Ako oceniť prácu na voľnej nohe [Sprievodca 2020]

Bezpochyby najčastejšie kladenou otázkou, ktorú položil každý nezávislý pracovník, je vždy „Koľko by som mal účtovať?“ Ocenenie práce na Upwork, Freelancer alebo na akejkoľvek inej platforme znamená chôdzu po veľmi jemnej línii. Na jednej strane sa toho bojíte ak požiadate o priveľa peňazí, klient vezme svoju firmu inde.


Na druhej strane, určite nechcete účtovať menej, ako si zaslúžite. Poskytujete hodnotné služby a mali by ste dostať kompenzáciu za svoje zručnosti, skúsenosti a čas.

Ako teda robíte tento výpočet??

Ako nastaviť svoje ceny na voľnej nohe

Predtým, ako sa rozhodnete, koľko máte účtovať, musíte urobiť nejaký prieskum.

Oslovte ostatných nezávislých, aby sa opýtali, čo si účtujú za podobnú prácu. Na zisťovanie priemerných cien vo svojom odbore môžete použiť aj webové stránky ako Freelancer’s Union, Explorer Explorer Freelancer Rates ‘Explorer alebo GlassDoor. Nezabúdajte, že určité faktory zohrávajú veľkú úlohu v tom, koľko môžete účtovať:

 • Geografická poloha: Rovnaká práca vykonaná na Filipínach je nižšia, ako keby sa vykonala v USA.
 • Roky skúseností: Čím viac ste skúsenejší, tým viac času samozrejme stojí za to
 • Odvetvie: Napríklad projekty 3D dizajnu platia oveľa viac ako napríklad 2D web design
 • kvalifikácia: V niektorých oblastiach vám môže vysokoškolské vzdelanie alebo iná certifikácia dovoliť účtovať ďalšie poplatky
 • Zložitosť projektu: Komplexný projekt znamená viac pracovných hodín a pokročilejšie zručnosti, čo znamená viac peňazí

Akonáhle budete mať základné informácie o sadzbách, môžete začať premýšľať o svojich vlastných sadzbách. Keď začínate, je dôležité byť realistický. Ak práve začínate, možno nebudete môcť účtovať poplatky niekomu, kto je v podniku už desať rokov. Na rozdiel od sveta konvenčného zamestnávania – ak môžete ponúknuť jedinečných talentovaných klientov, ktorých inde nenájdete, môžete to zodpovedajúcim spôsobom spoplatniť.

Pri výpočte sadzby, musíte vziať do úvahy poplatky za spracovanie platby. Niektoré platformy, napríklad Upwork a Fiverr, účtujú klientovi náklady na spracovanie platieb. Ak však napríklad dostávate platby prostredníctvom služby PayPal, budete musieť zaplatiť 2,9% + 0,30 $ za každú platbu. Poplatky za spracovanie platieb účtujú aj ďalšie platobné platformy, ako sú Wave a Due. Nemusí to byť zakaždým veľa, ale v skutočnosti sa môže sčítať. Do cenových ponúk teda pridajte náklady na spracovanie platby.

Keď získate skúsenosti, môžete postupne zvyšovať svoje sadzby. Po prvých šiestich mesiacoch je vždy dôležité skontrolovať svoje sadzby. Ak vás klienti odmietajú pre projekty, o ktorých viete, že sú pre vás vhodné, môže to znamenať, že musíte znížiť svoje ceny. Prípadne by ste mohli mať príjemné prekvapenie, keď vám klienti ponúknu zaplatiť viac, ako ste požadovali, pretože máte nedostatočné poplatky.

Mysli na to: Ceny nie sú trvalé. Ak klient ponúka stály prúd nepretržitej práce, môžete mu dať zľavu. Ak máte klienta, ktorý žiada o veľa revízií, môžete ich chcieť spoplatniť viac (alebo spoplatniť každú hodinu namiesto pevnej sadzby). Nezabudnite tiež každý rok skontrolovať svoje sadzby v porovnaní s priemyselným štandardom. Priemysel sa môže zmeniť a to znamená, že aj vaše ceny.

Čo je lepšie, hodinové sadzby alebo pevné sadzby?

Niektorí nezávislí pracovníci majú hodinovú sadzbu, zatiaľ čo iní uprednostňujú účtovanie pevnej sadzby za každý projekt. Nemôžeme vám povedať, ktorá je pre vás najlepšia voľba – neexistuje správna alebo nesprávna odpoveď. V skutočnosti pravdepodobne nájdete situácie, kedy je najlepšie účtovať poplatky za hodinu, a iné, keď bude pevná sadzba projektu lepšia. Toto je jasné zhrnutie kladov a záporov každej metódy stanovovania cien.

