Hello Bar ile Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürün

İnternet çok rekabetçi bir yer, bu nedenle ziyaretçilerle ilişki kurmak ve ilişkiler kurmak, avantaj elde etmede önemli bir faktördür. Ryan Bettencourt, CEO nın-nin Merhaba Bar, kullanıcılarınızla etkili bir şekilde etkileşim kurmak için web sitenizin herhangi bir sayfasına pop-up’lar veya sayfa geçişleri gibi birimleri kolayca yerleştirmek ve test etmek için platformlarında bulunan birçok seçenekte gezinir.


Bu röportaj ilk olarak 6 Ocak 2020’de yayınlandı

Lütfen Hello Bar’a katılmadan önce arka planınız hakkında bize bilgi verin.

San Diego’da yaşıyorum ve son 12 yıldır çeşitli teknoloji girişimlerine katıldım. Bu şirketlerden biri olan Digital Telepathy, tasarım ve kullanıcı deneyimi olan yeni başlayanlara ve teknoloji şirketlerine dönüşümü artırmak ve işlerini büyütmek için yardımcı oldu. Bir dizi girişim sermayesi firması ve portföy şirketleri ile çalıştık ve bu iş gerçekten başladığında, Ocak 2019’da CEO olarak katıldığım Hello Bar olan birkaç yazılım şirketinin başlangıcını başlattık..

Merhaba Bar nedir?

Hello Bar, kullanıcıların web sitelerinin herhangi bir sayfasına bir birim koymalarını ve kullanıcılarıyla etkileşim kurmasını sağlayan bir platformdur. E-posta adreslerini yakalamak için bir form oluşturabilir, ziyaretçilerin hemen daha fazla bilgi için arayabilmeleri için bir arama düğmesi ekleyebilir, ziyaretçileri belirli bir satışa veya teklife veya bir dizi başka eyleme yönlendirmek için ziyaretçileri ayrı bir URL’ye yönlendirebilirler. Herhangi bir önceden teknik bilgi sahibi olmadan herkesin bu birimleri sitelerine eklemesine izin veren teknolojiyi sağlıyoruz. Çok basit bir arayüz kullanarak üniteleri özelleştirebilir, başlatabilir ve test edebilir ve optimizasyonlar için analiz alabilirler.

Hello Bar ile Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürün

Bu birimler nedir?

Merhaba Çubuğu başladığında, yalnızca bir web sayfasının üst kısmında çubuk olarak mevcuttu; dolayısıyla şirket adı. Ancak şimdi bir dizi farklı birim sunuyoruz ve aslında platformumuzda şu anda kullanımda olan birimlerin yaklaşık% 70’i çubuk değil. Birimler, arkasındaki sayfanın çok görünür olmasını isteyip istemediğiniz ve bunun boyutunu, görünümünü ve hissini ayarlama yeteneği gibi özelleştirilebilir özelliklere sahip açılır pencereler olabilir. Köşelerde oturan birimler ve hatta bir ziyaretçi tıkladığında bir birimi açan küçük bir uyarı zili oluşturabilirsiniz. Ayrıca, en etkili olan tam sayfa devralmalar da vardır.

Ünitenin nerede ve ne zaman görüneceğini de kontrol edebilirsiniz. Yalnızca blogunuzda veya ana sayfanızda görünmesini mi istiyorsunuz, yoksa bir ziyaretçi sitenize gelse de gösterilmesini ister misiniz? Ünitenin hemen, geldikten 30 saniye sonra veya ayrılmak üzereyken açılmasını ister misiniz??

Dolayısıyla, bir e-Ticaret siteniz varsa ve ayakkabı satışını tanıtmak istiyorsanız, bir ziyaretçi Ayakkabı kategorinizi seçtiğinde bir pop-up görünebilir. Veya her zamanki gibi göz atmalarına ve alışveriş yapmalarına ve sitenizi “Bekleyin, ayakkabı satış sayfamıza baktınız mı?” aniden belirmek.

Hello Bar ile Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürün

Hello Bar ile, herhangi bir araç gibi, sadece yüklerseniz, tamam sonuçları göreceğinizi bulduk, ancak gerçekten optimize etmek için zaman ve enerjiye yatırım yaparsanız, inanılmaz Sonuçlar. Bu nedenle, müşterileri en etkili olanı görmek için çeşitli birimleri test etmeye ve ardından bunun içinde birden fazla tasarımı ve mesajı test etmeye teşvik ediyoruz. A / B testi ve canlı yayınlamadan önce birimdeki değişiklikleri görmenizi sağlayan WYSIWYG platformumuzla bunu kolaylaştırıyoruz.

A / B testi nasıl çalışır??

