Gözden Geçirme: Upwork üzerinde Serbest Çalışan olarak çalışmak

Tam zamanlı bir freelancer olarak başladığımda, en büyük üç oyuncuya kaydoldum: Upwork, Freelancer.com ve Fiverr. Profiller oluşturdum, rekabeti araştırdım, arayüze alıştım ve mümkün olduğunca çok iş aradım. Bu noktada, Upwork neredeyse kullandığım tek platform; Şahsen, müşterilerin ve projelerin kalitesinin en yüksek ve en tutarlı olduğuna inanıyorum. Yapabilseydim kesinlikle değiştireceğim bazı şeyler var, ama hiçbir şey mükemmel değil.


Halen serbest çalışan olarak çalışanlardan daha fazla insan ve bireylerin müşterilerle bağlantı kurmasına ve iş fırsatları bulmasına yardımcı olabilecek çok sayıda farklı web sitesi var. Peki hangi freelancer web sitesi sizin için en iyisidir? İçinde bulunduğunuz endüstrinin türüne, uzun veya kısa vadeli bir konser arıyorsanız, ne kadar deneyime sahip olduğunuza vb..

Upwork, çok çeşitli endüstrilerdeki birçok serbest çalışan arasında popüler bir seçenektir. Aslında şirket, işletme sahiplerinin şirketlerinin her pozisyonu için işe gidebilecekleri bir yer olarak kabul ediyor: tasarımdan hukuki, insan kaynaklarına, satışlara.

Peki bu platformda çalışmak nasıl bir şey?

İşe Başlarken

Kaydolmak basittir. Profilinizi tamamlamak için biraz zaman ve enerji gerekir, ancak bunu yapmak kesinlikle çabaya değer ve göze çarpmak ve kaliteli hesaplar kazanmak istiyorsanız önemli olacaktır..

Aşağıdakileri yaptığınızdan emin olmak istersiniz:

 • Güçlü bir profil oluşturun ve devam edin: Kişisel biyografiniz, kendinizi hızlı bir şekilde tanıtmanız ve sizi rakiplerinizden ayıran şeyleri söylemeniz için bir şanstır. Kişiliğinizi veya uzmanlığınızı anlamanın bir yolu kısa bir videodan geçer. Mesleki ve eğitim geçmişiniz hakkında konuşabileceğiniz özel alanlar da vardır; ne kadar ayrıntılı bilgi verirseniz o kadar iyi.
 • Portföyünüze örnekler ekleyin: İlk başladığınızda, deneyiminiz için kefil olacak müşteri yorumlarınız veya önerileriniz olmayacaktır. Birkaç kısa ve tatlı çalışma örneği yükleyerek veya sahip olabileceğiniz ilgili sertifikaları (önceden doldurulmuş listeden) ekleyerek müşterilere tarzınızı ve becerilerinizi anladığınızdan emin olun..
 • Ücretinizi ve müsaitlik durumunuzu ayarlayın: Profiliniz, normalde ücretlendirdiğiniz saatlik ücreti gösterir (ancak, birçok konser sizin ve müşterinizin karar vereceği belirli bir “proje ücreti” ile yapılır). Benzer geçmişleri olan diğer serbest çalışanların ne ücretlendirdiğine bir göz atın. Deneyim kazandıkça ücretinizi her zaman artırabilir ve hatta listelediklerinizden farklı bir ücret için teklif verebilirsiniz. Ayrıca, müsaitlik durumunuzu ayarlayarak müşterilere ne tür bir zaman taahhüdü aradığınızı bildirin (seçenekler şunları içerir: haftada 30 saatten fazla veya daha az veya “tekliflere açık”).
 • Uzmanlığı göstermek için testler yapın: Yazma sırasında, Upwork üzerinde profilinizde sonuçları alabileceğiniz ve görüntüleyebileceğiniz üç yüzden fazla “beceri testi” vardır (endişelenmeyin, gösterilmesini istemediğiniz puanları her zaman “gizleyebilirsiniz”) . Testler mobil teknolojiler, çeviri becerileri gibi birkaç düzine kategoriye ayrılır. Beceri setinizle en alakalı olanları seçin; bu, müşterilerin çalışmalarınıza güven duymasını sağlar ve bağlılığınızı gösterir.

