Facebook Reklamlarını Akıllı Yolla Pazarlayın (2020 TAVSİYE)

İşletmeniz bir süredir Facebook’ta etkin durumda, ancak yayınlarınız neredeyse hiç etkileşim görmüyor. İçeriğinizi tanıtmanın yeni yollarını arıyorsunuz ve Facebook reklamcılığının nasıl yardımcı olabileceğini merak ediyorsunuz.


Doğru yerdesiniz.

İşte bloglar ve küçük işletmeler için Facebook pazarlamasıyla ilgili her şey için bir rehber.

1İşletmenizi Optimize Etme Facebook Varlığı2İçeriklerinizi Dağıtmak için Facebook Reklamlarını Kullanma3İçleyicinizi Click4’e Getiren Facebook Reklamları Nasıl Oluşturulur?"@context":"http: \ / \ / schema.org","@type":"Eşya listesi","itemListElement": [{"@type":"SiteNavigationElement","durum": 1,"isim":"İşletmenizi Optimize Edin Facebook Varlığı","uRL":"https: \ / \ / www.websiteplanet.com \ / blog \ / nasıl kullanımlı-facebook-reklamlar \ / # Optimize-Sizin-İş-Facebook-Varlığı"}, {"@type":"SiteNavigationElement","durum": 2,"isim":"İçeriğinizi Dağıtmak için Facebook Reklamlarını Kullanma","uRL":"https: \ / \ / www.websiteplanet.com \ / blog \ / nasıl kullanımlı-facebook-reklamlar \ / #-dağıtın-Kişisel-İçeriğe-Facebook-Reklamlar-kullanma"}, {"@type":"SiteNavigationElement","durum": 3,"isim":"Kitlenizi Tıklamaya Getiren Facebook Reklamları Nasıl Oluşturulur","uRL":"https: \ / \ / www.websiteplanet.com \ / blog \ / nasıl kullanımlı-facebook-reklamlar \ / # Nasıl Yapılır-Create-Facebook-Reklamlar-O-Al-Sizin-İzleyici-to-Tıklama"}, {"@type":"SiteNavigationElement","durum": 4,"isim":"Şimdi Sıra Sizde","uRL":"https: \ / \ / www.websiteplanet.com \ / blog \ / nasıl kullanımlı-facebook-reklamlar \ / # Şimdi-It — s-Sizin-turn-"}]}

Bu kılavuzu, içeriğinizi pazarlama ve pazarlama hakkında bilmeniz gereken her şeyi Facebook reklamcılığıyla donatmak için yazdık..

Bu kılavuzun sonunda, aşağıdaki soruları güvenle cevaplayabileceksiniz… ve hatta bir arkadaşınıza veya girişimci arkadaşınıza bile yardımcı olabilirsiniz:

 • Facebook’ta ne tür içerik tanıtımı yapmalısınız??
 • Facebook reklamlarının maliyeti nedir??
 • Facebook reklamlarınız için en iyi kitleyi nasıl seçmelisiniz??
 • Facebook reklamlarınıza ne tür medya yerleştirmelisiniz??

Kaybedecek zaman yok. Başlayalım.

İşletmenizi Optimize Edin Facebook Varlığı

Facebook reklamlarının nasıl oluşturulacağına dalmadan önce, Facebook varlığınızdan en iyi şekilde yararlanmak için birkaç yararlı ipucunu ele alalım..

Neden? Çünkü ister Facebook’ta ister organik veya ücretli içerik yayınlayın, yayınlarınız Facebook sayfanıza ve – umarım – web sitenize geri dönecektir. Ayrıca, Facebook’taki organik içeriğiniz ve bağlantılarınız reklam erişiminizi en üst düzeye çıkarmanıza ve stratejinizi belirlemenize yardımcı olabilir.

Bir sonraki (veya ilk) Facebook reklamınızı göndermeden önce bu üç şeyi yapın.

