Blogunuz için 5 Adımda Logo Oluşturma

Bir blog çalıştırmak, özellikle de yeni başlıyorsanız, stresli olabilir. Ancak ihmal edemeyeceğiniz bir öğe, blogunuzun logosudur. İster ilk denemeniz olsun ister mevcut bir tasarımı güncellemek isteyin, içeriğinizle rezonansa girecek ve benzersizliğini tanıtacak bir logo oluşturduğunuzdan emin olmak için tamamlamanız gereken beş temel adım vardır..


Bazı blog sahipleri, özellikle yeni başlayanlar, logolarını ihmal eder ve önce bir başlık veya genel tasarıma çok fazla odaklanır. Logonuz blogunuzun bu diğer öğelerini bilgilendirmeye yardımcı olmalıdır. Doğru yapıldığında, bloglar birçok farklı yolla işletmelere genişleyebilir. İyi bir logoyu erken tasarlarsanız, blogunuzun gelecekte yaşayabileceği tüm büyüme kilometre taşları o kadar düzgün ve tatlı olur..

1. Adım: Blogunuzun Kitlesini Düşünün

Bu muhtemelen açık görünüyor, ancak yine de kritik. Harika bir logo oluşturmanın ilk adımı, logonuzun doğru mesajı ilettiğinden emin olmak için ulaşmak istediğiniz kitleyi dikkate almaktır. Şirketiniz ne anlama geliyor? Blogunuzun markasının bir resimle ne söylemesini istersiniz??

Bu soruları logo tasarımınızı düşünürken dikkate almak önemlidir. Okuyucularınız öncelikle anneler, aşçılar, ev dekoratörleri, spor meraklıları mı yoksa moda trendlerine dikkat edenler mi?? Blogunuzun ana kitlesi kim olursa olsun, logonuzun bunlarla rezonans edeceğinden emin olun.

Yine de, logo tasarım konseptiniz soyut olabilir ve kitleyle her zaman “tıklanmaz”. Bu iyi, ama en azından kesinlikle insanları açıkça karıştırmak istemiyorsun. Ayrıca onları beklenmedik bir şeyle şaşırtmak da istemezsiniz. Örneğin, bir konser inceleme blog’u çalıştırırsanız, logonuzun ünlü bir dedikodu web sitesi bekleyen okuyucuları çekmesini istemezsiniz. “Çok genel” ve “çok spesifik” arasında bir denge kurmaya çalışın. Blogunuzun mükemmel bir şekilde sığacağı tatlı bir yer var. Öncelikle bir planınız olduğunda yerinizi bulmak daha kolaydır.

2. Adım: Logonuzun Tasarım Öğelerini Çivileyin

Blogunuz için 5 Adımda Logo Oluşturma

Ulaşmak istediğiniz kişiyi geçtiğinizde, logo tasarımınızla daha da istekli olabilirsiniz. Logonuzla belirli bir vibe taşımayı düşünün. İşte odaklanabileceğiniz üç unsur:

Renk

Renklerin anlamı var. Örneğin, Starbucks logosunun kelly yeşili güvenlik, güvenilirlik, uyum ve istikrar duygularını taşır. Gevşeme, denge ve cesaretlendirmeyi teşvik etmek için kullanılır. Ayrıca tarım, çevre veya bankacılık ile ilgili logolarda da görebilirsiniz. Blogunuzun belirli bir havayı iletmesini istemiyorsanız, hangi renklerin bunu başarmanıza yardımcı olacağını belirlemek için araştırmanızı yapın. Elbette, logonuzun renkleri blog web sitenizdeki renklerle eşleşmeli veya tamamlanmalıdır. Temiz yemek yapan bir blog mu çalıştırıyorsunuz? Yeşil kullanmayı düşünün.

Blogunuz için 5 Adımda Logo Oluşturma

şekil

Şekiller ayrıca belirli mesajları da iletir:

 • daire – birlik
 • Meydan – denge
 • üçgen – güç

Örneğin, para ile ilgili bir blog için bir üçgen mükemmel bir seçimdir çünkü para gücü ifade eder. İş / yaşam dengesi hakkında bir blog için bir kare düşünün. Kar amacı gütmeyen bir topluluk organizasyonu blogu için bir çevre harika olurdu. Unicef, ikincisine harika bir örnek sağlar:

Blogunuz için 5 Adımda Logo Oluşturma

Temel şekiller de iyidir, çünkü gelecekte güncellenmesi kolaydır. Yalnızca bu biçim blogunuzun markası ve mesajı için önemliyse tek veya belirli bir şekil seçmelisiniz.