Gözden Geçirme: Upwork üzerinde Serbest Çalışan olarak çalışmak

Gözden Geçirme: Upwork üzerinde Serbest Çalışan olarak çalışmak

İş Bulma ve İşe Başvurma

“Bağlanır” ı kullanma

“Bağlan” ı kullanarak işlere başvuruyorsunuz. Ücretsiz hesapların ayda 60 bağlantısı vardır ve bir işe bir teklif göndermek genellikle bunlardan ikisine “maliyetlidir”. Temel olarak, bir işe başvurmak için “davet edilmedikçe” (bu durumda hiçbir bağlantıya gerek yoktur), ayda yaklaşık 30 teklif gönderebilirsiniz. Ücretli bir üyeliği tercih ederseniz, ayda 70 bağlantı alırsınız.. Deneyimlerime göre, başvurduğunuz işler hakkında akıllı olduğunuz ve iyi hazırlanmış uygulamaları tamamlamak için zaman ayırdığınız sürece 30 iş teklifi size bol miktarda iş almanız için yeterlidir.

İş Arama

Ana sayfanız açık işleri listelendikçe otomatik olarak doldurur; yani, siz kaydırdıkça gönderiler yaşlanır. Bu işler, kayıt işlemi sırasında bir uzmanlık / ilgi alanı belirttiğiniz kategorilere dayanacaktır..

Aramanızı daraltmanıza yardımcı olacak bir dizi filtre var. Bunlar, bana başarı için en iyi şansı verecek yüksek kaliteli bir işe başvurduğumdan emin olmak için baktığım üç büyük şey:

 1. Ödeme Doğrulandı: Bireylerin hiçbir zaman doldurmayacakları bir iş ilan ettikleri birçok olay vardır. Bir müşterinin işi tamamlama konusunda ciddi olması durumunda ödemelerini doğrulayacağına inanıyorum. Aklımda, bunu yapmayan işlere başvurmak zaman kaybıdır ve.
 2. Müşteri Geçmişi: Yukarıdaki yoruma benzer şekilde, her zaman bir müşterinin işe alınmış olup olmadığını görmek isterim – bazı insanlar Upwork’te iş göndermekten gerçekten hoşlanıyor gibi görünüyor! Geçmiş işe alımları varsa, daha önce serbest çalışanların iş deneyimi hakkında ne düşündüklerini anlamak için herhangi bir incelemeyi okuyun.
 3. Teklif Sayısı: İş mükemmel görünse bile, zaten bir sürü uygulama varsa başvurma ihtimalim daha azdır. Unutmayın, öne çıkmak istiyorsunuz! Henüz çok fazla teklifi olmayan işler için erken başvurmak altın fırsatlar bulmanıza yardımcı olabilir.

Gözden Geçirme: Upwork üzerinde Serbest Çalışan olarak çalışmak

Teklif Gönderme

İşte daha önceki tüm çabalarınızın bir araya geldiği ve umarım işe ödül almanızla sonuçlanır! İş başvurusu söz konusu olduğunda, ayrıntılara dikkat etme ve kişiselleştirme önemlidir.

Uygulamamın kalabalığın arasında öne çıkmasına yardımcı olmak için her zaman yaptığım birkaç şey:

 • Mesajınızı kişiselleştirin: Mümkünse mesajda müşterinin veya şirketinin adını kullanın; bu müşterinin dikkatini çekmenin harika bir yoludur
 • İlginç bir “kanca” ya da giriş yapın: Bir düzine tekliften sonra hepsi aynı şekilde ses çıkarmaya başlar; Kendinizi öne çıkarın ve ilginç veya komik bir fıkra ile hatırlayın
 • İş tanımını okuduğunuzu gösterin: Başvurunuzun atılmasının en hızlı yolu sorulara cevap vermemek veya iş ilanında talep edilen örnekleri vermektir
 • İlgili örneklere işaret edin: Bir teknoloji şirketi için kameraman olarak başvuruyorsanız, sektöre özgü örneklere işaret edin, bunlar en sevdiğiniz örnekler olmayabilir, ancak muhtemelen müşteri için daha fazla anlam ifade edecektir
 • Akıllı sorular sorun: Can sıkıcı veya kibirli olarak karşılaşmak istemezsiniz, ancak alanınızda yeterlilik gösteren bir şey söylemek veya sormak, bir özgeçmişte bir çizgiden çok daha fazlası anlamına gelebilir
 • Konuşmayı sürdürmek: Müşterinin karar vereceği bir tarih belirtip belirtmediğine bakın; değilse, check-in yapmak ve başka soruları olup olmadığını veya verebileceğiniz örnekler / referanslar olup olmadığını görmek için üç veya dört gün beklerim.