1. Facebook İşletme Sayfanızı Oluşturun veya Güncelleyin

Şirketinizin mevcut marka bilinci oluşturma, web sitesi ve diğer işletme bilgilerine sahip olduğundan emin olun. Bir Facebook kullanıcısı İşletme Sayfanızı ücretli bir reklamdan tıklarsa, logonuzu tanımadıkları için onları kaybetmek istemezsiniz.

Unutmayın, Facebook Sayfanız reklam oluştururken önemli bir araçtır – bilen veya bilmeyen Facebook kullanıcıları için bir merkez görevi görür Sayfanızı “beğen”, ve yeni Facebook reklam kitlelerini keşfetmek için değerli bir kaynak olabilir.

2. Facebook İşletme Sayfanızı Ziyaret Edin

Organik içeriğinizin nasıl performans gösterdiğini buradan görebilirsiniz. Sayfanızı kimlerin ziyaret ettiğini ve nereden geldiklerini görürsünüz; bu, ücretli içeriğinizi doğru bir şekilde hedeflemenize yardımcı olabilir. Ayrıca, hangi organik içeriğin artırılmaya değer olabileceğini de belirleyebilirsiniz (tanıtım yapmak için ödeme yaparsınız).

3. Yarışmanıza Göz Atın

Facebook İşletme Sayfası Analizleriniz altında, şu adreste bir bölüm bulacaksınız: İzlenecek Sayfalar. Bu bölüm sayfa performansınızı Benzer Sayfalar veya rakiplerinizle karşılaştırır. Kendi sayfalarınızı ekleyebilir veya Önerilen Sayfalar bölümünden çekebilirsiniz. Rakiplerinizi tanımak önemlidir çünkü kitlelerini kendi reklamlarınızla da hedefleyebilirsiniz.

Şimdi, kitlenizi yakalayan ve tıklama oranınızı (TO) en üst düzeye çıkaran Facebook reklamlarının nasıl oluşturulacağı hakkında konuşalım.

Uzman İpucu: Sosyal medyanın güzelliği, kullanıcıların bazı pazarlama işlerini sizin için yapmasına izin verebilmenizdir. Web sitenize veya blogunuza içerik gönderirken şunları eklemeyi unutmayın sosyal paylaşım bağlantıları böylece okuyucularınız istedikleri yayınları kendi takipçileriyle kolayca paylaşabilir.

İçeriğinizi Dağıtmak için Facebook Reklamlarını Kullanma

Reklamcılık, küçük işletmeler için Facebook pazarlamasının önemli bir parçasıdır. İşletmeniz organik içeriğin ve ücretli reklamların sağlıklı bir karışımına zaman ve kaynak ayırmalıdır.

İşte Facebook’ta reklam vermekle ilgili birkaç önemli şey. En etkili Facebook reklamlarını oluşturmak istiyorsanız bunları aklınızda bulundurun.

1. Facebook “Soğuk” Satış İçin En İyisi Değil

Sizi hiç duymamış bir tüketicinin tek bir reklamdan tıklayıp dönüşüm gerçekleştirmesi pek olası değildir. Neden? Birincisi, Facebook son derece sosyal bir platform. Facebook’ta yeni bir ürün satmaya çalışmak, bir partideki arkadaşlardan sizden bir şey satın almalarını istemek gibidir.. İnsanlar (kasıtlı olarak) alışveriş yapmak için değil, rahatlamak ve sosyalleşmek için Facebook’u ziyaret ediyor.

Facebook satış hunisi genellikle şöyle görünür:

Facebook Reklamlarını Akıllı Yolla Pazarlayın (2020 TAVSİYE)

Bu nedenle, Facebook reklamları için en iyi içerik, dönüşüm hunisinin (TOFU) içeriği veya dönüşümlü içeriktir Facebook kullanıcılarını takipçilere ve olası satışların takipçileri.

E-kitaplar, kontrol listeleri, blog gönderileri, videolar ve diğer kaynaklardan bahsediyoruz. TO’nuzu en üst düzeye çıkarmak için marka bilinirliği ve dönüşüm hunisinin en üst kısmındaki müşterileri oluşturan içeriği seçin. Ayrıca, markanızla bir şekilde etkileşime giren Facebook kullanıcılarını hedeflemek için reklamları yeniden hedeflemeyi de düşünebilirsiniz (örneğin, bir video izleyerek, bir form doldurarak veya bir etkinlikle etkileşimde bulunarak).

