Porozumenie softvéru s otvoreným zdrojovým kódom a spôsob, akým vám zarába peniaze online

Chcete vedieť viac o tom, ako internet funguje? Chcete sa naučiť, ako si vybrať ten správny (open source) softvér pre svoju firmu alebo webovú stránku, a naučiť sa nejakú históriu hlupákov? Alebo čo len čítanie niektorých datovaných a temných kultúrnych odkazov?


Čo je najdôležitejšie, Chcete sa dozvedieť viac o softvéri, ktorý už vám a vášmu webu pomáha každý deň zarobiť peniaze, bez toho, aby si to uvedomil?

Ak na niektorú z týchto otázok odpoviete „áno“, som váš človek a toto je určite článok pre vás.

Moji šéfovia na webe Planet Planet urobili hroznú chybu – myslím, láskavo mi dal príležitosť napísať dlhú dobu o softvéri s otvoreným zdrojovým kódom, často označovanom ako OSS. Ak surfujete po webe akýmkoľvek spôsobom, OSS používate každý deň, priamo a nepriamo.

Pretože je to všade na internete, OSS a komunita okolo nej ovplyvňujú váš spodný riadok, tak či onak. Čím viac budete vedieť o softvéri, ktorý vaša firma používa, tým lepšie budú vaše šance na maximalizáciu jeho pozitívnych dopadov a minimalizovanie negatívnych. Na to som tu.

Úplné zverejnenie: Nie som vývojár, ale hádam sa s OSS, pokiaľ som webový dizajnér – inými slovami asi polovicu svojho doterajšieho života. To je jeden z dôvodov, prečo som ako teenager nehral šport ani veľa priateľov. Čo sa týka hlupákov, mojou prvou distribúciou v systéme Linux bola Mandrake, tesne predtým, ako sa spojili s Conectiva, aby vytvorili Mandriva. Pre vás ostatných je mi ľúto, že ste si to museli prečítať.

Chopte si kofeínový nápoj a sadnite si. Prevediem vás všetkým, čo potrebujete vedieť o OSS, vrátane toho, čo to je, odkiaľ to pochádza a aké sú výhody a nevýhody to je pre vaše podnikanie najdôležitejšie. A pokúsim sa odtiaľto udržať veci menej hlúpe. Ale žiadne sľuby.

Contents

Čo je na Dobrej zelenej Zemi Alana Turinga „Open Source“??

Niektoré z definícií OSS, ktoré nájdete na internete, sú super technické. Budú hovoriť o softvérových licenciách ako GNU GPL, MIT, Apache alebo nejakej variante licencie Creative Commons. Tu je zjednodušená verzia všetkých týchto: Neukradnite veci. V tomto článku nemusíte poznať oveľa viac právnych informácií. Vďaka Bohu.

Namiesto všetkého technického žargónu sa zameriame na všeobecnú myšlienku OSS a filozofiu, ktorá je za ňou:

Skutočný softvér s otvoreným zdrojom je iba taký: otvorený. Zdrojový kód, ktorý tvorí program alebo aplikáciu, je voľne prístupný verejnosti. Ktokoľvek môže pristupovať k kódu OSS, kopírovať ho alebo upravovať, aby vytvoril svoju vlastnú verziu softvéru. Môžu naň dokonca fackovať svoje vlastné meno a predať ho, ak chcú.

Jediným úlovkom je, že všetky zmeny, ktoré vykonáte v OSS, sa musia odoslať späť „proti prúdu“. Inými slovami, musíte odoslať upravený kód späť vývojárom pôvodného softvéru, aby ho mohli vidieť. V tom okamihu sa môžu rozhodnúť integrovať vaše zmeny do pôvodného softvéru a zdieľať aktualizovanú verziu s komunitou. Každý má teda úžitok z inovácií všetkých ostatných.

Celý systém OSS je založený na týchto zásadách:

 • Mali by ste vlastniť svoj softvér a byť s ním schopný robiť, čo chcete, či už ste zaň zaplatili alebo ho získali z projektu udržiavaného v komunite..
 • Mali by ste byť schopní presne vedieť, čo je vo vašom softvéri a čo presne robí na každej úrovni. Vyžaduje si to samozrejme znalosti programovania, ale kód by vám mal byť k dispozícii, ak tieto znalosti máte.
 • Váš softvér by vás nikdy nemal nikdy špehovať.
 • Vývojári by mali vždy, keď je to možné, zdieľať svoj kód, aby ho ostatní mohli vylepšiť.
 • Teoreticky, ak každý môže skontrolovať zdrojový kód, potom budú zraniteľné miesta nájdené rýchlejšie, takže je ťažšie preniesť vírusy alebo spyware do softvéru..
 • Držte ho mužovi. Neverte nikomu staršiemu ako 30 rokov (ide o referenciu zo šesťdesiatych rokov, pozrite si ju.)

„Páči sa mi pragmatické aspekty hnutia, ktoré sú pravdepodobne účinnejšie ako prísnejšie ideologické odhodlanie hnutia Slobodný softvér..

Ja osobne odmietam predstavu, že musíme zvoliť binárnu možnosť starostlivosti len o praktickosti alebo o to, aby sme sa úplne venovali ideologickej stránke vecí. “

bez prekvapenia – Reddit user

Ak uvedené princípy znejú idealisticky, je to preto, že sú. Hnutie s otvoreným zdrojom založili veľkí snoví aktivisti. V skutočnosti však každý projekt s otvoreným zdrojom funguje trochu inak a podrobnosti sú definované v licencii tohto softvéru. Niektoré OSS dokonca obsahujú kúsky proprietárneho softvéru (chránené tajné veci, v podstate – ďalšie podrobnosti).

* Alan Turing bol matematik, logik, kryptanalyzátor a teoretický biológ. Je považovaný za otca teoretických výpočtov a blbej módy, ak ste v tom štýle druhej svetovej vojny. Nechcem Google, ako zomrel, pretože to je depresívne ako peklo.

Alan TuringMódy. ikona

Cue the Scary Organ Music. Je čas hovoriť „proprietárny“ softvér.

Zatiaľ čo softvér s otvoreným zdrojovým kódom je voľne k dispozícii a technicky patrí každému, vlastný softvér je jeho doslovným opakom. Je vo vlastníctve jednej spoločnosti alebo osoby a budete ju používať, iba ak vám poskytnú licenciu. Zvyčajne musíte za túto licenciu platiť.

Niekedy však môžete získať túto vzácnu licenciu zadarmo a to je to, čo ľudia zvyčajne myslia, keď povedia „freeware“. Ale v tomto scenári, softvér môžete používať iba bezplatne. Nie je to vaše a vy to nemôžete zmeniť v žiadnom prípade.

Pôvodní zakladatelia hnutia open source sa domnievajú, že je to zlé a neetické, dokonca zlé. (Hej, povedal som, že sú vášniví aktivisti.) Ak neviete, čo robí kód vo vašom softvéri, nemusíte nevyhnutne vedieť, či obsahuje spyware (podnikový, trestný alebo štátny), nejaký druh vírusu, alebo čokoľvek iné, čo by ste možno nechceli. A ak softvér začne s počítačom odosielať správy, a to aj náhodou v dôsledku chyby, nemôžete ho vyriešiť.

Najvýraznejší vodcovia hnutia OSS nepovolia na svojich počítačoch žiadny proprietárny softvér, dokonca ani operačné systémy ako MacOS a Microsoft Windows. Z technického hľadiska je operačný systém (OS) vrstva softvéru, ktorý slúži ako most medzi hardvérom (elektronické črevá vášho počítača) a aplikáciami (Google Chrome, Microsoft Office atď.).