Müşterilerle Çalışma

Sabit Fiyat ve Saatlik Projeler 

İş gerçekten başlamadan önce, müşteri ve serbest çalışanın bir ödeme oranı ve yapısı üzerinde anlaşması gerekir. Temel olarak, her ikisi de serbest çalışanın yapılan iş için düzenli olarak ödenmesini sağlamak için ayarlanabilir, aynı zamanda müşterilere ödeme serbest bırakılmadan önce işi onaylama yeteneği verir..

Sabit Fiyat Projeleri, açık ve kesin olarak tanımlanmış işler için en iyisidir; serbest çalışan onlardan ne beklendiğini ve ne zaman teslim edilmesi gerektiğini tam olarak bilir. Başlangıçta projenin farklı bölümlerini parçalayan “kilometre taşları” oluşturulabilir veya daha sonra projeyle ilgili ek çalışmalar ortaya çıktıkça eklenebilir. Freelancerlar tamamlandığında kilometre taşları için ödeme talep ediyor.

Diğer yandan, Daha az net tanımlanmış projeler için Saatlik Projeler tercih edilebilir, çalışma kapsamının zaman içinde gelişebileceği veya gereken zamanın daha az kesin olduğu durumlarda. Serbest çalışanlar, farklı iş akışlarını takip eden ve sık sık ekran görüntüsü alan Upwork’in masa uygulamasını kullanarak zamanlarını takip edebilir. İş haftalık olarak faturalandırılır.

Devam Eden İlişkiler

Upwork sadece platformda devam eden ilişkilere devam etmeyi kolaylaştırmakla kalmaz, aynı zamanda ilişkiler, serbest çalışan belirli bir müşteriden belirli bir miktar para kazandıktan sonra düşük hizmet ücretleri ile ödüllendirilir.. Platform aynı zamanda müşterilerin / serbest çalışanların profesyonel ilişkilerini “çevrimdışı” almasını engellemek için de bunu yapıyor. Upwork’ün “kesimi” birçok serbest çalışanın şikayet ettiği bir şeydir, bu yüzden iyi haber şu ki, zaman içinde sürekli olarak azalır.

Çatışma çözümü

Her şeyde olduğu gibi, müşterilerin ve serbest çalışanların teslim edilen iş veya ürün şartlarına katılmadıkları zamanlar olacaktır.. Bu, iletişiminizi Upwork üzerinde tutmanın yararlı olmasının en büyük nedenlerinden biridir. Bir anlaşmazlık varsa, bir arabulucu devreye girebilir. Hem müşteriler hem de serbest çalışanlar için, bir bireyin haksız olarak algılayabileceği bir iddiada bulunmak için resmi adımlar mevcuttur.

Geçmişte korku hikayeleri duymuş olmama rağmen, bir müşteriyle çatışmayı çözmeme yardım etmek için Upwork’e yaklaşmam gerektiğinden şanslıydım. Örneğin, saatlik bir proje üzerinde çalışıyorsanız, saatlerinizi her zaman masaüstü uygulamasıyla izlediğinizden emin olmak istersiniz; bir müşteri işe itiraz ederse, yalnızca izleyici tarafından yerleştirilen saatler boyunca korumanız olur. Serbest çalışanlar ayrıca sabit fiyatlı bir sözleşmede anlaşmazlıklara neden olabilirler; bu, her iki tarafı da arabuluculuk ve karşılıklı çözüm bulunamazsa gönüllü ücretli tahkime girecektir..

