Çalışırken Serbest Çalışabilir miyim?

Serbest dev Upwork tarafından yapılan yakın tarihli bir araştırmaya göre, her üç Amerikalıdan biri, 2018’de gelirlerinin en azından bir kısmını freelancerlardan kazandı. Serbest çalışma endüstrisinin sürekli büyümesi, genç nesiller tarafından yönlendirildi. serbest çalışanların yarısından fazlası ya Millennials ya da Gen Z. Bu eğilim, çeşitli nedenlerle, Millennials’ın% 92’si uzaktan çalışmaya ilgi duyduğunu ve serbest çalışanlar kullanan şirketlerin% 43’ünü yalnızca işçilik maliyetlerinden en az% 20 tasarruf ettiklerini iddia ediyor.


Ancak bu geçişi yapmak riskli olabilir ve meşru bir gelir elde etmeye başlamadan önce serbest çalışan olarak yeterince itibar kazanmanız zaman alır. bu nedenle, bu alanda başlamak için iyi bir yer, geleneksel tam veya yarı zamanlı işinize ek olarak birkaç serbest müşteri almaktır. Bu, kendinizi serbest çalışan olarak kurmanıza, sürece aşina olmanıza ve en önemlisi, kararlı bir günlük işten çıkma gibi ciddi adımlar atmadan önce size uygun olup olmadığını öğrenmenize izin verecektir..

Bütün bunlar söyleniyor, ilk projelerinizi üstlenmeden önce dikkate alınması gereken bazı ciddi yasal ve lojistik kaygılar vardır. İş sözleşmenizden vergi sorunlarına kadar bir dizi faktöre bağlı olarak, ikinci bir işi serbest meslek sahibi olarak gören herkesin bilmesi gereken birkaç engel vardır..

İş Sözleşmenizi Kontrol Edin

Çalışırken Serbest Çalışabilir miyim?

Herhangi bir serbest projeye başlamadan önce yapmanız gereken ilk şey, iş sözleşmenizi dikkatlice gözden geçirmektir.. Bu önemli belge, başka kuruluşlarla çalışmanıza şart koyabilir veya hatta sizi kısıtlayabilir. Bir sözleşmenin aşağıdakileri bilmeniz gerektiğini içerebileceği birkaç farklı cümle vardır. Sözleşmenizi ihlal etmeniz işinize mal olabilir, değerli avantajlarınızı kaybetmenize ve hatta işvereniniz tarafından dava edilmenize bile neden olabilir, sözleşmenizi incelerken aşağıdakileri kontrol edin:

  • Mevcut işvereninize rakip olarak algılanabilecek müşterilerle çalışma yeteneğinizi kısıtlayabilen (genellikle rekabet etmeme maddesi olarak adlandırılan) herhangi bir madde arayın. Bu hükümler, sizi belirli coğrafi bölgelerde çalışmanızı, belirli becerileri kullanmanızı veya bir rakip için herhangi bir hizmeti gerçekleştirmenizi kısıtlayacak kadar ileri gidebilir. Dolayısıyla, bu madde serbestçe çalışmanızı tamamen engellemese de, üstlenebileceğiniz projeleri ciddi şekilde sınırlayabilir.
  • Bazı sözleşmeler, birincil işinizi yapma yeteneğinizi engelleyecek herhangi bir ek pozisyon almanızı engelleyebilir. Bu, iş performansınız düşerse veya bir serbest projeyi tamamlamak için şirket zamanını kullanıyorsanız, sözleşmeyi ihlal etmiş olabileceğiniz anlamına gelir..
  • Genel olarak, sözleşmenizin dışarıdaki işleri tamamlamak için herhangi bir şirket malzemesinin, yazılımının veya ekipmanının kullanılmasına izin vermeyeceğini varsaymak güvenlidir.
  • İş sözleşmenizin, işvereninizin şu andaki herhangi biriyle veya hatta geçmiş müşterilerle çalışmanızı engelleyip engellemediğini kontrol edin. Durum buysa, genellikle talepsizlik veya işlem yapmayan madde olarak adlandırılır..
  • Çoğu işveren bir gizlilik sözleşmesi (NDA) imzalamanızı isteyecektir, yani şirket bilgilerini hiçbir zaman aldığınız serbest müşterilerle paylaşmayın.
  • Sözleşmeniz, işvereninizle yaptığınız dışarıdaki herhangi bir işi ifşa etmenizi gerektiren veya hatta işvereninizin ek işleri üstlenmesine izin vermenizi gerektiren bir madde de içerebilir.
  • İşvereninizin sıkı bir ay ışığı alma politikası yoksa, ek istihdam sağlama konusunda şansınız olmayabilir serbest çalışma veya başka yollarla.