Ak teda nebudete používať systém Windows alebo MacOS, aké sú alternatívy operačných systémov? V skutočnosti sú ich stovky, ale len málo ľudí o nich nič nevie. Dvaja veľkí sa nazývajú Unix a GNU Linux (väčšina ľudí len hovorí „Linux“)..

Veľmi veľké množstvo (ak nie väčšina) serverov pripojených na internet prevádzkuje jeden z týchto dvoch operačných systémov – alebo jeden z ich derivátov, medzi ktoré patria Ubuntu, Debian a Red Hat. Mimochodom, OS telefónu s Androidom je založený na Linuxe, zatiaľ čo MacOS je založený na Unixe.

Hovorím za seba, nešiel by som tak ďaleko, aby som nazval proprietárny softvér neetickým alebo zlým. Som trochu roztrhaný. Na jednej strane, ak môžeme mať súkromie údajov (niečo, za čo takmer všetci obhajcovia OSS bojujú), prečo nemôže existovať súkromný programový kód?

Na druhú stranu, pozrite sa na Apple, ktorý sa zdá byť na nekonečnej ceste, aby sa ľuďom ťažšie opravovať svoje vlastné zariadenia. Je to počítačový ekvivalent spoločnosti John Deere, spoločnosti zaoberajúcej sa poľnohospodárskou technikou, ktorá sa snažila zákonne obmedziť poľnohospodárov, aby zastavili na svojom poli a opravovali svoje traktory.

Nútiť ľudí platiť drahšie možnosti podpory a opráv určite ubližuje malým podnikom, a to je jedna nespravodlivosť, ktorú OSS oprávnene stanovila napraviť.

Našťastie čoraz viac štátov a krajín právne zavádza pre svojich občanov „právo na opravu“. Je to pozitívny krok, ale v súčasnosti je hlavným problémom spôsob predaja softvéru. Nevlastníte ho ako traktor alebo iný fyzický produkt; má to iba licenciu. Licencia môže byť trvalá, ale z právneho hľadiska je veľmi odlišná od skutočného vlastníctva. Vlastníte právo na používanie softvéru, ale spoločnosť alebo vývojári vlastnia tento softvér sám.

To všetko stavia softvér do hmlistej právnej oblasti. Zdá sa, že sa s ním zaobchádza ako s výrobkom, ako s mixérom, aj ako s kusom duševného vlastníctva, ako s dizajnom mixéra s ochrannou známkou alebo piesňou..

Ak je so softvérom všetko v poriadku, rozdiel medzi proprietárnym softvérom a softvérom s otvoreným zdrojovým kódom je ťažko viditeľný (nad cenu). Keď firma prosperuje a vy si nepamätáte, kedy sa váš server naposledy pokazil, koho to zaujíma? však, keď sa niečo pokazí, potom sú veľké rozdiely medzi OSS a proprietárnym softvérom. O tomto nižšie budem mať čo povedať. Najprv sa však pozrieme na to, odkiaľ pochádza OSS.

Stručná história filozofie a softvéru s otvoreným zdrojom

Kedysi dávno, veľmi inteligentní ľudia postavili počítač. Presne to nebolo prvé výpočtové zariadenie, ale bol to veľký problém. Na nejakej univerzite to zaberalo obrovskú miestnosť. V súčasnosti máme vreckové kalkulačky, ktoré sú výkonnejšie ako počítač. Ale vtedy bola táto šelma stroja vrcholom technológie. Vedci snívali o dni, keď by počítač mohol zaberať iba toľko priestoru ako Volkswagen.

Čoskoro začali ďalšie univerzity, korporácie a vládne agentúry stavať vlastné počítače až do takej miery, že by ich mohla mať jedna organizácia, napríklad … päť. V tom čase programátori voľne zdieľali svoj kód. (A mimochodom, títo programátori boli často ženy, pretože programovanie sa považovalo za sekretárske práce, kým sme nezačali uctievať vývojárov) Koniec koncov, skrývaním kódu pred inými ľuďmi nebolo nič, čo by sa dalo zarobiť. Každý práve začal vymýšľať, čo by mohla táto nová počítačová vec urobiť.

Táto tradícia pokračovala celé desaťročia, aj keď sa osobný počítač začal stávať vecou. Veľké spoločnosti začali vidieť hodnotu v tom, že majú počítač pre každého zamestnanca, a niekoľko veľmi statočných obyčajných ľudí si kúpilo počítače do svojich domovov. Potom jeden hlúpy chlapec zabalil stroj, zatiaľ čo ostatní ľudia v rodine šli vonku hrať, stýkať sa a obyčajne žiť. Ale dosť o mne. V tom všetkom vládol deň slobodný softvér (často nazývaný shareware).

Prví ľudia, ktorí predali svoj softvér za peniaze, sa v počítačovej komunite veľmi nepáčili, ale boli vytrvalí. Keďže sa potreba ďalších a lepších počítačov rozšírila, zvýšila sa aj potreba ďalšieho a lepšieho softvéru. Nerds prišiel na to, že by si mohli zarobiť slušný život predajom svojho softvéru, a tak prišli k myšlienke proprietárnych programov. Softvér sa považoval za duševné vlastníctvo a softvérové ​​spoločnosti ho vehementne bránili.

Potom, okolo osemdesiatych rokov, bol človek menom Richard Stallman veľmi unavený, že mu nebolo dovolené preskúmať kód za použitým softvérom. Začal projekt GNU, čo je v podstate celá skupina ľudí, ktorí vytvárajú softvér s otvoreným zdrojom. Vytvorili tiež GNU General Public License, licenčnú zmluvu, ktorú môže použiť ktokoľvek, kto chce vytvoriť svoj vlastný softvér s otvoreným zdrojom.

GNU, mimochodom, znamená „GNU’s Not Unix“, ktorý sa nazýva „rekurzívna skratka“. Vo svete open source existuje veľa rekurzívnych skratiek. Vitajte v Nerdville.

V roku 1991 muž menom Linus Torvalds vydal Linux, ktorý bol nepriamo založený na Unixe. On a Stallman sa potom v podstate spojili, aby vytvorili technológiu, ktorá pohání svet, viac alebo menej. Podľa hostingtribunal.com:

 • V roku 2018 bežal Linux na 100% z 500 superpočítačov na svete.
 • V roku 2018 dosiahol počet Linuxových hier dostupných na Steam 4 060.
 • 5% globálneho informačného trhu v roku 2017 patrilo do systému Linux.
 • 95% serverov, ktoré prevádzkujú najvyšší milión domén na svete, používa systém Linux.
 • V roku 2018 dominoval Android (založený na Linuxe) na trhu mobilných operačných systémov so 75,16%.
 • 85% všetkých smartfónov beží na nejakej verzii alebo derivácii systému Linux.

Okrem tvorby softvéru Stallman a priatelia kázali proti zlu proprietárneho softvéru už celé desaťročia. Nepriateľmi sa stali veľké korporácie, ktoré predávajú proprietárny softvér. Microsoft sa stal priamym supervillain. Skutočnosť, že niektoré z týchto spoločností boli odvetnými opatreniami spustením anti-open-source reklám, snažia sa odradiť zákazníkov od OSS a späť k proprietárnym produktom … no nepomohlo to verejným obrazom spoločností, prinajmenšom.

vysoko spoľahlivé časy

V jednom okamihu bolo spoločnosti Microsoft nariadené stiahnuť jednu z týchto reklám vo Veľkej Británii. Reklamy sa vo všeobecnosti považovali za menej než faktické, aby boli veľmi láskavo. Je zaujímavé, že je veľmi, veľmi ťažké teraz nájsť tieto staré útočné reklamy na internete. Našiel som o nich články, ale vyššie uvedený príklad je jediný skutočný obrázok, ktorý som mohol nájsť.