Platformumuz, bir A / B testinde kullanılacak iki farklı birim oluşturmanıza olanak tanır. Farklılıklar bir metin değişikliği kadar ince olabilir veya tamamen farklı olabilir. Böylece A’nız, “Posta listemize katılın ve% 20 indirim kazanın” mesajıyla şablonlarımızdan birini kullanarak oluşturulabilir ve B’niz “Posta listemize katılın ve ilk olarak sizden haberdar olun. satış.” A’nız bir pop-up olabilir ve B’niz bir çubuk olabilir. İyi bir A / B testi için, kullanıcıları 50/50’de test etmeye ve daha sonra ayarlama yapmak için yeterli veri aldıklarından emin olmalarını öneririz..

Daha sonra her bir sürümün analizini veriyoruz, böylece hangisinin daha iyi performans gösterdiğini hızlı bir şekilde belirleyebilir, böylece bir sonraki A / B testinde detaya başlayabilirsiniz. Tam sayfa ele geçirme işlemi diğer birime kıyasla gerçekten iyi sonuç veriyorsa, tam sayfa ele geçirmeyi mavi arka planla turuncu arka plana göre test etmek isteyebilirsiniz. Yaptığınız her test sizi en uygun noktaya yaklaştırıyor.

Kullanıcı tarafı verilerine göre birimleri de hedefleyebilir misiniz??

Evet, tarayıcı, işletim sistemi ve konum gibi kullanıcıdan gelen bilgilere göre birimlerin görünümünü de kontrol edebilirsiniz. Biraz daha fazla iş gerektirir, ancak müşterinin geçmişte yaptığınız satın alma işlemleri gibi önceden yaptığı belirli şeyleri de hedefleyebilirsiniz. Bu nedenle, platform, son derece spesifik olarak ayrıntılı inceleme ve hedefleme yapabilmek açısından çok güçlü.

Hello Bar’ı kullanmak için üç hedef belirtiyorsunuz. Birincisi “belirli bir URL’ye trafik çekmek.

Ziyaretçilerin sitenize organik bir Google aramasından, ücretli bir aramadan veya bir Facebook gönderisinden ulaştığı ve bunları sitenizin başka bir sayfasına yönlendirmek istediğiniz zamanlar vardır. Hello Bar birimleri bunu yapmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, birisi sitenizdeki belirli bir ürünü görüntülediğinde, birimlerimizin bunları bir satış veya özel teklif sayfasına yönlendirmesini sağlayabilirsiniz..

Ya da emlak işinde olduğunuzu ve insanları San Diego’daki mülklere yönlendirmek istediğinizi varsayalım. Kullanıcıları başka bir sayfaya yönlendiren “San Diego’da ne kadar ev alabileceğinizi belirlemek için hesap makinemizi kullanın” – Bir açılır pencere ile San Diego’da fiyat eğilimleri hakkında bir blog yazısı oluşturabilirsiniz.

Hello Bar ile Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürün

İkinci hedefiniz “bir e-posta listesi büyütmektir”.

Bir e-posta listesi oluşturmak, Hello Bar’ı e-postalarınıza entegre etmek kadar basittir. Büyük e-posta servis sağlayıcıları içinde bunu yapmanın kolay bir tak ve çalıştır yöntemi sunuyoruz. Bu işlevin en popüler kullanımı, kaydolmak için indirim sunmaktır, ancak bülten almak için kaydolmak veya satışlardan haberdar olmak da dahil olmak üzere her şey için kullanılabilir.

E-posta çubuğumuzu şablonlarımızdan birine veya kendi özel e-postanıza yerleştirebilirsiniz. E-posta hazır olduğunda, doğrudan e-posta servis sağlayıcınıza gönderilir.

Ufukta, e-posta sağlayıcınızdan geçmenize gerek kalmaması için merhaba çubuğundan e-posta gönderilmesi daha kolay hale geliyor. Şu anda bu özelliği test eden birkaç hesabımız var, bu da iyi gidiyor, bu yüzden yakında kullanıma sunmayı umuyoruz.

Üçüncü hedefiniz “bağlantı kurmak ve paylaşmak”.

Bağlan ve paylaş biraz talep edilen bir özelliktir. Herkes, sosyal medyalarını takip ederek pazarlamak için büyümeye çalışıyor. Hello Bar’ı entegre ederek, insanları sosyal medya platformlarınıza çekmek ve daha fazla takipçi kazanmak için mesajlaşmayı kullanabilirsiniz..

Bir birim oluşturulduktan sonra, bir web sitesine nasıl entegre edilir??

Birimlerimizi doğrudan web sitenize entegre eden WordPress, Wix, Squarespace vb.Gibi büyük web sitesi oluşturucuları için eklentilerimiz var..

