Cloud vs. VPS Hosting – Hangisi Daha Ucuz ve Daha Güvenli? 2020

Web sitenizde paylaşılan barındırma süresi aşılmışsa ve daha iyi bir çözüme ihtiyacınız olduğuna karar verdiyseniz, VPS veya bulut barındırma konusunu düşünmenin zamanı gelmiştir. Her ikisi de size daha fazla güvenilirlik, performans ve genişletmeniz gereken kaynakları sağlar.


Ancak hangi seçeneğin sizin için en iyi olduğuna nasıl karar verirsiniz??

Cevap iş gereksinimlerinize bağlıdır. Hosting her tür kendi artıları ve eksileri vardır.

Örneğin, VPS daha iyi güvenlik avantajına sahip olsa da, üzerine kurulduğu fiziksel sunucuda bir arıza varsa potansiyel olarak başarısız olabilir. Bulut barındırma, size neredeyse sınırsız ölçeklenebilirlik sağlar, ancak web tabanlı olduğu için kötü niyetli saldırılara karşı daha savunmasızdır.

Doğru kararı vermenize yardımcı olmak için, VPS ve bulut barındırma hizmetlerini birkaç önemli alanda yan yana karşılaştırdık:

 • Verim
 • Ölçeklenebilirlik
 • Güvenlik
 • Özelleştirme
 • Fiyat

Ayrıca, VPS’nin bulut barındırma ve tersini geçtiği birkaç senaryoyu inceleyeceğiz ve en iyi barındırma hizmetleri.

VPS vs Cloud Hosting Hangisini Seçmelisiniz-image1

VPS Hosting’e Genel Bakış

VPS, Sanal Özel Sunucu anlamına gelir. Size özel bir sunucunun avantajlarını sunan bir barındırma türüdür – ancak yüksek fiyat noktası olmadan.

VPS hosting sanal olarak birçok bireysel sanal sunucuya bölünmüş fiziksel bir sunucu kullanır. Bu sunucuyu hala başka kullanıcılarla paylaşıyor olsanız bile, doğrudan rekabet yoktur. İşletim sisteminizi ve yazılımınızı istediğiniz gibi de yapılandırabilirsiniz: istediğiniz gibi yeniden düzenleyip süsleyebileceğiniz bir kınamak gibi düşünün.

Ancak VPS hosting birkaç dezavantaj ile geliyor. Çünkü bir fiziksel sunucuda çok sayıda sanal bölüm var, başka bir VPS çok fazla kaynak tüketiyorsa performans dalgalanabilir. Kurulumu özelleştirirken ne yaptığınızı da bilmeniz gerekir, böylece VPS barındırma hizmetinden en iyi şekilde yararlanmak için teknik becerilere ihtiyacınız vardır.

Birçok hosting şirketi VPS planları sunar. InMotion Hosting sürekli olarak olumlu eleştiriler alan biridir. Her durumda, emin olmak için sunulan özellikleri karşılaştırmak her zaman iyi bir fikirdir en iyi teklifi alıyorsun.

VPS vs Cloud Hosting Hangisini Seçmelisiniz-image2

En İyi VPS Hosting Hizmetleri

Barındırma uzmanlarımız web barındırma hizmeti veriyor ve nefes alıyor ve kimsenin sormasını daha iyi düşünemedik. İşte en iyi önerileri:

 1. arasi – İki ABD veri merkezi, her sahilde bir tane, ABD ve ötesinde mükemmel yükleme hızları sağlar. Tüm VPS makineleri% 100 SSD’dir, fiyatlar mantıklıdır ve% 99,9 kesintisiz çalışma garantisi vardır. Tüm büyük işletim sistemleri ve kontrol panelleri desteklenir.
 2. Hostinger – Uygun maliyet ve paranızın karşılığını veren bir endüstri lideri olan Hostinger, hem Linux hem de Windows yönetilmeyen VPS çözümleri sunar. Geniş kaynaklar ve şirketin mükemmel 7/24 destek hizmeti, bazen kekinizi yiyip de yiyebileceğinizi gösterebilir..
 3. ScalaHosting – VPS hosting konusunda uzmanlaşmış, Teksas merkezli bir sunucu. Dallas veya Sofya, Bulgaristan veri merkezleri arasında seçim yapın ve siber güvenlik kalkanı, ücretsiz web sitesi geçişleri, ücretsiz yedeklemeler ve kolay sunucu yönetimi gibi güçlü özelliklerin keyfini çıkarın.
 4. Hostwinds – On farklı VPS kurulumu Hostwinds’i her boyutta web sitesi ve proje için mükemmel bir seçim haline getirir. Hem yönetilen hem de yönetilmeyen planlar mevcuttur ve gecelik yedeklemeler ve kurumsal güvenlik duvarı gibi yararlı özelliklere erişebilirsiniz..
 5. Liquid Web – Paylaşımlı barındırma işleminden vazgeçen ve yalnızca üst düzey barındırma çözümlerine odaklanan birkaç şirketten biri. Bu butik hizmet daha yüksek bir fiyata geliyor, ancak iyi bir nedenden dolayı: bağımsız karşılaştırmalar Liquid Web’i sektördeki en hızlı ev sahiplerinden biri olarak derecelendiriyor ve tüm planlar arasında bir güvenlik duvarı, DDoS koruması, ücretsiz yedekleme alanı ve mevcut uzman kişisel yardım bulunuyor 24 / 7.

Cloud Hosting’e Genel Bakış

Bulut barındırma ve VPS barındırma arasındaki en büyük fark, bulut barındırma işleminin tek bir fiziksel sunucuda segment olmak yerine birçok farklı fiziksel sunucu kullanmasıdır.

Bu, tüm dünyadaki fiziksel sunuculardan kaynak çekecek ve işlem gücü kullanacağınız anlamına gelir. Neredeyse sınırsız kaynaklara erişebileceksiniz ve daha düşük hız riski yok.

Bulut barındırma ile büyük artı, daha fazla esneklik sağlaması ve trafikte dalgalanmalar yaşadığınızda performansı garanti etmesidir. Sizi tek bir sunucunun sınırlamalarıyla sınırlamak yerine, ihtiyaç duyduğunuzda daha fazla sunucu kaynağına dokunmanız yeterlidir. Bir fiziksel sunucu arızalanırsa web sitenizin kapanma riski de yoktur, çünkü başka bir sunucu yerine geçecek.

Bununla birlikte, bulut barındırma, VPS barındırma kadar çok özelleştirme seçeneği sunmaz ve barındırıcınız size bu özelleştirilebilirliğe izin veriyorsa, bulut tabanlı bir sunucuyu yapılandırmak için genellikle çok daha fazla teknik bilgiye ihtiyacınız olacaktır..

Barındırma sağlayıcılarının artan sayıda uygun fiyatlarla bulut hosting sunuyor. Örneğin Liquid Web, bir dizi bulut barındırma seçeneği sunar – Cloud VPS, bulut barındırma işleminin tüm ek avantajlarına sahip bir VPS barındırma seçeneği. Bu, özelleştirme ve güvenilirlik arayan büyük işletmeler için en iyi seçeneklerden biri olmasını sağlar.

En İyi Bulut Hosting Hizmetleri

Ne söylemek zorunda olduklarını görmek için hosting uzmanlarımıza geri döndük. İşte en iyi bulut barındırma önerileri:

 1. Liquid Web – Bu, her boyuttaki işletmeler için birinci sınıf bir ev sahipliği yapmaktadır. Burada yüksek performanslı bulut VPS ve buluta özel planlar, özel bulut barındırma ve hatta özel çözümler bulabilirsiniz.
 2. SiteGround – Bu kullanıcı dostu ana bilgisayar, SSD depolama ve 5 TB veri aktarımını içeren otomatik olarak ölçeklendirilebilir, özelleştirilebilir, yönetilen bulut barındırma çözümleri sunar. Tüm bulut barındırma planları 7/24 VIP desteği ile gelir.
 3. Mükemmel İnternet – Bu ana bilgisayar, tamamen özel, garantili kaynaklara sahip bulut barındırma çözümlerinde uzmanlaşmıştır. Uzun vadeli bir taahhüt olmadan aylık ödeme yapmayı seçebilirsiniz.
 4. Cloudways – Adından da anlaşılacağı gibi, Cloudways tam olarak yönetilen bulut barındırma konusunda uzmanlaşmıştır. Bu ana bilgisayar ile sitenizi oluşturmaya ve büyütmeye odaklanabilirken, diğer her şey sizin için halledilir.
 5. FastComet – Burada Cloud VPS’yi SSD tabanlı sunucularda barındırıyorsunuz ve sunucunuz birkaç dakika içinde dağıtılacak. Geliştiriciler tam kök erişimi ve otomatik yedeklemeleri takdir edecek.

Üstün Güvenilirlik ve Hız için Performans Öncelikleri

Web sitenizi paylaşılan bir barındırma planından taşıyorsanız, hem VPS hem de bulut barındırma ile fark edeceğiniz en büyük farklardan biri performanstır. Her iki barındırma türüyle elde edeceğiniz hız, kararlılık ve güvenilirlik, paylaşılan barındırmadan çok daha üstündür. Bununla birlikte, ikisi arasında performans seviyelerinde bazı farklılıklar vardır.

VPS

Bulut barındırma popüler olmadan önce, VPS, özel bir sunucu için prim ödemeden alabileceğiniz en iyi performans sergileyen seçimdi. VPS ile, diğer web siteleriyle paylaşmanız gerekmeyeceği garanti edilen sunucu kaynaklarına sahip olursunuz, ve sayfa yükleme hızlarınız paylaşılan barındırmadan daha yüksek olacaktır.

Ancak VPS barındırma, kendi ayrı bölümünüz olsa bile, web sitenizin hala fiziksel bir sunucuda barındırılmasıyla sınırlıdır. Aynı sunucuda başka web siteleri de var, bu yüzden küçük olsa bile, başka bir web sitesi bir sürü kaynak kullanıyorsa web sitenizin etkilenme şansı hala var. VPS’niz ayrıca fiziksel sunucunun kapasitesi ve donanımı ile sınırlıdır.

Bulut

Bulut barındırma, mükemmel performans seviyeleri sunmak için dünya çapında birçok sunucudan yararlanır. Örneğin, Black Friday satışları gibi yüksek talep dönemlerinde bile bulut barındırma aynı hızı ve güvenilirliği sağlar. RAM’i (bellek) ve CPU gücünü çeşitli sunuculardan alabilmek en beklenmedik trafik artışlarını bile ele alma konusunda eşsiz bir yetenek.

Bulut barındırma, dosyaları ve işlevsel sorumlulukları başarısız olursa başka bir sunucuya taşıyabilme özelliği nedeniyle kesintilere karşı da korunur.

Kazanan…

Bulut barındırma, performans ve güvenilirlikte zirveye çıkıyor.

Web siteniz büyüdüğünde ölçeklenebilirlik

İşletmeniz büyüdükçe, barındırma hizmetinizin web sitenizdeki artan taleplerle başa çıkabilmesi önemlidir. Ölçeklenebilir barındırma, çoğu işletme sahibi için bir önceliktir. İhtiyaçlarınız için en iyi barındırma çözümünü ararken, sağlayıcıyla ölçeklendirmenin ne kadar kolay olacağını düşünün. Sadece şimdi neye ihtiyacınız olduğuna bakmayın – gelecek için plan yapın.

VPS

VPS, paylaşılan barındırma işleminden daha fazla miktarda sunucu kaynağı sunabilse de, ölçeklenebilirliği barındırıldığı fiziksel sunucu ile sınırlıdır. Sanal sunucunuzdaki kullanılabilir belleği ve CPU gücünü artırabilirsiniz, ancak bu miktarlar hala sabittir. Fiziksel sunucunun sağlayabileceği belirli miktarda kaynak var.

