Bir Etki Alanını Bağlama ve Cloudways’e WordPress Yükleme

Kurulum kolaylığı: Kolay


Kurulum süresi: 10 dakika

Cloudways, dünya çapında 20.000’den fazla müşteri için premium bulut tabanlı yönetilen barındırma hizmeti sunar. Cloudways hakkındaki derinlemesine incelememde, özellikleri, fiyatlandırmayı, desteği ve daha fazlasını ele alıyorum. Hem yeni başlayan web yöneticileri hem de geliştiriciler için uygun özelliklere sahip, kullanımı kolay bir platform olarak buldum.

Bununla birlikte, yeni başlayanların Cloudways’i kullanmaya başlaması ne kadar kolay? Teknoloji konusunda bilgili olmanız mı gerekiyor yoksa herkes tarafından erişilebilir mi??

Bu makale, bir etki alanı bağlama ve Cloudways’e WordPress yükleme işlemine girecek. İlk kurulum işleminin platformun geri kalanı kadar kolay ve kullanıcı dostu olup olmadığını ortaya çıkaracağım.

Cloudways’e WordPress Kurulumu

Adım bir

Cloudways ile bir hesap oluşturduktan sonra, kontrol panelinize erişmek için giriş yapın.

Bir Etki Alanını Bağlama ve Cloudways'e WordPress Yükleme-image1

İkinci adım

Ekranınızın sol üst köşesindeki Sunucu’dan Uygulamalara geçmeniz gereken aşağıdaki ekranla karşılaşacaksınız..

Bir Etki Alanını Bağlama ve Cloudways'e WordPress Yükleme-image2

Adım üç

Uygulamalar sekmesinde, yüklü uygulamaların bir listesi sunulur. Cloudways’de yepyeni iseniz bu boş olacaktır. Sağ üst köşedeki + Uygulama Ekle düğmesini ve ardından açılır pencerede Uygulama Ekle düğmesini tıklayın.

Bir Etki Alanını Bağlama ve Cloudways'e WordPress Yükleme-image3

Adım dört

Ardından, yüklemek istediğiniz WordPress sürümü hakkında sorulacaksınız. WordPress’in en son sürümünü seçin ve blogunuza bir ad verin. Tamamlandığında, yine Uygulama Ekle’yi tıklayın..

Bir Etki Alanını Bağlama ve Cloudways'e WordPress Yükleme-image4

WordPress kurulurken birkaç dakika beklemeniz gerekecek.

Bir Etki Alanını Bağlama ve Cloudways'e WordPress Yükleme-image5

Başvurunuz oluşturulduktan sonra, www ve ardından 1 (veya birden fazla uygulamanız varsa aşağıdaki numaralardan birini) görürsünüz. WordPress URL’nize ve giriş kimlik bilgilerinize erişmek için turuncu numarayı tıklayın.

Bir Etki Alanını Bağlama ve Cloudways'e WordPress Yükleme-image6

Bu kadar kolay. Yalnızca birkaç tıklamayla ve birkaç dakika içinde Cloudways kontrol paneli aracılığıyla bir WordPress web sitesi oluşturabilirsiniz. Bir sonraki ve biraz daha karmaşık adım, alan adınızı bağlamaktır.

Bir Etki Alanını Cloudways’e Bağlama

Her şeyden önce, alan adı kayıt hizmetleri sunmadığı için doğrudan bir alan adını Cloudways’den satın alamazsınız. Henüz bir alan adınız yoksa, bu işleme başlamadan önce GoDaddy’den veya başka bir kayıt kuruluşundan alan adı satın almanız gerekir.

Adım bir

Web sitenizin kontrol panelinin Sunucular bölümüne geçin. Burada sunucunuzun IP adresini not edin. Örneğin oluşturduğum test sunucusu için IP adresi 35.177.XXX.221. IP adresinizi bir not dosyasına kopyalamanızı öneririz – daha sonra ihtiyacınız olacak.