Bu hükümler belirli pozisyonlar için diğerlerinden daha yaygındır, ancak özellikle gizli veya tescilli bilgilerle güvendiğiniz alanlarda yaygındır. Durumunuzda bu durum söz konusuysa, sözleşmenizde, çıkar çatışmasına neden olabilecek veya benzer bir sektörde olmanıza bağlı olarak uygunsuz olarak kabul edilebilecek herhangi bir müşteriyle çalışmanızı yasaklayan bir madde olması muhtemeldir..

Vergilerin Farkında Olun

Çalışırken Serbest Çalışabilir miyim?

Sözleşmeniz serbest pozisyon almanıza izin veriyorsa, bunun vergilerinizi nasıl etkileyebileceğini bilmeniz gerekir.. Vergi düzenlemeleri bir ülkeden diğerine büyük ölçüde değişebilse de, belirli bir miktarın üzerinde kazanılmış herhangi bir geliri talep etmeniz oldukça standarttır. Halihazırda çalıştığınızı görünce, serbest çalışma yoluyla kazanılan ek gelirlerin talep edilmesi ve vergilendirilmesi gerekecektir..

Serbest çalışanlar, küçük işletmelerle hemen hemen aynı şekilde vergilendirilir ve çoğu yerde serbest çalışan bağımsız yükleniciler olarak kabul edilir. Bu nedenle, tek kişi sınırlı sorumlu şirket (LLC) kurmadıkça, konuma bağlı olarak, muhtemelen tek mülk sahibi olarak kabul edilirsiniz, bu durumda biraz farklı şekilde vergilendirilirsiniz. İkamet ettiğiniz ülkedeki vergi yasalarının karmaşıklıklarını bilmek, serbest çalışan olarak çalışırken yasal sorunlardan kaçınmak için kesinlikle hayati önem taşımaktadır..

Dikkat edilmesi gereken bir diğer şey, ek gelirin vergi grubunuzu nasıl etkileyebileceğidir. Birçok yerde, serbest çalışan programlarınızdan elde edilen ek gelir, sizi daha yüksek bir vergi grubuna itebilir ve vergi oranlarınızı büyük ölçüde etkileyebilir.. Ayrıca, küçük bir işe serbest çalışan olarak girme niyetinizi yerel yönetiminizin vergi şubesine bildirmeniz de istenebilir. Potansiyel olarak ciddi sorunlardan kaçınmak istiyorsanız, vergiler söz konusu olduğunda yasal sorumluluklarınızın ne olduğunu bilmek önemlidir..

En İyi Freelancer Platformlarını Öğrenin

Serbest çalışmanın mevcut işvereninizle herhangi bir çatışmaya neden olmayacağından emin olduktan ve çalışan bir serbest çalışan olarak vergi durumunuzun karmaşıklığını anladığınızda, müşteri aramaya hazırsınız demektir. Mevcut en iyi serbest platformların incelemelerini okuyarak, zamanınıza değecek olanları ve onu israf edecek olanları hızla tespit etmek kolaydır. olmasına rağmen, ortalama freelancer için en iyi üç platform seçeneği genellikle Upwork, Fiverr ve Freelancer.com’dur..

oDesk

Çalışırken Serbest Çalışabilir miyim?

On iki milyon kayıtlı serbest çalışan ve beş milyon müşteriyle Upwork, çoğu serbest çalışan için muhtemelen en iyi seçenek. Bu kısmen, Upwork’ün yalnızca kendi kategorilerinde gerçek bir çalışma ihtiyacı olduğunda serbest hesapların yeni hesaplar oluşturmasına izin veren oldukça katı tarama sürecinden kaynaklanmaktadır..

Bu, rekabeti dengelemek için harika olsa da, bazı serbest çalışanların Upwork ekibine katılmasını da zorlaştırabilir. Yani Upwork ile zorluk çekiyorsanız, aşağıdaki iki platform en azından başlangıçta daha uygun olabilir.