Ceny za hodinu

Práca podľa hodinovej sadzby znamená, že klientovi účtujete poplatky podľa počtu hodín, ktoré pre neho pracujete.

Ako oceniť prácu na voľnej nohe [Sprievodca 2020]Výhody použitia hodinovej sadzby:

 • Je oveľa jednoduchšie počítať ako sa pokúsiť zistiť hodnotu projektu
 • Poskytuje vám flexibilitu pri účtovaní viac, ak práca trvá dlhšie, ako sa očakávalo
 • Keď získate viac skúseností, môžete iba zvýšiť hodinovú sadzbu

Ako oceniť prácu na voľnej nohe [Sprievodca 2020]Nevýhody použitia hodinovej sadzby:

 • Byť rýchlym pracovníkom znamená, že zarobíte menej peňazí
 • Keď získate viac skúseností, riskujete, že budete musieť dodržať cenový strop, v ktorom budete musieť účtovať takú hodinovú sadzbu, že klienti ju nebudú ochotní zaplatiť.
 • Hodinová sadzba vás obmedzuje len na zarábanie peňazí podľa toho, ako dlho vám trvá práca

Hodinová sadzba je niekedy najlepšou voľbou pre začínajúcich nových nezávislých pracovníkov a nevie, ako dlho bude trvať projekt. S hodinovým určovaním cien sa môžete dozvedieť, ako rýchlo pracujete, bez obáv z nadhodnotenia alebo podcenenia. Hodinová cena je najlepšia aj pre otvorené pracovné miesta, kde si klient nie je istý, čo chce.

Pevná cena

Stanovenie pevnej sadzby znamená, že pre celý projekt uvediete jednu cenu.

Ako oceniť prácu na voľnej nohe [Sprievodca 2020]Výhody používania pevnej ceny:

 • Nestratíte peniaze len preto, že ste rýchly pracovník
 • Klient presne vie, koľko bude projekt stáť skôr, ako začnete, čo vám dáva pocit istoty
 • Suma, ktorú zarobíte, nebude obmedzená počtom hodín, ktoré môžete denne odpracovať
 • Z psychologického hľadiska je pravdepodobnejšie, že klient súhlasí s projektovou sadzbou 300 dolárov ako hodinovou sadzbou 150 dolárov za dve hodiny práce, aj keď celková suma je rovnaká
 • Ak odvediete skvelú prácu, môžete od klienta získať bonus

Ako oceniť prácu na voľnej nohe [Sprievodca 2020]Nevýhody používania pevnej ceny:

 • Rozhodovanie o cene môže byť komplikované – pred nastavením ceny budete musieť odhadnúť, ako dlho bude trvať projekt.
 • Budete musieť uviesť konečné termíny, počet úprav, ktoré povolíte (ak sú relevantné) a všetky ďalšie prvky, aby vás ďalšie žiadosti neboli prekvapené.
 • Ak sa ukáže, že projekt bude trvať dlhšie, ako sa očakávalo, alebo ak si klient vyžiada ďalšie žiadosti, musíte buď vyjednávať o vyššej miere, alebo akceptovať skutočnosť, že tentoraz vám bude vyplatená menej

Stanovenie pevnej sadzby je najlepšie pre skúsených nezávislých pracovníkov, ktorí by museli účtovať veľmi vysoké hodinové sadzby, aby odrážali ich skutočnú trhovú hodnotu. Je tiež ideálny pre malé projekty, ktoré by zabrali iba veľmi krátku dobu, ale pre klienta by mali vysokú hodnotu.

Čo je lepšie, hodinové sadzby alebo pevné sadzby projektu?

Ako si vybrať medzi hodinovými a pevnými sadzbami

Ak si nie ste istí, ktorý cenový model je pre vás najlepší, položte si tieto otázky:

 • Je to pravdepodobne veľmi krátka práca? Ak áno, je najlepšia pevná sadzba. Niektoré úlohy môžu trvať menej ako pol hodiny, ale majú oveľa väčšiu hodnotu ako hodinová sadzba delená dvoma
 • Je klient nejasný o tom, čo od vás chcú? V takom prípade vám účtovanie za hodinu ušetrí efektívne prácu zadarmo, pretože klient neustále mení názor
 • Nie ste si istí, ako dlho bude projekt trvať? Ak neviete, ako zistiť pevnú cenu, hodinová sadzba je oveľa jednoduchšia a ľahšie vypočítateľná

Ako vypočítať hodinovú sadzbu

Ak sa rozhodnete spoplatňovať každú hodinu, budete musieť vypočítať hodinovú sadzbu. Existujú dva hlavné prístupy:

1. Vypočítajte si, koľko budete musieť zarobiť a pracovať dozadu:

Mnoho skúsených nezávislých pracovníkov odporúča začiatočníkom, aby si zvolili tento prístup, pretože je to najjednoduchšie a nevyžaduje veľké porozumenie normám vo vašom odbore..