Jedným z dôvodov, prečo dnes existuje tak málo dôkazov o tejto minulosti nepriateľstva, je to, že spoločnosť Microsoft sa nakoniec s komunitou OSS stala príjemnou. Pod vedením generálneho riaditeľa Satya Nadella sa reklamy na útok zastavili. Microsoft tiež prestal zabíjať každú softvérovú spoločnosť, ktorú získal, a teraz umožňuje mnohým z nich robiť si vlastné veci, vrátane Mojangu (štúdia za veľmi populárnou hrou Minecraft), LinkedIn (áno, stále to ide) a ďalších.

Spoločnosť Microsoft dokonca začala prispievať k veľkým projektom OSS a vydávala vlastný softvér s otvoreným zdrojom. Napríklad kód Visual Studio je v súčasnosti jedným z najväčších a najobľúbenejších editorov kódov (čo je ako textový editor, ale na programovanie). Beží na Windows, MacOS a áno … dokonca aj na Linuxe.

A čo viac, spoločnosť Microsoft kúpila GitHub. Vývojári budú okamžite vedieť, prečo je to obrovský problém, ale pre nás ostatných je GitHub v podstate miestom, kde si ľudia môžu navzájom zdieľať kód a spolupracovať. Od mája 2019 ide o najväčšiu platformu na zdieľanie kódov a je to obrovské stredisko činnosti v rámci otvoreného zdroja. GitHub nám dal operačné systémy, programy na úpravu grafiky, systémy na správu obsahu a každý iný druh softvéru, aký si viete predstaviť.

Je zrejmé, že pocity v komunite OSS o zjavnej zmene srdca spoločnosti Microsoft boli zmiešané. Mnohí sú radi, že sa k spoločnosti pripojí spoločnosť Microsoft, alebo sa aspoň uľavilo, že jedna z najväčších korporácií na svete už nie je voči OSS priam nepriateľská. Ale iní sú oveľa opatrnejší. Obávajú sa, že spoločnosť Microsoft sa snaží prinútiť všetkých, vrátane vývojárov open source, aby sa pripojili k svojim platformám – v tom okamihu sa cena za tieto platformy zvýši. Stalo sa to už predtým.

„Aby som bol úprimný, vo všeobecnosti už nie som pozitívny v súvislosti s účasťou spoločnosti v komunite OSS, pretože si myslím, že marginálne výhody, ktoré z nich komunita získa, nestojí za množstvo problémov, ktoré spôsobia. Zvyčajne, keď sú zapojení do projektu OSS, je to buď vytvorenie nejakého ekosystému, z ktorého majú úžitok ich vývojári alebo obchodný model, alebo je to hladovanie zdrojov menších projektov OSS, aby mohli mať monopol na získavanie zdrojov od vývojárov. “

Kyle Drake – tvorca neocit

Mám však podozrenie, že to budú hlavne zákazníci na podnikovej úrovni, ktorí nakoniec uvidia vyššie ceny. Spoločnosť Microsoft teraz zarába všetky svoje peniaze od veľkých spoločností. Prečo si myslíte, že ste takmer nikdy nepočuli o Microsofte, ktorý rútil ľudí, ktorí pirátmi Windows už? Pretože vytlačenie peňazí od vášho priemerného domáceho počítača je stratou. Pokiaľ zostanete v ekosystéme spoločnosti Microsoft, nejakým spôsobom kŕmite zviera, aj keď ušetríte pár stoviek dolárov získaním svojho softvéru na čiernom trhu..

“Meh. Spoločnosti budú vždy musieť zarobiť peniaze. Budú tiež vždy robiť filantropické a charitatívne veci, aby sa zdali komunite lepšie. Oceňujem všetko, čo väčšie spoločnosti robia na podporu komunity, ale necíti sa, že sa niečo iné * skutočne deje, ako je typická podpora, ktorú zvyčajne poskytujú veľké zbory..

Stredne veľké a veľké podniky s tangenciálnym prepojením môžu komunitu najlepšie podporovať tým, že projekty OSS posudzujú rovnako ako tie uzavreté, čítaj: platí sa rovnaká suma. OSS by sa mali odstrániť z „bezplatného“ a mali by sa týkať viac otvoreného zdieľania poznatkov. Dávam svoje cenné zdroje tak, aby mohli mať úžitok pre ostatných, nie pre vás, aby ste pre vás nevyrábali slobodný softvér … Očakávam rovnaký rešpekt.

Chris, AKA tankyspanky – Reddit user

Jedna vec je istá: Softvér s otvoreným zdrojovým kódom je dnes všade. Je to na vašich serveroch, v televízii, v telefóne, beží chladnička … naozaj, všade. Možno nikdy neuvidíme kedysi sľúbený „rok pracovnej plochy Linux“, ale softvér s otvoreným zdrojovým kódom už vyhral svetovú bitku mnohými dôležitými spôsobmi.

Krátky zoznam rozsiahlych projektov s otvoreným zdrojovým kódom, ktoré vedú svet a možno aj váš život

Uvádzame zoznam vysoko postaveného softvéru, ktorý je buď úplne otvorený zdroj alebo je založený na otvorenom zdrojovom kóde:

Android – operačný systém pre telefóny a tablety na celom svete
smelosť – softvér na záznam a úpravu zvuku
mixér – 3D grafický softvér
Drupal –Populárny systém na správu obsahu (CMS)
Firefox – webový prehliadač
Google chróm – na základe chrómu
iOS – operačný systém všetkých telefónov a tabletov Apple založený na systéme Unix
joomla – populárny systém správy obsahu
LibreOffice A kancelársky softvér
MacOS – operačný systém na všetkých počítačoch Apple založený na systéme Unix
Magento – populárny redakčný systém pre elektronický obchod
MediaWiki – softvér, ktorým sa spúšťa Wikipedia
Microsoft Edge – webový prehliadač; nová beta verzia je založená na prehliadači Chromium
operný – webový prehliadač založený na prehliadači Chromium
Operačný systém Playstation 4 – založené na FreeBSD, ktoré je ako Unix
Prehrávač médií VLC
Vivaldi – môj obľúbený webový prehliadač založený na prehliadači Chromium
WordPress – systém na správu obsahu, ktorý prevádzkuje tretinu internetu

Výhody a nevýhody OSS & Proprietárny softvér

Preto som načrtol filozofické dôvody, prečo je softvér s otvoreným zdrojovým kódom dobrý nápad, ale je mi smutno povedané, že filozofia neplatí účty. Keby to tak bolo, každý vysokoškolský študent na svete by bol bohatý. Je čas pozrieť sa na OSS z obchodného hľadiska.

Povedzme, že máte spustený server alebo web, ktorý chcete zverejniť. Dostali ste niekoľko možností vlastného softvéru a niekoľko možností otvoreného zdroja. Ktoré by ste si mali zvoliť?

Prirodzene, záleží to na vašich požiadavkách a vašich existujúcich aktívach a technológiách. K týmto úvahám sa dostanem neskôr. Teraz sa zameriame na niektoré zo základných výhod a nevýhod, s ktorými pravdepodobne narazíte. Niektoré z týchto rozdielov som už spomenul, ale takto ovplyvňujú vás a vašu spoločnosť.

