Harika Blog İçeriği Yazmanın Beş Sütunu

Bir blogu harika yapan nedir? Bu, çevrimiçi içerik dünyasının milyon dolarlık sorusu.


Blogunuzu bir sonraki seviyeye taşımaya hazırsınız, ancak seçkin içerik öğelerinin tanınması kolay olmayabilir. Muhtemelen hayran olduğunuz blogcular tarafından yazılmış birkaç makaleyi karşılaştırdınız ve henüz, neden başarılı olduklarını söyleyemezsiniz, siz değil.

Bilmediğiniz şey, başarılarının sırrının yıllar boyunca öğrendikleri bazı detaylarda ve tekniklerde gizlenmiş olmasıdır. Birlikte, harika blog içeriği yazmanın beş sütununu oluşturuyorlar. Bu güçlü öğelere daha yakından bakalım ve bunları kendi blogunuzda nasıl uygulayabileceğinizi görelim.

Şaşırtıcı Blog İçeriği Yazmanın 5 Sütunu (2)

1. Okuyucularınızı Tanımak Yeterli Değildir: Anlamanız Gerekiyor

Bir blog özel bir dergi değildir – kendinize yazmıyorsunuz. Okuyucularınız sizinkinden farklı arka planlara ve beklentilere sahip olacak. Kim olduklarından daha fazlasını bilmelisin. Sizden neye ihtiyaçları olduğunu anlamalısınız.

Davranışı Analiz Etmek İçin Verileri Kullanma

Çoğu blog sahibi yayınlarını genel bir kullanıcı profiliyle eşleşecek şekilde optimize eder: konum, yaş, cinsiyet vb. Ancak çok azı bunları okuyucularının davranışlarına uyarlar.

Örneğin, okuyucularınızın çoğu web sitenizi ilk kez ziyaret edip bir daha geri dönmezse, makalelerinize ilk randevunuzmuş gibi davrandığından emin olmanız gerekir.. Temel bilgileri açıklamanız ve ilk sitede blogunuza aşık olduklarından emin olmanız gerekir..

Veya kitleniz yayınlarınızı bir telefondan veya tabletten okuyorsa, blogunuzu istedikleri anda terk edebileceklerini dikkate almanız gerekir. Aynı anda hem hareket halinde olabilir hem de başka işler yapabilirler. Bunu çözmek için, dikkatlerini korumak ve hızlı bilgi sağlamak için görsel öğeler ekleyin.

Google Analytics, yukarıdaki konuların blogunuzla alakalı olup olmadığını söyleyebilir. Kenar çubuğu menüsünde Kitleyi kontrol edin ve Haberler ile Geri Dönüş ve Teknoloji raporlarına göz atın. Cevap orada

Nefret Postanızdan En İyi Şekilde Yararlanın

Nereden geldiklerine bakılmaksızın okuyucularınızın yorumlarını analiz etmek için zaman ayırın. Size çok fazla zaman ve para kazandırabilecek konu fikirleri ve iyileştirme önerileri olacak. Okuyucularınızın söylediklerine dayanarak, içeriğinizi uyarlayın ve onlarla rezonansa girecek blog yayınları sunun.

Ancak, her şeyden önce, olumsuz notlardan en iyi şekilde yararlanın. Onları kişisel olarak almayın – aksini söylemeseler bile, sizin değil blog yayınına atıfta bulunduklarını anlayın. Hayal kırıklıklarını ifade ettiklerini anlayın. Bu duygusal yazının tam ortasında, neden başarılı olmamanızın nedenini bulabilirsiniz.

Okuyucularınıza Bilmeniz Gerekenler

Okuyucularınız hakkında daha fazla bilgi edinmek için kullanabileceğiniz bir başka kaynak da anket. Bilmeniz için onlara sormak üzere Typeform’u kullanabilir veya blogunuza WPForms gibi bir eklenti yükleyebilirsiniz. Yanıtların kalitesini artırmak için anketinizi eğlenceli, kolay ve etkileşimli hale getirin.

