Kırmızıyı Görmek – Kırmızı Logo Bir Marka Hakkında Ne Diyor?

Logonuzun rengi küçük bir ayrıntı gibi görünebilir, ancak iş dünyasında her küçük karar önemlidir. Renkler çok güzel; aslında güçlüler, yapabilme müşterilerinize belirli şekillerde hareket etme ve hissetme konusunda ilham verin. Aslında, renklerin ne anlama geldiğini anlamaya adanmış bir psikoloji alanı var.


Wendy’nin logosunun neden kırmızı olduğunu hiç merak ettiniz mi? Target’ın logo renginin, orada para harcamanın neden bu kadar kolay olduğu ile bir ilgisi var mı? Bu kesinlikle tesadüf değil.

Ne Gizli Anlamları Kırmızı Logo Konvey Might olabilir?

Logonuz için bir renk seçerken, tüm anlamlarını ve müşterilerinize nasıl çevrilebileceğini dikkate almak önemlidir. marka mesajınızı etkileyin.

Herkes kırmızının tutkunun rengi olduğunu bilir. Ancak anlamdaki ince nüanslara da dikkat etmeniz gerekir. Örneğin, kırmızı sevgiyi de temsil eder. Ayrım oldukça önemlidir. Kırmızı daha fazlasını tasvir ediyor eril enerji, yani tutkunun saldırganlığı mantıklı. Kadınsı muadili kırmızı, belki de pembenin daha açık bir tonudur. Pembe kadınsı bir enerjidir ve geleneksel olarak sevgiyi ifade etmek için daha iyi bir renktir.

Kırmızı renk ile bazı ortak ilişkiler şunlardır:

 • Enerji / Heyecan
 • Aciliyet / Çabukluk
 • Güç / Güven

Bu duyguları çağrıştırmanın yanı sıra, kırmızı da dikkat çekmek, belki de bu yüzden bazen tehlikeyi ifade eder. Ayrıca, kırmızı olabilirKan basıncınızı artırın, daha hızlı nefes almanızı ve hatta iştahınızı azaltmanızı sağlayın!

Büyük Markaların Gözünden Kırmızı

Kırmızı, gıda hizmeti endüstrisinde, medya endüstrisinde ve perakende mağazalarında, özellikle de “süper marketlerde” popüler çok çeşitli ürünler satmak. Her bir endüstrinin şirketlerini temsil etmek için kırmızıyı mükemmel bir renk olarak kullanmasının belirli nedenleri vardır.

Kırmızı seni yemek istiyor!

Kırmızıların dikkati çektiğini, açlığını artırabildiğini ve çabukluğu temsil ettiği düşünülürse, bu renk fast food endüstrisi için mükemmeldir. En sevdiğim fast food restoranlarından bazıları ağırlıklı olarak kırmızı logolara sahip:

Kırmızıyı Görmek - Kırmızı Logo Bir Marka Hakkında Ne Diyor?

KFC, Wendy ve Arby’in açlığınızı nasıl uyaracağını biliyor. Ve eğer acıkırsanız, muhtemelen yemeğinizi hemen istediğinizi biliyorlar. Ayrıca, muhtemelen sizin rahat bir yemek aramamak. Bunun yerine, muhtemelen sadece yemek ve koşmak istersiniz; ya da araba sürün, siparişinizi verin ve yoldayken yemeğinizi azaltın. Bu nedenle, bu ünlü restoranların logolarındaki parlak kırmızı dikkatinizi çekmekle kalmıyor, aynı zamanda iştahınızı da uyandırıyor ve daha sonra tatmin edeceklerine söz veriyor – hızlı.

Kırmızı Alışveriş Yapmanızı Teşvik Ediyor!

Fast food, kırmızıların gücünden akıllıca yararlanan tek endüstri değil. Target ve Kmart gibi şirketler, hız ve dürtü duygusu, perakende sektörü için güzel bir şey. Bu mağazalardan birine girerken müşteriler istedikleri her şeyi ve istediklerini bilmedikleri her şeyi hızlı bir şekilde bulmayı bekliyorlar.

Kırmızıyı Görmek - Kırmızı Logo Bir Marka Hakkında Ne Diyor?

Kırmızı Sizi İzlemeye Zorlar!

Medya şirketleri de kırmızı rengi sever. Hız ve otorite ile olan ilişkiler kırmızılaşır güven vermek için mükemmel renk. CNN gibi bir şirketin ağırlıklı olarak kırmızı bir logoya sahip olması sürpriz değil.

Kırmızıyı Görmek - Kırmızı Logo Bir Marka Hakkında Ne Diyor?

Diğer medya şirketleri de otorite kurmak için kırmızı kullanırlar. YouTube önde gelen video paylaşım web sitesidir. Kırmızı simge dikkatinizi çekiyor ve sizi “oyun” a vurmak istiyor.

Kırmızıyı Görmek - Kırmızı Logo Bir Marka Hakkında Ne Diyor?

Bir de önde gelen medya akış hizmeti olan Netflix var. Yine, parlak kırmızı “N”, zifiri siyah TV ekranına karşı anında ortaya çıkıyor. Dikkatinizi çeker.
Kırmızıyı Görmek - Kırmızı Logo Bir Marka Hakkında Ne Diyor?

Bu şirketler kesinlikle kendi itibarlarını kazanmışlardır. Ancak kırmızı kullanımları bu itibarı güçlendirmeye yardımcı olur ve izleyiciler izleyeceklerinin bilgilendirici, eğlenceli veya her ikisinin de.

