Açılış Sayfası ile Ana Sayfa Arasındaki Fark Nedir?

Bir pazarlama acemi iseniz, bir “açılış sayfası” ve “ana sayfanın” tam olarak aynı olmadığını fark edemeyebilirsiniz. Ama endişelenme, yalnız değilsin.


Bununla birlikte, pazarlama hedeflerinizi gerçekleştirmek için doğru sayfayı doğru zamanda kullandığınızdan emin olmak için temel farklılıkları bilmek önemlidir..

Hadi hemen içeri girelim, olur mu?

# 1: Farklı Hedefler

Yeni başlayanlar için, ana sayfaların ve açılış sayfalarının farklı son hedefleri var.

Ana sayfalardan başlayalım. Bir ana sayfa bilgi merkezi olarak işlev görür. Ziyaretçiye başka bir sayfaya gitmesi için ilham verir, statiktir ve Sadece bir olabilir. İşletmeniz ve sunduğunuz ürün veya hizmetlerle ilgili kapsamlı bir genel bakış sunmanın yanı sıra, web sitenizin diğer önemli, kalıcı sayfalarına da bağlantı verir.

Ayrıca kök etki alanınızı (www.yourwebsite.com) kaplar ve çevrimiçi işletmenizin evi olarak işlev görür. İnsanları, kim olduğunuz ve ne yaptığınız hakkında daha fazla bilgi edinmek istediklerinde yönlendirdiğiniz yerdir..

Hadi biraz daha parçalayalım. Bir ana sayfa aşağıdaki durumlarda özellikle iyi çalışır:

 • İşletmeniz henüz çevrimiçi olmadığında başka hiçbir şekilde (tamamen dışlanmış bir web siteniz yoksa, ana sayfa doğal başlangıç ​​noktasıdır)
 • Temel işletme bilgilerini sağlamak için bir yere ihtiyacınız olduğunda (iletişim bilgileriniz ve bulunduğunuz yer gibi)
 • Sosyal medya profilleriniz işletmenize bağlantı veren bir web sitesi istediğinde (genellikle “web sitesi” alanında)
 • Kullanıcılar sosyal medya sayfalarınızı görmek istediğinde (bir ana sayfada genellikle tüm sosyal bağlantılarınız bulunur)

Örneğin, Stockeld Park’ın web sitesinde, ana sayfalarının sol tarafında, her bir sosyal medya sayfasına bağlantı veren sosyal simgeler bulunur. Geniş gezinme menüleri de ilgiyi tetikliyor ve tüketicileri aradıkları farklı türde bilgilere yönlendiriyor.

Açılış Sayfası ile Ana Sayfa Arasındaki Fark Nedir?

Şimdi açılış sayfaları hakkında konuşalım.

Öte yandan, bir açılış sayfası, dönüşümün tek amacı. Genellikle bir sosyal medya reklamı veya e-posta kampanyası gibi dış kaynakların bulunduğu bir trafik inşasının varış noktasıdır.

Bir açılış sayfası adını, ziyaretçilerin diğer kaynaklardan “geldiği” sayfa olacak şekilde tasarlanmış olmasından alır. Son derece hedefli, sınırlı özelliklere, belirli bir mesaja ve ziyaretçilerin harekete geçmesini istiyor– bunun e-posta bülteninize kaydolma veya en son ürününüzü satın alma şeklinde olup olmadığı.

Ayrıca, bir açılış sayfasının her zaman web sitenizin bir parçası olması amaçlanmamıştır. Genellikle yalnız kalırlar ve dönüştürmeyi hedefle.

Bir açılış sayfası aşağıdaki senaryolarda en iyi sonucu verir:

 • Ücretli bir sosyal kampanya yürütürken (Instagram Reklamları veya benzeri)
 • Ücretli bir arama kampanyasına katıldığınızda (bir arama motorunun işletmenizle ilgili anahtar kelimeler için sponsorlu bağlantıları için teklif verdiğinizde)
 • Yeni bir ürün veya hizmet başlatırken (ve etrafına buzz yapmak istiyorsunuz)
 • Yeniden hedefleme reklamları yayınlarken (reklamcılık çabalarınız önceki İnternet işlemlerine dayanarak tüketicilere yöneliktir)

Bir şirket, belirli açılış sayfalarının genel sayfalardan daha iyi performans gösterebileceğini % 115, işinizin mevcut hedeflerini çözmeye çalışırken bunu aklınızda bulundurun.

