A / B Açılış Sayfanızı Optimum Dönüşüm için Test Etme

Dönüşüm söz konusu olduğunda, açılış sayfaları önemlidir. Çoğu zaman, kullanıcıların ya istemcilere ya da abonelere dönüştüğü ya da dönüştürülmediği andır. Ve nasıl görüyorum ortalama açılış sayfasının dönüşüm oranları yüzde bir ile üç arasında değişiyor, anlaşılması kolay işletmelerin dörtte birinden azı (% 22) açılış sayfalarından neden memnun?.


Bununla birlikte şaşırtıcı olan şey, şirketlerin yalnızca yaklaşık% 44’ünün açılış sayfalarının performansını A / B testi yoluyla geliştirmek için her şeyi yapmasıdır. Bugün kullanılabilen bir dizi harika veri odaklı araçla, açılış sayfalarınızı iyileştirmek için gerekli adımları atmamanın bir mazereti yoktur. Aslında, iyi düzenlenmiş bir A / B testi, bir açılış sayfası dönüşüm oranını% 300’e kadar arttırma potansiyeline sahiptir!

Boyut ne olursa olsun, herhangi bir çevrimiçi işletme, yalnızca farklı test yöntemlerinde değil, aynı zamanda mevcut A / B test araçlarından hangisinin, kendi işletmelerinin dönüşüm oranlarını en üst düzeye çıkarmak için ideal olacağını iyi bilmelidir.

Bir Açılış Sayfası Oluşturmanıza ve Test Etmenize Yardımcı Olacak Araçlar

İşiniz veya kişisel web siteniz için hızlı bir şekilde bir açılış sayfası oluşturmanıza yardımcı olabilecek sayısız kaynak var. En iyi açılış sayfası oluşturucularından bazıları, belirli tür veya boyutlardaki şirketler için diğerlerinden daha iyi çalışacak şekilde tasarlanmıştır, bu nedenle hangi hizmetin sizin için doğru olduğuna karar vermeniz gerekir..

Abonelik düzeyine bağlı olarak, A / B testi için araçlar da içeren Lander, PageWhiz, Inbound Now, Unbounce ve Instapage gibi bir dizi popüler açılış sayfası tasarım hizmeti vardır. Zaten A / B testi içermeyen farklı bir açılış sayfası oluşturucu kullanıyorsanız, bu amaç için özel olarak geliştirilmiş araçlar vardır.

A / B Testi Değişkenleri

“Denemeye kadar bilmiyorsun” diyor. Bu kesinlikle A / B testi için geçerlidir. Küçük şeyler fark edebileceğinizden çok daha büyük bir fark yaratabilir – örneğin, bazı CTA dilleri coğrafi bölgeye dayalı dönüşümler sağlayabilirken, yaş grupları çeşitli medya türleri tarafından motive edilebilir; hepsi test için.

Zaman, eğim ve (en önemlisi) web trafiğiniz varsa, yalıtılmış değişkenler üzerinde birkaç farklı test çalıştırabilirsiniz. Başlamadan önce, açılış sayfanız için en önemli KPI’ları gerçekten düşünmek için biraz zaman ayırın. Ne yapmaya çalışıyorsun? İlk olarak odaklanmak isteyeceğiniz değişkenleri bu şekilde belirleyeceksiniz.

Çalıştırabileceğiniz sınırsız sayıda test vardır, bu nedenle öncelik vermeniz gerekir. Belirli hedeflerinize ve durumunuza bağlı olarak, açılış sayfası dönüşüm oranınız söz konusu olduğunda anlamlı bir farkın ortaya çıkıp çıkamayacağını görmek için aşağıdakileri test etmeyi düşünebilirsiniz:

  • Başlıkta kullanılan yazı tipi ve rengi
  • Göze çarpan istatistikler veya gerçekler
  • Video veya diğer etkileşimli ortamları dahil etme
  • Farklı görüntü türleri (veya yerleşimi)
  • Geri sayım dahil
  • Çeşitli CTA’lar (ayrıca renk ve yerleşim)
  • Coğrafi konum referansları (genel ile karşılaştırmalı)

Farklı A / B Testleri

A / B Açılış Sayfanızı Optimum Dönüşüm için Test Etme

Test etmek istediğiniz değişkenlerin türüne ve sayısına (ayrıca web trafiği düzeyinize) bağlı olarak, kitleniz için en anlamlı faktörleri belirlemenize yardımcı olabilecek birkaç farklı katı A / B testi seçeneği vardır ve sonuçta açılış sayfalarınızın performansını artırın.

