2020’de Serbest Platform Kullanmanın Maliyetini Anlama

Şu anda ABD’de aktif olarak çalışan tahmini 57,3 milyon serbest çalışan var. ABD iş gücünün% 36’sı artık gelirlerinin en azından bir kısmını serbest çalışma yoluyla elde ediyor. Daha da şaşırtıcı olan, 2027 yılına kadar serbest çalışanların ülke içindeki işçilerin çoğunluğu olması bekleniyor..


En iyi serbest web sitelerinin birçoğunun kendileriyle ilişkili maliyetleri olsa da, bu platformların sağladığı tüm faydaları aklınızda bulundurun. Nitelikli freelancerları iş fırsatlarına bağlamanın yanı sıra, ödeme, uyuşmazlık çözümü ve genellikle 7/24 müşteri desteğine sahip oldukları için (üyelik planınıza bağlı olarak) gölgeli bir freelancer veya işveren tarafından yararlanılmamanızı sağlar. ). Yani kimse ücret ödemeyi sevmezken, oranlarınızda bunları hesaba kattığınız sürece, aslında uzun vadede çok daha fazla tasarruf edebilirler.

Platformun hangi tarafını kullanırsanız kullanın, hizmetlerinizi etkili bir şekilde fiyatlandırmak ve gelirinizi yönetmek için çeşitli ücret yapılarının farkında olmanız önemlidir. Bu ücretlerin zaman içinde değişebileceğini unutmayın; bu nedenle, rakamlar konusunda güncel olduğunuzdan emin olmak için tek tek platformları ziyaret etmek isteyeceksiniz..

oDesk

Serbest Çalışanların Maliyeti

2020'de Serbest Platform Kullanmanın Maliyetini Anlama

Upwork’ün ücret yapısı biraz benzersiz. Serbest çalışanlar için, belirli bir işverenden belirli bir miktar para kazandıktan sonra ücretlendirileceğiniz ücretler azalır.

Platformun serbest çalışan ücretleri şu şekilde düşer:

 • Belirli bir müşteriyle kazandığınız ilk 500 ABD doları için Upwork, toplam kazançlarınızın% 20’sini alır
 • Belirli bir müşteriyle 500 ila 10.000 ABD Doları arasında kazandığınız her şey, Upwork% 10 indirim alır
 • Tek bir müşteriyle kazanılan 10.000 ABD dolarından fazla her şey, Upwork’ün ücreti% 5’e düşer

Bu arıza, serbest çalışanları iyi bir iş yapmaya ve müşterileri ile uzun vadeli iş ilişkileri sürdürmeye teşvik ediyor, çünkü ücretleri zaman içinde önemli ölçüde azalacak.

Upwork ücretsiz bir Temel Üyelik sunarken, serbest çalışanların da aylık 10 $ sabit ücretle Plus Üyeliğe kaydolma seçeneği vardır. Bu üyeliğin birçok faydası vardır, ancak ortalama bir serbest çalışan için Temel Üyelik genellikle yeterli olacaktır.

İlgilenenler için Upwork Plus Üyeliği şunları içerir:

 • Profiliniz için özel bir URL oluşturma yeteneği, bu da kartvizit yapmak istiyorsanız harika
 • Temel bir üyelikle aldığınız ücretsiz altmışın üstüne aylık on ek “bağlantı” (projelere teklif vermek için kullanılan jetonlar)
 • Gerekirse daha fazla bağlantı satın alma ayrıcalığı (bağlantı başına 1 ABD doları olarak oldukça pahalı olmasına rağmen)
 • Bağlantılarınız aydan aya yayılacak, ancak bu sınırlar 140 ile bağlanıyor
 • İsterseniz kazançlarınızı profilinizde gizleyebilirsiniz.
 • Bir projede diğer serbest çalışanların yüksek, düşük ve ortalama teklif fiyatlarını görüntüleme olanağı, tekliflerinizi rekabetçi bir şekilde fiyatlandırma şansı verir

Bu üyelik, hizmetlerini Upwork’e kaydeden ve daha fazla veya daha az aynı faydaları olan ajanslar için de mevcuttur (temel fark, ajansların on yerine ek 20 bağlantı almasıdır).

İşverenlerin Maliyeti

2020'de Serbest Platform Kullanmanın Maliyetini Anlama

Upwork’te, ücret yapısı işveren için büyük ölçüde elverişlidir ve freelancer için çok daha yüksek bir maliyetle. Serbest çalışanlar bu platformu kullanma ayrıcalığı için kazançlarının% 20’sine kadar ödeme yaparken, işverenler sadece sabit bir% 2.75 işlem ücreti öderler, tabii ki serbest çalışanlara ödedikleri paraya ek olarak.

Upwork, abonelik söz konusu olduğunda işverenlere farklı avantajlar ve ücretler eklenmiş farklı hesap türleriyle birkaç farklı seçenek sunar.