Open Source Software – Dobrý a zlý

Výhoda: Softvér môžete opraviť a / alebo upraviť

Technicky máte povolenie opraviť softvér, ak sa niečo pokazí, a zmeniť ho, ak nespĺňa všetky vaše potreby. Či to môžete urobiť, záleží na tom, či ste programátor, alebo či máte kvalifikovaného programátora na svojich zamestnancoch.

Mnohé z najväčších príspevkov k softvéru s otvoreným zdrojovým kódom vlastne pochádzajú od spoločností, ktoré potrebujú, aby softvér vykonával veľmi konkrétne veci. Berú OSS produkt, ktorý robí väčšinu toho, čo potrebujú, a pridávajú k tomu kúsky. Tieto ďalšie funkcie sa potom zdieľajú s komunitou a rovnako ako vy, technicky máte spoločnosti s miliardami dolárov vyrábajúce softvér zadarmo.

Výhoda: Vlastníte svoje údaje

Pri proprietárnom softvéri môže byť ťažké zistiť, čo predajca softvéru robí s vašimi údajmi. Tieto údaje sa niekedy odosielajú na miesta, na ktorých nechcete. Niekedy sa to stane náhodou (pozri tiež: každý, kto náhodou nahral citlivé fotografie na iCloud). Ale niekedy je to softvérová spoločnosť, ktorá zvažuje zber vašich údajov za účelom zisku.

horšie, veľa proprietárnych programov ukladá vaše údaje vo svojich vlastných špeciálnych formátoch súborov. Povedzme, že spravujete svoje financie pomocou jedného konkrétneho programu, ale potom spoločnosť, ktorá tento program robí, prestane fungovať. Možno nebudete môcť otvoriť svoje súbory pomocou iného programu. Ručný prenos údajov trvá donekonečna a niekedy aj to je takmer nemožné. Iste, existuje pravdepodobne profesionál, ktorý dokáže obnoviť vaše údaje, ale bude vás to stáť. Veľa.

Vďaka OSS presne viete, kam smerujú vaše dáta. Programy s otvoreným zdrojovým kódom zvyčajne používajú aj formáty súborov, ktoré je možné otvoriť pomocou iného softvéru. Takže ak jeden program odumrie, môže zaujať jeho miesto iný, bez toho, aby ste museli manuálne kopírovať a vkladať všetky svoje staré údaje do nového systému..

Výhoda (väčšinou): Často je bezpečnejšia

Jasne: Objavili sa prípady, keď niekto vkĺzol trochu spywaru do projektu s otvoreným zdrojovým kódom a nikto si toho nevšimol, kým sa nestalo niečo veľmi zlé. Pri väčších projektoch OSS je však zvyčajne celý kód starostlivo kontrolovaný veľkým počtom ľudí.

Napríklad WordPress je neustále aktualizovaný kvôli bezpečnosti, pričom komunita hlási akékoľvek zraniteľné miesta hlavným vývojárom. Menšie projekty nemajú takú istú ochranu komunity, ale na druhej strane, s malým množstvom kódu sú zraniteľné miesta ľahšie rozpoznateľné..

Projekty OSS samozrejme zostanú v bezpečí iba vtedy, ak vývojári a väčšia komunita zostanú na vrchole každého riadku kódu. Preto majú väčšie projekty prísne procesy na kontrolu kódu a sú opatrní, kto prispieva novým softvérom k softvéru.

Výhoda (ish): Existujú potenciálne masívne ekosystémy

Nie, nejde o environmentálne oznámenie o verejnej službe. Ide o rozšíriteľnosť a flexibilitu softvéru. Zoberme si znova WordPress ako náš príklad. Obsahuje všetky druhy doplnkov a motívov na zmenu vzhľadu a fungovania vašich webových stránok. A mám na mysli tisíce tém a doplnkov, z ktorých väčšina sa ponúka zadarmo.

Nie sú všetci dobrí. Nie sú všetky aktualizované ani vzájomne kompatibilné, čo je nevýhoda obrovských softvérových ekosystémov. Je však pravdepodobné, že ak potrebujete vytvoriť akýkoľvek druh webovej stránky alebo pridať nejakú konkrétnu funkciu webovej stránky, niekto vytvoril doplnok alebo tému (alebo oboje), ktoré vám môžu pomôcť.

Okrem bezplatných sú k dispozícii aj platené doplnky a témy, ktoré prichádzajú s podporou, pokročilejšie funkcie a vlastné komunity.. Ľudia venovali svoj život a kariéru vytváraniu nových vecí pre WordPress. To isté platí o mnohých ďalších projektoch OSS.

Nechápte ma zle, proprietárny softvér (ako Adobe Photoshop a Microsoft Windows) môže mať tiež veľký ekosystém. OSS však vo všeobecnosti ľuďom uľahčuje vstup a výrobu nových vecí. Nikdy nebudete musieť platiť za „vývojovú súpravu nástrojov“, aby ste vytvorili tému WordPress.

Výhoda: Mŕtvy softvér nie je vždy mŕtvy

Keď spoločnosť, ktorá vyrába proprietárny softvér, prestane fungovať, je veľmi dobrá šanca, že tento softvér už nikdy neuvidíte. V prípade projektov OSS koniec nemusí byť nevyhnutne koniec. Ak hlavní vývojári programu opustia projekt, ďalší vývojári môžu program vrátiť. Toto sa skutočne stalo tak často, že sa naň môžete prakticky spoľahnúť, pokiaľ má daný softvér veľkú základňu fanúšikov.

Výhoda (ISH): OSS je zadarmo … zvyčajne … zatiaľ

Toto je veľké pre väčšinu ľudí. Prečo niečo platiť, keď ho môžete získať zadarmo? V skutočnosti existuje niekoľko veľmi dobrých dôvodov na zaplatenie a dostanem sa k tým nižšie. Ale keď máte obmedzený rozpočet, bezplatné veci sú celkom milé.

Je dôležité poznamenať, že existujú spoločnosti, ktoré predávajú softvér s otvoreným zdrojom – ako v prípade, softvér stojí peniaze. A potom existujú spoločnosti, ktoré bezplatne dodávajú verzie svojich softvérových produktov popri prémiových verziách. Prémiový softvér sa často dodáva s podporou, ale kombinuje otvorený zdrojový kód a vlastný kód.

Napokon existujú spoločnosti, ktoré samotný softvér nepredávajú, ale predávajú podporu na úrovni podniku pre kohokoľvek, kto softvér používa. Stručne povedané, neočakávajte všetko zadarmo. Aj komunita OSS musí jesť.

Nevýhoda: OSS niekedy nemá podporu … vôbec

Väčšina veľkých projektov s otvoreným zdrojom má možnosti podpory všade, kde zapnete web. Niektoré OSS sú k dispozícii aj s platenou podporou. Mnoho menších, menej populárnych projektov OSS však robia ľudia pracujúci zadarmo vo svojom voľnom čase. Tieto softvérové ​​produkty môžu mať dodávanú dokumentáciu a stránku s častými otázkami, ale žiadny spôsob, ako skutočne získať špecializovanú podporu. Vývojár jednoducho nemá čas.

Možno budete môcť nájsť niektorých spoluobčanov na fóre alebo v diskusnej miestnosti, ktorí vám môžu pomôcť. Aj keď je to krásne, znamená to, že vaše podnikanie môže závisieť od dobroty cudzincov. Nikto nechce byť na tom električke. (Najzreteľnejšia kultúrna referencia v článku – vyhľadajte to.)

V skratke, Ak počas pokusu o používanie softvéru neprejdete nejakým pokusom a omylom, niektoré OSS nemusia byť pre vás.