Klasik A / B Testi

Bu, aynı açılış sayfasının iki varyasyonunun aynı URL’de sunulacağı standart A / B testinizdir. Bu şekilde açılış sayfanızın herhangi bir yönünü değiştirerek test edin ve hangi varyasyonun daha başarılı olduğunu görün. Örneğin, birincisinde bir CTA (“Ücretsiz rehberinizi indirin!”) Olabilir, ikincisinde başka bir sürüm bulunur (“Bugün para biriktirmeye başlayın”).

Bu tür testler, yapılan değişiklikler küçük olduğunda daha yaygın olarak yapılır. Çok fazla web trafiğiniz yoksa klasik bir A / B (veya yönlendirme) testine odaklanmak istersiniz, bu istatistiksel olarak önemli sonuçlar elde edebilmenizi sağlar.

A / B Açılış Sayfanızı Optimum Dönüşüm için Test Etme

Yönlendirme veya “Ayırma” Testi

Bölünmüş test ile klasik A / B testi arasındaki en büyük fark, açılış sayfası varyasyonlarının bölünmüş bir testte farklı URL’lerde barındırılmasıdır; yani, çağrıda bir teknik ekibiniz olması gerekir. Klasik bir testte, farklı sayfa varyasyonları doğrudan test yazılımı ile çalışabilen aynı URL’de barındırılır.

Ayrık testler özellikle farklı tasarım yönlerini ölçmek için iyidir, genel dönüşüm hedefinin aynı olduğu, ancak dil, renkler ve düzen değişiklik gösterebileceği yerlerde. Bölünmüş bir testin kazananı, daha fazla A / B veya çok değişkenli testle hangi bireysel faktörlere odaklanacağınızı daraltmanıza yardımcı olabilir..

Çok Değişkenli (MVT) Testi

Çok değişkenli test, bir açılış sayfasının ikiden fazla varyasyona bölünmesini içerir. Belki de bazı önemli istatistikleri test etmek ve gerçek dünya veya stok görüntülerinin kitlelerinizle daha iyi rezonansa girip girmediğini belirlemek istersiniz. MVT testleri istendiği kadar farklı tasarım uygulayabilir, ne kadar çok açılış sayfası varyasyonu kullanılırsa da, trafik gereksinimleri o kadar yüksek olur.

MVT testleri yalnızca yüksek miktarda trafik alan açılış sayfalarında yapılmalıdır ve genellikle büyük işletmeler veya web siteleri tarafından gerçekleştirilir. Göz küreleriniz varsa, MVT testleri size çok fazla veri almanın harika bir yoludur.

A / B Açılış Sayfanızı Optimum Dönüşüm için Test Etme

Test Edecekseniz Doğru Yapın

Sadece test uğruna test yapmadığınızdan emin olun. Sonuçlarla anlamlı bir şey yapmazsanız, bir sürü test yapmak açılış sayfanızı işe yaramaz..

Kitlenizin düşüncelerine ve eylemlerine gerçek bir bakış açısı kazandıracak akıllı testler tasarlamak için zaman ayırın. Bir test istatistiksel olarak önemli sonuçlar elde ettiğinde, bunun şirketiniz için ne anlama geldiğini ve değişikliklerin en etkili şekilde nasıl uygulanabileceğini düşünün. Unutmayın, bu yinelemeli bir süreçtir, bu yüzden test etmeye, öğrenmeye ve geliştirmeye devam edin. Sonuçları göreceksiniz.

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me