Neden 2020’de Web Sitenizi Çok Dilde Yapmanız Gerekiyor (Henüz değilse)

大家 好! Привет всем! Hola a todos!


Bunlardan herhangi birini anladınız mı? Değilse, İngilizce’yi çok az anlayan veya hiç anlamayan veya İngilizce’den rahatsız olan biri, tamamen İngilizce bir web sitesini ziyaret ederken böyle hissediyor. (Ancak endişelenmeyin; bu, bu makaleyi okuyan herkese dostça bir “herkese merhaba” idi.)

Dünyadaki insanların çoğu anadili İngilizce değil. Bazen nasıl hissedebileceğine rağmen bu bir gerçektir. Sitenizi çok dilli hale getirmenin, çevrimiçi varlığınız için yalnızca uyum sağlamanın çok ötesinde somut faydaları olduğunu bilmek önemlidir..

Bu makale bu avantajlardan bazılarına gözlerinizi açacaktır. Ayrıca, sitenizi çok dilli hale getirme konusunda bazı yararlı ipuçları alacaksınız.

Web sitenizi neden çok dilli yapmalısınız??

Kitlenizi genişletin

Dünyanın binlerce dili var ve farklı insanların kendi anadilleri var. Ancak, bugün birçok işletme sahibi hala herkesin İngilizce akıcı olduğunu ve İngilizcenin web siteleri için yeterli olduğunu varsayar..

Ancak Statista’nın istatistiklerine göre, İngilizce en büyük kullanıcı payına sahip olmasına rağmen, dünya çapında kullanıcıların sadece% 25’inden biraz fazlası tarafından konuşuluyor. Çin% 20’nin biraz altında ikinci sırada yer alıyor ve Çin% 52,2 ile internet kullanıcılarının en büyük paya sahip ülkesi.

2020'de Neden Web Sitenizi Çok Dilde Yapmanız Gerekiyor (Henüz Yapmadıysanız)

Yeni fırsatlarla yeni pazarlardan yararlanın

İngiltere (% 81.7) ve ABD (% 78.2) gibi gelişmiş ülke nüfusunun büyük bir kısmı zaten internet kullanıcısıdır. Bu, bu pazarlarda büyüme şansının daha az olduğu anlamına gelir. Bununla birlikte, dünya çapında gelişmekte olan birçok ekonomi hala yakalanıyor, bu yüzden büyüme için daha büyük bir fırsata sahipler.

Örneğin Çin’de 1,4 milyar insanın sadece% 38,4’ü interneti kullanıyor. Aynı şey Orta Doğu ve Afrika’nın büyük bölgeleri için de söylenebilir. Bu, bu pazarlarda izleyici yetiştirme potansiyeli olduğu anlamına geliyor. Bu alanlarda, rekabetin şimdilik daha az şiddetli olacağı neredeyse kesin.

Daha fazla ziyaretçiyi müşteriye dönüştürün

Onunla özgürce iletişim kurabilseydiniz, birisiyle ne kadar daha rahat ve rahat hissedeceğinizi düşünün. Ardından, ilk dil olarak İngilizce konuşmayan İnternet kullanıcılarının% 70 + ‘sinde.

İçeriğinin hiçbirini anlamadıysanız bir siteden satın alır mısınız? Muhtemelen değil. Profesyonel görünmeyen kötü çevirilere sahip bir siteye güvenmek de daha zor olurdu.

Müşterilerinizi evinizde hissettirin

Müşterilere, ihtiyaçlarının karşılandığını önemsiyormuş gibi hissettirmek, bir iş açısından hiç bu kadar kötü olmamıştı. Aynı şey çevrimiçi müşterileriniz için de söylenebilir. Kitlenizle etkileşime geçmek ve onları rahat hissettirmek, müşteri sadakati oluşturacak ve size geri dönmeleri için teşvik edecektir. Müşterileri elde tutmak, yenilerini elde etmekten daha ekonomik ve kârlıdır – neyse ki, çok dilli bir site her ikisini de yapmanıza yardımcı olacaktır.