VPS barındırma hizmetinizi fiziksel sunucunun sınırlarının ötesine ölçeklendirmek için yeni bir plana geçmeniz gerekir. Gibi bazı ana bilgisayarlar InterServer (incelemenin tamamını buradan okuyun), yeni sunucuya taşınırken web sitenizdeki aksaklıkları en aza indirmeye çalışacaktır, ancak bazı kesinti süreleri kaçınılmazdır.

Bulut Barındırma

Bulut barındırma, VPS barındırma ile karşılaştırıldığında büyük bir avantaja sahiptir. Tek bir fiziksel sunucu ile sınırlı değildir, dolayısıyla ölçeklenebilirlik seçenekleri neredeyse sınırsızdır. İşletmeniz büyüdükçe, bulut barındırma hizmetiniz sizinle birlikte büyüyerek daha yüksek bant genişliği, depolama, bellek ve işlem gücü sunar.

Bulut barındırma ile, örneğin büyük bir satış veya tanıtım sırasında daha fazla bant genişliğine ve diğer kaynaklara ihtiyacınız olacağını biliyorsanız, barındırma planınızı fazladan trafikle başa çıkacak şekilde kolayca ölçeklendirebilirsiniz. Liquid Web (uzman incelememizi buradan okuyun) daha sonra yeniden ölçeklendirme esnekliği sağlar, böylece kullanmadığınız kaynaklar için ödeme yapmazsınız.

Kazanan…

Bulut barındırma, size VPS barındırmadan çok daha fazla ölçeklenebilirlik seçeneği sunar.

Özelleştirme Kontrolleri: Web Siteniz, Sizin Yolunuz

İşiniz büyüdükçe sunucu ayarlarınızı özelleştirme özelliği daha da önem kazanır. Bu açıdan, hem VPS hem de bulut barındırma, kurulumunuz üzerinde çok az kontrole sahip olduğunuz paylaşılan barındırma üzerinde büyük avantajlara sahiptir..

Yapılandırma seçenekleri arasında uygulamalar, güvenlik, bölümleme, yedeklemeler, PHP sürümleri ve çok daha fazlası bulunur. Barındırma hizmetinizden en iyi şekilde yararlanmak için bazı teknik bilgilere ihtiyacınız olacaktır – barındırma sağlayıcısının daha karmaşık görevlerle ilgilendiği “yönetilen” bir plan seçmediyseniz.

VPS

VPS hosting, size özel bir sunucuda olduğu gibi özelleştirilebilirlik düzeyine erişmenizi sağlar. Tam kök erişimine sahip olmak, VPS kurulumunuzun her yönünü kontrol edebileceğiniz anlamına gelir, işletim sistemi dahil (genellikle Linux veya Windows). Bununla birlikte, tüm barındırma sağlayıcıları Windows VPS sunmaz, bu nedenle bir Windows Sunucusu yüklemek istiyorsanız, alışveriş yapmanız gerekir.

Bulut Barındırma

Bulut barındırma ayrıca size bir dereceye kadar özelleştirilebilirlik sağlar. Örneğin, şunları yapabilirsiniz: güvenlik duvarlarını yapılandırın, ağ mimarinizi değiştirin ve yük dengesini uygulayıng. Ancak, barındırma hizmetiniz geniş bir sunucu ağı üzerine kurulduğundan, barındırma şirketinizin bulut barındırma hizmetinizin verimli bir şekilde çalışmasını sağlamak için belirli ayarlar üzerindeki denetiminizi sınırlaması gerekir.

Bulut barındırma, nasıl kurulduğundan dolayı diğer barındırma türlerinden daha karmaşıktır. Kullanabileceğiniz yapılandırma seçeneklerinden tam olarak yararlanmak için daha fazla teknik bilgiye ihtiyacınız olacak.