Proprietárny softvér – dobro a zlo

Výhoda: Vývojári môžu mať obrovský rozpočet na bezpečnosť

Určite nie je pravda, že drahší softvér je vždy bezpečnejší. Mnohí ľudia sa domnievali, že sa domnievali, a veľmi ho ľutovali. Najlepší špecializovaní dodávatelia softvéru však majú vyhradený bezpečnostný tím, ktorý ostáva na vrchole vecí, neustále odosielajú aktualizácie a sleduje hrozby zo všetkých strán..

Napríklad, zatiaľ čo v systéme Windows 10 je veľa vecí, ktoré sa vám nepáčia (napríklad koľko vašich údajov sa odosiela spoločnosti Microsoft), na bezpečnostnej stránke vecí je však dosť veľa. Windows boli dlho známe ako najzraniteľnejší operačný systém. Ak ich budete neustále aktualizovať a nechodíte na super útržkovité webové stránky, budete v súčasnosti dobre chránení iba pomocou zabudovaného antivírusového softvéru Windows Defender..

Výhoda (ish): Môžete nájsť (nejakú) bezpečnosť pomocou nejasností

Ak nájdete dobrý proprietárny softvér od relatívne neznámeho dodávateľa, zasiahli ste jackpot. Väčšina porušení zabezpečenia nie je spôsobená tým, že jediný, špecializovaný hacker nájde všetky slabé stránky systému. Častejšie ich spôsobuje tím hackerov, ktorí používajú skripty a sieť robotov na útok tisíce počítačov naraz.

Aby tento druh kybernetického útoku spôsobil veľké škody, hackeri sa musia zamerať na najobľúbenejší softvér. To je vlastne to, ako MacOS zostal relatívne bez vírusov tak dlho, ako to robilo. Keď pomerne málo ľudí používalo počítače Mac, nestálo sa za to, že by hackeri nemali problém s tvorbou vírusov pre operačný systém Mac..

S rastúcou popularitou spoločnosti Apple sa množstvo škodlivého softvéru úspešne zacieľovalo aj na počítače Mac. Teraz vieme, že najlepšou obranou spoločnosti Apple v minulosti nebola lepšia bezpečnosť, ale väčšia nejasnosť.

Výhoda: Platený patentovaný softvér má zvyčajne podporu

Všimnite si, že „zvyčajne“ neznamená vždy, takže pred zakúpením programu by ste si mali určite skontrolovať možnosti podpory programu. Väčšina proprietárneho softvéru však má ľahko dostupnú podporu. Ak vaše podnikanie závisí od fungovania vášho softvéru, záleží na tom veľa.

Výhoda: Predajcovia patentovaného softvéru môžu podpísať NDA na ochranu vašich tajomstiev

Ak v súčasnosti robíte veci, ktoré vaši konkurenti nemôžu, pravdepodobne nebudete chcieť inzerovať softvér, ktorý tieto veci umožňuje. Keď dojednávate zmluvu s autorizovaným predajcom softvéru, môžete požiadať o zahrnutie dohody o mlčanlivosti (NDA) do vašej licencie. Neexistuje žiadna záruka, že predajca bude súhlasiť, ale mnoho z nich bude súhlasiť.

Teoreticky by ste mohli urobiť to isté s predajcom OSS, ale komunita OSS z podstaty nemiluje tajomstvá. Nezabudnite tiež, že ak vykonáte akékoľvek zmeny v softvéri, ste povinní tieto zmeny poslať späť naspäť. Vaše softvérové ​​tajomstvo nezostane dlho tajné.

Nevýhoda: Ak sa vyskytne problém, nemôžete ho vyriešiť sami

Ako som už povedal, najväčšia nevýhoda proprietárneho softvéru sa prejaví, keď sa vyskytne problém s programom. Aj keď viete, v čom je problém a ako presne ho vyriešiť, nemáte povolený prístup do kódu. Je to veľmi frustrujúce, najmä ak tím podpory nereaguje alebo nerozumie problému rovnako ako vy..

Nevýhoda: Môžu existovať čudné licenčné problémy

V ideálnom prípade by všetky patentované softvérové ​​licencie len povedali: „Tak to máte. Platili ste peniaze, aby ste mohli softvér používať. ““ Existuje však veľa softvérových licencií, vďaka ktorým súhlasíte s pochybnými vecami. Medzi tieto sporné veci najčastejšie patrí umožniť predajcovi zhromažďovať vaše osobné údaje a predávať ich tretím stranám.

Existujú aj licenčné zmluvy, ktoré softvérovej spoločnosti poskytujú právo zrušiť vašu licenciu z mnohých dôvodov. Medzi ne môže patriť porušenie osobnej etiky vývojára alebo používanie softvéru na veci, ktoré sú v určitej konkrétnej krajine nezákonné (aj keď vo vašej krajine nie sú nezákonné).

V jednom zvlášť zvláštnom prípade bezpečnostná spoločnosť s názvom F-secure požiadala obyvateľov Londýna, aby podpísali svoje prvorodené deti výmenou za bezplatné Wi-Fi. Dobre, tento bol skutočne celkom zábavný.
Spoločnosť vložila doložku len preto, aby zistila, či ju niekto skutočne prečítal. Môžem rešpektovať, a aby som bol jasný, nezískali sa žiadne deti.

Potom existujú problémy, ktoré sa vyskytnú, keď jedna súčasť softvéru spadá pod jednu licenciu a zvyšok spadá pod inú licenciu. Nepokúsim sa dostať do toho celého neporiadku. Je to legálna nočná mora pre každého. A aby som bol spravodlivý, tento scenár tiež prišiel s projektmi OSS. Takže si myslím, že so všetkým softvérom by sme si tieto licenčné zmluvy mali naozaj prečítať. Ale my jednoducho nebudeme. Vy to viete a ja to viem, takže sa nebuďte sami sebou.

Ako OSS zmenil celý internet

Dobre, ak ste preskočili predchádzajúce časti tohto článku, dobre … tento článok nevynechajte. Tu sa dozviete, prečo sú internet a OSS neoddeliteľné.

Ešte viac histórie: OSS prinútil internet pracovať pre nás všetkých

Podľa môjho mierne vedeckého výskumu je najmenej tretina všetkých technologických inovácií poháňaná vojenskými organizáciami, ktoré hľadajú nové a lepšie spôsoby zabíjania ľudí. Ďalšiu tretinu ovplyvňuje obsah pre dospelých. Zostávajúca tretina je výsledkom toho, že banda hlupákov hovorí nebezpečné veci, napríklad: „Čo by sa stalo, keby …?“

Ak ste uhádli, bola to tá posledná situácia, ktorá nám poskytla internet, blahoželám! Vy ste presne … zle. Internet, ktorý poznáme, bol pôvodne založený na projekte s názvom „ARPANET“, ktorý realizovalo Ministerstvo obrany USA. Takže to bola všetko väčšia armáda, aspoň na začiatku.

Zadajte blbecek. Spýtal sa muž menom Sir Tim Berners-Lee, “Teraz, keď naše počítače môžu spolu hovoriť, čo keby sme mohli zdieľať vedecké dokumenty prostredníctvom systému hypertextu, čo by uľahčilo šírenie vedomostí?” A tak sa zrodil jazyk HTML (Hypertext Markup Language) a zvyšok je história. (Citovaná fikcia.)