Paketin önüne geçin

Büyük çelişki, İnternet kullanıcılarının İngilizce’yi ilk dilleri olarak kullanmalarına rağmen,% 70’i olmasına rağmen, web sitesi içeriğinin% 80’inin yalnızca İngilizce olarak mevcut olması. Dolayısıyla, sitenizi şu anda çok dilde yaparsanız, zaten en iyi% 10’unuz demektir ve Kaliteli çeviriler ve birden çok dil uygulayarak ciddileşmek istiyorsanız, en iyi 5%.

2020'de Neden Web Sitenizi Çok Dilde Yapmanız Gerekiyor (Henüz Yapmadıysanız)

Markanız için uluslararası bir imaj oluşturun

Çok dilli bir siteye sahip olmak ve diğer dillerin yeterince temsil edilmesini sağlamak, işletmenizin daha profesyonel, parlak görünmesini ve uluslararası bir imaj vermesini sağlayacaktır. Bu, yeni ve mevcut müşteriler arasındaki itibarınızı artıracak ve sizi ciddiye alacak.

SEO optimizasyonu

Google’ın İngilizce sürümü her ülkede her zaman tercih edilen arama motoru değildir. Diğer ülkeler muhtemelen kendileriyle alakalı dile özgü sürüme veya kendi dillerine hitap eden tamamen farklı bir arama motoruna güvenmektedir. Buna iyi bir örnek, Baidu ve Sogou gibi Çince arama motorlarının bulunduğu Çin’dir..

Web sitenizin tasarımı için

Sayfanızı birden çok dilde yapma konusunda ciddiyseniz, onu tasarım sürecinize dahil etmeniz önemlidir. Bazı diller İngilizce gibi soldan sağa okumaz ve bazen aynı şeyi söylemek için daha fazla veya daha az yer kaplarlar. Bu, web sitenizin tasarımını etkiler ve bu tür dillere hitap etmeniz önemlidir.

Web sitenizi çok dilli hale getirme

Çok dilli bir web sitesinin çok önemli olduğu açıktır. Ama şimdi gerçekte nasıl bir tane yapabileceğinizi merak edebilirsiniz. Giderek daha fazla insan ne kadar önemli olduğunu fark ettikçe, araçlar gelişiyor ve genişliyor. En yaygın seçenekler şunlardır:

 •    Harika bir çok dilli web sitesi oluşturucu bulun: Sitenizi çok dilli yapmak söz konusu olduğunda, tüm web sitesi oluşturucuları kesinlikle eşit değildir. Wix, Weebly ve Squarespace gibi inşaatçılar harika çok dilli araçlar ve kılavuzlarla ünlüdür. Bununla birlikte, her birinin farklı karmaşıklık düzeyleriyle bunu yapmak için kendi süreci vardır.
 •    Google Çeviri widget’ını gömün: Çoğu inşaatçı, bir Google Çeviri widget’ını doğrudan yerleştirmenize izin verir. Bu, sitenize kullanıcılara sitenin Google tarafından çevrilmesini isteyip istemediklerini soran Google açılır kutusunu verecektir. Bu çok uygun bir seçenektir, ancak araç her zaman doğru değildir.
 •    İnsan çevirmeni: Şimdilik, yetenekli bir insan çevirmeninden daha iyisini yapamazsınız. Ancak, her dil için bir çevirmen tutmanız gerekir ve bu pahalı olabilir. Ayrıca, çevrilen içeriği yine de sayfalarınıza bir şekilde eklemeniz gerekir.

Birinci sınıf sitenizi dünya dostu yapmaya hazır?

Şimdiye kadar, umarım bu modern gün ve çağda internetin çok dilli dinamikleri hakkında yeni bir bakış açısına sahipsiniz. İnternet, internet kullanıcılarını küresel bir topluluk olarak yaklaştırdı ve çevrimiçi varlığınız için neredeyse sınırsız olanaklar açtı. Bununla birlikte, bazı iletişim engelleri hala devam etmektedir ve işinizi bir sonraki seviyeye taşımak için onlara hitap etmeniz önemlidir..

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map