Kazanan…

Üstün özelleştirme seçenekleri sunan ve bulut barındırma hizmetinden daha az teknik uzmanlık gerektiren VPS.

Güvenli ve Güvenli: Kötü Amaçlı Saldırılara Karşı Koruma

Elbette bir iş yürütürken güvenlikle ilgili önemli noktalar önemlidir. Yeterli bir şekilde korunmuyorsanız, bilgisayar korsanlığı, DDoS saldırıları ve kötü amaçlı yazılım bulaşmalarından faydalanabilirsiniz. Yalnızca farklı barındırma türleri farklı güvenlik kaygıları taşımakla kalmaz, aynı zamanda farklı sağlayıcılarla değişen düzeylerde güvenlik önlemleri alırsınız..

VPS

VPS hosting size yüksek düzeyde güvenlik sağlar – özel bir sunucu ile karşılaştırılabilir. Her VPS, aynı fiziksel sunucudaki diğer VPS’lerden ayrı olduğundan, sunucudaki başka bir web sitesi saldırıya uğramış veya kötü amaçlı yazılım bulaşmış olsa bile web siteniz etkilenmez. Ayrıca, tek bir fiziksel sunucuda barındırılması, güvenliğin bulut barındırma ile olduğundan daha sıkı olduğu anlamına gelir.

Ancak, VPS barındırma işleminin risksiz olmadığını bilmelisiniz. Sunucunuzdaki başka bir web sitesine bir DDoS saldırısı yapılırsa, saldırı yeterince büyükse fiziksel sunucu yine de etkisiz olabilir. Bir VPS’deki kendi güvenlik özelleştirmelerinizden ve kurulumlarınızdan da sorumlusunuz, bu nedenle koruma seviyesi VPS’nizi güvende tutmak için aldığınız önlemlere bağlıdır.

Bulut Barındırma

Bulut barındırma ile web siteniz diğerlerinden ayrı tutulduğu için güvenlik seviyeleri nispeten yüksektir. Barındırma sağlayıcınız tarafından sunulanların üzerine kendi güvenlik önlemlerinizi koyabileceksiniz. Bununla birlikte, temel sınırlama, kurulumun bulut tabanlı doğasıdır.

Barındırma, web sitenizi tamamen güvende tutmayı zorlaştıran birden fazla fiziksel sunucuya yayılmıştır. Tüm web tabanlı hizmetler gibi, güvenlik açıkları da vardır: bulut barındırma kötü niyetli saldırılara maruz kalma olasılığı daha yüksektir.

Kazanan

Tek bir fiziksel sunucudaki konumu nedeniyle çok daha yüksek güvenlik seviyeleri sunabilen VPS barındırma.

Maliyet Konuları: Karşılanabilirlik ve Değer

Hem VPS hem de bulut barındırma, adanmış barındırma avantajlarının çoğunu sağlarken, adanmış sunuculardan çok daha uygun fiyatlı. Bu iki seçenek, güvenilir, yüksek performanslı barındırma hizmetlerine daha fazla erişebileceğiniz ve paranızın karşılığını tam olarak alacağınız anlamına gelir.

VPS

Bir VPS sadece özel bir sunucudan daha ucuz ve daha iyi bir değer değil, aynı zamanda bir öngörülebilir aylık maliyet. Her ay planınızı seçiyorsunuz ve vaat ettiğiniz miktarda kaynak alıyorsunuz.

VPS barındırma fiyatları, kaynak sınırları, sunucu özellikleri ve istediğiniz destek düzeyi gibi çeşitli faktörlere bağlı olarak farklılık gösterir.

Bulut Barındırma

Sınırsız kaynakları ve mükemmel ölçeklenebilirliği ile bulut barındırma, VPS barındırmadan daha pahalıdır. Hala para için mükemmel değer, ancak, genellikle özel bir sunucudan çok daha uygun fiyatlı.

