Alan Adı Sonekleri Web Sitesi URL’niz için Neden Önemli?

Dresta’dan en sevdiğin albüm hangisi & BG Knocc Çıkışı? Gizli 90’ların rapçilerinin web siteleriyle ne ilgisi var? Her şey isim tanıma ile ilgili. Hatırlanması kolay ve arama motorlarında üst sıralarda yer alan bir Üst Düzey Alan Adı (TLD) adı kaydetmek, düzenli bir ziyaretçi ve müşteri akışı sağlayacaktır. Kimsenin hatırlamayacağı bir isme sahip olmak? Dresta’ya sorun.


Doğru web sitesi adını seçmedeki bir öğe, alan adı uzantısı olarak da bilinen uygun web sonekini seçmektir. En iyi barındırma web siteleri, çok çeşitli alternatif ekler ile birlikte standart .com son ekinde alan adınızı kaydetme olanağı sunar.

Belirsiz ya da hatırlanması zor bir son ek seçerseniz, web sitenizin Gee Dawg Joe n ’Joe Boy kadar belirsiz hale gelme riskini alırsınız.. Alternatif sonekler bir amaca hizmet ederken, web siteniz için en iyi çözüm olmayabilir. Alternatif sonekler ve siteniz için doğru son ekin neden önemli olduğu hakkında daha fazla bilgi edinin.

Neden Bu Kadar Son Ekler?

Alan adınızı seçme işlemine başladığınızda alan adı son ekleri için sayısız seçenek olduğunu fark edeceksiniz. En sık kullanılan alternatif son ekler .net ve .org’dur, ancak .pizza gibi çok çeşitli genel ekler vardır. Ayrıca .uk veya .us gibi ülkeye özgü alan adları ve hatta .apple ve .comcast gibi markaya özgü alan adları da vardır..

Peki insanlar neden web siteleri için alternatif alan adları kullanıyor?? En yaygın neden, web sitelerinin .com sürümünün mevcut olmamasıdır. Bazen, alan adları için genellikle kullanılan .com, .net, .org ve diğer TLD sonekleri alınır ve alternatif bir sonek seçmek dışında alternatif kalmaz.

Sık karşılaştığımız bir soru, bir alan sonekinin bir web sitesi için gerçekten önemli olup olmadığıdır. Kısa cevap, evet, son ek kullanım türü sitenizin performansı üzerinde önemli bir etki yaratıyor.

Ziyaretçiler .Com’u Hatırlamak İçin Eğitildi

Her gün kullandığınız büyük web sitelerinin çoğunun neden bir .com uzantısı olduğunu merak ettiniz mi?? Dünyada kullanılan birincil TLD olmanın yanı sıra, çoğu kişi varsayılan olarak düşünüyor.

Öğrenciler bilgisayarlar ve internet hakkında bilgi edindiklerinde, öğrettikleri her şey .com sitelerini içerir. Hemen hemen çoğu internet için “varsayılan ayar” olarak görebilirsiniz. Cep telefonu klavyenizde bile .com tuşu var çünkü kullanacağınız web sitelerinin çoğu .com ile bitiyor.

Interbrand.com 2014 yılında adres sonekleri hakkında bir anket gerçekleştirdi ve ankete katılanların% 94’ünün diğer soneklere göre şirketlerin .com adlarını hatırladığını buldu.. Bir şirketin alan adının seçmesi için birkaç farklı seçenek verildiğinde, kullanıcıların% 62’si otomatik olarak sitenin .com sürümüne gitti. Daha sonra, aynı kullanıcılara soneksiz bir şirketin adı verildi ve% 81’i bunun bir .com adresi olduğunu varsaydı.

Alan adı mevcutsa .com eki seçmek en iyi hamle olacaktır. En çok beklenen ve başka bir son ek seçmek müşterilerin sitenizi bulmasını zorlaştırabilir.

Alternatif Alanların Damgalanması

Standart bir .com adresi dışında kullanabileceğiniz çok çeşitli alternatif sonekler vardır, ancak bunu yaparak markanızın itibarını riske atıyor olabilirsiniz.. İnternet kullanıcıları .com, .net ve .edu gibi TLD’lere güvenme eğilimindeyken, birçoğu geçmişte başkalarının eylemleri nedeniyle şüpheli olarak görülüyor.