Ak chcete vypočítať hodinovú sadzbu, musíte najskôr zistiť, aký príjem si chcete zarobiť každý mesiac.

 • Súčet všetkých vašich výdavkov, vrátane nájomného, ​​poistenia, dôležitých obchodných nástrojov, účtovných nákladov atď., A pripočítajte ich k požadovanému príjmu
 • Pridajte sumu, ktorá bude odpočítaná za dane a platby sociálneho zabezpečenia
 • Vypočítajte, koľko hodín plánujete každý mesiac pracovať
 • Nakoniec vydelte požadovaný celkový mesačný príjem počtom hodín, ktoré ste ochotní pracovať, a to bude váš hodinový poplatok.

Ak je toto číslo nereálne vysoké, bude možno potrebné pracovať viac hodín alebo upraviť požadovaný príjem.

2. Vypočítajte, koľko stojí váš čas

Toto je iný spôsob výpočtu hodinovej sadzby. Pomocou prieskumu môžete odhadnúť priemernú hodinovú sadzbu pre oblasť svojho pôsobenia. Potom zvážte, či vás vaša skúsenosť a poloha umiestňujú nad alebo pod priemer.

Bude trvať trochu pokusov a omylov, aby sme zistili, či je hodinová sadzba prijateľná pre vašich potenciálnych klientov.

Ako vypočítať hodinovú sadzbu

Ako vypočítať pevnú cenu projektu

Výpočet pevnej ceny môže byť zložitý záväzok, ale sme tu, aby sme vám pomohli. Vaša fixná cena za projekt by sa v zásade mala zakladať na hodnote vášho času a zručností, ktoré do toho pôjdu.

Pri výpočte pevnej ceny zvážte nasledujúce skutočnosti:

 1. Ako dlho to trvá? Toto je základ pre každú mieru projektu. Teraz by ste mali zhruba vedieť, ako dlho vám trvá napríklad vývoj troch možností loga, napísanie 1 000 slov alebo úprava troch hodín videa. Nezabudnite zvážiť čas potrebný na telefonické hovory, prieskum alebo stretnutia. Vynásobte odhadovaný čas bežnou hodinovou sadzbou, aby ste dostali východiskový bod pre svoju pevnú cenu.
 2. Aký prestížny je tento projekt? Za projekt do hotelového reťazca v New Yorku môžete účtovať viac ako za projekt v miestnej kaviarni. Musíte cena podľa trhu vášho klienta, nie podľa miestneho trhu.
 3. Bude to zviazať po celú dobu? Ak potrebujete na ďalší mesiac pozastaviť všetky ostatné projekty, aby ste splnili potreby tohto klienta, mali by ste zvýšiť svoju cenu. Výhradný prístup k vašim schopnostiam je spoplatnený.
 4. Aká je časová os? Ak ste boli požiadaní, aby ste sa do rána pripravili na rýchlu prácu, zvýšte svoju cenu. Podobne, ak klient prosí o niečo, čo sa má dokončiť cez víkend alebo počas štátneho sviatku, pripočítajte príplatok za dovolenkové sadzby.
 5. Je pre tohto klienta ľahké pracovať? Je spravodlivé, že klienti, ktorí platia včas a komunikujú zreteľne a zdvorilo, dostanú lepšie sadzby ako tí, ktorí sú nepríjemní, nároční a nemožní sa uspokojiť. Ak je pre určitého klienta ťažké pracovať, zvýšte svoje ceny tak, aby boli dostatočne vysoké na to, aby sa projekt oplatil váš čas a úsilie (alebo dosť vysoké na to, aby ste klienta vystrašili, aby ste sa mohli zamerať na klientov, s ktorými radi pracujete).
 6. Aký je rozpočet klienta? Nemalo by to byť základom vášho stanovovania cien, ale požiadanie klienta o jeho rozpočet vám dá predstavu o tom, ako si projekt vážia. Chráni vás pred neúmyselným nedostatočným nabíjaním a bráni vám v stanovovaní cien mimo dosahu klienta.

Zvládnutie tvorby cien na základe hodnoty

Existuje jeden mierne odlišný prístup, ktorý sa používa na výpočet pevnej ceny za projekt, a to tzv. Oceňovanie založené na hodnotách. Cena založená na hodnote znamená spoplatňovanie založené na hodnote vašej práce namiesto hodnoty vášho času alebo zručností.

Aby ste to objasnili, predstavte si, že ste grafik, ktorý bol požiadaný, aby navrhol nové logo. Môžete si to predstaviť ako tri hodiny dizajnérskej práce plus dve hodiny stretnutí a exkluzívny prístup k vašim 10-ročným skúsenostiam s dizajnom, alebo môžete zvážiť, že predávate produkt, konkrétne nové logo, a premýšľať o tom, koľko že nové logo stojí za to pre klienta.