2. Becerilerinize Yatırım Yapmayı Düşünün

İçin her zaman iyi bir zaman eğitime yatırım yapmak ve yetenek setini genişlet. Facebook, işletmeler için reklamcılık yeteneklerini sürekli olarak güncelliyor, bu nedenle bir reklam kursu almak çok faydalı. Teklif vermekten, metin yazarlığına ve kitleleri seçmeye, Facebook reklamcılığı kursları işletmenizi eğrinin önünde tutacak.

Udemy, Skillshare ve Lynda harika kurslar sunuyor ve Facebook bile bunlardan birini sunuyor.

3. Sabırlı Olun

Cidden, o satırı tekrar okuyun. Reklamlarınızın trafiği ve tıklamaları görmesi zaman alacaktır. Ayrıca, reklamlarınız en yüksek performansa ulaşmadan önce içeriğiniz, kitleniz ve bütçeniz için birkaç değişiklik yapmanız gerekir. Sonuçlar çaba gerektirir, aynı zamanda zaman alır. Bu noktayı yeterince vurgulayamayız.

Şimdi içeriğinizi pazarlamak ve dağıtmak için Facebook reklamlarını kullanma hakkında bilmeniz gereken her şeye ve harika reklamları nasıl oluşturacağınıza bakalım..

Uzman İpucu: Gibi bir sosyal medya aracı Sendible’ın içerik pazarlamacısı olarak hayatınızı çok daha kolay hale getirebilir. Facebook sayfanızı yönetebilir, yayınları planlayabilir, reklamlarınızın nasıl performans gösterdiğini takip edebilir ve hatta reklamlarınızdaki yorumları yanıtlayabilirsiniz – hepsi aynı yerden. Asla hiçbir şeyi kaçırmayacaksın!

Ve en iyi yanı, 30 gün boyunca ücretsiz deneyin.

Kitlenizi Tıklamaya Getiren Facebook Reklamları Nasıl Oluşturulur

Başlamak için Facebook ana sayfanızın sol tarafındaki menüde Keşfedin bölümünde bulunan Reklam Yöneticinize gidin..

Daha önce hiç kullanmadıysanız Reklam Yöneticisi, Facebook reklamlarınızı ve reklam kampanyalarınızı ayarlayıp oluşturacağınız, reklam tekliflerinizi yöneteceğiniz ve reklam performansınızı izleyeceğiniz yerdir. Facebook reklamcılığınız “ana üs” olarak düşünün. (Şanslısınız, kampanya oluşturmanıza ve yönetmenize yardımcı olabilecek bir Facebook reklam API’sı seçeneği de vardır.)

Bir reklam oluşturmak için Kampanyalar, Reklam Kümeleri veya Reklamlar sekmelerinizin sol üst köşesinde bulunan yeşil renkli Oluştur + düğmesini tıklayın.

Facebook Reklamlarını Akıllı Yolla Pazarlayın (2020 TAVSİYE)

Uzman İpucu: Yazım hatası kadar aptalca bir şey olduğu için etkileşim ve dönüşümleri kaçırmayın. Evet, kötü dilbilgisi aslında size paraya mal olabilir.

Şiddetle tavsiye ediyoruz Grammarly. Tarayıcı uzantısını yüklemek ücretsizdir ve çevrimiçi içeriğinizin ve Facebook reklamlarınızın hatasız olduğundan emin olmak için yazımınızı ve dilbilginizi gerçek zamanlı olarak kontrol edecektir..

Birinci Adım: Facebook Reklam Kampanyanız

Bir Facebook reklamı oluşturmanın ilk adımı bir kampanya hedefi seçmektir. (Yalnızca bir reklam yayınlasanız bile, her zaman bir kampanya oluşturarak başlarsınız.)