Bulut barındırma için aylık maliyetler VPS barındırmadan daha az tahmin edilebilir ölçeklenebilirlik seçenekleri nedeniyle. Örneğin, trafik artışları yaşıyorsanız, aylık maliyetleriniz normalden daha yüksek olacaktır. Ancak, trafiğiniz normalden düşükse, daha az ödeme yapabilirsiniz..

Kazanan…

Peki, fiyat açısından açık bir kazanan yok. VPS daha ucuzdur ancak daha az ölçeklenebilirlik sunar. Bulut barındırma maliyetleri daha yüksektir, ancak paranın değeri ek maliyetleri kabul edilebilir kılar.

VPS ve Bulut Barındırma: Sizin için Doğru Olanı Seçme

VPS ve bulut barındırma, web siteniz paylaşılan barındırmadan fazla büyüdüğünde cazip seçeneklerdir. Her ne kadar bulut barındırma mevcut eğilim olsa da ve giderek daha fazla sağlayıcı çeşitli bulut barındırma seçenekleri sunuyor olsa da, VPS hala sağlam ve güvenilir bir seçimdir.

özellikVPSBulut
  Tek bir fiziksel sunucuda barındırılıyor
  Birden çok fiziksel sunucuda barındırılıyor
  Son derece yüksek güvenlik seviyesi
  Mükemmel özelleştirme seçenekleri
  Temel özelleştirme seçenekleri
  Özel kaynaklar
  Sınırsız kaynaklar
  Yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik
  Trafik dalgalanmalarıyla baş edebilme garantisi
  Yüksek kullanılabilirlik

Web siteniz için doğru barındırma türünü seçmek, bütçeniz, aldığınız web trafiği miktarı ve teknik yetenekleriniz gibi bir dizi faktöre bağlıdır. Birkaç senaryoya bakalım:

Aşağıdaki durumlarda VPS’yi seçin:

 • İşletmeniz nispeten küçük ve aylık web trafiğiniz tahmin edilebilir (büyük trafik artışları yok)
 • VPS’nizi özelleştirmek için yeterli teknik bilgiye sahipsiniz
 • Web sitenize yapılan kötü amaçlı saldırılardan endişe duyuyorsunuz

Aşağıdaki durumlarda Cloud Hosting’i seçin:

 • Çok teknoloji meraklısınız ve bulut tabanlı sunucu özelleştirmelerini kolayca halledebilirsiniz
 • Hem öngörülebilir hem de öngörülemeyen trafik ani artışları elde eden büyük bir web tabanlı iş yürütüyorsunuz
 • İşletmeniz büyüyor ve barındırma hizmetinizin herhangi bir kesinti veya hizmet kesintisi olmadan ekstra taleple başa çıkabileceğinden emin olmanız gerekiyor

Barındırma Türleri Arasında Geçiş Yapma

Mevcut barındırma kurulumunuzun sizin için çalışmadığını bulmak nadir değildir. Belki bir VPS planındasınız ve ölçeklenebilirlik sınırlamalarının sizi geri çektiğini görüyorsunuz. Bu durumda bulut barındırma hizmetine geçmek, işinizi büyütmek için çok daha fazla esnekliğe ve odaya sahip olacağınız için mantıklı.

Belki de bir bulut barındırma planındasınız ve bulut tabanlı bir altyapının daha akıcı yapısı nedeniyle katı veri koruma protokollerini yönetmekte zorlanıyorsunuz. İşletmeniz üst düzey güvenliğe bağlıysa, bir VPS’ye (veya özel olarak ayrılmış barındırma) geçmek en iyi seçim olabilir.

Çoğu barındırma şirketi, yine de biraz kesinti beklemeniz gerekir, ancak bir tür barındırma diğerine geçmek kolaylaştırır. Sürecin mümkün olduğunca basit olmasını sağlamak için web barındırıcınızın uzman geçiş hizmetleri sunup sunmadığını kontrol edin.

Hem VPS hem de bulut barındırma hizmetleri sunan mükemmel bir ana bilgisayar arıyorsanız, 1&1 IONOS, HostGator, veya Liquid Web.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me