Diğer siteler için, Hello Bar kodunun nasıl yerleştirileceğiyle ilgili talimatlar sunuyoruz. Çoğu insan bunu bir geliştiricinin yardımı olmadan kendi başlarına yapabileceklerini görecek kadar kolaydır.

Hangi analitikler kullanılabilir?

Hello Bar kontrol panelinde, verilerinizin önemli vurgularını yayınlarız. Ayrıca, her bir birimin veya bir birimin her bir yinelemesinin etkinliğini görebilmeniz için görüntüleme ve tıklamaların sayısı hakkında analizler sağlıyoruz. Bu nedenle, bir birimin% 3 katılım oranında performans gösterdiğini, başka bir ünitenin% 6 katılım oranında çalıştığını görürseniz hangisinin daha etkili olduğunu hızlı bir şekilde belirleyebilirsiniz.

Hello Bar ile Ziyaretçileri Müşteriye Dönüştürün

Ayrıca, canlı birim sayısı, toplam birim görüntüleme sayısı, toplam tıklama sayısı ve tıklama yüzdesi gibi üst düzey analizlerinizle aylık bir e-posta göndeririz. Trafik kaynağı gibi şeylere bakabilmeniz için analizlerimizi daha ayrıntılı hale getirmenin yolları üzerinde çalışıyoruz, ancak bu tam olarak hazır değil.

Fiyatlandırma nasıl yapılandırılır?

Ayda belirli sayıda görüntülemeyi destekleyen ve Hello Bar markasını içeren ücretsiz bir sürümümüz var. Görüntülemeler, bir birimin o ay içinde kaç kez görüldüğünü gösterir. Çoğu insan bizi ücretsiz olarak test eder ve işlerinin iyi bir uyum olduğunu düşünürlerse büyümelerini desteklemek için yükseltilir. Ancak son birkaç yıldır ücretsiz sürümü kullanarak yüz binlerce siteye sahip olduğumuz için teşekkür ederiz..

Ek yararlı ve değerli özellikler ve markamızın kaldırılmasıyla iki katmanlı ücretli sürüm sunuyoruz. Bir sitenin maksimum görüntüleme sayısına yaklaştığını görürsek, ücret aşımı ücretleri yerine ulaşmak için bir sonraki katmana geçmelerini öneririz. En üst katman maksimum görüntülememizi bile aşan daha büyük siteler için özel planlar mevcuttur.

Hello Bar kullanıcıları için hangi destek mevcut??

Bizimle hangi hizmet düzeyine sahip olduklarına bakılmaksızın tüm müşterilerimizi çok destekliyoruz.

Moda, spor malzemeleri, emlak, yiyecek ve seyahat gibi birçok sektördeki şirketlerle çok yakın bir şekilde çalıştık, bu nedenle bu işletmelerde en iyi sonuçları elde etmek için belirli nüansların bazılarını öğrendik. Kullanıcıların şirketleri için en iyi uygulamalar konusundaki deneyimlerimizden yararlanabilmeleri için bu vaka çalışmalarını sitemizde paylaşıyoruz.

Başlık yazımı, mükemmel tasarım ve dönüşüm kolaylığı önemlidir; bu yönlerle ilgili ipuçları içeren bloglar ve makaleler yazdık. Kullanıcılar ayrıca belgelerimizi, talimatlarımızı ve çevrimiçi forumlarımızı kullanabilir.

Bunun ötesinde, dereceli hizmet sunuyoruz. Ücretsiz kullanıcılar, komut dosyası yükleme, analitiği anlama, yükseltme vb. Gibi temel konular için müşteri desteği alır. Genellikle bu sorunlara 24 saat içinde yanıt veririz. Premium destek düzeyimiz, daha hızlı yanıt için destek isteklerini sıraya daha yüksek yerleştirir.

Süreklilikle birlikte, hesabı oluşturup kurduğumuz, ilk A / B testini ayarladığımız, başlık yazdığımız ve bir dizi başka hizmet sunduğumuz yeni hizmetler sunuyoruz..

En yaygın taleplerimizden biri, “Neyin işe yarayıp neyin işe yaramadığını en iyi siz bildiğiniz için, bunu benim için yapabilir misiniz?” Bu yılın başlarında, her şeyi yönettiğimiz bir hizmet sunduk – bu nedenle özel tasarım yapıyoruz, tüm A / B testlerini oluşturuyoruz, tüm başlıkları yazıyoruz, tüm hedefleme ve optimizasyonu yapıyoruz. Gelir modellerinin ne olduğunu ve her olası satışın veya her müşterinin değerinin ne olduğunu çok iyi bilen kullanıcılar, bu hizmetten yüksek bir YG gördü.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map