Kendinize sorun: Facebook reklamınızın ne yapmasını istiyorsunuz? Daha fazla trafik alıyor musunuz? Marka bilinirliğinizi artırın? Bu hedef, reklam oluşturma sürecinin geri kalanını etkileyecektir. Her hedefle ilgili daha fazla bağlama ihtiyacınız varsa, fareyle her kutunun üzerine gelin ve açılan küçük “i” yi tıklayın.

Facebook Reklamlarını Akıllı Yolla Pazarlayın (2020 TAVSİYE)

İçeriğinizi en iyi şekilde dağıtmak ve tıklamalar almak için, Farkındalık veya Düşünme altındaki hedefleri seçmenizi öneririz. Bu hedefler, erişim ve alaka düzeyini önceliklendirir – reklamlarınızın en alakalı Facebook kullanıcılarından tıklama almasını ve yukarıda bahsettiğimiz TOFU içeriğiyle en iyi uyumu sağlar.

Örnek olarak, Marka bilinirliğini seçeceğim.

Devam etmeden önce kampanyanıza bir ad verin ve bir A / B testi çalıştırmak mı yoksa bütçenizi reklam kümelerinde optimize etmek isteyip istemediğinizi seçin. Devam’ı tıklayın.

İkinci Adım: Facebook Reklam Setiniz

Sonraki sayfa, reklam kümenizi oluşturduğunuz yerdir. Referans için bir reklam kümesi aynı bütçe, teklif verme, yayınlanma zamanlaması, kitle hedefleme ve yerleşim altında faaliyet gösteren bir reklam koleksiyonudur. bir ilan Facebook kullanıcılarınızın gördüğü bireysel reklamı ifade eder – resim, kopya ve harekete geçirici mesaj.

İlk olarak, reklam kümenize bir ad verin. Kampanya sonuçlarını ve raporlarını okurken bu adı arayacaksınız.

Facebook Reklam Kitlenizi Tanımlama

Bir sonraki adım, reklamlarınızı görmek istediğiniz kişileri seçmektir. Facebook, diğer kampanyalarda veya reklam kümelerinde kullanmak üzere kitleler oluşturmanıza ve kaydetmenize olanak tanır; aynı kişileri birden fazla hedeflemek istediğinizde kullanışlı bir araçtır. Özel Kitle veya Benzer Kitle oluşturabilirsiniz.

Facebook dönüşüm huninizin üst kısmındaki kullanıcılara ulaşmak için, Mevcut İzleyicilerinize ve müşterilerinize “benziyor” olmaları nedeniyle içeriğinizle ilgilenmesi muhtemel yeni kullanıcılar Benzer bir Kitle oluşturmanızı öneririz.

Benzer Kitleler Özel Kitleleri taklit eder, bu nedenle Özel Kitle oluşturma ilk. Bu strateji, Facebook reklamlarınızı tıklama olasılığı daha yüksek olan yeni Facebook kullanıcılarını hedeflemenize yardımcı olacaktır.

Facebook Reklamlarını Akıllı Yolla Pazarlayın (2020 TAVSİYE)

Bu bölümde, kitlenizin yerini, yaşını, cinsiyetini, dilini ve ayrıntılı özelliklerini (hedefleyebileceğiniz veya hariç tutabileceğiniz) de tanımlayabilirsiniz. Yeni, alakalı kitle üyelerine ulaşmanın bir başka yolu da bir bağlantı eklemektir. Bu, İşletme Sayfanız, uygulamanız veya etkinliğinizle etkileşimde bulunan veya bağlantı kuran Facebook kullanıcılarına ulaşır ve kitlenizi daha da daraltır.

Facebook Reklamlarını Akıllı Yolla Pazarlayın (2020 TAVSİYE)

Facebook Reklamlarınızı Yerleştirme

Şimdi reklamlarınız için bir yerleşim seçme zamanı. Kampanyanızın erişimini ve bütçesini en üst düzeye çıkarmak için Otomatik Yerleşimler’i seçmenizi öneririz. Facebook, reklamlarınızı en iyi performansı gösterebilecekleri yerlerde gösterir.