Ako si predstavil Berners-Lee, internet bol založený na jednej myšlienke: že bezplatná výmena poznatkov a informácií by nám umožnila vybudovať lepší a pokojnejší svet. V tejto chvíli si môžete uvedomiť, že veľa počítačových hlupákov je v srdci idealistov. A tiež to, že veci nejdú vždy podľa plánu (* kašeľ * Twitter * kašeľ *). Oh dobre.

Celá myšlienka tohto verejného internetu bola v podstate otvoreným zdrojom, aj keď prví vývojári nevyužívali „oficiálne“ licencie na softvér s otvoreným zdrojom. Do dnešného dňa môžete pravým tlačidlom myši kliknúť na ľubovoľnú webovú stránku, kliknúť na Zobraziť zdroj a zobraziť kód, ktorý vám povie, ako bola stránka vytvorená. Ale v najmenej šokujúcom vývoji v histórii vôbec, keď sa internet stal populárnejším, ľudia začali hľadať spôsoby, ako z toho zarobiť peniaze.

Žiadny veľký problém, však? Kto nemá rád peniaze? Veci sa v skutočnosti rýchlo skomplikovali. Jedným z dôležitých bojových hál bolo všetko o spôsobe, akým ľudia skutočne pristupovali na internet. Netscape bol na chvíľu najväčším prehliadačom v okolí, kým si spoločnosť Microsoft nevytvorila vlastný program – Internet Explorer (IE). Ako by však spoločnosť Microsoft tajne chcela reputáciu zla, išla ďalej a v predvolenom nastavení spájala IE so všetkými kópiami systému Windows, čím sa Internet Explorer (IE) okamžite stal dominantným prehliadačom na svete..

Netscape sa snažil konkurovať, ale nemohol, a preto hľadal pomoc v právnej oblasti. Americká vláda bola proti spoločnosti Microsoft zatiahnutá z dôvodu, že spájanie IE so systémom Windows predstavuje nezákonný monopol trhu s prehliadačmi. Microsoft stratil prvý rozsudok, odvolal sa a potom prijal dohodu o urovnaní, aby sa predišlo ďalším sporom. A nič sa skutočne nezmenilo.

Chvíľu to vyzeralo, že Microsoft bude vlastniť internet spolu so všetkým ostatným. Spravodlivý podiel na webe si tiež nárokovala spoločnosť Macromedia, tvorca doplnkov Flash a Shockwave. Tieto nástroje umožnili ľuďom ľahko animovať časti svojich webových návrhov a vytvárať online hry prehliadača. V 90. rokoch to bolo obrovské. Nájdi si to.

Internetom sa šírila rastúca temnota, až kým neprišla Mozilla Foundation. Nadácia vznikla viac-menej z popola starých projektov Netscape. Jeho vývojári sa rozhodli pracovať na vytvorení nového prehliadača s otvoreným zdrojovým kódom: Firefox. Firefox konkuroval prudko s IE, väčšinou tým, že bol lepší takmer vo všetkých mysliteľných smeroch.

Program Internet Explorer 6 nemal karty na prehliadanie, ktoré sa dnes javia ako pokus o prístup na internet pomocou kamenného tabletu. IE bol tiež pomalý, nezabezpečený a mimoriadne náchylný na nepríjemné kontextové okná. A úprimne povedané, spoločnosť Microsoft s týmito problémami nerobila nič a nechala IE zaniknúť. medzitým, Firefox neustále získal značný podiel na trhu nepretržitým pridávaním funkcií, umožňuje webovým dizajnérom predvádzať svoje zručnosti pomocou kvalitnejších a funkčných webových stránok.

Medzitým, zatiaľ čo Macromedia / Adobe Flash bol štandardom pre animáciu na webe, začali preberať novšie verzie HTML a JavaScript (ktoré sú obidva otvorené zdrojové kódy)..

Skutočný kicker však prišiel, keď sa Google dostal do mixu spustením prehliadača Chromium, ďalší projekt prehliadača s otvoreným zdrojom. Na základe tohto projektu spoločnosť Google nakoniec prišla s prehliadačom, o ktorom ste už možno počuli: Chrome. A keď Chrome vstúpil na trh, každý, kto použil spoločnosť Google na vyhľadávanie niečoho, videl malú správu, napríklad: „Nechcete skúsiť náš prehliadač? Všetky super deti to robia. “ (Citovaná fikcia.)

Chróm prevzal svet prehliadania. Na tomto OSS sú teraz desiatky prehliadačov vrátane veľkých mien, ako je Opera. Spoločnosť Microsoft sa pokúsila udržať krok s aktualizáciou IE, ale nestačilo to. Dokonca aj novší prehľadávač spoločnosti Microsoft (Edge) je teraz založený na prehliadači Chromium. To všetko má určité výhody a nevýhody, historický trend je však jasný:

Softvérové ​​spoločnosti nemôžu zabiť open source. Aspoň sa im to ešte nepodarilo. Je príliš neoddeliteľnou súčasťou samotnej existencie internetu.

Aktuálny stav OSS a internetu

Dnes je na webe trošku vojnová zóna. Niektorí ľudia sa stále snažia cenzurovať internet a komunita s otvoreným zdrojom (spolu s mnohými ďalšími) sa stále snaží bojovať proti nim. Iní zarábajú peniaze z internetu morálne pochybnými spôsobmi a komunita OSS ich tiež bojuje.

Až donedávna mali USA zákony presadzujúce koncepciu s názvom Neutralita internetu, čo v podstate znamenalo, že poskytovatelia internetových služieb (ISP) museli so všetkými údajmi zaobchádzať rovnako. Napríklad poskytovateľ káblového internetu nemal dovolené spomaliť prenos z Netflixu, aby jeho vlastný balík káblov alebo streamovacie služby vyzerali lepšie..

Je smutné, že tieto zákony sú už preč.

Bol to však dlhý boj a ľudia OSS boli v popredí boja. A je to bitka, ktorá stojí za to bojovať, kdekoľvek by mohla prísť ďalej. Môžem vám zo skúsenosti povedať, že neexistencia neutrality siete (pokiaľ to viem, Mexiko nikdy nemalo), nie je skvelá.

Keď sa nesnažíme bojovať proti „človeku“, komunitu OSS zvyčajne nájdeme online softvér na vytváranie textov a potom sa hádame o najlepších textových editoroch. Veľa spolupráce sa vyvíja na weboch, ako je GitHub, ktoré umožňujú zdieľanie kódu a kontrolu verzií (nepýtajte sa – to je ďalší, ešte dlhší článok). Komunikácia a koordinácia sa uskutočňuje na týchto platformách, vo fórach a v chatovacích miestnostiach Slack (alebo v chatovacích miestnostiach IRC pre starých školákov). Open source je predovšetkým o výbere, takže neexistuje dostatok nástrojov na spoluprácu na OSS.

Zatiaľ čo niektoré z väčších projektov sú dobre organizované stroje, veľa programov s otvoreným zdrojovým kódom sa vyrába veľmi neformálnym spôsobom. Ak sa niekto objaví a povie, že chce pomôcť, okamžite sa stane súčasťou projektu. Ľudia dostanú úlohy, ktoré chcú, tak, že sa ukážu ako prvé (a dostanú sa k pôvodnému tvorcovi projektu). Zodpovednosť za správu komunít patrí ľuďom, ktorí zostávajú na fóre alebo v diskusnej miestnosti najdlhšie. Sám som sa nedávno dobrovoľne zapojil do dvoch softvérových projektov korektúrou ich anglickej dokumentácie.