# 2: Farklı Hedef Kitleler

Bir açılış sayfası ile bir ana sayfa arasındaki diğer bir temel fark hedef kitle.

Sahip olabileceğiniz her çevrimiçi ziyaretçi, sorun farkındalığının belirli bir aşamasında her iki sayfaya da gelir. Beş aşaması vardır: problem farkındalığı, aşağıdaki gibi:

 • Aşama 1: Tamamen Habersiz: Ziyaretçinizin sorun hakkında bilgisi yok
 • Aşama 2: Sorun Duyarlı: Ziyaretçiniz bir sorun algılıyor ancak bir çözüm olup olmadığını bilmiyor
 • Aşama 3: Çözüme Duyarlı: Ziyaretçinizin istenen sonuç hakkında bir fikri var, ancak ürününüzün bunu sağlayıp sağlamadığını bilmiyor
 • Aşama 4: Ürüne Duyarlı: Ziyaretçiniz ürününüzü biliyor ancak onlar için doğru olup olmadığından emin değil
 • Aşama 5: En Farkında: Ziyaretçiniz ürününüzü biliyor ve sadece “anlaşma” istiyor

Bir ana sayfa, farkındalığın her aşamasında ziyaretçiler için çalışır, ziyaretçinizin belirli farkındalık aşamasında ihtiyaç duyduklarına göre bir açılış sayfası oluşturulur.

Örneğin, muhasebe yazılımı şirketi Xero, faturalarını İnternet aramalarına, yani çözüm farkında olanlara göre yönetmek için mücadele eden küçük işletmeleri hedeflemek için Facebook reklamlarını kullanıyor. Bu reklam, bu belirli tüketicilere, sorunlarına yardımcı olmak için 30 günlük ücretsiz bir deneme sürümü sunmak üzere tasarlanmış bir açılış sayfasına yönlendiriyor.

Açılış Sayfası ile Ana Sayfa Arasındaki Fark Nedir?

Bu örnek, açılış sayfalarının neden bu kadar başarılı olduğunu gösterir. Onların temel amacı kayıt ve satışları problem çözme hedef tüketicilerine ait.

# 3: Farklı Tasarımlar

Bir açılış sayfası ile bir ana sayfa arasındaki bir diğer önemli fark dizayn.

Aşağıdaki tipik bir açılış sayfasını tartışalım Bir’in Kuralı. Sayfanızın akılda bir okuyucu ile büyük bir fikir. Örneğin, metin yazarı Ashlyn Writes, büyük bir fikri olarak ücretsiz bir yazı masterclass ile ürün farkında okuyucuya açılış sayfasını hedefliyor.

Açılış Sayfası ile Ana Sayfa Arasındaki Fark Nedir?

Bu örnek son derece geri çekilmiş ve basit olsa da (sadece birkaç kelime, iki resim ve bir Harekete Geçirici Mesaj (CTA) düğmesi ile). Tek bir ziyaretçiyi tek bir dönüşüm yolu ile bilerek sağlar.

Ancak ana sayfası çok farklı bir hikaye. Ziyaretçilerin bireysel ihtiyaçlarına göre kendi yolculuklarını seçmelerini sağlayan çeşitli CTA düğmeleri ve tıklanabilir metin kutuları vardır..

Açılış Sayfası ile Ana Sayfa Arasındaki Fark Nedir?

Ashlyn Writes ana sayfasında da, sayfayı aşağı kaydırsanız bile her zaman üstte görünen bir “yapışkan başlık” bulunur. Bu, ziyaretçinin navigasyon menüsüne her zaman erişim aradıkları bilgileri bulmalarına yardımcı olmak için.

Açılış Sayfası ile Ana Sayfa Arasındaki Fark Nedir?

Ana sayfa tasarımını açılış sayfası tasarımıyla karşılaştırırken, bir ana sayfa ziyaretçiyi çeşitli ihtiyaçlarını tahmin etmeye çalışırken farklı yönlere çeker. Öte yandan, bir açılış sayfası, ziyaretçinin doğrudan ihtiyaçlarını karşılamaya çalıştığı özel ihtiyaçları hakkında bir varsayım yapar..

