Kazanan Serbest Profil Nasıl Oluşturulur [Yeni Başlayanlar İçin 2020 Rehberi]

İyi Bir Profil Neden Başarının Anahtarıdır?

Serbest çalışma platformları iş bulmanın harika bir yoludur, ancak kayıt olduktan sonra profilinizde acele etmemelisiniz. Bir düşünün: Çeşitli web sitelerinde kayıtlı milyonlarca freelancerdan birisiniz. Profiliniz eksik, okunması zor veya yetersiz bir şekilde düzenlenmişse, potansiyel müşteriler bir sonraki freelancer’a geçecektir.


Çaput bir profil oluşturmak açıkçası kötü bir hamle – neden mükemmel olduğundan emin olmadan neden bir şeye adınızı ekliyorsunuz? Bazı web siteleri – özellikle Upwork – platformda yeni olan etkileyici serbest çalışanlara Yükselen Yetenek rozeti sunarak kalabalığın arasından sıyrılmanıza yardımcı oluyor. Şartlardan biri profilinizin eksiksiz ve güncel kalmasını sağlamaktır.

Harika bir profil, müşterileri ikinci bir görünüm için raylarında durdurur. İstediğiniz profil türü bu. Serbest çalışan bir platformdaki profiliniz mağazanız, kartvizitiniz ve genel yüzünüzdür. Daha önce sizinle hiç çalışmayan müşteriler, yalnızca sizi işe alıp almamaları konusunda onlara rehberlik etmek için profilinize sahiptir. İle ilgili tavsiyelerimiz için okumaya devam edin kazanan profil nasıl oluşturulur Upwork, Guru, Freelancer.com, Fiverr veya diğer herhangi bir serbest platformda.

Harika Bir Serbest Profil Nasıl Oluşturulur

İlk adım, profilinizin tamamlandığından emin olmaktır. Bu, sizinle, deneyiminiz ve niteliklerinizle ilgili tüm bilgileri doldurmak anlamına gelir. Başlangıç ​​olarak, aşağıdaki alanları kapsadığınızdan emin olun:

 • Gerçek adınız – “A” gibi bir tamamlanmış ad kullanmayın. Yazar ”veya“ En İyi Editör ”
 • İyi bir profil fotoğrafı
 • Açıklayıcı bir iş unvanı
 • Alakalı becerileriniz ve nitelikleriniz (burada yalnızca en uygun olanı seçmeniz gerekebilir)
 • Önceki çalışmanızın bir portföyü

Tüm bunlar basit bir profil oluşturmak için sadece bir başlangıç ​​noktası. Profilinizi “tamam” dan “müthiş” e taşımak biraz daha fazla çaba gerektirir. İşte bazı ipuçları:

 • Çarpıcı bir kapak resmi kullanın ve profesyonel görünümlü profil fotoğrafı bu açık ve düzenli. Profil resminiz yüzünüz ortalanmış ve iyi aydınlatılmış olmalıdır.
 • Çoğu serbest platform, çevrimiçi portföyüne bağlantı. Bundan tam olarak yararlanın, böylece müşteriye sadece onlara söylemenin aksine ne yapabileceğinizi gösterebilirsiniz.
 • Profilinizin metinden daha fazlası olabileceğini unutmayın. Profilinizi bir video ve / veya bir videonun bağlantısı ile geliştirebilirsiniz. profesyonel portföy web sitesi, bu da örneklerinizi, sertifikalarınızı ve daha fazlasını görüntülemek için daha fazla alan sağlar.
 • Sosyal medya hesaplarınızı bağlayın, özellikle LinkedIn gibi profesyonel olanlar. Bu, varlığınızı ve özgünlüğünüzü oluşturmanıza yardımcı olur ve insani bir boyut sağlar.
 • Mükemmel başlığı hazırlayın. “Grafik tasarımcı” gibi genel bir başlık, sizi diğer tüm grafik tasarımcılardan farklı kılmaz. Tam olarak neler yapabileceğinizi açıklayan ve müşterilerinize becerilerinizden nasıl faydalanacaklarını gösteren biraz daha uzun bir başlık (aşağıdaki örneğimize bakın) çok daha etkilidir.
 • Genel bakışı kısa ama ilgi çekici yapın gereksiz her kelimeyi acımasızca keserek. Yeni bir işçiye göz atan müşterilerin bir roman okumak için zamanları yok!
 • Alanınızla ilgili olmayan iş deneyimini dahil etmeyin. Örneğin, serbest bir grafik tasarımcıysanız, son sınıfınızdaki bir fast food restoranında şef olarak çalışmak için harcadığınız zamanı dışarıda bırakın.
 • Hatırla en önemli ve ilgili becerileri ilk sıraya koymak genel bakışta ve listelerde.
 • Her zaman profilinizi müşteri merkezli tutun. Kişisel ilgi alanlarınız ve deneyimleriniz hakkında yazmayı seçerseniz, müşteriye nasıl fayda sağlayabileceklerini netleştirin.
 • Genel ve genel. Sunmanız gerekenler hakkında ayrıntılara girmenin, farklı bir belirli beceri arayan müşterileri korkutacağından endişe edebilirsiniz, ancak aslında tam tersi doğrudur. Ne kadar spesifik olursanız, müşterilerin orijinal profil açıklamanızda yer almayan projeler de dahil olmak üzere projeleri tamamlama yeteneğinize daha fazla güvenecek.
 • Asla “biz” kullanmayın aslında bir takımın parçası olarak çalışmadığınız sürece – bu tuzağa çok fazla freelancer düşüyor. Kendi başarılarınızdan bahsederken “biz” i kullanmak onların etkilerini azaltır ve sizi sinirli ve emin hissettirmez. Ayrıca, potansiyel müşterileriniz bir şirket değil, bir serbest çalışan kiralamak istiyor.
 • İngilizce bir profil yazıyorsanız, ancak dil komutunuz yeterince iyi değilse, dilde daha akıcı olan bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Çoğu platform sizi dillerinizi listelemeye davet eder, böylece potansiyel müşterilerinize İngilizce’nin ikinci diliniz olmadığını söylemek için bu bölümü kullanabilirsiniz. Birçoğu dürüstlüğü takdir edecek.
 • Profilinizi yazdıktan sonra, geri dön ve düzelt. Bir arkadaşınızın da, tüm sıkı çalışmanıza zarar verebilecek yazım hatalarını, yazım veya dilbilgisi hatalarını yakalamasını sağlayın. Göz ardı edilen yazım hataları veya kötü dilbilgisi korkunç bir ilk izlenim bırakıyor.
 • Son olarak, profilinizin statik olmadığını unutmayın. Birkaç ayda bir tekrar ziyaret edin yeni deneyim ve becerilerinizi eklemek ve ifadeleri değiştirmek için.

Unutma: Alakalı bir iş deneyiminiz yoksa (başka bir deyişle, yeni başlayan bir yazarsanız), yaptığınız diğer işleri dahil edebilir ve mevcut alanınızla ne kadar alakalı olduğunu açıklayabilirsiniz. Örneğin, “şef olmak bana zaman yönetimi, görevleri organize etme ve görevleri hızlı ve doğru bir şekilde tamamlama hakkında öğretti.”

Mükemmel bir serbest çalışan profili örneği, yukarıdaki tavsiyenin gösterilmesine yardımcı olur (Upwork şablonunu izledik, ancak tüm serbest çalışan platformları için geçerlidir).

Bir Katil Serbest Profil Nasıl Yazılır

Harika Bir Portföy Nasıl Oluşturulur

Serbest çalışan olarak çalışıyorsanız, bir portföy oluşturmak istersiniz. Bir portföy, serbest bir platformda profilinizin bir parçası olabilir, kendi web sitenizde sunulabilir veya bir portföy web sitesine dahil edilebilir, Sürekli veya Dribble gibi. Portföyünüz, neler yapabileceğinizi gösterme şansınızdır.

Etkili bir portföy oluşturmak düşünmeyi gerektirir. Yeni başlayanlar için, hangi parçaları dahil edeceğinizi seçmeniz gerekir. Şimdiye kadar yaptığınız her işin dahil edilmesi önerilmez – bu ziyaretçiler için çok zor olabilir ve kaçınılmaz olarak diğerlerine kıyasla nispeten zayıf bazı örnekleri paylaştığınız anlamına gelir..

Çalışmanızın yalnızca en iyi örneklerini seçin, memnun olmadığınızlar değil. Yalnızca belirli proje türleriyle ilgileniyorsanız, bunlara odaklanmanız iyi bir fikirdir. Örneğin, web tasarımını gerçekten seven bir grafik tasarımcıysanız, olabildiğince çok web sitesi örneği eklemek ve yaptığınız tüm yazdırma işlerini atlamak isteyebilirsiniz.

Bir portföy temel olarak “Göster ve Anlat” ın geliştirilmiş bir sürümüdür. Amaç, müşteriye ne başardığınızı göstermek olsa da, bunun da bir açıklama yapması gerekir. Her öğe için, parçayı oluştururken amacınızı veya özetinizi özetleyin. Devreye alan müşteri hakkında bir şeyler söyleyin ve projenin ne şekilde etkili olduğunu açıklayın. Açıklamayı kısa ama çok açık tutun.