Reklam yerleşimleri mobil ve masaüstü bilgisayar, Facebook ve Instagram yayınlarını, Hikayeleri, Önerilen Videoları ve daha fazlasını içerir.

Facebook Reklam Bütçenizi ve Planlamanızı Ayarlama

Facebook reklam kümenizi oluşturmanın son adımı, reklam bütçenizi ve planlamanızı oluşturmaktır.

Reklam Dağıtımı için Optimizasyon seçeneğini görürsünüz. Bu Facebook’a sonunda kampanyanızın ne yapmasını istediğinizi söyler. Kampanya hedefim için Marka Bilinirliği’ni seçtiğim için Facebook bunu otomatik olarak Reklam Hatırlama Artışı olarak ayarlıyor, yani reklamımı hatırlaması en muhtemel kişilere gösterecekler.

Görebileceğiniz diğer seçenekler, Bağlantı Tıklamaları (kullanıcıları web sitenize çeken), Dönüşümler (insanları potansiyel müşterilere veya müşterilere dönüştüren) veya Uygulama Yükleme (insanları uygulamanızı yüklemeye teşvik eden). Bu seçenekler kampanya hedefinize göre değişiklik gösterir.

Ayrıca, teklif verme ve bütçeleme seçenekleri de kampanya hedefinize göre değişiklik gösterir. Hedefim Marka Bilinirliği olduğundan, yalnızca Günlük Bütçe veya Yaşam Boyu Bütçe seçmem isteniyor. Facebook daha sonra gösterim başına beni ücretlendirecek.

TBM hedefleri için (Dönüşümler, Potansiyel Formlar ve Bağlantı Tıklamaları gibi) reklamlarınıza teklif vermeniz gerekir. Teklife karar vermek için Facebook’u seçebilir veya teklifleri manuel olarak verebilirsiniz. Birçok kişi Facebook reklamlarının maliyeti konusunda endişeli, ancak gerçekten istediğiniz kadar çok veya az harcayabilirsiniz.

Son olarak, reklam zaman planlamanızı tanımlayın. Reklamınızı sürekli yayınlayabilir veya kampanyanız için başlangıç ​​ve bitiş tarihleri ​​belirleyebilirsiniz. Bu tarihlerde reklamınızı her zaman veya yalnızca belirli gün ve saatlerde (ör. Çalışma saatleri veya hafta sonları) yayınlamayı seçebilirsiniz..

İçeriğinizle en fazla insana ulaşmak için reklamlarınızı her zaman yayınlamanızı öneririz.

Uzman İpucu: Facebook sayfanızın markanızın takipçisini büyütmenin harika bir yolu olduğunu zaten biliyorsunuz, ancak posta listenizi büyütmek için kullanabileceğinizi biliyor muydunuz?

Profesyonel e-posta pazarlama hizmetinin bir parçası olarak, Karşılaştırma E-postası bir Facebook Sayfası Kayıt Formu Uygulaması sunuyor. Kurulumu kolaydır ve Facebook sayfanızda bir kayıt formu sekmesi oluşturmak için tek yapmanız gereken birkaç tıklamadır. Formunuzun görünümünü kolayca özelleştirebilirsiniz.

Benchmark’ın sunduğu gibi sonsuza dek ücretsiz e-posta pazarlama planı, denememek için bir sebep yok.

Üçüncü Adım: Facebook Reklamınız

Son adım, kullanıcıların Facebook yayınlarında veya başka yerlerde görecekleri gerçek Facebook reklamınızı oluşturmaktır.

Bu, tartışmasız sürecin en önemli adımıdır çünkü insanlar Facebook reklam içeriğinize göre tıklayıp tıklamayacaklarına karar vereceklerdir. Facebook reklam görüntüleriniz ve kopyanız, reklam, kullanıcıları ve takipçileri potansiyel müşterilere dönüştürür.

Facebook Reklam Biçimi

İlk olarak, reklam biçiminizi seçin. Kullanıcılara kaydırabilecekleri birden fazla görüntü gösteren Tek Görüntü, Video veya Atlı Karınca seçebilirsiniz. Facebook ayrıca kısa süre önce, seçildiyse kullanıcılara reklamınızla etkileşime girdiklerinde mobil bir açılış sayfası gösteren Anında Deneyimler ekledi.