Dönüşüm sağlayan katil bir açılış sayfası oluşturma işlemleri ve yapılmaması gerekenler hakkında daha fazla bilgi edinin.

# 4: Farklı Metrikler

Son olarak, bir açılış sayfasının bir ana sayfaya kıyasla başarısını ölçmeniz için birkaç farklı yol vardır.

Birincisi Çıkma Oranı.

Hemen çıkma oranınız nedir, sorduğunuzu duyuyorum? İkinci bir sayfayı ziyaret etmeden önce sayfanızdan ayrılan ziyaretçilerin yüzdesi – ve hem ana sayfanız hem de açılış sayfanız için önemli bir metriktir.

İyi bir hemen çıkma oranı söz konusu olduğunda bunlar genel kurallardır:

 • Açılış sayfası – % 26 ile% 40 arasında
 • Anasayfa – % 41 ile% 55 arasında

Söyleyeceklerinizi duymak için etrafta dolaşmak yerine ziyaretçilerinizin geri dönmesinin birkaç nedeni olabilir, bu nedenle tasarımınızı doğru olana kadar analiz etmeye ve geliştirmeye devam etmek önemlidir..

İyi bir açılış sayfasının anatomisi hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bir başka önemli açılış sayfası metriği dönüşüm oranı, yani, ziyaretçilerinizin kaç tanesi gerçekte müşteri ödemeye veya e-posta kampanyanıza kaydoluyor. Cyfe’ye göre, bir % 5-10 dönüşüm oranı her tür açılış sayfası için.

Bir ana sayfa esas olarak dönüşüm amacıyla tasarlanmadığından, bu oranın daha da düşük olmasını beklemelisiniz. Aslında, AdRoll’a göre, İlk ziyaretçilerinizin% 98’i ana sayfanızda dönüşüm gerçekleştirmeyecek—Ama sorun değil. Bu durumda dönüşüm harika olsa da, asıl amaç bu değildir ve bunu anlamak önemlidir.

Her Sayfanın Farklılıklarından Yararlanın

Elbette, ana sayfaların ve açılış sayfalarının farklı amaçları, kitleleri, tasarımları ve metrikleri olabilir, ancak ikisi de eşit derecede önemli.

Ana sayfalarında ve ana sayfalarında benzer bir rol oynar. Nasıl? İkisi de ziyaretçilerinizi bir sonraki adıma geçmeye teşvik etmek için tasarlanmıştır dönüşüm huninizin İkisi de dijital çağda çevrimiçi bir işletme olarak başarınız için bir araç. Bu nedenle, genel pazarlama ve iletişim stratejinizi güçlendirmek için her ikisini de uygun zamanlarda kullandığınızdan emin olun..

Kaynaklar

Sorun Bilinci: Satışlarınızı Artırmak için Pazarlamanızı Özel Olarak Özelleştirme: https://nicholasreese.com/problem-aitivity/

Mark Ford’dan Bu Temel Metin Yazarlığı ‘Kuralını Görmezden Gelin ve Kopyanızın Başarısını Risk Etme: https://www.awai.com/2016/05/ignore-this-rule-and-risk-the-success-of-your- kopyalamak /

Açılış Sayfası ve Ana Sayfa: Fark Nedir ?: https://www.digitalstrike.com/digital-strategy/landing-page-vs-homepage/

En Önemli Açılış Sayfası Metrikleri: https://www.cyfe.com/blog/important-landing-page-metrics/

Bir Web Sitesi için Ortalama Hemen Çıkma Oranı nedir ?: https://www.gorocketfuel.com/the-rocket-blog/whats-the-average-bounce-rate-in-google-analytics/

Hemen Çıkma Oranı Kıyaslamaları: Yine de İyi Hemen Çıkma Oranı nedir ?: https://conversionxl.com/guides/bounce-rate/benchmarks/

Yeniden hedefleme nedir ?: https://www.adroll.com/learn-more/retargeting

Ana Sayfalar ile Açılış Sayfaları: Daha Yüksek Dönüşümler için Ücretli Trafiğin Nereye Gidileceği: https://neilpatel.com/blog/homepages-vs-landing-pages/

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me
  Like this post? Please share to your friends:
  Adblock
  detector
  map