Portföyünüz hala biraz eksikse veya henüz fazla deneyime sahip olmadığınız bir nişe dalmak istiyorsanız endişelenmeyin. Kendi parçalarınızı yaratabilir veya özel becerilerinizi sergileyen arkadaşlarınız ve iş arkadaşlarınız için freebies yapabilirsiniz. Örneğin, bir grafik tasarımcı olarak, yerel bir banyo ürünleri mağazası için bir logo tasarlayabilir veya en sevdiğiniz şeker için yeni bir rüya ambalajı geliştirebilirsiniz..

Portföyünüzde asla başkasının işini kullanmamanız gerektiğini söylemeye gerek yok. Bu sadece etik açıdan yanlış değil, aynı zamanda gerçek içerik oluşturucu hırsızlığınızı keşfettiğinde veya potansiyel bir müşteri aynı çalışmanın neden iki portföyde olduğunu sorduğunda geri tepmeye de bağlı..

Unutmayın: Örnekleriniz bir müşteri için oluşturulduysa, bunları portföyünüze eklemeden önce kullanma iznini aldığınızdan emin olun..

Portföyünüzü oluştururken göz önünde bulundurmanız gereken bir diğer konu, birden fazla işlem yapıp yapmayacağınızdır. Burada gerçek bir görüş farkı var. Bazı serbest çalışanlar, tüm iyi işlerinizi tek bir portföyde tutmayı savunuyor. Çalıştığınız farklı alanlar için bölümlere ayırabilirsiniz, ancak müşteriye yeteneklerinizin ve yeteneklerinizin tam genişliğini görebilmeleri için mümkün olan her şeyi gösterin.

Diğerleri, her iş türü için bir tane olmak üzere bir dizi farklı portföy oluşturmayı tercih eder.. Dolayısıyla, bir grafik tasarımcı olarak, logolar için bir portföy, bir kartvizit için ve bir ürün ambalajı için bir portföyünüz olabilir. Ne tür bir iş başvurusunda bulunduğunuza bağlı olarak, potansiyel bir müşteriye ilgili portföyü göndermeniz yeterlidir. Bu şekilde, her niş için en uygun becerileri sergilemek için portföyünüzü çok daha sıkı bir şekilde uyarlayabilirsiniz..

En sonunda, portföyünüze eklemeden önce daima çalışmanızı gözden geçirin. Özensiz hataların veya yazım hatalarının olmadığından emin olun. Çevrimiçi olarak yayınlanan işleri gösteriyorsanız, çalışmanızı kendi ihtiyaçları için düzenleyen bir müşteri tarafından daha sonra değiştirilememesi için web bağlantısı yerine PDF veya benzer bir biçimde paylaşın.

Profiliniz Hala Zayıfsa Ne Yapmalı

Profilinizin henüz orada olmadığından emin olmak için yanıp sönen kırmızı bir ışık olmayacak – ancak becerilerinize ve uzmanlığınıza uygun olduğunu bildiğiniz birkaç işe teklif verirseniz ve bunların hiçbirinde başarılı olamadıysanız, profilinizin desteklenmesi gerektiği iyi bir işarettir..

Yardım istemenin bir zayıflık işareti olmadığını unutmayın. Güçlü bir profil yazabileceğinizden emin değilseniz yardım için bir yazara veya pazarlama uzmanına başvurun. Yazım ve dilbilginizin zayıf olduğunu biliyorsanız, bir düzelticiden sizin için kontrol etmesini isteyin. Yapabilirdin:

 • Bu alanlarda yetkin arkadaşlardan yardım isteyin
 • Serbest yeteneklerinizi başka bir serbest yazarın becerileri ile değiştirin, böylece ikiniz de
 • Profilinizi yazmak, düzeltmek veya genellikle geliştirmek için serbest yazar, pazarlamacı veya düzenleyici işe alın

Bu görev için bir serbest çalışan kiralarsanız, serbest çalışanın diğer tarafını (müşterinin olduğu gibi) deneyimleme fırsatı sunar. İşe alım sürecini daha iyi anlayabilir ve serbest çalışan aramasında hangi profillerin en etkili olduğunu anlayabilirsiniz..

Yapmak: Birkaç aylık bir süre boyunca serbest profilinize daha az ilgi duyduysanız, muhtemelen profilinizi güncelleme ve yenileme zamanı gelmiştir. Ve her zamanki gibi bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Daha önce hiç farketmediğiniz şeyleri değiştirmeniz gerekebilir..

Serbest Profilinizi Güçlendirmenin Daha Fazla Yolu

En iyi profil oluşturmanın yanı sıra, kalabalık bir serbest piyasada kendinizi tanıtmak için kullanabileceğiniz birkaç strateji daha var.