Facebook Reklam Metni ve Medyası

Facebook reklamınızın biçimi, reklam medyanızı nasıl gireceğinizi ve kopyalayacağınızı belirler. Tek Resim veya Video reklam için, reklam medyanız olarak en fazla altı resim, video veya slayt gösterisi yükleyebilirsiniz.

Facebook, bu reklamın her reklam yerleşiminde (Yayınlar, yayın içi ve hem Facebook hem de Instagram Hikayelerinde) gösterilebileceği için video reklamların 15 saniyeden az olmasını önerir..

Uzman İpucu: Yalnızca en iyi Facebook video reklam spesifikasyonlarını kullandığınızdan emin olmak ister misiniz? Bir araya getirdik yardımcı olabilecek bir rehber!

Bir resim yüklüyorsanız, Facebook reklam boyutunuzun 1080 x 1080 piksel ve 1: 1 kırpma oranında olduğundan emin olun. Reklam dağıtımınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız% 10’dan daha az yer paylaşımlı metin içeren resimleri seçin. Bu, reklam metninizi reklam metniniz, başlığınız ve haber feed’inizin bağlantı açıklaması için kaydetmeniz gerektiği anlamına gelir. Reklam metniniz, çoğu reklam yerleşiminde görüneceğinden en öncelikli önceliğiniz olmalıdır.

Başlığınız, bağlantı açıklamanız, web sitesi önizlemeniz ve harekete geçirici mesajınız (CTA), Masaüstü Haber Beslemeleri, Instagram Beslemeleri ve daha fazlası gibi birkaç önemli yerleşimde görünecektir. (Reklamınızın farklı yerleşimlerde nasıl göründüğünü önizlemek için reklam önizlemesinin üstündeki açılır düğmeyi tıklayın.)

Facebook Reklamlarını Akıllı Yolla Pazarlayın (2020 TAVSİYE)

Reklam içeriğinize bağlı olarak, “İndir”, “Daha Fazla Bilgi Edinin”, “Kaydolun” ve “Abone Ol” gibi CTA’ları seçmeyi düşünün. Bunlar, kullanıcıların çok fazla zaman veya para harcamadan ilgi göstermelerini sağlayan düşük taahhütlü eylemlerdir.

Son adıma hazır mısınız? Kitlenizi daha da hassaslaştırmak için URL parametreleri ve dönüşüm izleme ekleyin. Bu araçlar, bir işlemi tamamlamadan önce web sitenizi ziyaret eden kitle üyelerini yeniden hedeflemenize veya platformdan çıkan Facebook kullanıcılarını izlemenize yardımcı olabilir..

Burada işiniz bittiğinde, kampanyanızı tamamlamak için Onayla’yı tıklayın. Tebrikler! İçeriğinizi akıllı bir şekilde pazarlamak için bir Facebook reklam kampanyası oluşturdunuz.

Şimdi senin sıran

Facebook reklamları inanılmaz derecede etkili markanızı veya işletmenizi tanıtmak söz konusu olduğunda. Yalnızca alakalı kitlelere ulaşmanıza ve yüksek hedefli hedefler belirlemenize yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda içeriğinizin kalabalık ve gürültülü bir platformda öne çıkmasına da yardımcı olurlar. Daha da önemlisi, kitle üyelerinizin Facebook kullanıcılarından İşletme Sayfası takipçilerine ve sonunda potansiyel müşterilere ve ödeme yapan müşterilere geçişine yardımcı oluyorlar.

Başarı için son bir sır ister misiniz? Kullanabileceğiniz tüm kaynaklardan yararlanın. Sosyal medya yönetim araçları – hem ücretsiz hem de ücretli – analizlere göz atarken zamanlama konusunda size yardımcı olabilir. Artık Facebook reklamlarının sizin için çalışmasını sağlamaktan başka mazeretin yok!

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map