Yazı tipi

Blog temanız ne olursa olsun, seçtiğiniz yazı tipi stili her şeyden önce okunabilir olmalıdır. Kullanıcılar gönderilerinizi okuyamazsa, web sitenizden tıkladığınız için onları suçlamak zordur. Açıklıktan sonra, farklı yazı tipi stillerinin gittiğiniz ortamı nasıl tamamladığını düşünün. Korkak, eğlenceli bir yazı tipi stili kişisel finans blogunda işe yaramıyor. Bir moda blogu ile daha fazla boşluğunuz var, ama çok delirmeyin. Okunabilir yazı tipi yine de dikkat dağıtıcı olabilir. Okuyucularınızın, tüm “ben” lerdeki noktaların kalp şeklinde olması ve yayınlarınızın içeriğini absorbe etmemesine odaklanmasını istemezsiniz. Yazı tipleri eğlenceli olabilir. Yuvarlatılmış kenarlı bir yazı tipi, bir oyuncak blogu için hem okunabilir hem de eğlencelidir.

Blogunuz için 5 Adımda Logo Oluşturma

Adım # 3: Tercih Edilen Logo Tasarım Türünüzü Seçin

Logomarklar sadece görüntülerdir. Bunlar zaten geniş bir okuyucu kitlesine sahip yerleşik bloglar için en iyisi ve sadece logosunu güncelliyorlar.

Blogunuz için 5 Adımda Logo Oluşturma

Logolarda sadece metin bulunur. Bu tasarımı tercih ederseniz, kitlenizi oluşturuyorsunuz çünkü adınız tanınabilir ve / veya olağandışı çok sayıda konuyu kapsamayı planlıyorsanız bir blog için.

Blogunuz için 5 Adımda Logo Oluşturma

Kombinasyon işaretleri bu ikisinin bir karışımıdır ve en popüler logo türüdür.. Blogcuların, özellikle blogunuz yeniyse bir kombinasyon işareti tasarlamalarını öneriyorum. Bu şekilde, potansiyel okuyuculara ne hakkında yazdığınızı anlatmak için iki farklı öğe bulunur. İki öğenin kullanılması daha geniş bir kitleyi çekecektir. Zaman içinde, markanız daha tanınır hale geldiğinden logonuzu her zaman değiştirebilirsiniz.

Blogunuz için 5 Adımda Logo Oluşturma

Markanız için elzem veya uzmanlık alanınızda iyi biliniyorsa, baş harflerinizi logonuza dahil etmeyi düşünün.

Adım # 4: Kağıda Plan Yapın

Logonuzun nasıl görünmesi gerektiği ve ne söylemesi gerektiğine ve kime karar vereceğine dair bir fikriniz olduğunda, tüm bunları kağıda koymanızı şiddetle tavsiye ederim. Sanatsal olarak eğimli olmanıza gerek yok; kelimeler yeterli olacaktır. Gerçek tasarım çalışması zaman, deneme yanılma ve hata alacaktır. Konseptinizi yazmak ve / veya eskiz yapmak, logonuzu fiziksel olarak daha sorunsuz bir şekilde tasarlayacaktır. Soyut fikirlerinizi kağıt üzerinde somutlaştırarak başarı olasılığını artırın.

Tasarımı kendiniz yapmak istemiyorsanız, Terzi Markaları ve DesignCrowd gibi çevrimiçi bir logo tasarım hizmetini kolayca bulabilirsiniz. Bu rotayı seçerseniz, detayları yazılı olarak açıkça belirtmeniz çok daha önemli olacaktır. Bu web sitelerinin birçoğu ya bir tasarımcı ile doğrudan bire bir çalışmak için işe almanıza ya da tasarımcıların logonuzu en çok sevdiğiniz sanata göre tasarlama işi için yarışabilmeleri için bir yarışma oluşturmanıza izin verir.. İşin reklamını yapmak için oluşturduğunuz tasarım özetinde, blogunuzun markası ve kişiliği, hedef kitleniz ve dahil edilmesi gereken diğer tasarım özellikleri hakkında bilgi eklediğinizden emin olun.

Adım # 5: Tasarımınızı Ekranda Canlandırın

Şimdi, eğlenceli kısım. Planınızda oluşturduğunuz blog logosunu web sitenizde gerçeğe dönüştürmenin zamanı geldi. Bunu Adobe Photoshop gibi fotoğraf düzenleme yazılımlarını kullanarak kendiniz yapabilirsiniz, ancak bu pahalıdır. Ücretsiz bir seçenek PicMonkey’dir, ancak çok fazla sanatçı olmayabilirsiniz.

İşte bazı en iyi logo tasarım hizmetleri Birinin sizin için tasarım işini yapmasını istiyorsanız seçim yapabilirsiniz. Hangi yöntemi seçerseniz seçin, sürece dahil olacaksınız, bu nedenle tasarım yaparken aklınızda bulundurmanız gereken bazı yönergeler:

Çok yönlü tut

Logonuz zamanla değişebilir. Biraz farklı bir odağa sahip yeni bir blog oluşturmak için güçleri başka bir blog yazarı ile birleştirebilirsiniz; bir konu hakkında yazmayı bırakıp yeni bir konu hakkında yazmaya başlayabilirsiniz; ya da logoyu birkaç yıl sonra güncellemek isteyebilirsiniz.