Upwork’teki işverenler için üç ana hesap türü şunları içerir:

 • Temel İşlem Hesabı: Bu, tek ücretin% 2.75 ödeme işleme ücreti olduğu ücretsiz hesaptır; Temel Paket çoğu küçük işletme veya serbest çalışan kiralamak isteyen kişiler için yeterlidir
 • Upwork Pro: Profesyonel Paket genellikle büyük veya devam eden pozisyonları doldurmak isteyen ve gönderilerinin alacağı sayısız teklif arasından seçim yapmaktan rahatsız olmayan daha büyük kuruluşlara ayrılmıştır. Pro Paketi, yalnızca Upwork tarafından özel olarak küratörlü premium freelancerları alma avantajını içeriyor, ancak bu, 500 $ bir kerelik iş arama ücretinin ağır bir fiyat etiketi, proje tutarında% 10 ek ücret ile birlikte geliyor yukarıda belirtilen 2.75% ödeme işlem ücreti
 • Upwork kurumsal: Bu paket Upwork aracılığıyla çok sayıda işe alım yapan büyük kuruluşlar içindir. Pro Paket’in tüm avantajlarının yanı sıra özel hesap yönetimi ve özel raporlama da dahil olmak üzere birçok ek avantaj ile birlikte gelir; Upwork Enterprise fiyatlandırması kuruluşunuzun ihtiyaçlarına göre değişir

fiverr

Serbest Çalışanların Maliyeti

fiverr her işlemin% 20’sini tahsil eder. Bunun ötesinde, ayrıca paranızı çekmek için ek ücret talep edin, bu ücretler para çekme yöntemine bağlı olarak değişse de.

 • PayPal: Maksimum 1 $ ile toplam miktarın% 2’si; minimum para çekme tutarı 1 $
 • Fiverr Gelir Kartı: Gelir kartınıza çekilirseniz, ödediğiniz ücret, fonlara ne kadar hızlı ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak değişir. Örneğin, iki gün beklemek istiyorsanız, ücret 2 $; alternatif olarak, iki saat içinde paraya ihtiyacınız varsa 3 $ ücret ödersiniz. Ek bir 3,15 $ ATM para çekme veya mağaza içi nakit ödeme ücreti vardır, ayrıca kartınız ATM’de reddedilirse veya sadece bir bakiye sorgusu yapmak için 1 $ ödersiniz. Gelir kartı için minimum para çekme tutarı 5 $
 • Banka transferi: Bazı bankalar ek ücretler eklese de, banka havaleleri için genellikle yalnızca 3 ABD doları tutarında sabit bir ücret vardır; minimum para çekme tutarı 20 $
 • Doğrudan Para Yatırma (ACH): Bu, işlem başına yalnızca 1 ABD Doları olan mevcut en ucuz seçenektir, ancak yalnızca ABD’de mevcuttur. Doğrudan para yatırma işleminin minimum para çekme tutarı 10 $

Fiverr’da ödeme almakla ilgili söylenecek son bir şey, paranızı çekmeden önce biraz bekleme süresi var. Ortalama bir kullanıcının para çekme işleminin mümkün olabilmesi için 14 gün beklemesi gerekirken, en çok satanlar sadece yedi saat beklemek zorundadır.

İşverenlerin Maliyeti

İşverenler için ücret dökümü Fiverr’de oldukça basittir. Toplamda 40 ABD dolarının altındaki satın alımlar için alıcıların 2 ABD doları hizmet bedeli ödemesi yeterlidir. 40,00 $ ‘dan fazla olan alışverişlerde alıcılardan toplam fiyatın% 5’i alınır.. Fiverr’e göre, tüm bu ücretler 7/24 müşteri hizmeti sağlamanın yanı sıra platformu işletmeye yönelik.

Freelancer.com

Serbest Çalışanların Maliyeti

Freelancer.com’daki ücret yapısı biraz karmaşıktır ve yaptığınız işin türüne bağlı olarak büyük ölçüde değişebilir.

 • Sabit Fiyat Projeleri: Hangisi daha büyükse, toplam proje maliyetinin% 10’u veya 5,00 ABD doları
 • Saatlik Projeler: Saatlik ücretinizin% 10’u (yani, saatte 25 ABD doları kazanıyorsanız, Freelancer.com 2,50 ABD doları alır ve saatte 22,50 ABD doları tutarında kalır)
 • Yarışmalar: Ya proje maliyetinin% 10’u ya da hangisi daha büyükse 5,00 dolar; benzer şekilde, saatlik yarışmalar% 10’luk bir ücret alır
 • Hizmetler: Serbest çalışanlar için standart% 20 ücret
 • Tercih Edilen Freelancer Programı: Bu projelerden% 15 proje ücreti alınır.