Bir Etki Alanını Bağlama ve Cloudways'e WordPress Yükleme-image7

İkinci adım

Ardından, Uygulamalar sekmesine geri dönün ve yeni oluşturduğunuz uygulamayı seçin. Ardından, soldaki menüden Alan Adı Yönetimi’ni seçin.

Bir Etki Alanını Bağlama ve Cloudways'e WordPress Yükleme-image8

Birincil Alan Adı alanına, aşağıdaki ekran görüntüsüne göre önek dahil tam alan adı adresinizi girin.

Bir Etki Alanını Bağlama ve Cloudways'e WordPress Yükleme-image9

Adım üç

Şimdi, biraz daha karmaşık hale geliyor. Alan adı kayıt sitenize (ör. GoDaddy) gitmeniz ve Birinci Adımda not ettiğiniz IP adresi için bir A Kaydı eklemeniz gerekir. Tam adımlar sicil memurunuza bağlıdır; ancak Cloudways GoDaddy, Namecheap ve Dreamhost için adım adım rehberlik sağlar.

A kaydınızı ekledikten sonra, DNS değişikliklerinin yayılmasını beklemeniz gerekir. Genellikle çok daha hızlı olmasına rağmen 24-48 saat sürebilir.

Bu kadar. Değişiklikler yayıldıktan sonra, yeni WordPress kurulumunuza başarıyla bir alan eklediniz. Web sitenizin URL’sini ziyaret ederek bunun doğru bir şekilde yapıldığını kontrol edebilirsiniz.

Cloudways CDN’nizi Etkinleştirme

Cloudways, tescilli CDN’sini doğrudan gösterge tablonuzdan ayarlamanıza olanak tanır. Bu ücretsiz bir hesapta kullanılamaz, bu nedenle Ücretsiz CDN’nizi yüklemek ve etkinleştirmek için yükseltme.

Bir Etki Alanını Bağlama ve Cloudways'e imagePress Yükleme-image10

Adım bir

Uygulamalar sekmesinin içinde, soldaki menüden CloudwaysCDN’yi seçin.

Bir Etki Alanını Bağlama ve Cloudways'e WordPress Yükleme-image11

Oluştur’u seçtikten sonra, aşağıdaki ekran görüntüsüne benzeyen bir sayfada olmalısınız. CDN’yi etkinleştirmek için Uygula’yı tıklamanız yeterlidir. CDN web sitenize doğru bir şekilde entegre edildiğinde, başarısını onaylayan bir mesaj görürsünüz.

Bir Etki Alanını Bağlama ve Cloudways'e WordPress Yükleme-image12

Sonuç

WordPress’i yüklemek gülünç derecede basitti. Tüm süreci tamamlamak yalnızca bir veya iki tıklama aldı.

WordPress kurulumunu bir etki alanına bağlamak biraz daha karmaşıktı, ancak yalnızca etki alanını satın almak ve eşlemek için bir üçüncü taraf etki alanı kayıt kuruluşuna gitmeniz gerektiğinden.

İşlem boyunca birkaç kez canlı sohbete atlamak zorunda kaldım, çünkü GoDaddy tarafında sorunlar yaşadım. ancak, Cloudways desteğiyle iletişime geçmek çok kolay: doğrudan kontrol panelinde canlı sohbet seçeneği var.

Cloudways kontrol panelindeki her şey sezgisel olarak düzenlendi. Ayrıca, Cloudways yardım belgelerine kolayca başvurabilir ve canlı sohbet yoluyla hızlı bir şekilde desteğe başvurabilirim.

Cloudways, yönetilen WordPress hosting için harika bir şirkettir. Bununla birlikte, kesinlikle daha küçük bir web sitesinin gerçekten ihtiyaç duyduğundan çok daha fazla güç ve işlevsellik var. Bunun sizin için çok fazla olabileceğinden endişe ediyorsanız, bunun yerine GoDaddy’nin bu incelemesini okumanızı öneririz..

Daha fazla bilgi edinmek istiyorsanız, Cloudways hakkındaki kapsamlı incelemem özellikleri, destek, performans ve çok daha fazlasını kapsar.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map