok kişi onları yüklenici, serbest çalışan veya her ikisi olarak neyin nitelediğini öğrenmek için uğraşmaz. Aslında, bazı bireylerin bir proje üzerinde çalışmak için işe alındıklarında kendilerini müteahhit, bir proje ararken serbest meslek sahibi olarak görmeleri tamamen nadir değildir.. Bu, çoğu tanım tarafından% 100 doğru olmasa da, her iki rolü de aynı anda yerine getirmek hala mümkündür.

Serbest Çalışan İşçiler Yüklenicilerle Aynı mıdır?

Vergilerle ilgili eşleşen yönergelere rağmen, Yüklenicilerin genellikle serbest çalışanlardan biraz farklı çalıştıkları anlaşılmaktadır. Genel olarak kabul edilen bu farklılıkları anlamak, bağımsız bir yüklenici ile bir çalışan arasındaki kadar önemli olmayabilir – yasal olarak konuşmak önemli değildir – ancak sektör dilini bilmek hala iyidir.

  • Müteahhitler, aynı müşteri için genellikle tam veya yarı zamanlı olarak uzun bir süre çalışma eğilimindeyken, serbest çalışanların daha fazla gig tabanlı, genellikle aynı anda birden fazla, daha küçük projeyi hokkabazlık yaptığı düşünülmektedir.
  • Müteahhitlerin bir proje süresince lokasyona bağımlı olma olasılığı daha yüksektir ve bu süre genellikle müşterinin evinde veya ofisinde çalışarak geçirilir; Öte yandan, serbest çalışanlar nadiren konuma bağımlıdır ve kendi programlarını ayarlamakta daha özgürdürler
  • Serbest çalışma, bilgisayar programlama, yazma ve düzenleme, grafik tasarım vb. Gibi yaratıcı veya teknolojik temelli alanlarda en yaygın olanıdır. Diğer yandan, birçok sözleşme pozisyonunun tamirciler, inşaatçılar gibi daha fiziksel olarak zor olduğu düşünülmektedir. , tesisatçılar, elektrikçiler ve HVAC tesisatçıları
  • Bazı yüklenicilerin, diğer yüklenicilere / serbest çalışanlara bordro veya alt projeler üzerinde çalışanları vardır, ancak serbest çalışanların genellikle yalnız çalıştığı düşünülmektedir.

Neden Bu Önemlidir?

Çoğu yerde bağımsız çalışanların – serbest yazarlar, tasarımcılar, doktorlar veya avukatlar olup olmadıklarına bakılmaksızın) aynı vergi kategorisine girdiği kesinlikle doğru olsa da, bu iş kategorisinin niteliklerinin anlaşılması önemlidir.

Kendinizi veya bir başkasını bir çalışana karşı bağımsız bir yüklenici olarak sınıflandırmak söz konusu olduğunda bir hata yapmak pahalı, zaman alıcı olabilir ve hatta sizi yasal sıkıntıya sokabilir. Dolayısıyla, bir yüklenici için bir serbest çalışanın yanlış etiketlenmesine rağmen, bir işçinin durumunu kesinlikle bilmemek yasal bir sonuç getirmez. Bu nedenle, özellikle konunun ekonomide çalışan bireylerin sayısının artması için bu konunun önemsiz olduğunu düşünmek yanlış olur..

Kaynaklar

https: //www.upwork.com/hiring/enterprise/freelancer-vs-independent-contractor-vs-employee-how-to-know-what-you-need/
https: //www.upwork.com/hiring/employee-ic-compliance-glance/
https: //freelancinghacks.com/20-mind-blowing-freelancing-statistics-remote-work-future/
https: //www.irs.gov/businesses/small-businesses-self-employed/independent-contractor-defined
https: //www.hellobonsai.com/blog/employees-or-1099-Bağımsız- yükleniciler
https: //www.upwork.com/hiring/legal/what-is-an-independent-contractor/
https: //www.simplybusiness.co.uk/knowledge/articles/2016/05/difference-between-freelancer-and-contractor/
https: //www.acf.hhs.gov/css/resource/the-difference-between-an-independent-contractor-and-an-employee

Resim Kredileri

Öne Çıkan Resim: https: //unsplash.com/photos/ohQPI-OQmcg
Vergi Resmi: https: //unsplash.com/photos/5IiH_UVYdp0
Bağımsız İşçi Resmi: https: //unsplash.com/photos/k2mPhyygO74

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me