Freelancer.com, her biri çeşitli avantajlarla birlikte gelen üyelik seçeneklerine de sahiptir. Ortalama bir serbest çalışan için Temel Üyelik yeterli olmalıdır. Aylık 4,95 ABD doları, temel üyelik, ücretsiz Intro Üyeliği ile size verilen aylık sekiz teklif (haftada iki) neredeyse yeterli olmadığından, alacağınız ek 42 teklifin (toplam 50) harcanmasına değer..

 2020'de Serbest Platform Kullanmanın Maliyetini Anlama

İşverenlerin Maliyeti

Freelancer.com’da, işverenler için ücret dökümü, serbest çalışanların dökülmesine çok benzer, ancak işverenler biraz daha az ödeme yaparlar. Ayrıca, işverenler ücretsiz olarak projelere kaydolabilir ve yayın yapabilir ve sadece bir proje serbest çalışan tarafından kabul edildikten sonra ödeme yapmak zorundadır.

Müşterilerin dökümü için proje ücretleri aşağıdaki gibidir:

 • Sabit Fiyat Projesi:% 3 veya 3 ABD doları, hangisi daha büyükse
 • Saatlik Projeler: Serbest çevirmene yaptığınız her ödemede sabit bir% 3 tutarında ödeme alınır
 • Yarışmalar: Müşterilerin yarışmalarla ilişkili hiçbir ücreti yoktur
 • Hizmetler: Hizmet bedelini ödemenin dışında, müşteriler için hizmetlerle ilgili başka herhangi bir ücret yoktur

guru

Serbest Çalışanların Maliyeti

2020'de Serbest Platform Kullanmanın Maliyetini Anlama

Guru’da ödediğiniz ücretler üyelik seviyenize göre değişir. Temel Üyelik ile% 8.95’ten başlarlar, ancak% 4.95’e kadar düşebilirler İcra Üyeliği ile.

 • Temel Üyelik: Bu üyelik,% 8.95’lik en yüksek iş ücretine sahip olmasına rağmen ücretsizdir (bu listedeki diğerlerine kıyasla hala makul)
 • Temel + Üyelik: Bu, temel üyelikle aynı iş ücretine sahiptir, ancak yılda ekstra 480 teklif gibi ek avantajlarla birlikte gelir. Temel + Üyelik size ayda 8,95 ABD doları tutarında geri ödeme yapar (yıllık olarak faturalandırılır)
 • Profesyonel üyelik: Bu üyelik seçeneği, proje maliyetinin% 6,95’inde daha düşük bir iş ücreti sağlar ve ayrıca ayda 600 teklif alırsınız, bunların hepsi aylık 15,95 (yıllık faturalandırılır)
 • İş Üyeliği: Bu üyelik seviyesinde iş ücreti aylık% 24,95 $ ‘dır (yıllık olarak faturalandırılır)
 • Yönetici Üyeliği: Ayda 39,95 $ (yıllık faturalandırılır) karşılığında iş ücretiniz yalnızca% 4,95 olacaktır

İşverenlerin Maliyeti

Guru’da, işverenlerin proje kaydetmesi ve yayınlaması ücretsizdir ve ücretler yalnızca% 2.5 oranında bir fatura ödediğinizde devreye girer. Bununla birlikte, web sitelerine göre, bir çek veya e-çek kullanarak fatura öderseniz Guru ayrıca% 3,5 nakit geri ödeme bonusu sunuyor, yani bir ücret ödemek yerine, bir fatura ödeyerek potansiyel olarak para kazanabileceğiniz anlamına geliyor!

Sonuçta Tüm Bu Lanet Ücretlerle Tanışın

İster işveren, ister serbest çalışan olun, ancak özellikle serbest çalışansanız, tüm bu ücretlere bakmak biraz cesaret kırıcı olabilir. Aşırı ücretlerle bombardımana uğratılmadan zaman zaman bir serbest meslek sahibi olarak uğraşmak yeterince zor olabilir. İşin püf noktası bu ücretleri bilmek ve bunları genel maliyetlerinize ve fiyatlandırmanıza dahil etmektir; platform ücretleri, işletme giderleri ve vergiler gibi şeyleri önceden hesaplayarak, maliyetlerinizin her zaman karşılandığından emin olabilirsiniz.

* Burada listelenen ücret yapılarının 2018 itibariyle güncel olduğunu ve değişebileceğini lütfen unutmayın.

Kaynaklar:

https://support.upwork.com/hc/en-us/articles/211062898

https://www.upwork.com/i/pricing/

https://support.upwork.com/hc/en-us/articles/211062888-Membership-Plans-Basic-Plus

https://www.upwork.com/press/2017/10/17/freelancing-in-america-2017/

https://payouts.payoneer.com/partners/Default/fees.aspx?pid=100010650

https://www.finder.com/in/fiverr

https://www.guru.com/help/freelancer-help-center/my-profiles/membership-information/

https://www.guru.com/help/employer-help-center/get-started/costs-use-guru-com/

Jeffrey Wilson Administrator
Sorry! The Author has not filled his profile.
follow me