Serbest Profilinizi Artırma Yolları

 1. Müşteri yorumları: Upwork, Freelancer.com ve Fiverr, bir projeyi bitirdikten sonra müşterilerden inceleme talep etmeyi kolaylaştırır. Güvenilir ve etkili bir çalışan olarak itibarınızı arttırmak için bu incelemeleri profilinize ekleyin. Kendinizi kendi web sitenizde tanıtıyorsanız, orada da müşteri geri bildirimlerini paylaşmak için izin isteyin.
 2. VideoUpwork ve Guru, serbest çalışanları profillerinin bir parçası olarak bir video oluşturmaya davet ediyor. Bu, insanlarla bağlantı kurmak ve potansiyel müşterilerle güven kurmak için harika bir fırsat. Sesinizi duyduktan ve kamerayla etkileşime girdiğinizi gördükten sonra sizi tanıdıklarını hissedecekler. Bu videoyu bir dakikadan kısa olmamak üzere kısa tutmalı ve profesyonel ve arkadaş canlısı olduğundan emin olmalısınız.
 3. Bir blog yazın: İster kendi profesyonel web sitenizde ister diğer sitelerde misafir blogunuzda yayın yapın, bir blog potansiyel müşterilere ulaşmak için harika bir yoldur. Sektörünüzün odak noktası ne olursa olsun, gelecekteki müşteriler için ilgi çekici ve bu alandaki otoritenizi artıracak bir açı bulabilirsiniz.
 4. Freebies: Yeni başlıyorsanız, ücretsiz danışmanlık veya örnek ürünler sunmayı düşünün. Örneğin, bir grafik tasarımcı bazı olumlu eleştiriler almak ve portföyüne eklemek için beş ücretsiz logo sunabilir.
 5. Sosyal medya pazarlamacılığı: Sosyal medya kanallarınızın aynı zamanda mağaza önleriniz olduğunu unutmayın. Başkalarıyla bağlantı kurmak veya güçlendirmek için en son projenizle ilgili snippet’ler veya sektörünüzdeki sorunlar hakkındaki görüşlerinizi ekleyin.
 6. Yeterlilik testleri: Birçok serbest platform beceri tabanlı testler sunar. Bunlar iş almak için hayati olmasa da, belirli alanlardaki yeteneklerinizi kanıtlamanın bir yolu olabilirler – bu, henüz fazla deneyiminiz yoksa özellikle yararlı olabilir.

Aksiyon öğeleri

 • Katılmak istediğiniz serbest site için profilinizin kaba bir taslağını yazın – neleri ekleyebileceğiniz ve nelere ekleyemeyeceğinize ilişkin şartlar ve koşulları okuduğunuzdan ve nelerin işe yaradığına dair bir fikir edinmek için platformdaki diğer başarılı profillere baktığınızdan emin olun. çalışmıyor.
 • İşle ilgili örneklerden oluşan bir portföy oluşturun. Bu, bir video ve / veya portföy web sitesinin yanı sıra istemcilere gönderebileceğiniz bir zip dosyası olabilir.
 • Nesnel bir fikir edinmek için profilinizi serbest topluluktaki arkadaşlarınızla ve iş arkadaşlarınızla paylaşın.
 • Profilinizi yayınlayın!

Ana Sayfa: Freelancer Olmak İçin Nihai Kılavuz

Bölüm 1: Serbest İş Bulma

BURADASIN – Bölüm 2: Kazanan Serbest Profil Nasıl Oluşturulur

Bölüm 3: Serbest Çalışmanızın Fiyatını Belirleme

4. Bölüm: Serbest Meslek Nasıl Rezervasyon Yapılır

Bölüm 5: Başlamadan Önce Müşterinizle Bir Serbest Proje Nasıl Tartışılır

Bölüm 6: Serbest Çalışma – Müşteri İlişkileri

Bölüm 7: Maksimum Verimlilik için Serbest Çalışan Olarak Zamanınızı Yönetme

Bölüm 8: Freelancer Olarak Nasıl Ücretlendirilirsiniz?

Bölüm 9: Mali İşlerinizi Serbest Çalışan Olarak Yönetme – Kapsamlı Bir Kılavuz

Bölüm 10: Freelance Kariyerinizi Nasıl Geliştirebilirsiniz?

Bölüm 11: Nasıl Freelancer Olunur? & Gününüzü İş Tutun

Bu makaleyi paylaşmaktan ve / veya bu yayını veya bir kısmını web sitenize, blogunuza veya sosyal ağlarınıza kopyalamaktan çekinmeyin. Tek istediğimiz, onu WebsitePlanet.com ile ilişkilendirmeniz.

Kaynaklar:

https: //www.upwork.com/blog/2015/09/rising-talent-program-for-new-freelancers/

https://www.forbes.com/sites/abdullahimuhammed/2016/09/27/how-to-create-a-freelance-portfolio-that-pops/#262ded4d7116

https://ambitionally.com/careers/building-a-freelance-portfolio/

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me