Bununla devam etmeye karar verirseniz, anketinizin gündeme getirebileceği gizlilik sorunlarına özellikle dikkat edin – düzenlemeler ülkeden ülkeye değişir. Güvenli tarafta olmak için, olabildiğince az sorun ve kişisel sorulardan kaçının.

2. Gerçek Bir Kişi Gibi Yazın

İnsanlar gerçek bir kişinin yazdığı bir makaleyi okumak ister. Aşağıdaki fikirleri uygulayarak yazma işleminizin robotik yerine gerçek geldiğinden emin olun:

Zayıf Kelimelerden Kurtulun

Okuyucularınız alakalı bilgiler, bir sorunun cevabı, bir soruna çözüm arıyor. Tahminle ilgilenmiyorlar. Sadece bildiklerin hakkında yaz.

Ama bu yeterli değil. Ayrıca yetkili görünmelisiniz. Metinlerinizde “genel”, “olabilir”, “belki” veya insanların emin olmadığınızı düşündüren başka zayıf kelimeler var mı? Onlardan kurtulmak. Söylediklerinizi onaylayan istatistikler ve alıntılar ekleyin.

Tabii ki, bu konuda yazmak için bir konuda uzman olmanıza gerek yok. Çok az saygın bilim gazetecisi bilim adamıdır. Ancak doğru kaynakları bulmak ve en iyi konuları seçmek için yeterince iyi anlamanız gerekir..

Dilbilgisi O Kadar Önemli Değil

Bazı blogcular, metinlerinde biraz stil göstermekten korkuyorlar çünkü gramerlerinden emin değiller. Unut gitsin. Kimse dilbilginizi kontrol etmeyecek. İhtiyacınız olan şey kendinizi açık bir şekilde ifade etmektir.

Tabii ki, yazınız kafa karıştırıcıysa, o zaman üzerinde çalışmalısınız. Evet, yanlış yerde bir virgül sorun yaratabilir. Ama bununla ilgili. Yazılarınız temel kurallara uyarsa, çoğu durumda iyisinizdir. Hala kendinden emin değilseniz, Grammarly size her zaman yardımcı olabilir.

“Çoğu durumda” dedim çünkü tekrar, kitlenizi düşünmelisiniz. Akademisyenler gibi dilbilgisini en başta görmek isteyen okuyucularla uğraşıyorsanız, yayınlarınızı prova etmek için birini işe almanız daha iyi olur.

Okuyucularınızla Sohbet Edin

Bir arkadaşınıza bir şeyler açıklıyormuş gibi davranın. Bu, makalelerinizde istediğiniz ses tonudur. Açıklamalarınızı basit ve doğal hale getirin.

Farkında olmak okuyucularınız genellikle kolayca dağılabilir veya ekran okuma ile uğraşmaya çalışarak, birçok kişi henüz hakim olmadı. Dikkatlerini çekmek için yayınlarınızı basit ve ilgi çekici tutmanız gerekecek.

Blog yayınınızı yüksek sesle okuyun. Kulağa nasıl geliyor? Okul denemesi gibi mi? Elektrikli süpürge gibi mi? Öyleyse, insanların okumasını istiyorsanız parçanın tamamını yeniden yazın.

3. Sektörünüzdeki En Güvenilir Blogcu Olun

Hiçbir şey okuyucularınızın sayısını kötü bilgi kontrolünden daha hızlı azaltamaz. Bu ölümcül bir günah. Ününüzü yok etmek için sadece bir kez yakalanmanız gerekir.

Her yeni yazı yazışınızda, yalnızca bilgileri doğrulamak için zaman ayırın. Alanınızdaki en güvenilir blog yazarı olarak görülmelisiniz. Ne kadar dikkatli olursanız olun, aşağıdaki gibi bazı tuzaklar sizi istemeden hata yapmaya itebilir.

Her Zaman Aynı Kaynakları Kullanmak

Fikirlerinizi desteklemek için en iyi kaynakları seçmeniz iyi olur. Ama hala güvenilirler mi? On yıl önce lise öğretmenlerinin önerdiği kaynakları kullanmaya devam eden blogcular gördüm, dünya zaten daha iyi zihinleri ve çözümleri ortaya koydu.