Ako sa vysporiadať s výzvami týkajúcimi sa vašej ceny

Každý, kto to miluje, keď klient ponúka zvýšenie vašej sadzby, pretože miluje vašu prácu. Áno, je to dosť zriedkavé, ale je známe, že sa to stalo.

Ale čo keď klient ponúka, aby zaplatil menej, ako si myslíte, že je pre projekt rozumné? Toto je scenár, ktorým takmer každý nezávislý pracovník čelí v určitom okamihu svojej kariéry.

Prvým krokom je zváženie pohľadu klienta. Možno ste ich preplnili? Znova si prečítajte popis projektu a overte si, či je uvedená cena primeraná.

Ak máte istotu, že vaša cena bola správna, nemusíte sa hanbiť vrátiť sa ku klientovi a zopakovať svoj prípad. Rozdeľte odôvodnenie svojich poplatkov a poukazujte na to, koľko by mohol klient očakávať, že zaplatí za podobné úlohy. Je možné, že klient príde a súhlasí s vašou cenou.

Ale čo keď klient neúnavne platí nižšiu sadzbu, ako si myslíte, že si zaslúžite? Vtedy sa musíte rozhodnúť, či vám projekt stojí za to.

Tu je niekoľko dôvodov, prečo sa môžete rozhodnúť pre prijatie nižšej cenovej ponuky od svojho klienta:

 • Začíname pracovať ako nezávislý pracovník, alebo práve začínate pracovať v novej podmnožine svojho poľa. Keď získate skúsenosti, budete môcť zvyšovať svoje ceny u všetkých svojich klientov vrátane existujúcich.
 • Klient má pre vás veľa potenciálnej práce. Mohlo by byť užitočné akceptovať nižšiu sadzbu pre prvý projekt, s očakávaním, že bude schopný vyjednávať vyššiu sadzbu pre budúce projekty, akonáhle urobíte dojem na klienta svojimi schopnosťami.
 • Je to veľmi prestížny klient. Mať meno tohto klienta vo svojom portfóliu znamená, že môžete zvýšiť svoje sadzby pre ostatných klientov, čo vyvažuje nižšiu mieru, ktorú môžete teraz zarábať.
 • Tento klient sa prihlasujete ako záložný klient, čo znamená, že klient súhlasí s tým, že vám zaplatí pevnú sumu mesačne, bez ohľadu na to, koľko práce je v danom mesiaci odoslané. Klienti retailových klientov zvyčajne dostávajú nižšiu hodinovú alebo mesačnú sadzbu, aby sa kompenzovala pravdepodobnosť, že každý mesiac nedosiahnete maximálnu pracovnú dobu..
 • Klient si už nemôže dovoliť platiť viac, ale veríte v jeho podnikanie alebo víziu. Nezávislí pracovníci niekedy pracujú so zníženou sadzbou pre neziskovú organizáciu alebo pre startupy, ktoré chcú vidieť, aby boli úspešné.

Akčné položky

 • Vypočítajte si, koľko peňazí musíte každý rok zarobiť na pokrytie výdavkov a čistý zisk.
 • Výskumné sadzby účtované inými nezávislými pracovníkmi vo vašom odbore, vrátane spoločností Glassdoor, Upwork a Fiverr.
 • Rozhodnite sa, či chcete ísť hodinovou alebo pevnou cenou a podľa toho určte svoje poplatky.

Hlavná stránka: The Ultimate Guide to Freelancer

Kapitola 1: Hľadanie práce na voľnej nohe

Kapitola 2: Ako vytvoriť víťazný nezávislý profil

Ste TU – Kapitola 3: Ako oceniť prácu na voľnej nohe

Kapitola 4: Ako si objednať prácu na voľnej nohe

Kapitola 5: Ako diskutovať o projekte na voľnej nohe so svojím klientom skôr, ako začnete

Kapitola 6: Ako sa orientovať na voľnej nohe – vzťahy so zákazníkmi

Kapitola 7: Ako riadiť svoj čas ako nezávislý pracovník pre maximálnu produktivitu

Kapitola 8: Ako získať pomoc na voľnej nohe

Kapitola 9: Spravujte svoje financie ako nezávislí – komplexný sprievodca

Kapitola 10: Ako postúpiť na voľnej nohe

Kapitola 11: Ako sa stať nezávislým pracovníkom & Udržujte svoju dennú prácu

Neváhajte zdieľať tento článok a / alebo kopírovať tento príspevok alebo jeho časti na svoj web, blog alebo sociálne siete. Žiadame iba to, aby ste to pripísali na web WebsitePlanet.com

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map