Upwork hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, uzman incelememize göz atın veya web sitelerini ziyaret edin.

fiverr

Çalışırken Serbest Çalışabilir miyim?

Fiverr diğer popüler platformlardan biraz farklı çalışıyor. Burada, bir freelancer hizmetlerini listeleyecek, fiyatlandıracak ve müşterilerin ihtiyaçlarına en uygun işçiyi bulma seçenekleri arasında gezinmeleri bekleniyor.. Bu son derece rekabetçi pazar, serbest çalışanların akla gelebilecek herhangi bir beceriyi listelemelerini sağlar. Bu, Fiverr’i sörf yapmak için daha ilginç platformlardan biri haline getirdi ve serbest çalışanlara listeler oluşturma konusunda yaratıcı olma fırsatı verdi.

Fiverr hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, uzman incelememize göz atın veya web sitelerini ziyaret edin.

Freelancer.com

Çalışırken Serbest Çalışabilir miyim?

30 milyondan fazla aktif freelancer ve kaydedilen iş sayısının yarısından azı ile (14.9 milyon), Freelancer.com mevcut en büyük ve en rekabetçi pazarlardan biridir. Diğer platformlardan daha fazla işe sahip olmalarına rağmen, daha fazla dolandırıcı ve yanıltıcı listeler de var. Buna bağlı, Freelancer.com, Upwork gibi rakip platformlardan bazılarına göre gezinmek biraz daha zor olabilir, ancak bakmak için zaman ayırmak isteyenler için hala harika projeler var. Genellikle Upwork’te kabul edilmede zorluk yaşayan bireyler tarafından kullanılan Freelancer.com her zaman iş bulmak için en iyi yer değildir, ancak aynı zamanda en kötüsünden de uzaktır..

Freelancer.com hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, uzman incelememize göz atın veya web sitelerini ziyaret edin.

Sağlıklı Bir İş-Yaşam Dengesinin Korunması

Normal pozisyonlarına ek olarak serbest çalışma alan birçok insanın karşılaştığı en büyük sorunlardan biri, zamanlarını dengelemede güçlüktür. İşten çıktığınızda, çoğu insanın yapmak istediği son şey başka bir projede çalışmaya başlamaktır. Bu yorucu hale gelebilir, uykunuzu kesebilir ve – günlük işinizdeki performansınızı etkiliyorsa – sözleşmeyi ihlal etmenize bile neden olabilir.

Neyse ki, zamanınızı daha iyi yönetmek için kullanabileceğiniz sayısız yöntem vardır, örneğin serbest çalışanlara yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış birçok harika verimlilik uygulamasından yararlanmak. Ayrıca, hoşunuza gidecek projeleri deneyin ve tamamlayın, böylece tamamlamaları için daha az yük gibi hissederler. Sadece bir kerede çok fazla almamaya ve yavaş başlamaya dikkat et. İlk birkaç projenizi tamamlamanızın ne kadar sürdüğünü görün, böylece mevcut zamanınızı gerçekçi bir şekilde ne kadar üstlenebileceğiniz konusunda daha iyi bir fikriniz olsun. Sadece ara sıra kendin için zaman ayırmayı unutma, ve yakında programınız için en uygun yöntemi bulursunuz.

Kaynaklar
https: //www.slideshare.net/upwork/freelancing-in-america-2018-120288770/1
https: //www.forbes.com/sites/abdullahimuhammed/2018/07/31/four-statistics-showing-how-business-can-benefit-from-the-gig-economy/#106d1f8752fa
https: //www.statista.com/statistics/531012/freelancerları-by-age-us/
https: //www.themuse.com/advice/7-steps-for-taking-on-freelance-projects-without-pissing-off-your-boss
https: //www.crunch.co.uk/knowledge/tax/freelancing-side-tax-implications/
https: //www.jobsite.co.uk/worklife/beware-restrictive-covenants-contract-employment-restrict-options-move-jobs-10827/
https: //www.bizfilings.com/toolkit/research-topics/office-hr/do-you-need-an-employee-moonlighting-policy-to-protect-your-business
https: //www.adp.com/spark/articles/2018/09/noncompete-agreements-for-freelancerları-everything-you-need-to-know.aspx#

Resim Kredileri
https: //unsplash.com/photos/UqLV5o9h3ZQ
https: //unsplash.com/photos/__Pqwk4Nj3M
https: //unsplash.com/photos/BB7gHAsnQY8

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me