Bu alternatif alanlardan bazıları varsayılan olarak doğal bir damgalamaya sahiptir. .Xxx ve .sex gibi ekler bu kategoriye girer. Diğerleri spam, kötü amaçlı yazılım dağıtımı veya diğer yasadışı faaliyetler için kullanıldıkları için damgalanma. .Wtf, .pink, .online veya .room gibi bir alan soneki, sahip olduğunuz alan adının ne kadar akıllı olduğuna bakılmaksızın spam içerikli olarak görüntülenebilir.

Google Gerçekten Umursamıyor – Sorta

Alan Adı Sonekleri Web Sitesi URL'niz için Neden Önemli?

Bir .net veya başka bir TLD biçiminin SEO’nuza zarar vermesinden endişe ediyorsanız endişelenmeyi bırakın. Yalnızca alan adı son ekiniz genellikle Google veya diğer arama motorlarında sıralama yeteneğinizi önemli ölçüde etkilemez.

Bununla birlikte, ilgili bir .com adı genel olarak diğer soneklerden daha iyi çalışacaktır çünkü halk buna daha fazla güvenecektir. Örneğin, BuyWindows.com, BuyWindows.you’dan daha az şüpheli görünecek ve daha fazla trafik çekecektir. Google bu trafiği görecek ve .com sitesi daha iyi sıralanacak.

Sıralamanıza yardımcı olabilecek diğer faktörler. Web siteniz için özel bir son ek seçerseniz, anahtar kelime ve son ek kombinasyonu kullanıcılara çekici gelebilir ve daha fazla trafik çekebilir. Örnek olarak TourEifel.paris verilebilir. “Eifel Tower Paris” için arama yaparsanız, Wikipedia girişinin üstünde bile en iyi sonuç budur.

Arama motorları alternatif bir sonek kullandığınız için sizi cezalandırmaz, ancak herhangi bir .com sitesi gibi, iyi sıralamak için kaliteli içerik sağlamanız gerekir.

Ana Soneklerle Gömme Riskiniz Var

Alan Adı Sonekleri Web Sitesi URL'niz için Neden Önemli?

Alternatif bir alan adı kaydettirmenin bir tehlikesi, ana son ek uzantıları olan sitelerin altına gömülmek. Örneğin, Apple cihazlarını tamir etme konusunda uzmansınız ve Apple cihazlarını onararak işe gitmek istediğinize karar veriyorsunuz. Siteniz için mükemmel isim olduğunu düşündüğünüz şeyi seçtiniz – AppleFix.

Sadece bir sorun. Görünüşe göre, mükemmel adınız başka biri tarafından seçildi. Başlıca soneklerin tümü (.com, .net, .org) ve hatta ülkeye özgü bazı ekler toplanmıştır. Yani, applefix.co ile gitmeye karar veriyorsunuz.

Verilen, applefix.com bir alan adı için kötü bir fikir değil, ancak birisinin sitenizi hatırlama olasılığı nedir? Ayrıca, bir Google aramada diğer sitelerden daha iyi performans gösterebilecek misiniz? Belki sonunda kendinizi bu seviyeye inşa edebilirsiniz, ancak biraz zaman alabilir.

O zaman bile, daha önce belirttiğimiz gibi, .com hatırlanacak olan. Bu durumda, alternatif bir son ekin dezavantajının üstesinden gelmek yerine bir .com seçip bu markayı oluşturabileceğiniz bir alan adı seçmek daha iyi olabilir.

İyi Bir .com Alanıyla Hala Yanlış Yapamıyorsunuz

Genel olarak, hatırlanması kolay, iyi sıralanan ve müşterileriniz tarafından güvenilen bir alan oluşturmak için en iyi bahsiniz, bir .com son eki kullanmaktır. Elbette, alternatif bir sonek kullanabilir ve başarılı olmak için zaman ve çaba harcayabilirsiniz, ancak kaliteli bir .com adı varsa neden kendinizi bu ekstra çabaya sokabilirsiniz?

Bir .com adı size başarılı olmak için en iyi şansı sunsa da, başarının tek anahtarı bu değildir. Kaliteli içerik geliştirmek ve en iyi SEO uygulamaları ile alakalı kalmak için zaman ve çaba harcamanız gerekiyor. Dünyanın en iyi .com adına sahip olabilirsiniz, ancak kötü içeriği bile telafi edemez.

Görünüm getirmek ve sadık müşteriler oluşturmak istiyorsanız, hatırlaması kolay, farklı bir adla kaliteli bir web sitesi istiyorsunuz. Hayattaki birçok şey gibi, alternatif bir web sitesi uzantısıyla gidebilirsiniz, ancak eski okul .com hala işi yapmak için en iyi seçimdir.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
    Like this post? Please share to your friends:
    Adblock
    detector
    map