Endüstrinizdeki trendler hakkında kendinizi bilgilendirin. Kimin röportaj verdiğini ve ödül kazandığını görün. Kitle iletişim araçlarının verilerini nereden aldığını kontrol edin. En iyisini yanınıza getirmek devam eden bir görevdir ve öncelik vermeniz gereken bir görevdir.

Kritik Duygunuzu Keskinleştirmemek

Bazıları eleştirel duygunun bir prim olduğunu söyleyecektir. İnsanlar tüketilmeye hazır fast-food bilgi istiyorlar. Bu, sahte haberlerin bu kadar hızlı yayılmasının nedenlerinden biri olarak atanır – kimse okuduklarının doğru olup olmadığını düşünmek için zaman ayırmaz.

Ancak, bir blog yazarı olarak bir içerik sağlayıcısı olarak sahte haberleri yayınlayarak okuyucuları kaybedeceksiniz.. Yani, eleştirel anlamda çalışın. Başkasının görüşüne veya bilgisine dayalı bir şey yazdığınızda, olasılıkları göz önünde bulundurun. Her şeyi tekrar kontrol edin. Ve yalnızca yedekleyebileceğiniz ifadeler yapın.

İkinci El Bilgilerin Kullanımı

Blogcuların yaptığı büyük bir hata, okuyucularına ikinci el bilgi sunmaktır. Gerçekleri kendileri araştırmak yerine başkalarının belirli bir konuda yazdıklarını yenilerler.

Bunu yaptığınızda, hem yanlış hem de alakasız bir şey söyleme şansınızı artırırsınız. Bu günlerde yepyeni hikayeler yayınlamak zor olsa da, konuyla ilgili her zaman kendi açınızı ve yorumunuzu sunmalısınız. Ancak bunu yapmak için orijinal kaynakları bulmanız gerekir.

Evet, bu, teknik incelemeler ve vaka çalışmalarından grafikler ve tablolarla uğraşmanız gerektiği anlamına gelir. Veya veritabanlarını analiz edin. Veya insanlarla röportaj yapın. Evet, sizin için daha fazla iş. Ancak makalelerinizi yapmaya başladığınızda öne çıkma olasılığı daha yüksektir.

4. Mükemmelliğe Düzenle

Asla ilk taslağı yayınlamayın. Başarılı bir blogcu çalışmanın yeni başladığını bilir. Şimdi mükemmelliğe ayarlamanız gerekiyor.

İşin bu kısmı birkaç görev içerir ve ne kadarını başarmanız gerektiği, oluşturduğunuz makalenin türüne bağlıdır. İşte en önemli olan:

Yapıyı Analiz Edin

Yazınızı bitirdiğinizde, artık tüm bilgilere sahip olduğunuza göre yayınınızın yapısını analiz edin. Bunu sunmanın en iyi yolu bu mu?

Bir liste oluşturduğunuzu ve bunun nasıl yapılırsa daha iyi çalışacağını fark edebilirsiniz. Ya da parçalanması gereken metin parçaları olduğunu. Sıfırdan yeniden başlatmanız gerektiği sonucuna varabilirsiniz.

Bu normal ve zaman ayırmaya değer. Yüksek kaliteli bir makale yayınlanmaya hazır olmadan önce genellikle en az üç veya dört incelemeden geçer.

Görsel Olarak Yaz

Pek çok insanın aceleyle çevrimiçi okumasıyla, içeriğinizi sindirmelerine yardımcı olacak görsel öğeler eklemek çok önemlidir. Bunu düşün:

 • Metnin madde işaretli bir listeye dönüştürülebilecek bir kısmı var mı??
 • Bazı bilgilere dayanarak bir tablo oluşturabilir misiniz??
 • Bir blok içinde öne çıkarılabilecek bir teklif var mı?
 • En önemli noktaları vurgulamak için bir kutu oluşturabilir misiniz??
 • Önemli bir şeye dikkat çekmek için bazı simgeler ekleyebilir misiniz??