İşlerin Kapatılması ve Ücretlerin Alınması

Ödeme için Çalışma Gönderme

Serbest çalışan olarak, belirli bir projeyi tamamladığınızda, resmi olarak sunacak ve ödeme talep edeceksiniz. Bu noktada, müşterinin ya işi onaylaması ve ödemeyi onaylaması ya da revizyon istemesi için 14 günü vardır. Bu zaman diliminde hiçbir şey yapmazlarsa, ödeme otomatik olarak freelancer’a bırakılacaktır.

Gözden Geçirme: Upwork üzerinde Serbest Çalışan olarak çalışmak

Çift Kör Geribildirim

Çalışma bittikten sonra, her iki tarafın da birbirlerine geri bildirimde bulunmak için 14 günü olacak. Herhangi bir para değişimi varsa, proje tam olarak tamamlanmamış olsa bile müşterinin size geri bildirim verebileceğini lütfen unutmayın. Hem serbest çalışandan hem de müşteriden, iletişim, kullanılabilirlik, işbirliği vb. Gibi bir dizi farklı faktör üzerinde birbirlerini derecelendirmeleri istenecektir..

Geri bildirim çift kördür, yani sizinkini gönderene kadar geri bildirimlerini görmezsiniz. Bunun taraflar arasında dürüst geribildirimi destekleyen harika bir sistem olduğunu düşünüyorum. Daha önce de bahsettim, ama her zaman bir müşterinin açık bir işe başvurmadan önce aldığı (ve verdiği) incelemelere bakıyorum; Bu nedenle, daha sonra başka bir serbest çalışanı bilgilendirmeye yardımcı olabileceğini düşündüğüm ayrıntılı geri bildirimler sunacağımdan her zaman eminim.

Gözden Geçirme: Upwork üzerinde Serbest Çalışan olarak çalışmak

İş Başarı Puanınız (JSS)

Keşke Upwork deneyimimin başında daha fazla şey bilseydim keşke budur. Her freelancer’a bir JSS atanır ve yaklaşık iki haftada bir güncellenir. Ne yazık ki, Upwork bu puanın nasıl hesaplandığı konusunda özellikle şeffaf değil. Örneğin, bir iş yapılmadan çok uzun süre açık bırakılırsa veya belirtilen kategorilerin dışındaki işler için başvurursanız puanınız düşebilir..

ancak, yüksek bir puan elde etmek ve “en çok puan alan” bir serbest çalışan olmanın birçok avantajı vardır, profil sayfanızda bir rozet görüntülenmesi veya müşteri geri bildirimlerine yanıt verebilmesi gibi, bu puanı yüksek tutmak için elinizden geleni yapmaya gerçekten değer.

Ödeme Planı Ayarlama

Ödeme planları söz konusu olduğunda upwork son derece esnektir. Hesabınıza üç ayda bir, aylık, ayda iki kez veya haftalık olarak otomatik ödeme yapılmasını isteyip istemediğinize karar verirsiniz. Paranızı saklamak ve bir süre dokunmamak istiyorsanız bu harika. Ayrıca, istediğiniz zaman “şimdi ödeme almayı” seçebilir, banka havalesi veya üçüncü taraf ödeme sağlayıcısı kullanabilirsiniz. Tamamen size kalmış!

Gözden Geçirme: Upwork üzerinde Serbest Çalışan olarak çalışmak

Upwork Üzerinde Çalışmak 

Upwork, hem müşteriler hem de serbest çalışanlar için harika bir kaynaktır. Şahsen hem işlerin kalitesi hem de platformdaki yeteneklerden çok etkilendim. Bu noktada, tam zamanlı bir serbest çalışan olarak birincil gelir kaynağım. Ve sadece altı aydır platformdayken, zaten uzun vadeli profesyonel ilişkiler kurdum..

Dikkat edin, hepsi büyük fırsatlar değil; kesinlikle mümkün olduğunca az maliyetle daha fazla iş almak isteyen bazı müşteriler var. Bunlar istediğiniz işler değil. Bununla birlikte, ne koyduğunuzu çıkarın. Yeteneklerini önemseyen şirketlerle harika projeler üzerinde çalışmak istiyorsanız, profilinizin ve uygulamalarınızın mümkün olduğunca sağlam olduğundan emin olmak için önemli zaman ve çaba harcamanız gerekecektir. Bunu yaparak, bu platformu kullanarak kesinlikle verimli bir kariyere sahip olabilirsiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me