Členovia komunity OSS, ktorí neustále vyrábajú a predbiehajú internet, ako ho poznáme, pochádzajú z celého sveta, a zo všetkých oblastí života. Niektoré spoločnosti platia veľké spoločnosti za vytváranie bezplatného softvéru a iné to robia pre zábavu vo svojom voľnom čase.

Technológia Open Source Server je všade

Keď hovoríme o webových serveroch, niektorí ľudia (najmä tí, ktorí majú na ich zálohovanie firemné rozpočty), môžu hovoriť o serverovej technológii spoločnosti Microsoft s názvom IIS (Internet Information Services). Je však rovnako pravdepodobné, že začnú vyhodiť mená ako Apache, Nginx, Linux (všeobecne), niektoré variácie BSD a ďalšie. To všetko sú otvorené projekty

Amazon Web Services, v súčasnosti najväčší poskytovateľ cloudových serverov na svete, ponúka niekoľko druhov serverov Linux. Nasleduje takmer každý iný poskytovateľ cloudových služieb, vrátane – yep – Microsoft Azure. Takmer každá webová stránka, ktorú načítate, pochádza zo servera so systémom Linux alebo Unix, alebo prinajmenšom hovory z jedného.

Jednoducho povedané, serverová technológia OSS je najdôveryhodnejšia a takmer vždy bola.

Softvér s otvoreným zdrojom CMS beží takmer na všetkých webových stránkach

Jedného dňa sa niekto naozaj unavoval písaním tristo strán pre svoju webovú stránku spoločnosti v surovom HTML, takže našiel spôsob, ako uľahčiť vytváranie stránky. A tak prišiel prvý systém na správu obsahu (CMS) – softvér na správu obrovského množstva obsahu spôsobom, ktorý vás nezbavuje úplného šialenstva. V dobe „portálových“ webových stránok to bol obrovský prielom.

A teraz je takmer každý existujúci CMS otvoreným zdrojom.

WordPress beží približne na tretine všetkých webových stránok. Ale všetky ostatné veľké mená sú tiež open source. Možno ste už počuli o Joomle, Drupale, TextPattern a Movable Type, aby sme vymenovali aspoň niektoré.

Prečo boli tieto možnosti stiahnuté namiesto proprietárneho softvéru? Väčšinou preto, že sú slobodní, aby som bol úprimný. Možnosti plateného redakčného systému sú už od začiatku, ale ľudia vždy hľadajú najlacnejšie spôsoby, ako zostaviť svoje webové stránky.

Pokiaľ ide o úžasný úspech programu WordPress, nejde o prvú možnosť blogovania s otvoreným zdrojom, ale bolo to najjednoduchšie nainštalovať a používať po dlhú dobu. Vývojári WordPress sa vlastne chválili procesom „päťminútovej inštalácie“, aj keď na to rýchlo ste určite potrebovali vedieť niečo o nastavení webových stránok a správe databáz..

Stovky (ak nie tisíce) iných platforiem CMS v podstate skopírovali proces inštalácie WordPress. Dnes je veľmi zriedkavé platiť za CMS, pokiaľ si nevyrábate vlastný produkt. Alebo pokiaľ nejdete so službou, ako je Wix, ktorá je technicky CMS, ale ktorá je navrhnutá špeciálne na zjednodušenie tvorby webových stránok pre tých, ktorí nemajú veľa obsahu.

Takmer celý klientsky kód je otvorený zdroj (druh)

Keď poviem „kód klientskeho rozhrania“, hovorím o HTML, CSS a JavaScripte (JS). Toto sú jazyky, ktoré tvoria vizuálnu časť väčšiny webových stránok (hoci skript JavaScript nie je vždy zahrnutý).

Toto je kurz zlyhania pre nezasvätených: HTML definuje, na čo sa pozeráte, napríklad „Tu je odsek textu. Teraz je tu obrázok. “ Prehliadač potom zobrazí text a obrázok. CSS definuje, ako to všetko vyzerá, napríklad „Text odseku je stredne veľký a obrázok je naľavo od textu.“ Prehliadač vezme tento vstup a zobrazí text a obrázok vedľa seba.

JavaScript je vo väčšine prípadov voliteľný. Často sa používa na animovanie vecí na webových stránkach a môže sa použiť aj na volanie údajov z viacerých zdrojov. Takto je zostavených „webových aplikácií“.

Zvyčajne môžete záves odtiahnuť a vidieť to všetko. Jednoduchým kliknutím pravým tlačidlom myši uvidíte, ako sa vyrába väčšina webových stránok a webových aplikácií, aspoň ak viete, ako čítať kód. Presnejšie povedané, môžete vidieť HTML, CSS a JS, ktoré vám povedia veľa o tom, ako je vizuálny dizajn kódovaný. Nezabudnite, že pokiaľ neexistuje skutočná licencia na otvorený zdroj, tento kód sa vo všeobecnosti považuje za duševné vlastníctvo. Nemali by ste bez ich súhlasu iba roztrhať dizajn a kód niekoho iného.

Realita je však taká, že existuje len toľko spôsobov, ako kódovať webovú stránku. Preto sa všeobecne uznáva, že ľudia sa budú pozerať na predný kód webovej stránky, poučiť sa z nej a používať rovnaké techniky vo svojich vlastných webových projektoch.. Takto sa väčšina z nás web dizajnérov naučila robiť veľa toho, čo robíme.

Aj keď zdrojový kód webovej stránky nemusí byť licencovaný ako OSS, v praxi je to približne také otvorené, ako sa dá. Preto bol internet navrhnutý.

Ako si vybrať ten správny OSS pre vás

V tomto okamihu ste už čítali viac ako dosť a možno si budete myslieť: „No, to je všetko skvelé! Aký softvér teraz potrebujem? Je to WordPress? Veľa povedal WordPress. “

Iste, WordPress … možno. Konečne je čas, aby som vám dal niekoľko praktických rád. Ak je to jediná vec, ktorú ste chceli nájsť v celom tomto článku, je mi to ľúto.

Prvý krok: Definovanie vašich potrieb a cieľov

Pri výbere akéhokoľvek softvéru sa musíte opýtať sami seba: „Čo konkrétne potrebujeme, aby softvér urobil? A sú veľmi špecifické. Softvér, ktorý dokáže „prevádzkovať server“ alebo „spravovať webovú stránku“, je dosť bežný. Softvér, ktorý dokáže spravovať tisíce výpisov nehnuteľností, zobraziť ich na vašom webe a uľahčiť priradenie záznamov jednotlivým realitným agentom, je oveľa menej bežný.

Bez ohľadu na to, aký problém chcete vyriešiť, musíte ho rozdeliť na konkrétne úlohy. Potom vyhľadajte softvér, ktorý dokáže vykonávať všetky alebo aspoň väčšinu týchto úloh. Je tiež pekné, ak softvér vykonáva tieto úlohy spôsobom, ktorý vašich zamestnancov nezbaví bláznov.

Rozhodnite sa o svojom rozpočte

Dobre, zadarmo je oveľa lepšie ako drahé, ale zadarmo OSS môže prísť s niektorými nákladmi, ktoré by sa mohli na začiatku skryť. Tieto náklady sú zvyčajne nižšie ako náklady, s ktorými sa stretnete v prípade proprietárneho softvéru, ale existujú. Pre jedného, Ak chcete profesionálnu podporu, zvyčajne vás to bude stáť. Aj keď sa rozhodnete, že váš interný IT tím bude softvér udržiavať za vás alebo vyvinie akékoľvek chýbajúce funkcie, ktoré potrebujete, to tiež stojí peniaze..