Kırmızıyı Dikkatle Kullan

Kırmızı rengin iş için yapabileceği kadar iyi, bazı olumsuz çağrışımları da var. Derneklerinin işinizi iyi tamamlayıp tamamlamadığını dikkatlice düşünün. İşte bazı yanlış eşleşmeler:

 • Kızıl Haç hariç, kırmızı sağlık endüstrisiyle ilişkili logolarda iyi çalışmaz. Tehlikeyi ima eder ve kan ve yaşam kaybıyla ilişkilidir. Örneğin bir çocuk doktoruysanız, kırmızı bir logo muhtemelen genç hastalarınızın endişelerini gidermek için pek bir şey yapmaz..
 • “Kırmızı görmek” öfkeyi, “kırmızıda” olmak borç anlamına gelir. Buna dayanarak, bankalar ve finansal hizmetler az miktarda kırmızı kullanmalıdır.
 • Kırmızı aciliyet ilham verdiğinden, güzellik endüstrisi de renkten uzak durmalıdır. Örneğin, hiç kimse berber veya manikürcüleri acele ediyor gibi hissetmek istemiyor.
 • Uzun Süreli Oteller / B&İşletmeleri. Kırmızı hız ile ilişkilidir. Otellerde ya da yatak-kahvaltıda kalan insanlar genellikle tatildedir. Onların tesisinizde çok rahat hissetmelerini istiyorsanız, kalışlarını tam anlamıyla uzatırlar. Evet, sayfalarını verimli bir şekilde değiştirin. Ama onları acele etmeyin.
 • Eğitim Hizmetleri. Okul günlerinize dönün. Bir testi geçemediğinizde, o “F” hangi renkle yazılmıştı? Muhtemelen kırmızı. Bir özel öğretmenlik hizmeti çalıştırırsanız ondan uzak durmanızın temel nedeni budur. Ayrıca öğrencilerinizin çalışmalarından acele etmemelerini, rahat hissetmelerini istersiniz. Elmalar da yeşil veya sarı olabilir!
 • Kadınsı Giyim Mağazası. Kırmızı daha erkeksi bir renktedir. Yani, kadınsı bir giyim mağazası logosunda kırmızı kullanırsanız, ihtiyacınız olan müşterileri çekmeyeceksiniz. Bu kadar basit.
 • Kırmızı, farklı kültürel bağlamlarda çok farklı şeyler ifade edebilir. Örneğin, Çin’de kırmızı, şans ve refahla, Jamaika’da ise sarhoşluk ile ilişkilidir. Jamaika’da bir dükkan kurduysanız ve ciddi bir iş olarak görülmek istiyorsanız, muhtemelen kırmızıdan uzak durmalısınız.
 • Siyasi Üyelik. Kırmızı genellikle komünizm ile ilişkilidir. Ancak ABD’de, çoğunlukla Cumhuriyetçi Parti ile ilişkilidir. Dolayısıyla, işletmenizin hedef kitlesi temel olarak liberallerden oluşuyorsa, kırmızıdan da uzaklaşmak isteyebilirsiniz.

Amacınız müşteri çekmek. Bu nedenle, logonuz için bir renk seçerken hedef kitlenizi göz önünde bulundurmalısınız. Kuruluşunuza doğru müşterileri alır almaz savaşın yarısını kazandınız. Logonuz onları cezbedecek şeydir, bu nedenle renginin, istediğiniz insanları çekmek için sizinle birlikte çalıştığından emin olun, onları geri püskürtmeyin

Logonuz Kırmızı Giyerse?

Doğal olarak akla gelebilecek bir sonraki soru, “İşletmem için kırmızı bir logo tasarlamam gerekip gerekmediğini nasıl bilebilirim?” Karar vermenize yardımcı olması için şu soruları göz önünde bulundurun:

 • İşiniz komuta yetkisi? (örneğin, bir hukuk bürosu)
 • İşletmeniz aç insanları besliyor mu? hızlı bir şekilde? (örneğin, bir fast food restoranı)
 • Sevgi ve tutku satıyor musunuz? (ör. bir arkadaşlık hizmeti veya blog)
 • İşletmeniz bir his uyandırmaya çalışıyor mu? hız? (örneğin, bir araba bayii)

Ne yapmak istediğinizden hala emin değilseniz, işletmenizin iletmesini istediğiniz mesajları ve havayı yazın. Logonuz için renk araştırmanızı yaparken bu notlara bakın. Yazdığınız anahtar kelimelerden herhangi birinin belirli renklerin anlamları ile eşleşmesi?

Gizem, incelik veya zarafeti iletmek istiyorsanız, siyah, logonuz için en iyi baskın renk olabilir. Sadakat, profesyonellik veya güven? Bunun yerine maviyi deneyin. Daha eğlenceli, mutlu veya canlı bir his mi yapacaksınız? Turuncu, logonuzun mükemmel uyumu. Ve elbette, tutku, aciliyet veya otorite iletmek istiyorsanız, kırmızı muhtemelen kullanılacak renktir.

Anlam önemlidir, ancak kişisel tercihlerinizi de tamamen görmezden gelmeniz gerekmez. İdeal olarak, logonuz yıllarca sürecek. Beğendiğinizden emin olun! Ama ne yaparsan yap, her zaman hedef kitlenizi düşünmeyi unutmayın. Nihayetinde, güzel logonuz değil, sizi işinizde tutacak olanlar.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me