Blog temanızla kısıtlanabileceğiniz doğrudur. Bazıları çok fazla şey yapmanıza izin vermiyor. Diğerleri daha esnektir, size hareket edebileceğiniz bloklar verir. Ama çoğu zaman, çözüm, kalın ve italik kullanmak veya metninizi daha fazla alt başlığa bölmek kadar basittir. Ve başlıklardan bahsetmişken…

Mesajlarınızı Tarama için Hazırlayın

Özel dikkat etmeniz gereken bir şey, sadece blog yayınınızın başlığı değil, başlıklarınızdır. Çoğu kişi önce metninizi tarar, sonra okuyacaklarına karar verir. Bazıları metnin çoğunu tarayacak ve birkaç bölüm okuyacak ve diğerleri sadece tararken yeterince mutlu olacak.

Başlıklarınız ve alt başlıklarınız iki hedefe ulaşmalıdır: dikkat çekin ve insanları okumaya devam edin. Ne yazık ki, aklınıza gelen ilk fikirlerin en iyileri olması muhtemel değildir. Sabırlı olun ve acele etmeyin. Yapabiliyorsanız, başka bir makale üzerinde çalışın ve daha sonra yalnızca bu başlıklar üzerinde çalışmak amacıyla geri dönün.

5. Güncel SEO Yönergeleri’ni izleyin

SEO yönergeleri hızlı bir şekilde değişir ve en az beklediğiniz zaman. Dolayısıyla, okuyucuların makalelerinizi bulabilmesini istiyorsanız, bilginizi güncel tutmalısınız.

Tamam, SEO ile ilgilenmediğinizi düşünüyor olabilirsiniz, sadece harika blog içeriğinin nasıl yazılacağını bilmek istersiniz. Okuyucularınızın makalelerinizi diğer kanallardan bulması. Ve şu sebeplerden dolayı haklısınız:

 • İşiniz okuyucularınızı mutlu etmek, bir algoritma değil
 • SEO ile ilgili çok fazla endişe, içeriği sıkıcı ve sıkıcı hale getirir

Bununla birlikte, en son SEO yönergelerinin tamamen harika içerik oluşturmakla ilgili olduğunu bilmelisiniz; bunlar kullanıcı davranışı ve amacı üzerine kurulmuştur. Sonuç olarak, onları takip etmek çok daha iyi blog yazıları yazmanıza yardımcı olacaktır. Örneğin:

 • Mobil-ilk: Giderek daha fazla kişi web sitelerine erişip telefonlarından alışveriş yaparken, içeriğiniz küçük ekranlara göre optimize edilmelidir
 • Sesli arama: Alexa ve Siri gibi ses yardımcıları yükselişte, bu nedenle yayınlarınızın soruları cevaplamak için kullanabileceklerinden emin olun
 • Yerel olun: Konum konunuz için önemliyse, insanlar yakındaki çözümlerle, örneğin yakınımdaki en iyi restoranlarla ilgilenirken, bunu vurgulamanın yollarını bulun
 • Teknik SEO’ya yatırım yapın: Okuyucularınız zaman baskısı altında ve blogların hızlı ve sorunsuz bir şekilde yüklenmesini istiyor, bu nedenle bu konuda nasıl olduğunuzu görmek için bir tanılama çalıştırın

Ve… Sıra sizde!

Blogunuzu bir üst seviyeye taşımak zor bir iş gibi geliyor. Ve budur. Ama sadece başlangıçta.

Çok geçmeden, zihniyetiniz değişecek ve yukarıdaki önerileri hemen gönderecek olursunuz.

Ancak bunun en iyi yanı, trafiğinizin ve dönüşümlerinizin arttığını görmenizdir. Yani bir saniye bile harcamayın. Şimdi başla.

Kaynaklar:

https://analytics.google.com/analytics/web/?utm_source=demoaccount&utm_medium = demoaccount&utm_campaign = demoaccount # / rapor / ziyaretçi-bakış / a54516992w87479473p92320289

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map