Preskúmajte svoje existujúce aktíva

Približne v rovnakom čase, ako pracujete na svojom rozpočte, by bolo dobré pozrieť sa na to, čo už máte. Máte IT tím? Aké zručnosti majú? Aké programovacie jazyky vedia?

Máte už servery, či už na mieste alebo v cloude? (VŽDY pamätajte, že „cloud“ je počítačom niekoho iného.) Sú vaše servery kompatibilné so softvérom, ktorý chcete spustiť?? Ak je softvér lokálna počítačová aplikácia, sú s ním vaše existujúce počítače kompatibilné? (Viem, že to vyzerá ako netušiaci … ale ľudia často zabudnú skontrolovať.)

Kompromis medzi komplexnosťou a užívateľskou prívetivosťou

V ideálnom svete by bolo použitie veľmi zložitého softvéru mimoriadne jednoduché. V skutočnom svete … všetci si želáme. Pozorne si prečítajte, koľko vecí potrebujete, aby softvér urobil, a nezabudnite, že pri každej pridanej funkcii je softvér o niečo ťažší. Toto je problém s mnohými takzvanými aplikáciami „striebornej guľky“, ktoré sľubujú vyriešiť všetky vaše problémy naraz.

Nezabudnite tiež, že každá pridaná funkcia znamená viac času na vzdelávanie ľudí v tom, ako používať softvér, a ešte jedna vec, ktorá sa môže pokaziť v presne nesprávny čas. Každá ďalšia funkcia predstavuje viac miesta na serveroch alebo stolných počítačoch. Vyhľadajte softvér, ktorý dokáže presne to, čo potrebujete, a nič viac. Môžete si dokonca zvoliť projekt OSS, ktorý robí väčšinu toho, čo potrebujete, a nechať interného programátora pridať chýbajúce funkcie

Ak napríklad potrebujete blog a iba blog, stiahnite si redakčný systém CMS blogu. Ak potrebujete grafický softvér, ktorý dokáže rýchlo upravovať veľa fotografií, stiahnite si Darktable (alternatíva Adobe Lightroom), nie GIMP. Dobre, vysvetlím to. GIMP znamená GNU Image Manipulation Programme. Je to alternatíva Photoshopu a zdroj nespočetných zlých vtipov.

Mám na mysli to, že na výber všeobecného nástroja nie je príliš rýchly. Zistite, či existuje špecializovaný program, ktorý bude túto prácu robiť lepšie a ľahšie.

Posúdiť ekosystém softvéru

Väčší a známy softvér sa dodáva s ekosystémom tretej strany. Napríklad ekosystém Windows obsahuje každý program, ktorý je možné spustiť v systéme Windows, zatiaľ čo program Photoshop obsahuje všetky doplnky, štetce a ďalšie zdroje programu. Podobné ekosystémy existujú pre väčšinu veľkých projektov OSS.

To všetko znamená, že aj keď program v predvolenom nastavení nerobí niečo, čo potrebujete, môže existovať doplnok, ktorý úlohu vykoná. A ak nie je k dispozícii doplnok, možno nájdete príručku ktorý vás naučí, ako prinútiť program urobiť to, čo potrebujete. Alebo možno niekto iný „rozvetvil“ (vytvoril svoju vlastnú verziu) pôvodného projektu a vytvoril tak verziu s ďalšími funkciami, ktoré potrebujete.

Pomocou doplnkov môžete dokonca zmeniť WordPress na stránku sociálnych sietí. Neodporúčal by som to, ale môžete. Sú takí mocní. Heck, niekto vlastne videl projekt GIMP len preto, aby mu dal iné meno. Takéto veľké projekty zamerané na komunitu majú takmer vždy jednoduché spôsoby, ako ich rozšíriť alebo zmeniť, a dôvtipní používatelia tejto príležitosti plne využívajú.

Predtým, ako odmietnete potenciálne riešenie OSS, pretože nemá všetko, čo potrebujete, skontrolujte, či váš problém už vyriešil niekto iný..

Budúcnosť OSS

Prekvapujúce vyhlásenie: Nie som presne kvalifikovaný na to, aby som predpovedal budúcnosť. Stále je však niekoľko vecí jasné.

Po prvé: OSS nikam nevedie. Windows zatiaľ vlastní trh so stolnými počítačmi, ale o to ide. Dokonca aj softvéroví giganti museli čeliť skutočnosti, že je ťažké konkurovať slobodnej možnosti.

Po druhé: Podniky teraz zaujímajú postoj „Ak ich nemôžete poraziť, musíte sa k nim pripojiť“ k OSS. Zatiaľ čo mnohí v komunite s otvoreným zdrojovým kódom sú pochopiteľne obozretní pred spoločnosťami, ktoré predtým otvorene nenávideli OSS, ktoré sa do nej teraz zapájajú, tento trend sa nezastaví. Ich dôvody môžu byť skôr sebecké než idealistické, ale títo softvéroví giganti nalievajú peniaze do komunity OSS a platia za veľa rozvoja..

Po tretie: Rozvoj OSS, čiastočne v dôsledku zapojenia spoločnosti, sa stal hlavným prúdom. Mnoho veľkých softvérových vývojárov prispieva k projektom s otvoreným zdrojovým kódom alebo vydáva svoje vlastné, aby sa predviedlo. Usilujúci sa programátori, ktorí nakoniec chcú pracovať v proprietárnej oblasti, pridávajú svoje vlastné príspevky k projektom OSS, aby mali vo svojich portfóliách čo ukázať.

„[Vidím] Všeobecne sa presúva do väčšinou webových techník a menej natívnych aplikácií. Veľké spoločnosti majú radi internetový obsah, pretože získate živé údaje o používateľovi v mierke. Je ťažké udržať rozdelenie týchto údajov medzi viac platforiem. Rámce a jazyky sa budú neustále rozvíjať a vyvíjať, prichádzať a odchádzať, rovnako ako náboženstvá. “

Chris AKA tankyspanky, užívateľ Reddit.

Dobre, čas na veľké sny – bude v budúcnosti všetok softvér bezplatný a otvorený zdroj? Dobre, je čas rozdrviť tieto sny – nie skoro. Na predaj softvéru je priveľa peňazí. A v niektorých odvetviach, ako je napríklad strih videa, OSS má pred sebou ešte dlhú cestu, kým dobehne najlepší proprietárny softvér. V budúcnosti však bude zriedkavé nájsť programátorov, ktorí nepracovali na projektoch s otvoreným zdrojovým kódom v určitom okamihu svojej kariéry..

„Pevne verím a dúfam, že v budúcnosti vidíme radikálne zjednodušenie front-end webových stránok. Ľudia nie sú spokojní s ťažkými webmi, pretože sú pomalé a správa sa čudne. Načítanie 20 kilobajtov textu by nemalo trvať 50 megabajtov údajov a nemalo by sa zobrazovať upozornenie, neprimeraný prístup k informáciám o polohe, automatické spúšťanie videí a iba všeobecne vytvárať nepriateľské prostredie pre používateľov webu..

Tieto ťažké front-endové rámce ako React sú hlavnou súčasťou tohto problému a nebol by som prekvapený, keby sme v budúcnosti začali škálovať späť na jednoduchšie front-endové rámce a možno sa dokonca vrátiť k vykresľovaniu na strane servera. vecí.”

Kyle Drake

Tí idealistickí programátori 80. rokov začali hnutie, ktoré bude trvať dlho, dlho. Používate softvér, ktorý vznikol z tohto hnutia, takže je čas sa na to bližšie pozrieť. A áno, myslím ešte bližší pohľad, ako som vám dal v tomto článku. Vykopajte kód a bavte sa!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me