Blogunuzun logosunu tasarlarken bunu aklınızda bulundurun. TV hakkında genel bir blog çalıştırırsanız, onları asla kapatmayı bırakmayacağınızdan (ve sık sık yapacağınız)% 100 emin olmadığınız sürece belirli şovlarla ilgili görüntüler eklemeyin.. Logonuzun tasarımına fazla açık olmaktan kaçınırsanız, gelecekte bir blogun odağını değiştirmek daha kolaydır.

Logonuzu değiştirmek istiyorsanız veya blogunuzun odağı biraz değişiyorsa, öncelikle ve her şeyden önce okuyucularınızla dürüst olduğunuzdan emin olun. Bir değişiklik yazın veya değişikliğin geldiğini duyurmak için sosyal medyanızı güncelleyin. Değişim ne kadar dramatik olursa, o kadar dikkatli olmalısınız. Okuyucunuzun, logosu da dahil olmak üzere markanızın mesajına ve tasarımına olan bağlılığını hafife almayın. Bu nedenle, tabanı silmek zorunda kalmadan güncellenmesi kolay bir şey tasarlayın. Gelecekte size hizmet edebilir.

Boyut ve renk için optimize edin

Logonuzun farklı boyutlarda ve farklı renklere karşı iyi görünmesi açısından da çok yönlü olması gerekir.. Bir blogun üstünde bir panoda olduğu kadar iyi görünen bir şey isteyeceksiniz. Renk kullanabilirsiniz, ancak tasarımın siyah beyaz da iyi göründüğünden emin olun. Blogcular işlerini giyim hatlarına genişletiyor ve bu günlerde çok daha fazlası. Logonuzun olanaklarınızı kısıtlamasına izin vermeyin.

Netleştirin

Bu hem görüntüler hem de metin için geçerlidir. Belirli boyutlarda çok pikselli bir görüntü ucuz görünecektir. Ayrıca, insanların köpek yavrusu blog logonuzdaki köpeğin bir kurt, bir kaplan veya bir masa olup olmadığını tahmin etmelerini istemezsiniz.

Ve elbette, metin yazı tipiniz okunabilir olmalıdır. Müşteriler söylediklerini okuyamazlarsa veya daha da kötüsü söylediklerini yanlış yorumlarlarsa, en sanatsal yazı tipi işe yaramaz..

Öne çıkın ve benzersiz olun

Logonuz başka hiçbir markanın logosuna benzememelidir. Mevcut popüler logolardan ilham almak iyidir, ancak özellikle kendiniz bir logo tasarlarken buna dikkat edin. Ve yardım almayı tercih ediyorsanız, çok sınırlı görünen veya aşırı genel görüntüler kullanan bir hizmet seçmeyin. Tüm blogunuzda olduğu gibi logonuzla gurur duymanız gerekir.

Blog Logo Barış bul

Logonuz blogunuzun “yüzü” dür. İnsanların markanızla ve işletmenizle ilişkilendireceği şey budur. Hatta çok şey var, bu yüzden anlaşılır bir şekilde, başlamak için emin olduğunuz yazı tipi seçimini, logonuzun renk şemasını ve şeklini, hatta simge tasarımını tamamen tahmin etmeye başlayabilirsiniz. İçgüdülerini görmezden gelme. Logonuzdan emin değilseniz arkadaşlarınıza veya ailenize ne düşündüklerini sorun. Ya da bir avuç logo tasarımıyla bir anket başlatmayı ve okuyucularınızın favorilerini seçmesine izin vermeyi düşünün.

Geri bildirim çok önemlidir. Blogunuz büyüdükçe markanız da büyüyecek. Logonuz markanızı ve dünyaya göndermek istediğiniz mesajı içeriyorsa, doğru yoldasınız demektir. Logonuz, diğer markalarla ortak olmaya başladığınızda veya belki de gelecekte kendi ürün grubunuzu başlattığınızda blogunuzun birçok aşamasından sonra sizi takip edecektir.. Ancak bunu elde etmek için, tasarım yapmayı ne zaman durduracağınızı, dosyayı kaydedeceğinizi, dünyaya göstereceğinizi ve bloglamaya geri döneceğinizi bilmeniz gerekir..

 

GÖRÜNTÜLER

Logomark ve logo örnekleri: https://www.helloari.com/blog/2014/02/logotype-vs-logomark/

Kombinasyon işareti örnekleri: http://www.elleandcompanydesign.com/blog/logo-types

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map